Podrobný návod, jak na zavařování třešní - v troubě i v hrnci

Podrobný návod, jak na zavařování třešní - v troubě i v hrnci

Šťavnatá sezóna třešní je v plném proudu a před nejednou hospodyňkou stojí téma zavařování třešní. Nemusíte se ničeho bát, třešničky patří k tomu nejméně problémovému ovoci a my si navíc ukážeme, jak si zavařování ulehčit a zjednodušit. A navíc jako bonus pár tipů na zavařování bez tepla. Snaha se vyplatí, v zimě jako když tu sladkou pochoutku s vůní léta najdete. A se vzpomínkou na letošní léto si uvaříte čaj a… přivoníte k čerstvě otevřené skleničce.

Čtěte také:

Jak se dělá nejlepší domácí marmeláda? Zavařování marmelády chutně, zdravě a bez chemie

TIP: Pro zavařování se hodí srdcovky a křupky, pevnější, šťavnatější odrůdy třešní.

Klasické zavařování třešní

U každého zavařování třešní musíme v první řadě dbát na čistotu. Sklenice a víčka se musí blýskat čistotou, je tedy nutné je čerstvě umýt a pak vložit například do trouby a nechat v horké troubě oschnout: mezitím například omyjte a připravte třešničky. Sterilizaci si naplánujte tak, aby končila těsně před začátkemvaší práce s třešněmi. Žádné prostoje! Přečtěte si také další souhrnné tipy, jak na zavařování

Zavařování třešní a základní recept

  • Třešně omyjeme. Máme-li podezření, že budou hodně červavé, můžeme je den předtím na noc namočit do octové vody (100 ml octa na 5 l vody) a červíci vyplavou.
  • Omyté třešně naskládejte do vyhřátých sklenic asi do poloviny, poté přidejte do každé zhruba čtvrtlitrové skleničky dvě lžíce cukrua zarovnejte třešněmi. Zalijte teplou, převařenou vodou.
  • Druhá varianta: můžeme si připravit rovnou horký cukerný roztok (1 litr vody a 30 – 40 dkg cukru) a tím zatepla třešně zalít.
  • Pečlivě zavíčkujeme a sterilujeme v hrnci při 85 °C asi 20 – 25 minut, poté vyndáme, dotáhneme víčka a do zchladnutí otočíme dnem vzhůru. Přečtěte si základní tipy, jak na zavařová třešní

Luxusní třešničky na dort - kardamon a mandle

Chuť třešní je výrazná, voňavá sama o sobě, ale chcete-li udělat ze zavařování třešní ještě lepší záležitost, můžete do něj přidat vonné koření. Osvědčilo se:

  • kardamon: dodá hřejivou štiplavost, vůni připomínající Earl Grey čaj
  • hřebíček: výrazně prohřeje a připomene Vánoce
  • oloupané spařené mandle: skvěle nasají vůni třešňového kompotu a zvýrazní chuť třešní, protože jejich aroma je lehounce shodné

zavařování třešní1

Přečtěte si základní recept na zavařování třešní

Zavařování třešní v troubě

Nemáte zavařovací hrnec? Vůbec žádný problém, umíme si poradit. Někdo umí zavařovat v myčce nádobí, někdo to zkusí i v pekárně na chleba, ale my umíme zavařování třešní v troubě. Pokud máte horkovzdušnou, máte vyhráno. Je to lepší a prostornější než zavařovací hrnec. Podle klasického základního receptu si připravíme a naplníme skleničky.

První způsob zavařování třešní v troubě

  • Troubu předehřejeme na 250 °C.
  • Připravíme si vyšší plech, který vyložíme starší utěrkou, na kterou nalijeme vodu tak, aby byla plně ponořená a nad ní ještě tak 3 – 4 cm vody.
  • Na tento plech naskládáme sklenice s třešňovým kompotem.
  • Snížíme teplotu na 150 °C a „zavařujeme“ zhruba 20 - 25 minut podle velikosti sklenic. Ideální je zapnout přitom funkci horkovzduch, aby horký vzduch díky ventilátoru cirkulovat rovnoměrněji. V případě potřeby doléváme vypařenou vodu.
  • Po uplynutí doby vypneme a necháme ještě 30 minut dojít. Pak vyjmeme a překlopíme na víčko, po zchladnutí jsou kompoty hotové.

Zavařování třešní vás nebaví? Recept zastudena!

Budete se olizovat, navíc se tu hodí i kyselejší třešničky nebo višní, skvělé jsou i plané třešně s lehce trpkým aroma. My jim na trpkosti a síle totiž ještě přidáme. Připravte si i menší skleničky.

Třešně v bourbonu nebo brandy

  • 500 g třešní nebo višní
  • 175 g moučkového cukru
  • 350 ml bourbonu nebo brandy

Třešně omyjeme, odstopkujeme a necháme oschnout. A potom jimi pečlivě vyložíme skleničky, zatímco je prosypeme moučkovým cukrem. Toho by měla být zhruba 1/3 volného prostoru, 2/3 pak náleží alkoholu. Tento ideální poměr cukru a alkoholu 1:3 zajistí, že se cukr i za studena dobře rozpustí a nálev nebude hrudkovitý.

Při práci skleničkou sem tam ťukneme o stůl, aby z prostoru vyšly zbytečné bublinky, které by mohly obsahovat mikroorganismy a vést ke zkažení. Skleničky uložíme na chladné místo a vždy po několika dnech jimi otočíme, zatřeseme, aby se urychlilo rozpouštění cukru.

Za čtyři týdny hotovo. A připraveno možná i na Vánoce! A co vy... vyzkoušíte zavařování třešní?



Diskuse k článku

  • Jenda

    04:00 11. 6. 2019 +2
    Tahle děláme višně a je to dobrý :-)

Lunární kalendář

PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

František Janeček: řeznictví a uzenářství, Rousínov
Nedáte dopustit na kvalitní maso a uzeniny…
Alibona, a.s.- spolehlivý producent výrobků z ovoce a zeleniny
Společnost Alibona a.s. má velmi bohatou…
Uzeniny Příbram, a.s.: maso a uzeniny špičkové kvality
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.