Možnosti odvykání kouření aneb jak přestat kouřit

Do nového roku vstupuje mnoho lidí s různými přáními a předsevzetími, co se velmi často týkají odbourání nevhodných návyků a zlozvyků. K těm patří i kouření, kterého se někdo nedokáže vzdát ani po opakovaných pokusech. Odpověď na otázku, jak přestat kouřit, je přitom zcela jednoznačná – rozhodnout se a být o svém počínání stoprocentně přesvědčen.

Odvykání kouření je velké téma, kterému se věnuje pozornost široké i odborné veřejnosti. Vznikají někdy vysoce sugestivní kampaně informující o rizikách souvisejících právě s kouřením, ve školách se pořádají besedy s dětmi a dospívajícími na toto téma a na krabičky cigaret se umisťují odstrašující a varovné nápisy o tom, co kouření způsobuje. Tak jako tak dle údajů ze statistiky za rok 2009 připadá na každého obyvatele České republiky (tedy včetně malých dětí) 2071 cigaret, což znamená, že pokud by každý obyvatel kouřil, pak by si denně dopřál skoro 6 kousků!

Proč je kouření škodlivé

V dnešní době ví snad už každé malé dítě, že kouření škodí zdraví. Netřeba zde konkrétně vypisovat, jaké zdravotní důsledky s sebou tento zlozvyk nese. O souvislosti kouření a rakoviny plic slyšel snad už každý. Nejen dýchací soustava a její orgány jsou v ohrožení, kouřením trpí celkový organismus, od srdce a cév až po oči, končetiny, zuby nebo fungování hormonální soustavy, která u ženy velmi silně ovlivňuje šanci na početí. Otázka neplodnosti u silných a dlouholetých kuřáků je často tématem vědeckých výzkumů a odborných diskuzí, z nichž také vzešly závěry, že kouření je minimálně velkým rizikovým faktorem reprodukce a u mužů negativně ovlivňuje zejména kvalitu spermatu.

Nikotin a závislost na něm

Stěžejní chemikálií, která se v tabákových výrobcích nachází, je nikotin, na němž si také kuřák pěstuje závislost, co je následně velkým nepřítelem odvykání a důvodem, proč je často výsledkem celé snahy nezdar a opětovný návrat k cigaretám. Inhalací cigaretové kouře se krevním řečištěm dostane do mozku, kde se následně váže na nikotinové receptory. Účinky v organismu jsou pak stimulační a následně útlumové.

Závislost se u někoho vypěstuje rychle, u někoho pomaleji. Zpočátku jde spíše o psychický návyk, postupně se k němu přidává i fyzický, protože pravidelné kouření podporuje tvorbu nikotinových receptorů, které na nedostatek tohoto alkaloidu reagují, čímž spouští abstinenční syndrom, u něhož se uvádí, že jeho nejsilnější fáze trvá zhruba 3 týdny po zahájení odvykání kouření. Vytvořenou závislost je možné rozpoznat zcela jednoduše, a to tak, že se u člověka objeví minimálně tři z následujících uvedených obecných příznaků:

 • počet vykouřených cigaret se neustále navyšuje
 • vyskytnou se problémy s kontrolou dávek
 • při nekouření se objevují abstinenční příznaky
 • koupě cigaret se stala denní rutinou
 • jedinec začne být nervózní na místech, kde je kouření zakázáno
 • kouření je aktivitou, která je upřednostňována před jinými činnostmi

Kouření v těhotenství je dvojnásobně nebezpečné

Pokud si představíme, že se všechny výše uvedené informace týkají i plodu, co se vyvíjí v těle ženy, je jasné, že kouření v těhotenství je zcela nepřípustné. Síla závislosti však obvykle převažuje nad vůlí a zdravým rozumem, a tak se tento problém řeší v ordinacích lékařů mnohem častěji, než by si kdo dříve představil. A to i přesto, že kouření může mít pro budoucí matku a její dítě tragické následky. Nastávající matka kuřačka dvojnásobně zvyšuje svým jednáním náchylnost dítěte ke vzniku silného astmatu. Nikotin a oxid uhelnatý, který se při kouření do těla těhotné ženy dostává, se přes placentu dostane přímo do plodu, který pak velmi obtížně získává potřebné živiny a kyslík, tedy nejnutnější látky podporující správný vývin a rozvoj. Kouření v těhotenství se proto dá považovat za vědomé poškozování zdraví nenarozeného dítěte.

Odvykání kouření – jak začít

Kouření je fyzická i psychická závislost na nikotinu, a tak není vůbec snadné se tohoto návyku zbavit.Pokud se však člověk rozhodne, motivuje se a uvědomí si, jaký bude život lepší bez kouření, pak je první krok za ním. Mnozí odnaučení kuřáci také uvádějí, že pomohlo zamyslet se nad tím, při jakých příležitostech kouřili. Pak si mohli na rizikové situace dávat pozor a nahradit kouření jinou, zdravější činností.

Někdo přestane ze dne na den, jiní si vytvoří plán postupného snižování denní spotřeby cigaret. Neexistuje univerzální návod, odvykání kouření je velmi individuální a odvíjí se od vůle a vůbec osobnosti jako takové. Základem je však pevné přesvědčení. Nevíte-li si dále rady, pak lze vyhledat odbornou pomoc a metody, co odvykání kouření podporují. Jaké tyto možnosti jsou, o tom se dozvíte dále.

Odvykání kouření – možnosti

V dnešní době rozsáhlých protikuřáckých kampaní je odvykání podpořeno i širokým spektrem možností, které lze využít. Některé metody jsou účinné méně, jiné více, existují i poměrně hodně alternativní způsoby, jak přestat kouřit.

 • Biorezonance

Biorezonanční metoda odvykání kouření staví princip svého fungování na fyzice a biofyzice. Vše vychází z přesvědčení, že každá buňka, látka, částečka v těle má určitou frekvenci elektromagnetického vyzařování. Dostává-li se do těla nějaký toxin, v případě kouření nikotin, pak toto vyzařování a vzájemné působení buněk naruší. Biorezonance má za úkol vzniklé odchylky odstranit a upravit je do „zdravé“ podoby, čímž se dosáhne toho, že tělo samo je pak schopno negovat vliv cizorodých látek, například nikotinu. Znamená to tedy, že biorezonanční metoda cílí na eliminaci nežádoucích signálů buněk – abstinenčních příznaků do takové formy, že se chuť na cigaretu úplně potlačí. Do organizmu je během provádění této metody vysíláno vlnění opačné frekvence, než je u nikotinu. K tomu slouží speciální přístroj a vstupní elektroda, která se přiloží k tělu člověka, celý proces je samozřejmě bezbolestný. Biorezonance se tedy zaměřuje na fyzickou složku závislosti na nikotinu, s tou psychickou si pak už člověk musí poradit sám.

 • Elektronická cigareta

Další možnost odvykání kouření představuje elektronická cigareta, kolem které se v posledních několika měsících objevuje spousta diskuzí, teorií a spekulací. V každém případě je elektronická cigareta určitým kompromisem. Důmyslná technologie elektronické cigarety umožňuje kouřit i dále, avšak zdravější formou. Kouř z ní vychází proto, že dochází k vypařování tekutiny s nikotinem, nehoří v ní tedy tabák, neobsahuje dehet a další škodlivé látky, což je podstatný rozdíl. Tvar a velikost elektronické cigarety jsou shodné (na špičce je dokonce umístěno červené diodové světlo, které tak dodává efekt kouření cigarety se vším všudy), uvnitř ale skýtá baterii, atomizér a náplň. Náplň lze volit v různých příchutích a s různým obsahem nikotinu, jehož množství je tedy možné postupně upravovat až k nule, protože se dají pořídit i varianty bez nikotinu, které pomohou v případě, že se nelze zbavit psychického návyku, tedy potřeby držet cigaretu. Elektronická cigareta je zdravějším pomocníkem, ne však přímou metodou odvykání kouření.

 • Náplasti, pastilky, žvýkačky, inhalátor

Volně prodejné v lékárnách či specializovaných střediscích jsou prostředky náhradní nikotinové terapie. Ať už se jedná o žvýkačky nebo pastilky, obsahují terapeuticky čistý nikotin, a tak pomáhají zmírňovat abstinenční příznaky při odvykání kouření. Podobně jako elektronická cigareta, i tato varianta je spíše pomocnou, která řeší otázku nutkání zapálit si.

 • Léky

Navštívíte-li ordinaci lékaře, aby vám poradil, jak přestat kouřit, absolvujete dotazníkový test závislosti, z jehož výsledku může vyplynout volba metody, při níž je potřeba užívat medikamenty. Ověřené léky pro podporu odvykání kouření obsahují účinnou látku vareniklin (champix), která brání tomu, aby se nikotin vázal v mozku na receptory. Tyto receptory vareniklin též stimuluje, aby se chuť na cigaretu snižovala.

 • Hypnóza, akupunktura

Poslední z našeho výčtu možností, jak přestat kouřit, jsou metody vystavené na psychice jako takové. Hypnóza nebo akupunktura jsou alternativními cestami, které mnozí odborníci zpochybňují. Je ale nutné si uvědomit, že ani jedna z výše uvedených možností není stoprocentní zárukou skoncování s cigaretami. Pokud však tíhnete k neotřelým léčebným metodám, jejichž principy vychází z vnímání člověka jako celku, pak vyzkoušejte takto zaměřený program u nějaké ověřeného specialisty. Možná budete sami překvapeni výsledky, co se dostaví. I tak ale nezapomínejte na to, že bez snahy a přesvědčení to nepůjde nikdy.

Jak znovu nezačít kouřit?

I když se prvotní úspěchy mohou při odvykání kouření dostavit záhy, je důležité ujasnit si, že odoláte příležitostem si opět zapálit. Nespoléhejte na to, že ta „jedna cigaretka ke kávě“ nic neznamená. Po čase můžete zjistit, že jste opět v pozici, z jaké jste vycházeli při rozhodnutí přestat kouřit. Bezpodmínečně se proto zbavte věcí, které s kouřením souvisí a které vám ho připomínají. Pomáhají i detaily. Sedávali jste na terase při kouření na židli s modrým polstrováním? Vyměňte ho za jiné. Vytěsněte zkrátka všechny rituály, předměty či situace, které máte s chvílemi, kdy jste si zapalovali, spojené. Sepište si, jak se bez cigaret cítíte lépe, jaká pozitiva učiněná změna do života přinesla, a když bude nejhůře, připomínejte si je.

Odvykání kouření není snadné, a tak se zdá být nejlepší radou vůbec s kouřením nezačít. Netřeba ale ztrácet naději, přestat kouřit se podařilo již spoustě lidem před vámi, tak proč by se to nemělo povést i vám? Vaše odhodlání je nejsilnější zbraní, proto na něj nezapomínejte ani v kritických chvílích, kdy pomůže nejvíce. Možností, kterých lze využít, je celá řada, vyberte si tu nejvíce vyhovující, případně zvolte kombinaci několika z nich a nepřipouštějte si selhání. Odvykání kouření je dlouhá cesta, na které se ale s každým zvládnutým krokem budete cítit mnohem lépe než s cigaretou v ruce.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 8403x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Zdravím lidí jde to ,ja sem kouřil 18 let krabku denně teď už to je 3 roky co nekouřím a nepoužívám žádnou náhradu například elektronickou cigaretu ,je to všechno a vůlí a psychice,chce to si to srovnat v hlavě a když přijde chuť tak se něčím… celý příspěvek

Jde to. Mám taky zkušenost s odnaučením se díky elektronické cigaretě. Je ale pravda, že to chce kvalitnější už elektronickou cigaretu.

Tento příspěvek byl smazán,
neboť porušil etiku diskuze na portále Spektrum Zdraví.

Redakce

S el cigaretou malo kdo si uplně odvykne kouřit ale S kvalitním E cigarem rozhodně ušetřite a budete se cítit i o něco lépe pro mě to je i lepší než nějaké žvýkačky a tablety.

Jak se říká - když se chce, tak všechno jde. :-))))


Doporučujeme k tématu

Zubní pasta Sumudu 75g

Zubní pasta s ajurvédskými bylinnými oleji Přítomnost mikroorganismů v…

Cena: 95 Kč

Škrabka na jazyk nerez DNM

Pomůcka pro ústní hygienu, odstraňuje povlak z jazyka, účinná proti zápachu z…

Cena: 55 Kč

CHICZA BIO žvýkačka s mátou peprnou

Čistě přírodní BIO žvýkačka s jedinečným složením a jemnou mátovou…

Cena: 57 Kč

Škrabka na jazyk s plastovou úchytkou

Pomůcka pro ústní hygienu, odstraňuje povlak z jazyka, účinná proti zápachu z…

Cena: 69 Kč

CHICZA BIO žvýkačka s limetkou

Chicza BIO žvýkačka s limetkou Čistě přírodní biožvýkačka s jedinečným…

Cena: 57 Kč

CHICZA BIO žvýkačka s mátou kadeřavou

Čistě přírodní biožvýkačka s jedinečným složením a jemnou mátovou…

Cena: 57 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte