Jak otěhotnět po čtyřicítce? Nemějte strach, možné to je

Jak otěhotnět po čtyřicítceTěhotenství po 40. roce života obvykle vyžaduje pečlivý dohled lékařů.Lidé si dnes často přejí mít miminko až ve věku, ve kterém bylo donedávna normální plnit už spíše roli prarodičů, než rodičů. Důvodů pro tento jev může být několik. Nejčastěji je to kariéra nebo problém najít takového partnera, se kterým by člověk dítě chtěl vychovávat. Ale jak otěhotnět po 40. roku věku tak, abyste co nejvíce snížili možná rizika a zvýšili pravděpodobnost úspěšného početí i donošení miminka?

Odkládání rodičovství potkává čím dál větší procento populace

Dnešní doba je čím dál uspěchanější a rychlejší. Přes veškerá studia a dělání kariéry si spousta žen často ani nevšimne, že už má nejvyšší čas na založení rodiny. Nebo zkrátka nemůže najít vhodného adepta na tatínka pro své miminko, a tak se raději věnuje práci. Mnoho dam proto dnes řeší otázku, jak otěhotnět po čtyřicítce.

Zatímco ještě před dvaceti lety měla více než pětatřicet let jen jedna z padesáti prvorodiček, dnes je to už jedna z pěti. A velmi se dokonce zvyšuje i počet žen, které se rozhodnou počít až po čtyřicátém roku života.

Ve své podstatě je to dáno dobou, která je bohužel čím dál více orientovaná na zisky a kariéru. Jenomže díky tomu se může stát, že se plánování rodiny odkládá a odkládá, až najednou nejsou biologické podmínky tak ideální, jakoby tomu bylo o deset let dříve. Po čtyřicátém roku totiž plodnost rapidně klesá. I přesto jsou ale možnosti, jak otěhotnět po čtyřicítce, a to ne jen za pomoci lékařských zákroků.

Pokud se vás tedy tato problematika týká, nemusíte zoufat. I vy se můžete zanedlouho radovat z krásného miminka, stejně jako spousta dalších starších maminek.

Jaké mám šance otěhotnět po 40. roku?

Lidské tělo programovala sama příroda, která bohužel nemyslela na potřebu získat vzdělání a následně peníze, aby člověk rodinu uživil. Pokud tedy nepatříte mezi ty šťastné, které našly bohatého manžela nebo získaly obrovské dědictví, je možné, že ve chvíli, kdy si budete moci rodinu bez jakýchkoli obav finančně dovolit, už na tom bude o poznání hůře biologická stránka věci.

Žena je totiž nejplodnější okolo 25. roku života a její plodnost začíná klesat už po třicítce. Kolem pětatřicátého až sedmatřicátého roku pak plodnost klesá rychleji a rychleji, po čtyřicítce je pak pokles plodnosti nejvýraznější. Statistiky uvádějí, že po čtyřicátém roku života má problémy s otěhotněním každá druhá žena.

Pokud jste zastánci procentuálního vyjádření, uvádí se, že po čtyřicítce je šance na přirozené otěhotnění 8-10% na jeden cyklus. Po pětačtyřicátém roce je šance už pouze kolem 2-5%, tedy téměř mizivá. Ovšem pozor, tento údaj počítá s tím, že oba partneři jsou zcela zdraví a mají pravidelný nechráněný pohlavní styk. Pokud má jeden z partnerů nějaké zdravotní komplikace, pravděpodobnost opět ještě klesá. Na druhou stranu jsou na světě známy také případy, kdy porodila zdravé dítě i šedesáti a více letá žena. Jedná se tedy o velmi individuální problematiku.

Důvod, proč je otěhotnění v pozdějším věku komplikovanější, je jednoduchý. S přibývajícími roky klesá počet zdravých vajíček a stejně tak počet a pohyblivost spermií. Na pohlavních orgánech také dochází k různým chybám a chromozomálním vadám, což může mít za následek bohužel i vady na případném plodu.

Jak otěhotnět po čtyřicítce? Jde to i přirozeně, chce to ale čistou mysl

Ptáte se, jak otěhotnět po 40. roku, když čísla nehovoří moc příznivě? Přesto, že to mnohdy není snadné, není to však rozhodně vyloučené. Bude však potřeba zaměřit se na některé faktory ještě více, než kdyby vám bylo pětadvacet. Nabídneme vám pár tipů, jak zvýšit pravděpodobnost přirozeného početí.

1. Optimalizujte svoji hmotnost

Pro větší pravděpodobnost početí je vždy dobré dostat se na svoji ideální hmotnost. Tu si můžete zjistit například pomocí indexu BMI. Ženy trpící nadváhou, ale i podvýživou, mají obecně sníženou schopnost počít a donosit zdravé dítě. Na svou ideální hmotnosti se dostanete nejen upravením jídelníčku, ale důležitý je i dostatek pohybu. Nezanedbávejte tedy své tělo a dopřejte si pravidelně například rychlou chůzi, běh, plavání, fitness nebo třeba tenis.

2. Vyhněte se cigaretám, alkoholu a kofeinu

To, že jsou alkohol, cigarety i kofein zcela nevhodné látky v období těhotenství, ví každý. Je však dobré se jim vyhýbat i v případě, že se o miminko teprve snažíte. Vaše tělo je tak zdravější a lépe připravené.

3. Zaměřte se na zdravý, ale pestrý jídelníček

Je dokázáno, že zdravá, čerstvá, pravidelná, pestrá a vyvážená strava má velmi pozitivní vliv na celkový stav organismu, tedy i na pravděpodobnost početí a správného vývoje nového života ve vašem těle. Pokuste se tedy upravit jídelníček tak, abyste svému tělu dopřála dostatek ovoce, zeleniny, bílkovin, správných sacharidů i tuků a dostatek vitamínů a minerálů. V období, kdy se snažíte o miminko, je dobré se vyhnout polotovarům, zbytečným konzervantům, smaženým a mastným jídlům a přebytku sladkostí.

4. Mladší partner může zvýšit pravděpodobnost početí

Problémy s otěhotněním ve vyšším věku jsou někdy zapříčiněny i partnerem, nikoli partnerkou. Pohyblivost, množství a kvalita spermatu totiž s přibývajícím věkem klesá. Je tedy možné, že pokud si starší žena bude chtít pořídit dítě s mladším mužem, pravděpodobnost úspěchu vzroste. Tato rada však platí spíše pro ženy, které stálého partnera nemají. V případě, že jste šťastně zadaná, rozhodně jiného muže jen kvůli početí nehledejte. Nejen, že byste přišla o svého manžela, ale ani s mladším partnerem úspěch nikdy není rozhodně zaručen.

5. Buďte psychicky v naprosté pohodě

Zcela klíčovým faktorem pro přirozené otěhotnění je dobrý psychický stav. Snažte se tedy eliminovat stresové faktory ve svém životě a buďte v pohodě. Přemíra snahy o dítě paradoxně mnohdy vytvoří stres, který v početí brání. I proto je spousta případů, kdy žena otěhotněla právě ve chvíli, kdy se o dítě snažit přestala. Stresové hormony jsou totiž schopné ovlivnit činnost vejcovodů, prokrvení dělohy a dokáží dokonce i zablokovat ovulaci. Nezapomeňte také na kvalitní spánek. Dopřejte si ho dostatek, odpočiňte si a uvidíte, že se budete cítit i vypadat lépe.

6. Pořiďte si doplňky stravy vhodné pro nastávající maminky

Vhodným doplňkem stravy pro budoucí maminky je kyselina listová, která je potřebná pro správný vývoj plodu. Kromě toho však existuje řada bylinek, které mají také podpůrný vliv v otázce početí. Jsou to například maliník, jeřáb ptačí, kotvičník, meduňka, heřmánek, šalvěj, pelyněk pravý a sporýš lékařský. Pomáhat může i mateří kašička, zázvor, česnek nebo chilli.

Kromě doplňků stravy existuje také řada babských rad, jak otěhotnět. Zda však fungují nebo ne, už musí posoudit každý individuálně.

Alternativní možnosti, jak otěhotnět po 40. roku

Pokud však veškeré rady, jak otěhotnět po čtyřicítce přirozenou cestou, selžou, můžete si miminko pořídit za asistence lékařů. Umělé oplodnění je v dnešní době čím dál častější metodou pro početí. I zde ale platí pravidlo čím dřív, tím líp. Ani pravděpodobnost otěhotnění po 40. roce za pomocí lékařů totiž není nijak závratně vysoká. Napoprvé se to podaří asi 10% žen, při opakovaných pokusech je to asi 28% žen. Po 45. roce je pak šance mizivá. Nejvyšší úspěšnost je pozorována pří použití darovaných vajíček, v tomto případě otěhotní až 55% žen vyššího věku.

Pokud se rozhodnete svěřit se do rukou lékařů, jedním z prvních kroků, které máte možnost podstoupit, je takzvané zajištění ovariální rezervy. To znamená, že lékaři zjistí, jestli je počet vajíček ve vašem těle dostatečný. Jedná se tedy o poměrně dobrý ukazatel míry plodnosti. Je ale třeba podstoupit řadu dalších vyšetření, jako jsou různé hormonální testy, endoskopická vyšetření, genetická vyšetření, ultrazvuková vyšetření, imunologická vyšetření, dále se zjišťuje stav dělohy, vaječníků, vejcovodů a tak dále. Testy neminou ani vašeho partnera. Na základě výsledků se odhalí příčina vaší neplodnosti a díky tomu se pak může přistoupit k nejvhodnějšímu řešení problému.

Je nutné zmínit, že asistovaná reprodukce má často za následek vícečetná těhotenství. V zásadě existují následující možnosti asistované reprodukce:

1. Hormonální léčba

Hormonální léčba spočívá v podávání léků, které upravují nepravidelnou ovulaci a zvyšují tím plodnost. Stimuluje se tak podvěsek mozkový, aby produkoval co nejvíce hormonů ovlivňujících těhotenství. Dále se může přistoupit k přímé stimulaci vaječníků, a sice injekčním vpravením hormonů do břicha, popřípadě k infuzní pumpě, kdy se hormony vpravují do těla nepřetržitě pomocí podkožně zavedené cévky.

Hormonální léčba často navazuje na chirurgické zákroky, které je v některých případech nutné podstoupit kvůli odstranění různých překážek.

2. Intrauterinní inseminace v kombinaci s hormonální léčbou

V tomto případě se jedná o poměrně účinnou metodu oplodnění, v rámci které dochází k upravení partnerových spermií a k jejich vpravení přímo do dělohy ženy. Zákrok je zcela nebolestivý, je eliminováno riziko ztrát spermií a efekt bývá pozitivní.

I tato metoda se však často kombinuje s hormonální léčbou, aby byl zvýšen počet vajíček a tím i pravděpodobnost početí.

V případě, že partnerovy spermie jsou zcela sterilní, používají se k inseminaci spermie dárce.

3. In vitro fertilizace (mimotělní oplodnění) v kombinaci s hormonální léčbou

Mimotělní oplodnění je primárně určeno pro ženy, kterým buďto chybí vejcovody, nebo jsou poškozeny. Nicméně se jedná o metodu vhodnou i pro další příčiny neplodnosti, jako je například snížená plodnost muže či různá onemocnění, ale i sterilita.

Pakliže je však žena sterilní, musí se použít vajíčka darovaná, podobně je tomu i u sterility muže. Pomocí této metody ale může díky dárcům otěhotnět i zcela neplodný pár.

Mimotělní oplodnění funguje, zcela jednoduše řečeno, na následujícím principu. Základem je opět hormonální léčba, která zajistí, že se v ženě urodí co největší počet vajíček. Lékař je pak ve vhodnou chvíli nastávající matce odebere a v laboratorních podmínkách je nechá oplodnit otcovými spermiemi. Vzniklá embrya jsou potom nechány v laboratoři ve speciálním médiu asi 2 - 6 dní, kdy dojde k jejich co nejlepšímu vývoji. Následně jsou vpravena zpět do těla matky. Zde se již vyvíjí normálním způsobem. Nejedná se však o zákrok banální, je proto třeba vše důkladně promyslet, připravit a podstoupit všechna možná vyšetření.

Do těla matky se zpravidla vpraví více embryí, aby se zvýšila pravděpodobnost uchycení alespoň některého z nich. Ovšem je zde také možnost, že se jich uchytí více či všechny.

Cenově se bohužel nejedná o zákroky nijak laciné. Vynaložené finance závisí na mnoha faktorech, nicméně je potřeba počítat s výdaji v řádech desítek tisíc korun.

Jak otěhotnět po 40. roceMetod asistované reprodukce dnes existuje hned několik. Vždy by však tento krok měl být pečlivě promyšlen.

Těhotenství v pozdějším věku s sebou nese jistá rizika

Jak otěhotnět po čtyřicítce už víte, je ale nutné, abychom si uvědomili, že těhotenství v tomto věku už s sebou nese většinou více rizik. Je proto potřeba dodržovat zvýšenou opatrnost a lékařský dohled.

Vzhledem k tomu, že s vyšším věkem roste také počet všelijakých abnormalit na pohlavních orgánech, je poměrně výrazně zvýšeno riziko potratů a vrozených vývojových vad plodu. Nejčastěji se přitom jedná o Downův syndrom (pravděpodobnost asi 1:100 i u zcela zdravé čtyřicetileté ženy).

Neblahý vliv na průběh těhotenství pak mohou mít samozřejmě faktory, které souvisí s vyšším věkem, jako je například vysoký krevní tlak, cukrovka, obezita. V takových případech pak může mít těhotenství špatný vliv i na zdraví samotné matky.

Pokud však budete před i během těhotenství pod pravidelným dohledem kvalitních lékařů a budete dodržovat veškerá opatření, můžete průběh lépe držet pod kontrolou a na každou změnu reagovat co nejlépe. Pravděpodobnost, že donosíte a porodíte zdravé dítě, tady tedy samozřejmě je.

Dalším nesporným faktem je ale i to, že po čtyřicítce už budete pravděpodobně jako rodiče méně aktivní než ve dvaceti, nebudete mít na své potomky tolik síly fyzické ani psychické. To samozřejmě platí i pro prarodiče vašich dětí, kteří v době narození svých vnoučat budou mít také požehnaný věk.

Během porodu a po něm je třeba zvýšená opatrnost a péče

Jestli se i přes veškerá rizika rozhodnete otěhotnět, budete si muset na své těhotenství opravdu najít čas a dbát na zvýšenou opatrnost. Přečíst si pár článků, jak otěhotnět po 40. roku, v tomto případě stačit rozhodně nebude. Starší nastávající matky musí být pod zvýšenou kontrolou lékařů jak před tak i během těhotenství, dodržovat přísnější stravovací návyky a vyhýbat se jakémukoli stresu a namáhavým činnostem.

I samotný porod je u starších rodiček komplikovanější, a tak se často přistupuje k císařskému řezu. Přirozený porod v tomto věku trvá zpravidla delší dobu a tělo potřebuje především delší čas na regeneraci. Po porodu je tedy třeba, aby se maminka hodně šetřila.

Vhodné je i poprosit svého lékaře, aby vám doporučil nějaké vitamíny pro těhotné a kojící ženy, které vám mohou pomoci. Takových vitamínů existuje celá řada, je proto nejlepší poradit se o nejvhodnějším produktu právě pro vás s odborníkem. Samozřejmě však nesmíte opomenout dostatečný příjem ovoce, zeleniny a tekutin.

Mateřství po čtyřicítce má i své výhody

Abychom však pouze nestrašili, nabídneme vám i nesporné výhody, které vás čekají, pokud budete mít miminko až v pozdějším věku.

První se nabízí samozřejmě možná finanční zajištěnost rodičů. Pokud do 40 let pracujete a honíte kariéru, je jasné, že o peníze vaše miminko mít nouzi nebude, a vy mu tak budete moci dopřát třeba i věci, které si vaše mladší kolegyně nemohou dovolit.

Pokud se nejedná o vaše první miminko, máte navíc doma skvělého parťáka, který vám bude s dítětem pomáhat. Pro vaše starší dítě to navíc bude neskutečně cenná praxe pro jeho vlastní život. Pokud děti vy sami nemáte, nevadí, určitě jich mají hodně alespoň vaši známí. Nové miminko do vaší party tedy vdechne naprosto nový život a všem bude velmi vzácné. O problémy s hlídáním si tedy starosti nejspíše dělat nebudete muset – vždy se najde někdo, kdo si vaše miminko mile rád vypůjčí. Ve vašem okolí to bude zkrátka vzácnost.

Ve vyšším věku už máte také navíc spoustu zkušeností. Vaše kamarádky, známé či sestry již pár dětí vychovaly a vy jste byla vždy u toho v roli pozorovatele. A to je skvělé. Víte, čeho se vyvarovat, co naopak dělat a podobně.

Z toho všeho tedy vyplývá, že pokud toužíte po miminku po čtyřicítce, můžete do toho jít. Je však třeba si předem důkladně rozmyslet všechna pro i proti a hlavně k těhotenství přistupovat velice zodpovědně.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 24368x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Dobrý den s přítelem by jsme chtěly jít na umělé oplodnění jenže já už mám 45 let a už nemám své vlastní vajíčka tak bych se chtěla zeptat jestli z darovanymi vajíčky byla šance otěhotnět děkuji Dohnalová

Tento příspěvek byl smazán,
neboť porušil etiku diskuze na portále Spektrum Zdraví.

Redakce


Doporučujeme k tématu

Jeřáb ptačí kapky 50ml Dr. Popov

Originální bylinné kapky Dr. Popova Jeřáb ptačí patří mezi antioxidanty,…

Cena: 67 Kč

JASPIS MOOKAIT náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků jaspisu mokaitu, navlečených na gumičce Náramek…

Cena: 49 Kč

JASPIS OBRÁZKOVÝ náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků jaspisu, navlečených na gumičce Náramek je…

Cena: 49 Kč

JASPIS ČERVENÝ náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků jaspisu, navlečených na gumičce Náramek je…

Cena: 49 Kč

První pomoc Pastilky DÍTĚ Bio-Bachovky 45g

První pomoc pro dítě - kombinace Bachových esencí s esenciálními oleji…

Cena: 299 Kč

Shatavari prášek v dóze 100g Hesh

Hormonální rovnováha, regenerační přípravek pro ženy Šatavari pomáhá…

Cena: 277 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte