Duben – v hlavní roli játra

ostropestrecOstropestřec je jednou z nejlepších bylin pro očistu jater

V dubnu hrají první housle játra. Podle orientální medicíny je na jaře nejvíce oslabený právě meridián žlučníku a jater. Zatímco v březnu jsme se věnovali žlučníku, v průběhu dubna bychom se měli více zaměřit na očistu jater a na celkovou jarní detoxikaci. Kterým zdravotním problémům je třeba v tomto období čelit a jak bychom měli správně pečovat o játra a další orgány, které s nimi úzce souvisejí? Jak ulevit játrům pomocí bylinek?

Játra: Jak se projevují problémy meridiánu?

Játra představují velice důležitý detoxikační orgán. Protože se játra nedokážou sama regenerovat, je zapotřebí jim trochu pomoci, a to především díky přírodní medicíně a bylinkám. Jak vlastně poznáme, že nemáme svá játra v pořádku?

Mezi typické příznaky oslabeného meridiánu jater patří ochablost svalů, otoky končetin, nechutenství, alergie a kožní problémy, bolesti hlavy, problémy se spánkem, metabolické poruchy, hemeroidy, bolesti svalů a kloubů, pocit napětí a nervozity, zvýšená dráždivost, nespokojenost, zahořklost, pocit vzteku, nevyrovnanost, zveličování problémů a potřeba si neustále na něco stěžovat. Pozorujete něco takového i na sobě? V tom případě je potřeba s tím okamžitě hned začít něco dělat!

Zdravá játra: Které potraviny jim škodí

Očista meridiánu jater přímo nahrává jarní detoxikaci. Začněte si klíčit semínka a pojídat mladé zelené výhonky, například řeřichu setou. Ze stravy vylučte ostré koření, živočišné produkty, alkohol, tuky, mléčné výrobky, vajíčka a přemíru léků. Zkuste jíst více čerstvého ovoce a zeleniny a stravu odlehčete. Určitě se vám tím také posílí imunita a budete snáze čelit útokům jarních viróz. Pomoci může také odšťavňovač a příprava čerstvých zeleninových šťáv.

Játra a jejich orgánové hodiny

Játra pracují mezi 1. a 3. hodinou ranní. V této době je absolutně nevhodné jíst, kouřit, pít alkohol nebo užívat léky. V tomto čase by již tělo mělo odpočívat, nastává krizový stav pro udržení pozornosti a například také pro řízení auta, proto je potřeba dávat pozor na úrazy na cestách. Mezi 1. a 3. hodinou ráno již také duševně nepracujte, mozek není natolik okysličený, aby se zvládal dobře soustředit. V tomto období se probouzejí, anebo nemohou usnout lidé, kteří mají potíže s játry a se žlučníkem.

Játra: Strava při oslabení dráhy 

Při oslabení dráhy jater se doporučuje vynechat všechna tučná, smažená a dráždivá jídla, včetně ostrého koření. Na játra a žlučník působí negativně česnek, tuky, maso, mléko a vejce, sůl, cukr a různé drogy, léky a samozřejmě i alkohol.

pampeliska medPro očistu jater jezte nyní hojně čerstvou pampelišku, zejména její listy

Pro jarní detoxikaci si můžete připravit odvar z mladých, čerstvě natrhaných, kopřiv, klidně přidejte i sedmikrásky, které můžete v malém množství i rovnou konzumovat. Žlučníku a játrům může prospět i krátkodobý půst za ubývajícího měsíce, což jednoduše zjistíte podle lunárního kalendáře. Velice prospěšné je pití čerstvých zeleninových šťáv, konzumace uvařené rýže, pojídání čekankových puků nebo pití čaje z hořkých bylinek. Na detoxikaci žlučníku a jater pomáhá také ostropestřec mariánský, jehož semínka si můžete umlít v mlýnku na mák a přidávat si je do jídla.

Játra a bylinná léčba na jejich podporu

Kromě pojídání čerstvých čekankových puků vám rozhodně neuškodí ani takové bylinky jako je máta, řebříček, měsíček, hořká zeměžluč nebo kořen pampelišky či puškvorce. Dopřát si ale můžete i obilnou kávu, třeba z praženého kořene čekanky. Ideálně však hořkou a bez mléka, anebo třeba pouze s rýžovým mlékem a trochou medu.

Jaro je jako stvořené k pojídání čerstvých pampeliškových listů, které prokazují dobrou službu i játrům a žlučníku. Vybírejte si však zdravé a čisté listy, které nezapomeňte důkladně omýt.

Bylinná směs při poruchách funkce jater

Připravte si po jednom dílu sušenou nať máty peprné, sušený květ měsíčku lékařského, sušené listy ostružiníku maliníku, půl dílu sušeného květu řebříčku a půl dílu sušené natě jablečníku. Směs nechte spařit vroucí vodou, stačí 1 vrchovatá polévková lžíce na větší, půllitrový, hrneček.

Čtěte další díly seriálu:

Leden – v hlavní roli močový měchýř

Únor - v hlavní roli ledviny

Březen – v hlavní roli žlučník


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Lunární náramek Malachit + Onyx

Náramek z minerálů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 420 Kč

Aimil AmlycureEU činnost jater

Aimil AmlycureEU je ajurvédský doplněk stravy s obsahem rostlinných extraktů,…

Cena: 395 Kč

Lunární náramek Růženín + Křišťál

Náramek z drahých kamenů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 340 Kč

Sůl SINDALOON 500g DNM

Sůl Sinadaloon je kamenná bílá sůl bohatá na minerály, proto je vhodná na…

Cena: 112 Kč

Ostropestřec mariánský kapky 50ml Dr.Popov

Originální bylinné kapky. Doplněk stravy.  Ostropestřec mariánský:…

Cena: 73 Kč

RŮŽENÍN náramek sekaný

Náramek z minerálů na gumičce Náramek je vyrobený z drobných, sekaných,…

Cena: 49 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte