Měsíček lékařský je ozdobou každé zahrady

Roste vám na zahradě měsíček? Poradíme jak ho zpracovat a k čemu je dobrý

Staří Egypťané měli měsíček jako oblíbenou rostlinu a drželi ji ve veliké úctě, obdivovali její neuvěřitelnou růstovou a regenerační schopnost. Měsíček byl velmi oblíben také v 17. a 18. století a následně i během první světové války, kdy se nedostávalo léků. Dnes se k přírodě opět vracíme a dá se říci, že tuto bylinku znovuobjevujeme.

Měsíček si nenese své jméno jen tak zbůhdarma. Ve své domovině – ve středomoří – roste po celý rok, každý měsíc. Jde o letničku, která dosahuje výšky 25-60 centimetrů. Existují však i menší druhy, které je možno pěstovat také i u nás. My se ale zaměříme na ten nejoblíbenější, tedy měsíček lékařský.

Měsíček ozdobí zahradu i okenní parapet

Už v dávných dobách si měsíček našel své místo. V Egyptě byl používán jako omlazovací bylina. V Persii a Řecku byl zase využíván především v kuchyni a Hindové jej používali k ozdobě oltářů a chrámů. S oblibou se pěstoval už od středověku. V přírodní medicíně byl pak součástí léčby střevních či kožních obtíží, horečky, neštovic, pokousání hadem či poštípání hmyzem. Květy se využívaly rovněž k léčbě úzkostných stavů a k posílení zraku. Květy měsíčku se také zavěšovaly nad vchodové dveře domu, aby zabránili přístupu zla. Také se traduje, že pokud měsíček dáte před postel nebo pod polštář, odeženete zlé sny.

Čtěte také:

Moringa olejodárná, cenná směsice vitaminů, antioxidantů i aminokyselin

Fytoterapie využívá léčivou moc bylinek a uzdravuje lidské tělo do hloubky

Měsíček lékařský: Vyrobte si z něj vlastní kosmetiku i netradiční lahůdky

Je libo měsíček ze semen nebo ze sazenic?

Měsíček můžete bez větších problémů vypěstovat ze semínek, která volně zasejete přímo na záhonek a lehce je vtlačíte do půdy, případně lehce poprášíte zeminou. Pokud jej ale chcete pěstovat ještě během léta, pak už si pořiďte jedině sazenice. Semena by se totiž měla sázet už v dubnu, nejpozději v květnu. Případně můžete semínka měsíčku na záhon vysít na podzim a z květů se pak na jaře budete těšit o měsíc dříve, než ostatní. Semena vyséváme na záhon do hnízd po 4–5 semenech ve sponu 30 × 40 cm, nebo do řádků 40–50 cm vzdálených, které později jednotíme na vzdálenost 20 cm. Během vegetační doby můžete další semínka bez problémů dosít, dobu květu tím ještě prodloužíte. Na podzim pak lze z rostlin snadno sebrat vyzrálá semena. Případně se měsíček vysemení sám a na jaře bude opět zdobit vaši zahrádku. Počítejte ale s tím, že měsíček půdu značně vyčerpává. Proto ho na stejném místě nechtejte maximálně dva až tři roky. Poté změňte stanoviště.

Měsíček je na pěstování nenáročný

Co se týče stanoviště, nemusíte si s ním příliš lámat hlavu. Měsíčku je jedno, jestli na něj pálí sluníčko nebo je schovaný ve stínu. Pokvete vám všude. Pokud jde o půdu, tak ta je lepší vápenitá nebo jílová a spíše chudá a sušší. Nesmí zadržovat vodu. Při sušším pěstování se zlepšuje kvalita květů i listů. Půdu okolo rostlinek bychom však neměly zapomínat pravidelně kypřit. Pokud jste si měsíček zasadili proto, abyste využívali jeho léčivé účinky nebo jej konzumovali, v žádném případě nepřihnojujte chemickými hnojivy! U měsíčku se doporučuje odštipování odkvetlých květů – podpoříte tím další růst květů. 

Květy měsíčku můžete využít v kuchyni nebo i do přírodní kosmetiky

K jakým plodinám je vhodné měsíček zasadit?

Měsíček bývá často pěstován jako přeplodina ke všem druhům zeleniny, výborně chrání zejména rajčata proti háďátkům a sviluškám. Odpuzuje hmyz. Všechny části rostliny mají štiplavou vůni. Využívá se často také jako zelené hnojivo. Měsíček je rovněž skvělou včelařskou rostlinou.

Uchovejte si měsíček na horší časy

Květy měsíčku sbíráme od poloviny června do konce srpna, někdy ještě i v září a sbíráme nejraději dopoledne, ideálně kolem 10-11 hodiny. Povadlé úbory nesbíráme. Nejkvalitnější měsíček získáme za suššího počasí. Ovšem pozor – pokud sbíráme květ i s kalichem, je nezbytně nutné sbírat až po dokonalém zmizení rosy, protože jinak začne při sušení měsíček plesnivět. Sušení by mělo probíhat podobně jako u jiných léčivých bylin ve tmě nebo šeru. Uměle při maximální teplotě 40-60 stupňů. Sušíme rychle, jinak měsíček ztrácí barvu. Bylinku poté uchováváme ideálně v hermeticky uzavíratelné nádobě. Sušený měsíček by měl být chráněn před světlem.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.