Měsíček lékařský je ozdobou každé zahrady

Roste vám na zahradě měsíček? Poradíme jak ho zpracovat a k čemu je dobrý

Staří Egypťané měli měsíček jako oblíbenou rostlinu a drželi ji ve veliké úctě, obdivovali její neuvěřitelnou růstovou a regenerační schopnost. Měsíček byl velmi oblíben také v 17. a 18. století a následně i během první světové války, kdy se nedostávalo léků. Dnes se k přírodě opět vracíme a dá se říci, že tuto bylinku znovuobjevujeme.

Měsíček si nenese své jméno jen tak zbůhdarma. Ve své domovině – ve středomoří – roste po celý rok, každý měsíc. Jde o letničku, která dosahuje výšky 25-60 centimetrů. Existují však i menší druhy, které je možno pěstovat také i u nás. My se ale zaměříme na ten nejoblíbenější, tedy měsíček lékařský.

Měsíček ozdobí zahradu i okenní parapet

Už v dávných dobách si měsíček našel své místo. V Egyptě byl používán jako omlazovací bylina. V Persii a Řecku byl zase využíván především v kuchyni a Hindové jej používali k ozdobě oltářů a chrámů. S oblibou se pěstoval už od středověku. V přírodní medicíně byl pak součástí léčby střevních či kožních obtíží, horečky, neštovic, pokousání hadem či poštípání hmyzem. Květy se využívaly rovněž k léčbě úzkostných stavů a k posílení zraku. Květy měsíčku se také zavěšovaly nad vchodové dveře domu, aby zabránili přístupu zla. Také se traduje, že pokud měsíček dáte před postel nebo pod polštář, odeženete zlé sny.

Čtěte také:

Moringa olejodárná, cenná směsice vitaminů, antioxidantů i aminokyselin

Fytoterapie využívá léčivou moc bylinek a uzdravuje lidské tělo do hloubky

Měsíček lékařský: Vyrobte si z něj vlastní kosmetiku i netradiční lahůdky

Je libo měsíček ze semen nebo ze sazenic?

Měsíček můžete bez větších problémů vypěstovat ze semínek, která volně zasejete přímo na záhonek a lehce je vtlačíte do půdy, případně lehce poprášíte zeminou. Pokud jej ale chcete pěstovat ještě během léta, pak už si pořiďte jedině sazenice. Semena by se totiž měla sázet už v dubnu, nejpozději v květnu. Případně můžete semínka měsíčku na záhon vysít na podzim a z květů se pak na jaře budete těšit o měsíc dříve, než ostatní. Semena vyséváme na záhon do hnízd po 4–5 semenech ve sponu 30 × 40 cm, nebo do řádků 40–50 cm vzdálených, které později jednotíme na vzdálenost 20 cm. Během vegetační doby můžete další semínka bez problémů dosít, dobu květu tím ještě prodloužíte. Na podzim pak lze z rostlin snadno sebrat vyzrálá semena. Případně se měsíček vysemení sám a na jaře bude opět zdobit vaši zahrádku. Počítejte ale s tím, že měsíček půdu značně vyčerpává. Proto ho na stejném místě nechtejte maximálně dva až tři roky. Poté změňte stanoviště.

Měsíček je na pěstování nenáročný

Co se týče stanoviště, nemusíte si s ním příliš lámat hlavu. Měsíčku je jedno, jestli na něj pálí sluníčko nebo je schovaný ve stínu. Pokvete vám všude. Pokud jde o půdu, tak ta je lepší vápenitá nebo jílová a spíše chudá a sušší. Nesmí zadržovat vodu. Při sušším pěstování se zlepšuje kvalita květů i listů. Půdu okolo rostlinek bychom však neměly zapomínat pravidelně kypřit. Pokud jste si měsíček zasadili proto, abyste využívali jeho léčivé účinky nebo jej konzumovali, v žádném případě nepřihnojujte chemickými hnojivy! U měsíčku se doporučuje odštipování odkvetlých květů – podpoříte tím další růst květů. 

Květy měsíčku můžete využít v kuchyni nebo i do přírodní kosmetiky

K jakým plodinám je vhodné měsíček zasadit?

Měsíček bývá často pěstován jako přeplodina ke všem druhům zeleniny, výborně chrání zejména rajčata proti háďátkům a sviluškám. Odpuzuje hmyz. Všechny části rostliny mají štiplavou vůni. Využívá se často také jako zelené hnojivo. Měsíček je rovněž skvělou včelařskou rostlinou.

Uchovejte si měsíček na horší časy

Květy měsíčku sbíráme od poloviny června do konce srpna, někdy ještě i v září a sbíráme nejraději dopoledne, ideálně kolem 10-11 hodiny. Povadlé úbory nesbíráme. Nejkvalitnější měsíček získáme za suššího počasí. Ovšem pozor – pokud sbíráme květ i s kalichem, je nezbytně nutné sbírat až po dokonalém zmizení rosy, protože jinak začne při sušení měsíček plesnivět. Sušení by mělo probíhat podobně jako u jiných léčivých bylin ve tmě nebo šeru. Uměle při maximální teplotě 40-60 stupňů. Sušíme rychle, jinak měsíček ztrácí barvu. Bylinku poté uchováváme ideálně v hermeticky uzavíratelné nádobě. Sušený měsíček by měl být chráněn před světlem.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky do 24 hodin po celé ČR... Soukromá úvěrová společnost je otevřena 24 hodin...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky do 24 hodin po celé ČR. Soukromá úvěrová společnost je otevřena 24 hodin d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechn...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.