Podrobný návod, jak zapojit pračku a sušičku na odpad snadno a rychle

Podrobný návod, jak zapojit pračku a sušičku na odpad snadno a rychle

Bez pračky se žádná domácnost neobejde, kouzlo sušičky také objevuje čím dál více lidí. Uvažujete o koupi nové pračky nebo pořízení sušičky? Kamenem úrazu může být její napojení na odpad, zejména pak u starších bytů, které nemají odtokové potrubí zabudované ve zdi. Všechny potíže lze ale snadno vyřešit – přinášíme vám návod na to, jak zapojit pračku či sušičku na odpad snadno a rychle.

Čtěte také:

Co dělat, když prádlo z pračky nevoní? Vyvarujte se stále stejným chybám

Výběr ideálního prostoru pro umístění pračky

Při výběru nové pračky nebo sušičky se samozřejmě každý dívá na jejich výkon, spotřebu či objem, který zvládá pojmout. Popřemýšlet byste ale měli i nad tím, kam pomocníky v domácnosti postavíte. Pračka i sušička musí stát na rovném a pevném povrchu, který zvládne vibrace zapnutého spotřebiče. Při výběru vhodného prostoru se zamyslete i nad tím, kde chcete pračku používat. Někdo ji chce mít umístěnou v koupelně, jiný v kuchyni a v některých bytech či domech ji lze postavit do chodby nebo do speciální místnosti sloužící jako prádelna.

Místu, kam pračku postavíte, musíte také přizpůsobit variantu tohoto spotřebiče. Do malé místnosti se bude hodit pračka s horním plněním. A pokud byste chtěli i sušičku, ideální je zvolit možnost dva v jednom – tedy pračku s funkcí sušičky.

Pračka musí být v blízkosti vody i odpadu

Důležité je také promyslet umístění pračky a sušičky tak, aby se nacházely v bezprostřední blízkosti přívodu vody, zdroje elektřiny a samozřejmě také, aby voda z pračky mohla odtékat do odpadu. Jakékoliv nastavování hadic totiž zvyšuje riziko úniku vody.

 • Rozhodování o umístění pračky bude snadné, pokud hledáte spotřebiče do novostavby. Místo na pračku totiž bývá zahrnuto v projektu a je vybrané tak, aby bylo možné pračku snadno napojit k odtokovému potrubí a zároveň připojit na vodu a do elektřiny.
 • Problém ale může nastat u starších domů a bytů – některé mají odtokové potrubí, někde si ale budete muset poradit jinak.
 • Pračku lze zapojit k sifonu umyvadla nebo vany, jako poslední možnost pak zbývá vypouštění hadicí přímo do vany.

Přečtěte si také, jak ušetřit při praní

Jak zapojit pračku na odtokové potrubí?

Ideální variantou, jak zapojit pračku, je tedy odtokové potrubí přímo ve zdi. V nových bytech a domech tento odtok splňuje všechny normou stanové parametry, jako třeba to, že potrubí musí být vedeno ve výšce 60 až 100 centimetrů nad zemí nebo že jeho průměr musí být minimálně čtyři centimetry. Zároveň se při projektování bytu počítalo s umístěním pračky, takže je v blízkosti také přívod vody a elektřiny. Zapojení pračky nebo sušičky je pak skutečně snadné.

Stačí spotřebič postavit tak, aby odtoková hadice z pračky dosáhla na přípojku odtokového potrubí a pomocí svorek a plastového kolena ji k potrubí připevnit. Přečtěte si, co dělat, když prádlo z pračky nevoní

Zapojení pračky doma (2)

Přečtěte si také, jak vyčistit pračku octem a jedlou sodou

Jak zapojit pračku do sifonu umyvadla nebo vany?

Jak zapojit pračku v místě, kde žádné odtokové potrubí ve zdi není? Ani to není žádný problém. Odtok odpadní vody z pračky můžete vyřešit velmi elegantně a tak, aby nerušil celkový vzhled koupelny. Doporučujeme koupit k sifonu umyvadla nebo vany mezikus ve tvaru T, ke kterému připojíte odpadní hadici z pračky. Špinavá voda tak bude odtékat do odpadu společně s vodou z umyvadla nebo vany.

Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, musí pračka stát v blízkosti umyvadla nebo vany, žádné nastavování hadic totiž nepřipadá v úvahu. Dbejte rovněž na pravidelné čištění upraveného sifonu.

Co když zapojení pračky není možné?

Jak zapojit pračku, když není zapojení pračky do sifonu není možné? V takovém případě se nabízí trochu nouzové řešení.

 • Odtokovou hadici můžete při praní umístit do vany a nechat vodu odtékat jejím odpadem.
 • Pokud zvolíte možnost přímého vypouštění, mějte se ale na pozoru.
 • Může se lehce stát, že se hadice pod proudem vody vysmýkne a voda z pračky pak místo do vany může vytéct přímo na podlahu koupelny.
 • Vytopit sebe i sousedy samozřejmě nikdo nechce, proto je dobré hadici na okraji vany zajistit plastovým kolenem, které bývá součástí balení pračky.

Pozornost věnujte samotné vypouštěcí hadici

Ať už váš byt nabízí jakékoliv možnosti, jak zapojit pračku, vždy dbejte také na to, aby vypouštění hadice nové pračky byla dostatečně kvalitní. Měla by být vroubkovaná a napevno připojená k pračce. Dobře také zkontrolujte, že je hadice neporušená. Obvykle je dlouhá metr a půl – rozhodně není vhodné ji prodlužovat, proto je potřeba pračku umístit co nejblíže k odtoku odpadu.

V případě, že se vypouštěcí hadice jakkoliv poškodí, nesnažte se ji podomácku opravit. Raději zavolejte opraváře, který hadici zabudovanou uvnitř pračky a připojenou na čerpadlo odborně vymění.

Zapojení pračky doma (1)

Jak zapojit pračku snadno a rychle? Pomůže vám tento návod

Pokud kupujete novou pračku, můžete si zaplatit i za její odborné napojení na odpad. Zapojení pračky ale zvládnete snadno také sami. Pomůže vám k tomu náš návod:

 • Rozbalte pračku a pomocí servisního klíče, který se v balení nachází, odšroubujte čtyři aretační šroubky na zadní straně pračky. Slouží k zajištění bubnu při převozu a doporučujeme vám si je nechat pro případ, že budete potřebovat pračku v budoucnu někam převézt.
 • Napouštěcí hadici pračky zapojte na přívod vody. Přitom zkontrolujte, že nechybí černé těsnění a že je hadice v dobrém stavu a nijak neporušená.
 • Následně připojte pračku na odpad – buď na odtok odpadu ve zdi, nebo k sifonu, případně do vany. V posledním případě budete hadici do vany vkládat pravděpodobně pouze během praní a jindy bude volně mimo vanu. Pak ale dávejte pozor na to, abyste při praní nezapomněli hadici vložit do vany!
 • Pračku následně srovnejte pomocí vodováhy. Použít můžete antivibrační podložky, speciální nastavitelné nožičky u některých praček nebo můžete pračku podložit kouskem gumy – dorovnáte tak případné nerovnosti a zabráníte tomu, aby vám zapnutá pračka cestovala po místnosti.

Zapojení sušičky je hračka

Pokud toužíte po sušičce, ale nemáte dostatek prostoru na dva spotřebiče, řešením může být kombinovaná pračka se sušičkou. Zapojení pračky se sušičkou je tak v podstatě stejné jako zapojení pračky samotné. Nevýhodou varianty dva v jednom je, že před sušením musíte část vypraného prádla z pračky odebrat, aby se zbytek mohl usušit. Nicméně i tak vám tento spotřebič usnadní práci.

Ve větší koupelně si můžete dovolit kromě pračky také samostatnou sušičku. Existují dva základní typy, které mají podobný výkon a funkce. Kondenzační sušička se napojí na odpadní potrubí nebo na sifon podobně jako pračka, naopak ventilační sušičky potřebují nainstalování ventilace, která bude odvádět vzduch přímo z místnosti.

Jak zapojit sušičku?

Máte odtokové potrubí přímo ve zdi, na které je napojená pračka? Pak jej můžete využít i k zapojení sušičky. Stačí pořídit dvojité kolínko, které namontujete na přípojku a zapojíte do něj jak hadici pračky, tak i sušičky. Podobně lze napojit sušičku i s pračkou na sifon umyvadla nebo vany. Rozhodně se tak nemusíte bát toho, že byste museli v koupelně provádět velké stavební úpravy. A pokud máte obavy, abyste vše zapojili správně, nechte si spotřebiče nainstalovat odborníkem.

Teď už víte, jak zapojit pračku. Přečtěte si také, jak na ekologické praní prádla v domácnosti.

Diskuse k článku

 • Alča

  09:34 25. 2. 2019 0
  Super návod, ještě by se mi hodily rady, jak na pravidelné čištění pračky bez agresivnch prostředků. Alča

Lunární kalendář

PÁTEK 07. 05. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 08. 05. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 09. 05. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 10. 05. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ÚTERÝ 11. 05. 2021
býk
Měsíc putuje ve znamení Býka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den. Pozor na nachlazení, chraňte si…
více o tomto dni
STŘEDA 12. 05. 2021
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
ČTVRTEK 13. 05. 2021
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni

Láska a vztahy

Partner má dítě z předchozího vztahu

Vztah dvou lidí je výzvou samo pro sebe. Pokud do vztahu vstoupí děti, dostává vztah naprosto nové rozměry. Pokud navíc jeden z partnerů má dítě z předchozího vztahu, pak má vztah skutečně speciální příchuť. Na...

Bydlení, zahrada

Týká se vás daň z nemovitosti? Blíží se termín platby, nezapomeňte na to!

Daň z nemovitosti se týká všech, kteří nemovitost vlastní. Nebo ji v minulém roce nabyli, prodali či darovali. Ani v takovém případě se letos povinnému papírování a řešení daní nevyhnete. Přitom termín, do kter...

Těhotenství, děti

Co pořídit, když čekáte miminko?

Příchod miminka v životě rodiny mnohé změní. A to nejen po psychické stránce a získání nových rolí. Do domácnosti přibude řada fyzických věcí, které tam jednoduše dříve nebyly. Některé pomůcky jsou potřebné, ji...

Psychologie

Smutek jako součást našeho života? Zkuste to změnit

Smutek je něco, co v životě nechceme, Avšak provází nás prakticky od narození až do smrti. Do života nám vstupují radostné i smutné události, které většinou relativně intenzivně prožíváme. Což je naprosto normá...

Ezoterika

Astromedicína: Jak funguje spojení astrologie a medicíny?

Astrologie není jen věda o tom, jak číst z hvězd. Pod tímto názvem se skrývá mnohem víc. Například i léčení pomocí astrologie čili astromedicína. Dokonce nám může pomoci některé naše zdravotní potíže rozkrýt a ...

Academy

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Wellness

Domácí pěna do koupele přispěje k dokonalé relaxaci

Domácí pěna do koupele je produkt levný a stejně tak efektivní, jako ten kupovaný. Během jeho přípravy se zabavíte v dlouhé chvíli a zpříjemníte si den aromatickými éterickými olejíčky. Ostatně můžete si vyrobi...

Fitness

Jak se zbavit bolesti za krkem? Pravidelně zařazujte tyto cviky

Bolesti za krkem dokáží náš den pořádně prodloužit. Paradoxem zůstává, že za bolesti za krkem si zpravidla můžeme sami. Jak se vyhnout nepříjemnému a bolestivému omezení našeho pohybu? Začněte tím, že si pohyb ...

Rozvoj osobnosti

Fobie, které se tváří velmi kuriózně: Jaké strachy si lidé dokázali vybudovat?

Fobie komplikují životy lidí již po stovky let. Tyto stavy se vyznačují až chorobným strachem z konkrétní věci anebo činnosti. Někdy mohou dotyčného doslova paralyzovat. Mezi nejčastější příznaky fobií patří úz...

Recepty

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Mazlíčci

Americký mini kůň je přítulný a aktivní společník, který pomáhá zvládat stres

Americký mini kůň je přítulným společníkem, kterého si oblíbíte hned na první pohled. Jeho roztomilý vzhled a povaha vás učaruje. Především v Americe patří mezi vyhledávané mazlíčky. Pomáhá překonávat stres, dí...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Blogeři

Nějaký ty filozofický pindy aneb zamyšlení nad bytím a nebytím

Při příležitosti prvního máje jsem se rozhodla, že vás opět obšťastnim svýma filozofickýma pindama (jak říkával kdysi můj otec). Dneska to bude jen takový malý zamyšlení nad mym bytim a nebytim. Je to s tvrdym y, takže buďte v klidu, nikdo mě nijak nikdy netejral. Bych se ani nenechala, slíznul by to zpátky! Sice se na mě dá dříví štípat, ale všechno má svý hranice, že jo.