Pojištění domácnosti vám může ušetřit statisíce

img
07. 06. 2016

Pojišťovny nabízí nejrůznější produkty, které mají ochránit nejen naše zdraví, ale například i naše nemovitosti či věci. Pojištění domácnosti slouží k ochraně majetku a má za úkol krýt škody na vybavení domácnosti způsobené různými vlivy. Společně s pojištěním nemovitostí patří k základním pojištěním, které se může v mnoha ohledech vyplatit a zajistit člověku klidnější spaní. Pro koho je pojištění domácnosti určené, jaké existují druhy krytí a kolik stojí?

Pro koho je pojištění domácnosti určeno

S nadsázkou lze říci, že tento typ pojištění je vhodný prakticky pro každého. Pokud bydlíte ve vlastní domácnosti nebo jste majitelem nemovitosti, můžete svůj majetek ochránit tímto typem pojištění. Je třeba si uvědomit, že úkolem tohoto pojištění je ochránit majetek, který máme uvnitř domu. Tuzemské pojišťovny nabízí různé produkty za různé ceny. S tím velmi úzce souvisí i rozsah krytí a stanovení odpovídající pojistné částky.

Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti

Spousta lidí si neustále plete dva odlišné produkty – pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti. Pojištění nemovitosti slouží k ochraně samotné stavby, tj. všeho, co jednoduše neodneseme, od střechy až po okna. Oproti tomu je pojištění domácnosti určeno k ochraně samotného vybavení domu, zahrnuje vše, s čím lze manipulovat.

Je tak nutné rozlišovat hodnotu samotné nemovitosti a hodnotu vybavení. Například to, že bydlíte v domě s relativně nízkou hodnotou, ještě nemusí nutně znamenat, že malou hodnotu má i vybavení uvnitř. Nemovitost i vybavení spolu však do jisté míry souvisí, proto celá řada pojišťoven nabízí kombinované pojištění, které zahrnuje obojí.

Před čím pojištění domácnosti chrání

Pojištění domácnosti chrání majetek pojistitele zpravidla před živelními pohromami, haváriemi i krádežemi. Většina pojištění domácnosti zahrnuje finanční ochranu při prasknutí potrubí. Produkt tohoto typu vás tak finančně ochrání před návštěvou zloděje, požárem i vytopením. Stále častěji se týká i venkovního vybavení.

Pokud tak máte zahradní nábytek, gril, sochy apod., které by mohly být poškozeny právě vlivem deště či vichru, neváhejte a do pojistné smlouvy zahrňte i to. Pojištění domácnosti pak zahrnuje především veškeré cennosti, peníze, cenné papíry, šperky, elektroniku, kuchyňské přístroje, jízdní kola a další sportovní pomůcky, osobní věci, zvířata ad. Týká se také zpravidla příslušenství motorových vozidel, nevztahuje se však na vozidlo samotné.

Pojišťovací smlouva je u pojištění domácnosti to nejdůležitější

Je třeba upozornit na to, že každá pojišťovna nabízí produkty s různým krytím a typem pojištění. Veškeré podmínky a rozsah krytí se nachází v pojišťovací smlouvě, jde tak jednoznačně o nejdůležitější dokument, který je třeba si důkladně přečíst. Po prostudování smlouvy například zjistíte, že většina pojišťoven sice pojistí před vytopením vlivem prasklého potrubí, což však nezahrnuje vytopení vlivem vody vystupující z odpadních potrubí a kanálů.

Obvykle nezahrnuje ani zatopení v důsledku zvýšené hladiny spodní vody, záplav či povodní. Pokud vám tak například po silné bouřce nateče voda do objektu kanálem a natropí škody, u mnohých pojišťoven neuspějete. Vždy proto pečlivě studujte pojišťovací smlouvu a zamyslete se, co z uvedeného by se vás mohlo týkat.

Cena za pojištění domácnosti

Cena za pojištění domácnosti závisí na celé řadě faktorů. Odvíjí se pochopitelně od výše krytí, rozhodně to však není jediný parametr. Cenu ovlivňuje značně lokalita nemovitosti, například pojištění v Praze je ve srovnání s jinými městy nejnákladnější. Dražší je také pojištění u nemovitostí, které sídlí v rizikových oblastech, některé, především záplavové, jsou dokonce nepojistitelné.

Pozor na podpojištění

Při zřizování pojištění domácnosti je velmi důležité stanovení odpovídající pojistné částky. Pokud například nemovitost v hodnotě 2 milionů korun pojistíte pouze na 1 milion, získáte v případě plnění jen poměrnou částku, v tomto případě 50 %. Pokud tedy utrpíte ztrátu na majetku ve výši 100 tisíc Kč, od pojišťovny obdržíte jen polovinu. Nemá však ani cenu hodnotu pojistné částky převyšovat, výše plnění totiž nemůže přesáhnout hodnotu ceny majetku.

Pojištění civilní odpovědnosti je často součástí pojištění domácnosti

Je určitě na místě zmínit, že celá řada tuzemských pojišťoven nabízí jako součást pojištění domácnosti i pojištění civilní odpovědnosti. To můžete využít v celé řadě případů, kdy vy zaviníte újmu na majetku jiné osoby. Pokud nechtěně shodíte z balkonu květináč a někomu něco poškodíte či v obchodě nějaký předmět rozbijete, můžete využít právě možnosti plnění z pojištění civilní odpovědnosti. Pokud si myslíte, že by vám mohl být tento produkt v budoucnu užitečný, při zřizování pojištění se na něj zeptejte.

Pojištění domácnosti je užitečnou pomůckou, která vás může v mnoha situacích ochránit. Je však třeba mít vždy na paměti, že jsou na trhu různě výhodné produkty a ne každý může být pro vaše potřeby ideální. Vždy si proto srovnejte nabídky několika pojišťoven a důkladně si přečtěte pojišťovací smlouvu. Právě v ní jsou totiž obsaženy případy, které se na plnění nevztahují. Již mnohokrát se stalo, že bylo plnění ze strany pojišťovny zamítnuto právě ze zmíněného důvodu. Tomu předejdete důkladným prostudováním smlouvy a stanovením ideální výše pojistné částky.

Napsat komentář: Pojištění domácnosti vám může ušetřit statisíce

RE: Pojištění domácnosti vám může ušetřit statisíce

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.