Ájurvédské byliny

Terminalia arjunaajruna

AJRUNA Vrcholák arjuna (Terminalia arjuna)

Vysoce ceněná ajruna napomáhá regeneraci srdečního svalstva. Používá se při srdeční slabosti, zánětu osrdečníku a angině pectoris. Posiluje srdeční činnost, odstraňuje únavu a podporuje celkové povzbuzení organizmu. 

 

 

amalakiamalaki

AMALAKI Embilika lékařská (Emblica officinalis)

Plod Amalaki je v ajurvédské medicíně doporučován k vyživování tělesných tkání a celkovému posílení organizmu. Zvyšuje tvorbu červených krvinek, reguluje hladinu cukru v krvi, působí protizánětlivě, léčí výtoky způsobené zánětem ženských orgánů, ulevuje při žaludečních a zažívacích potížích. Zlepšuje zrak, tiší kašel, snižuje horečku, uklidňuje nervy a zabraňuje tvorbě lupů.Více o plodu AMALAKI... 

Withania somniferaasvaganda

AŠVAGANDA Witánie snodárná (Withania somnifera)

Uklidňuje při nervovém vypětí, stresu a depresích. Snižuje mentální labilitu a odstraňuje pocity úzkosti. Podporuje paměť, posiluje soustředěnost, schopnost učení a celkovou mentální bdělost. Posiluje imunitní odolnost organizmu, snižuje horečku, léčí záněty a odstraňuje infekce.Více o rostlině Ašvaganda.. 

bhringarajbhringaraj

BHRINGARAJ Eklipta bílá (Eclipta alba Hassk)

Tato rostlina se hojně vyskytuje po celé Indii, obzvláště pak v Himalájích. Používá se při zánětu žlučníku a jako jaterní tonikum při cirhóze jater . Stimuluje tvorbu enzymů. Působí také proti žloutence a při kožních onemocněních. Zastavuje krvácení, léčí rány a zabraňuje infekci. Uvolňuje bolesti hlavy, uší i očí. 

 

BhumyamalakiBhumyamalaki

BHUMYAMALAKI Smuteň niruri (Phyllantus niruri)

V ájurvédské medicíně se používá více jak 2000 let hlavně k regeneraci a posílení funkce jater. Aplikuje se na záněty jater a ledvin, nadýmání, zácpu, průjem, křeče a bolesti žaludku a břicha, střevní infekce, při žloutence a úplavici. Podává se při kožních vředech a časté menstruaci, při ledvinových a žlučníkových kamenech. Působí příznivě na bolesti kloubů, astma, snižuje horečku. Také pomáhá na záněty močových cest a snižuje vysoký krevní tlak. Podpůrný lék při cukrovce, bronchitidě, nachlazení a chřipce.

 

Terminalia bellericabibhitaki

BIBHITAKI Vibhitaki Vrcholák myrobalánový (Terminalia bellerica)

Bibhitaki vytváří spolu s Haritaki a Amalaki známou ajurvédskou kombinaci Triphala podporující zdraví, duševní i tělesnou odolnost a imunitní systém organismu. Aplikuje se při poruchách funkcí trávicího ústrojí, kožních onemocněních a léčbě jater. 

 

brahmibrahmi

BRAHMI Pupečník asijský (Centella asiatica)

Bylina používaná pro osvěžení mysli a povzbuzení paměti. Regeneruje mozkové buňky, zvyšuje mentální bdělost a posiluje schopnost chápavosti a jasného myšlení. Posiluje krevní oběh, zlepšuje prokrvení tkání, rozšiřuje cévy, zvyšuje celkovou odolnost nervového systému a působí jako uklidňující prostředek při stresu, depresích a nervovém vypětí. Úspěšně je také aplikován při revmatických onemocněních. 

 

Leucas cephalotesdronapusphi

DRONAPUSPHI Leukatka hlavatá (Leucas cephalotes)

Bylina se používá jako sérum při uštknutí hadem. Aplikuje se při poruchách funkce jater, podporuje léčbu žloutenky, čistí krev a snižuje horečku

 

 

Amomum subulatumela

ELA Kardamomovník šípový (Amomum subulatum)

Semínka se používají při žaludečních obtížích a poruchách trávení. Bylina má protizánětlivé účinky, ulevuje při kašli a nachlazení.

 

 

Tribulus terrestrisgokshura

GOKSHURA Kotvičník zemní (Tribulus terrestris)

Ajurvédská močopudná bylina aplikovaná při poruchách a zánětech orgánů vylučovacího a pohlavního ústrojí. Používá se k léčbě impotence, rozpouští močové kameny a regeneruje činnost ledvin.

 

2684719003_644f35c329 Tinospora spp_1709 [tags] Tinospora cordifolia_Mguduchi

GUDUCHI Tinospora srdčitá (Tinospora cordifolia)

Posiluje imunitní systém organismu, zabraňuje infekcím a regeneruje funkci jater. Aplikuje se při poruchách trávení, nechutenství, zánětu pobřišnice, žloutence, úplavici, otravě krve, kožních onemocněních a revmatismu. Doporučuje se při léčbě rakoviny chemoterapií. 

 

Cymbopogon citratusharichayaHARICHAYA Voňatka citronová (Cymbopogon citratus)

Vonná citrónová tráva je častou přísadou ajurvédských čajových směsí. Podporuje krevní oběh, snižuje horečku, podporuje pocení, zklidňuje mysl a uvolňuje fyzické i psychické napětí. Posiluje celkovou odolnost nervového systému a napomáhá procesu trávení.

 

 

Terminalia chebulaharitaki

HARITAKI Vrcholák chebule (Terminalia chebula)

Podle indické mytologie rostlina Haritaki vyklíčila z kapky nebeského nektaru, která dopadla na zem z poháru boha Indry. Haritaki vytváří spolu s Bibhitaki a Amalaki známou ajurvédskou detoxikační kombinaci Triphala podporující zdraví, duševní i tělesnou odolnost a imunitní systém organizmu. Doporučuje se při astmatu, bolestech v krku, žaludečních potížích, nevolnosti, srdeční slabosti a poruchách zraku.

HaridraHaridra

HARIDRA Kurkumovník dlouhý (Curcuma longa)

Kurkuma se používá se při horečce, infekcích, kožních onemocněních a zánětu nosních dutin. Zamezuje kornatění tepen, léčí rány a poranění pokožky. Podle tradiční čínské medicíny regeneruje funkci jater, odvádí toxické látky z těla, zastavuje krvácení, působí antisepticky a ulevuje při menstruačních potížích. Působí proti alergiím, astmatu, senné rýmě a hemoroidům. Pomáhá u rakoviny. Je vynikajícím prostředkem péče o pleť, dodává pokožce jas a krásu. Čistí krev a pomáhá proti tvorbě akné. 

CHANDRAŠUR Řeřicha zahradní (Lepidium sativum)

chandrasurŘeřicha se používá v ájurvédě jako lék na slabost, proti bolestem v dolní části zad a nadměrnému poševnímu sekretu. Také aby se zabránilo poporodním komplikacím.

 

JATAMANSI Nardovník jatamanský (Nardostachys jatamansi)

jatamansijatamansiUklidňující vonná látka a prostředek proti epilepsii, hysterii a k celkovému posílení nervového systému. Aplikuje se při zvýšeném krevním tlaku a nespavosti. 

 

 

 

Andrographiskalamegha

KALAMEGHA (Andrographis paniculata)

Celá rostlina má léčivé vlastnosti a její odvar je silně nahořklý. Používá se k regeneraci a celkovému posílení organismu, k léčbě žaludečních potíží, zánětu žlučníku, při horečkách a jako tonikum. Stimulací jaterních buněk podporuje chuť k jídlu. Snižuje tělesnou teplotu. Odvar z byliny se užívá k pročištění krve. Užívá se též při úplavici, střevních kolikách, poruchách trávení a onemocnění jater. 

kutki

KUTKI (Picrorrhiza kurroa)

Jedna z nejsilnějších bylin působících na trávicí orgány. Hojivé účinky má zejména kořen. Výrazně posiluje a regeneruje játra, podporuje vylučování žluči a užívá se také při astmatu a potížích dýchacích cest. Má protizánětlivý účinek, snižuje horečku u infekčních nemocí, pozitivně ovlivňuje trávicí systém, podporuje imunitu a má také antioxidační účinky.

swertia chiratakirata

KIRATA Kropenáč (Swertia chirata)

Bylina je doporučována k léčbě cukrovky. Snižuje hladinu cukru v krvi a vylučování žaludečních šťáv. Pomáhá proti žaludečním vředům, reguluje zažívání a odstraňuje nechutenství.

 

 

Syzygium aromaticum lavanga

LAVANGA Hřebíčkovec vonný (Syzygium aromaticum)

Užívá se při nachlazení, kašli, bolestech v krku, nevolnosti, zácpě a žaludečních i trávicích potížích, k osvěžení dechu. Hřebíček je dobře znám svými desinfekčními a tišícími účinky při bolestech dásní a zubů.

 

Gymnema sylvestremadhunashini

MADHUNASHINI Gymnema lesní (Gymnema sylvestre)

Používá se k léčbě cukrovky. Odbourává cukr, zvyšuje produkci insulinu ve slinivce břišní a celkově regeneruje a obnovuje její funkce. Snižuje chuť na sladké, posiluje krevní oběh a zvyšuje vylučování moči.

 

Syzygium cuminimanaphala

MANAPHALA Hřebíčkovec šabrejový (Syzygium cumini)

Bylina se používaná ke snižování hladiny cukru v režimu diabetické diety a při výskytu chudokrevnosti.

 

 

Rubia cordifoliamanjista

MANJISHTHA Mořena srdčitá (Rubia cordifolia)

Ajurvédská bylina známá jako „čistič krve“. Zlepšuje krevní oběh a prokrvení pokožky, odstraňuje kožní infekce, léčí ekzémy, opary a zabraňuje tvorbě akné. Aplikuje se při silné a bolestivé menstruaci. Ozdravuje funkci jater, sleziny, slinivky břišní a ledvin. Podporuje léčbu nádorových onemocnění. 

 

Cyperus rotundusmustaka

MUSTAKA Šáchor okrouhlý (Cyperus rotundus)

Musta se používá při horečce, reguluje žaludeční funkce a napomáhá správnému trávení a metabolickým procesům. Regeneruje střevní flóru, zamezuje průjmům i úplavicím a užívá se k léčbě žaludečního kataru a střevních kolik. Používá se k léčbě nevolnosti, zanětů, pro úlevu od bolesti a k uvolnění svalů. Pomáhá při kožních onemocněních, pročišťuje krev a snižuje tvorbu akné. Doporučuje se jako ozdravná kůra při léčbě nádorových onemocnění. Stimuluje funkce pohlavních orgánů. Ulevuje při křečích a bolestivé menstruaci.

neem

NEEM Nimba (Azadirachta indica)

Neem je strom, známý v Indii např.pod názvem"Boží strom", z něhož se k léčebným účelům používají všechny jeho části - listy, květy, semena i kůra. Je účinný na různé kožní choroby, jako třeba akné a lupénku, proto je hojně používán v kosmetice. Je to účinný repelent. Osvědčil se v péči o ústní hygienu. Odvar se používá ke zmírnění horečky. Má antivirové, antibakteriální, protiplísňové a antikoncepční účinky. Čistí krev, příznivě působí na močové cesty a střevní infekce. 

BERGENIApasanabheda

PASANABHEDA Bergénie jazýková (Bergenia ligulata)

Močopudná bylina používána při poruchách funkce ledvin a zánětech močového měchýře. Odstraňuje bolesti močového ústrojí a doporučuje se k jeho celkovému pročištění. Účinně působí na rozpouštění ledvinových kamenů.

 

 

punarnavapunarnava

PUNARNAVA (Boerhaavia diffusa)

Používá se k ozdravení funkce jater, odstraňuje toxické látky, uplatňuje se při léčbě alkoholismu, působí proti infekcím a má protizánětlivé účinky. Podporuje vyměšování, pocení, snižuje horečku, uvolňuje napětí a tiší bolesti hlavy, zubů, kloubů i svalů. Ulevuje při kašli a zánětech horních cest dýchacích.

 

inulapushkarmoola

PUSHKARMOOLA Oman větevnatý (Inula racemosa hook)

K regeneraci kardiovaskulárního systému a při odtučňovací kůře pro svou schopnost odbourávat tukové buňky a snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Aplikuje se při angíně, onemocněních průdušek a dýchacích potížích. Používá se také k léčbě tuberkulózy.

Pterocarpus santalinusrakta chandan

RAKTA CHANDAN Křídlok santalový (Pterocarpus santalinus)

Santalové dřevo má chladivé a uklidňující působení na tělo i ducha. Podporuje duševní rovnováhu, a proto se používá jako vonná látka k meditaci a relaxaci. Aplikuje se při kožních poraněních, zánětech a infekcích. Doporučuje se jako podpůrný prostředek k léčbě hemoroidů. 

Elletaria cardamomumsukshmela

SUKSHMELA Kardamomovník obecný (Elettaria cardamomum)

Kardamom byl s oblibou žvýkán za účelem zbělání zubů a osvěžení dechu. Zvyšuje výkonnost organizmu, povzbuzuje mozkovou činnost a podporuje paměť. Napomáhá dobrému trávení, zvyšuje vstřebávání výživných látek a podporuje střevní funkce. Zamezuje nadýmání a přináší úlevu při nevolnosti. Používá se tradičně jako koření a ochucovadlo pokrmů.

satavari

ŠATAVARI (Asparagus racemosus)

je popínavá rostlina 1-2 metry vysoká. V ájurvédské medicíně se používají kořeny. Šatavari má analgetické a afrodiziakální účinky. Je to hlavní ženské omlazující tonikum pro celkové zdraví a vitalitu. Má také adaptogenní účinky. Příznivě působí na premenstruační a menstruační potíže (podrážděnost, zadržování tekutin, křeče). Příznivě ovlivňuje průběh menopauzy (návaly horka, nespavost, úzkosti). U kojících matek podporuje tvorbu mléka. Příznivě ovlivňuje poporodní deprese. Pozitivně ovlivňuje zažívací trakt, a to u průjmu, syndromu dráždivého tračníku či pálení žáhy. Také pomáhá zklidnit podráždění močových cest. Posiluje organizmus. 

2490444821_ddfb695bf7 Zingiber officinale var rubrum [tags] Zingiber officinale_Lshunti

SHUNTHI Zázvorovník lékařský (Zingiber officinale)

Zázvor se používá jako koření a prostředek podporující trávení.Aplikuje se při kašli, nachlazení, nevolnosti, zácpě, nadýmání, trávících a žaludečních potížích. Přispívá k udržení zdravé střevní flóry, ničí choroboplodné zárodky a posiluje imunitní systém. Uvolňuje ztuhlé svaly, křeče a bolesti kloubů.

 

Cinnamomum tamalatejpatra

TEJPATRA Skořicovník tamala (Cinnamomum tamala)

Zlepšuje trávící funkce, odstraňuje nadýmání, ulevuje při kašli a nachlazení. Je účinným prostředkem proti pálení žáhy, pocitům nevolnosti a osvěžuje dech.

 

 

tulsitulsi

TULSI Bazalka svatá (Ocimum sanctum)

podporujuje otevřenost srdce a jasnost mysli, používá se jako lék proti kašli, nachlazení a bolení hlavy. Snižuje horečku, proti stresu, uklidňuje nervy, zpomaluje stárnutí, zvyšuje celkovou psychickou a fyzickou odolnost a posiluje imunitní systém organismu. Podporuje trávení, zlepšuje střevní funkce. Podporuje vylučování toxinů, reguluje krevní tlak a hladinu krevního cukru a cholesterolu. Pomáhá při žaludečních a střevních problémech všeho druhu. doporučuje se při léčbě rakoviny, při chemoterapii a ozařování. Obsahuje silné antioxidanty. 

Cinnamomum zeylanicumtvak

TVAK Skořicovník cejlonský (Cinnamomum zyelandicum)

Skořice dodává životní sílu, zvyšuje psychickou odolnost a povzbuzuje při duševním vyčerpání. Používá se při neuralgických a revmatických obtížích. Ulevuje při bolestech zubů. Napomáhá dobrému trávení a aplikuje se při onemocnění průdušek.

 

Crateva nurvalavaruna

VARUNA Kratevka nurvala (Crateva nurvala)

Kratévka je močopudná bylina používaná k odstraňování infekcí, bolestivého močení a léčbě orgánů močového ústrojí. Rozpouští močový písek a ledvinové kameny.

 

 

embelia ribesvidanga

VIDANGA (Embelia ribes)

Ke snižování chuti k jídlu a k odbourávání tělesné nadváhy. Pomáhá odvádět tuky z tělesných tkání a reguluje proces zažívání. Působí proti žaludečním potížím, zácpě, zápalu plic, bolestem v krku a ulevuje při bolestech hlavy.

 

 

Glycyrrhiza glabrayashtimadhu

YASHTIMADHU Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra)

Lékořice je tradiční domácí lék používaný k regeneraci a celkovému posílení organizmu. Aplikuje se při astmatu, kašli, bolení v krku a akutnímu i chronickému zánětu průdušek. V Japonsku se používá jako účinný prostředek při poruchách endokrinního systému a zánětu jater. Pomáhá při pálení žáhy, žaludečních potížích a revmatismu. 


Stáhnout v PDF

Přečteno: 14351x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

V seznamu rostlin je bergénie, která je hodně podobná bergénii srdčité, které jsou u nás plné staré hřbitovy. Má i ta u nás rostoucí bergénie stejné účinky? Pokud ano, jak ji používat? Prosím, poraďte...

Už asi dva roky vozím tento čaj přímo z Indie (je úplně stejný jako na našem trhu) pro mou matku, která má začínající cukrovku. Tento čaj je výborný na redukci cholesterolu. Účinek se neprojeví po pár šálcích, je nutno konzumovat jeden šálek deně po… celý příspěvek


Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte