Ájurvéda

img

Detoxikace Triphalou

Triphala je jeden z nejstarších a nejrenomovanějších bylinných vzorců z védské tradice. Je to jemná a výživující směs ze tří druhů ovoce:  Haritaki, Amalaki a Vibhitaki. Je dobře známá už z dob starověké Indie a je široce používaná přírodními léčiteli se zkušenostmi v indické ájurvédské medicíně.

amalaki

Triphala pomáhá detoxikovat a čistit tlusté střevo a také čistí krev a odstraňuje toxiny z jater a trávícího ústrojí. Pomáhá snižovat některé formy cholesterolu a snižuje vysoký krevní tlak. Reguluje trávení, zvyšuje vstřebávání živin, snižuje resorpci tuků, brání nadýmání, působí jako mírné a přirozené projímadlo a napomáhá regulovat tonus tlustého střeva. Vyživuje svaly, krev a mozek. V případě pomalého menstruačního krvácení, blokády, stagnace a potřeby pročištění je Triphala dobrou volbou. Ačkoli Triphala nereguluje specificky menstruaci, pomáhá pročištěním okolních kanálů. Vhodná je také tam, kde je časté cestování, změny a nepravidelnosti v životosprávě, zvýšený stres, nepravidelné vyměšování stolice, a podobně. Triphala také zlepšuje zrak. Je vhodná u anemie, kožních nemocí, onemocnění dýchacího systému.

 

Vibhitaki

Popularita Triphaly v Indii pramení ze skutečnosti, že většina tamních obyvatel konzumuje vegetariánskou stravu vyžadující projímadlo. Projímavé přípravky často potřebují lidé, kteří mají poměrně přetížená játra a žlučník. Triphala je kategorizována jako projímadlo, bylina typu střevní stimulant, která funguje podobně jako Senna a reveň. Je bezpečná pro lidi všech věkových kategorií.

Triphala má také vysokou nutriční hodnotu včetně vysokého obsahu vitamínu C. Díky vysokému obsahu vitamínů je v Indii často používána jako doplněk stravy, stejně jako vitamíny v západních zemích. Ve skutečnosti jsou výhody této bylinné kombinace tak dobře známy, že známé indické přísloví praví takto: “Vy nemáte matku? Nebojte se, pokud máte v životě Triphalu!“

Haritaki

V posledních letech řada výzkumných studií našla nové využití těchto tří bylin, včetně léčby různých forem rakoviny. Je také zjištěno, že mají vysoké antioxidační vlastnosti a jsou užitečné pro léčbu příznaků vyvolaných stresem a hlukem.

Diskuse k článku

 • Renata M.

  21:04 6. 6. 2018 0
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda lze užívat Triphalu i dlouhodoběji nebo je nutné na čas vysadit? Pomáhá mi k pravidelnému vyprazdňování. Po 3 měsíční detoxikaci jsem pouze snížila dávku na 2 kapsle večer. Bohužel na sobě ale nepozoruji žádné zmírnění únavy apod. Naopak se objevily po 3-měsíčním užívání problémy s močovými cestami, tak teď zvažuji, jestli raději na nějakou dobu nevysadit. Předem děkuji za odpověď.
 • Hana Laurentová

  13:14 9. 9. 2015 0
  Ano, přesně tak, zjistila jsem to po koupi z etikety na produktu. Zároveň jsem tuto informaci dohledala i v různých internetových článcích o Triphale. Nikde ale nebylo uvedeno, PROČ pro těhotné není vhodná. Čili Vám moc děkuji! Pěkný den.
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  12:19 9. 9. 2015 +1
  V článku není uvedeno, že Triphala není vhodná v těhotenství, zřejmě tedy máte tuto informaci z údajů na produktu. Toto sdělení je tam z důvodu legislativy. Musí se to uvádět prakticky u všeho, co je deklarováno jako doplněk stravy.
  Triphala je v tomto případě naprosto v pořádku (doporučila bych ji i z uvedených důvodů), jen by měla býti vysazena třeba v sedmém měsíci – aby nevyvolala předčasný porod.
 • Hana Laurentová

  10:07 9. 9. 2015 0
  Dobrý den, zajímalo by mě, z jakého důvodu není Triphala vhodná pro těhotné? Užívám jí na podporu peristaltiky a zároveň bych se ráda brzy těhotnou stala. Zrovna jsem s užíváním začala, hledala jsem nějaké přírodní projímadlo právě z důvodu případného nadcházejícího těhotenství. Čím je Triphala pro plod nebezpečná? Děkuji za odpověď.
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  15:42 3. 11. 2013 0
  Dobrý den, ano stále 3 tablety.
 • Dagmar Hubáčková

  12:49 24. 10. 2013 +1
  Dobrý den , je nutné brát stále 3 tablety každý den , když to budu brát dlouhodobě , Děkuji
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  11:51 11. 10. 2013 0
  Dobrý den, tak kombinace všech tří přípravků je možná, akorát W-balance už nemáme v prodeji.
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  11:33 11. 10. 2013 0
  Dobrý den, na váš dotaz odpoví brzy ajurvédský lékař.
 • Soňa

  11:32 11. 10. 2013 0
  Chtěla bych brát všechny tři přípravky, zda je to možné??Děkuji
 • Soňa

  11:29 11. 10. 2013 0
  Dobrý den,
  Chtěla jsem se zeptat, zda je možné kombinovat Triphalu s w balance??nebo s klidnou myslí??Děkuji
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  14:38 27. 5. 2013 0
  Paní Věro, zde je odpověď od ájurvédského specialisty:

  Ucinek Triphaly az po 3 mesicich brani – cisti a harmonizuje a nahodi v organizmu vyvazeny metabolismus. Doporucuje se brat cely rok s 3tydenni pauzou. Satavari je k tomu fajn, když je klasicky zensky neklid….ale u cyst je lepsi Kubra 2x/den (nebo jen kurkuma smichana s Ghi nebo medem)….prakticky se da jist vse dohromady, doplnuje se vzajemne (cysty jsou od prekyseleni – tedy Triphala neutralizace a kurkuma regenerace a Satavari klid, když je neklid, tak zase přichází okyseleni – z dusevnich toxinu)……na hodne spatna streva (zanesena) doporucuji oresak.

  Jen dodatek - všechny uvedené přípravky najdete v našem internetovém obchodě, popř.mi můžete napsat objednávku na email: boresova@spektrumzdravi.cz
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  21:36 24. 5. 2013 0
  Dobrý den paní Věro, na váš dotaz brzy odpoví ájurvédský specialista.
 • Věra

  14:34 24. 5. 2013 0
  Dobrý den, Triphalu užívám již měsíc, protože asi od podzimu mám problémy s peristaltikou, a také se žaludkem (pocit kamene, dlouhé trávení). V lednu se k tomu ještě přidala cysta na vaječníku, která praskla až s následující periodou a znovu se zopakovala v dubnu. Triphala mi dělá dobře, i když mě udivilo, že nevyvolává každodenní potřebu vyprázdnění. Nyní mám v plánu provést týdenní detoxikaci půstem, se zachováním Triphaly pro podpoření činnosti střev. Ráda bych se zeptala co byste mi doporučili po jejím skončení na srovnání hladiny hormonů, nebo přímo na cysty. Se zachováním Triphaly, abych ji brala alespoň půl roku. Děkuji
 • Šárí

  09:11 7. 5. 2013 +1
  Já jsem začínal s Triphalou třikrát. A pokaždé se mi do tří týdnů úplně rozhodila psychika a nejvíc ze všeho spánek. Nedalo se to vydržet. Pocitově to bylo asi takové, jako by se Triphala snažila velmi násilně změnit-zrychlit můj metabolismus.
  Takže kdo jste psychicky labilnější (a třeba jste právě dobrali antidepresiva a chcete si pomocí Triphaly očistit tělo jako já), zkuste raději něco jemnějšího.
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  08:26 26. 4. 2013 +1
  Dobrý den paní Edito, užíváním Triphaly se opravdu projevy lupenky mohou dočasně zhoršit, doporučuji začít s poloviční dávkou. Pokud by se lupenka výrazně zhoršila, vynechejte úplně Triphalu na 14 dní, poté zase užívejte v malých dávkách.
 • Edita

  15:35 24. 4. 2013 0
  Dobrý den,chtěla bych začít užívat Triphalu...na detoxikaci,mám lupenku,jinak jsem zdravá...chci se zeptat,zda nedojde ke zhoršení projevů lupenky a jak dlouho bych měla přípravek užívat?Děkuji za odpověď.
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  20:27 22. 4. 2013 0
  Dobrý den, ano, Triphala se u tohoto onemocnění může užívat.
 • Alexandra G.

  23:19 21. 4. 2013 0
  Dobrý den, je vhodné používat Triphalu při roztroušené skleróze? Děkuji
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  15:02 5. 4. 2013 0
  Milá paní Petro, ájurvédský doktor Triphalu v době kojení nedoporučuje, vhodnější je Šatavari, případně Amrita nebo Amalaki, které je součástí Triphaly. Vše ale jen v malých dávkách a na vaše riziko, neboť tyto byliny podle Ministerstva zdravotnictví nejsou v době kojení vhodné.
 • Petra Jaklová

  12:28 3. 4. 2013 0
  Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Před nedávnem jsem si koupila Triphalu na očistnou kůru, bylo mi, ale řečeno, že to v době kojení není vhodné. Já jsem, ale kdysi četla článek se kterým vnitřně souhlasím (bohužel odkaz již nevím) kde bylo krásně popsáno, že mateřské mléko slouží jako obživa pro miminko a nikoli jako zdroj pro vylučování škodlivin jako např. pot a podobně. Čekala jsem ale raději s užíváním, až přestanu kojit, jenomže jsem mezitím otěhotněla (1. trimestr :-) a stále kojím. Ráda bych věděla, zda mohu Triphalu užívat alespoň jako doplněk stravy v menším dávkování ? Děkuji za odpověď, Petra
 • Dagmar B.

  17:09 22. 3. 2013 0
  Jak jsem psala již v diskuzi: Triphala má prokazatelně lepší účinky při večerním užívání, mléko i teplá voda podporují vstřebávání bylin a obojí má vliv na správný metabolismus. Také je podpořeno ranní vyprazdňování, obzvlášť při potížích se zácpou. Ráno je lepší podpořit jiné procesy v těle. Není třeba být dogmatik, ale večer je užívání Triphaly účinnější. Mimoto teplé mléko se špetkou kardamomu navozuje spánek, teplá voda voda podporuje trávení a pročišťuje ledviny a střeva, podpoří střevní pohyby. Pro zvýšení účinnosti (detoxikace) se může přidat do vlažné vody lžička medu, lžička čerstvé citronové šťávy a špetka zázvoru. Voda by měla být převařená, je tak mnohem lépe stravitelnější.
 • pistt

  15:45 22. 3. 2013 0
  užívání ráno mi dost sedelo :o) ale aby to melo stejny ucinek jako vecer?
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  15:06 21. 3. 2013 0
  Dobrý den, takhle to doporučuje ájurvéda, ale je možné brát kapsle i ráno. K dotazu se ještě brzy vyjádří ájurvédský specialista.
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  12:04 21. 3. 2013 0
  Dobrý den, Triphalu můžete v tomto případě užívat.
 • pistt

  09:44 21. 3. 2013 0
  Dobrý den,
  pokud jsem správně četl Triphala se užívají tři tobolky nalačno před spaním. Z jakého důvodu se užívá na noc a né ráno? A jaký důvod je pro teplé m,éko nebo teplou vodu?
  omlouvam se za blbej dotaz ale zajima me to
  dekuju za odpoved
 • Lucie Fišarová

  20:05 12. 3. 2013 0
  Dobrý den, je možné triphalu používat, když jsem astmatička a mám refluxní chorobu jícnu? děkuji
 • D. Borešová - Spektrum Zdraví

  20:02 11. 3. 2013 0
  Pro začátek detoxikace stačí uvedené produkty, Guduchi čaj je nutno pořádně vyvařit. Potom doporučuji užívat ráno přípravek Kubra a večer Triphalu 2 kapsle.
 • Iva

  12:42 11. 3. 2013 0
  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat - Triphala a Warfarin, je možná tato kombinace?
 • Marta Janouschova

  12:24 11. 3. 2013 0
  Začínam se změnou životní návyku měním i jídelníček tak jsem si objednala kurkumu a čaj na vyčistění mám počkat a za čas zkusit triphalu?Píchám si inzulín,mám vysoký krevní tlak a jsem po mrtvici do 40 let jsem nebrala žadné léky teď beru denně 10prášku je mě 55let
 • Dagmar - Spektrum Zdraví

  00:00 11. 3. 2013 0
  Dobrý den, Triphalu je možné užívat společně s Warfarinem.
 • dagmar

  00:01 13. 12. 2012 0
  Dobrý den, ano, je vhodné období, je však důležité začít při ubývajícím Měsíci.
 • Iva

  14:09 12. 12. 2012 0
  Dobrý den,chtěla bych začít užívat Triphalu,je na to vhodné období?
 • dagmar

  00:18 20. 11. 2012 0
  Pokud to není vyloženě na vyprázdnění, účinky se projeví nejdříve po 10 dnech – ale jsou znatelné! Berete Triphalu jen na jako detoxikaci nebo na nějakou konkrétní nemoc nebo jako prevenci?
 • zd

  01:38 18. 11. 2012 0
  dobrý den, chtěla jsem se zeptat, začal jsem užívat triphalu před pár dny zatím nic nepozoruji, dávám si jednu lžičku ráno v džusu po snídan a jednu v džusu před spaním, když nepozoruju žádné změny je možné že to užívám špatně?děkuj za odpověď
 • redakce

  21:38 9. 11. 2012 0
  Listopad je ideální na zahájení detoxikace, doporučuji zahájit právě nyní v ubývajícím Měsíci. Ajurvédské čaje pijte, nejlépe také ty detoxikační a pupalka nevadí.
 • mirka

  19:28 9. 11. 2012 0
  Zdravím! Chci začít s detoxikací Triphalou, ale nevím, zda je vhodné začínat v tomto období (listopad) a taky nevím, jesti je možné během dlouhodobé detoxikace pít ayur.čaje, případně jíst potravinové doplňky (pupalka dvouletá).Za radu děkuji.
 • D.Borešová - Spektrum Zdraví

  16:55 12. 3. 2012 0
  Ano, taková reakce může být. Lze snížit dávku triphaly na polovinu, např. na 2 kapsle, a po 14 dnech dávku zase zvýšit.
 • Hana

  15:32 9. 3. 2012 0
  Zacala som uzivat triphalu a po par dnoch ma zacali "skrabat" oci, ako keby som mala v ociach piesok. Viem ze cesty pecene su prepojene s ocami, mozeme byt takato reakcia v prve dni?
 • dagmar

  19:26 8. 2. 2012 0
  Triphalu je třeba užívat dlouhodobě, minimálně tři měsíce, ale nejlépe třeba i rok. Během prvního měsíce užívání se teprve nastartuje detoxikační proces a začínají se objevovat různé nežádoucí tělesné projevy, např. vyrážka, akné, kopřivka apod. To je známka toho, že tělo začíná vylučovat škodliviny a je třeba vytrvat a nepřerušovat užívání Triphaly (pokud by byly tyto projevy hodně výrazné, může se snížit dávkování). Toto může trvat několik týdnů, doku se tělo nevyčistí, poté tyto projevy ustoupí už natrvalo. Co se týká Neemu, tak ten momentálně není v ČR prodejný na vnitřní užívání. D.Borešová
 • Pavla

  12:54 7. 2. 2012 0
  užívala jsem triphalu 14 dní a zhubla jsem 5 kg a celkově se pročistila, ale za měsíc od užívání se projevily všechny choroby, které jsou u mne již chronické a vrací se mi zpátky. Byl to ekzém a následně zánět ucha. Bohužel jsem byla nucena řešit to antibiotiky a kortikoidy. No a momentálně mám alergickou reakci na antibiotika, tak se snažím upravit stravu pro typ kapha a jím léky od doktorky na zmírnění alergické reakce ve formě kopřivky na obličeji a zádech. Někde jsem vyčetla, že by mohl fungovat neem, tak ho zkusím.
 • dagmar

  09:10 19. 8. 2011 0
  Zde je tolik moznosti - od nepoznaného zanetu zaludku az po reflux jicnu, tezko takto na dalku neco předjímat. Zatím u Triphaly tento problem nikdo nepopsal.
 • 08:11 19. 8. 2011 -1
  Zde je tolik moznosti od nepoznaného zanetu zaludku az po reflux jicnu, tezko takto na dalku neco předjímat. Zatím u Triphaly tento problem nikdo nepopsal
 • Bgebrova

  08:46 18. 8. 2011 0
  Zdravím Vás. Protože mám problém se zácpou a nadýmáním, koupila jsem si Triphalu. Vzala jsem si ji podle návodu, ráno perfekt. Druhý den ráno se mi udělalo špatně od žaludku/ještě jsem nesnídala/ a šla jsem zvracet a bohužel jsem zvracela krev. Den přetím jsem jedla samá lehká jídla-zelen.rizoto, cuketu.Žádné zdravot. problémy nemám, aspoň o nich nemám, zácpa mi začala, když jsem přes prázdniny přestala předcvičovat.Může to být Triphalou? Děkuji za odpověď.
 • Zobrazit další komentáře

Láska a vztahy

Dárek pro přítele? Žádný problém!

Dny v kalendáři neúprosně ubíhají a vy stojíte před nelehkým úkolem – vybrat dárek pro přítele. Samozřejmě ho chcete co nejvíc potěšit a ukázat mu, jak vám na něm záleží, jenže to lze jen těžko vyjádřit obyčejn...

Těhotenství, děti

Time management distanční výuky

Není třeba spekulovat nad tím, zda opatření v souvislosti s šířením koronaviru jsou nebo nejsou správná. Faktem zůstává, že bez větší podpory zůstala doma další, a to ta nejcitlivější, dávka školáků. První a dr...

Ezoterika

Archetypy planet – Mars symbolizuje akci, sílu a touhu žít

Astrologie patří mezi obory, který má řadu příznivců, ale i odpůrců. Jedni se nehnou z domu bez kontroly stavu na obloze, druzí si životem vykračují navzdory stavu na obloze. Kde leží pravda je asi určeno nasta...

Academy

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Řemesla

Řemesla dávno zapomenutá: Věděli byste, co dělal hacník a marketiér?

Řemesla byla v dávných dobách mimořádně ceněna. Do této kategorie spadá ohromný počet specializací, přičemž některé byly zachovány až do dnešních dob. S příchodem jednadvacátého století sice nedošlo k úplnému v...

Fitness

Cviky na krásné ruce podporují funkčnost těla

Tělo, které vás poslouchá je zpravidla i to, které dobře vypadá. Nestačí „jen“ držet dietu, aby zmizela tuková tkáň, je třeba také posílit svalstvo. V tom spočívá kouzlo, jež dělá pěknou postavu. Zpravidla se s...

Rozvoj osobnosti

Terapie smíchem: Cesta ke zdravému vnímání reality a získání nadhledu

Smích léčí, říká se. A možná je na tom hodně pravdy. Je až překvapivé, že pohroma, která zachvátila planetu se zaměřuje právě na dýchání a plíce, tedy symbol naší radosti a svobody. Nenechte se obrat o prostřed...

Mazlíčci

Jaké zvířátko pro děti se hodí do bytu? 7 tipů na nenáročné mazlíčky

Chtějí vaše děti mazlíčka a bydlíte v bytě? Ne všechny nápady dětí na zvířátko jsou dobré z hlediska menšího prostoru, který máte k dispozici. Ovšem existuje celá řada možností, jak dítěti splnit jeho sen na ma...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Blogeři

Pilsner Urquell den...

Dneska jsem dostala znamení shůry. Jeden nejmenovanej dopravce potravin až domů mi dovezl nákup a co jsem v něm jenom nenašla! Místo dvanácti plzeňskejch piv jsem měla v tašce osmnáct krásnejch kousků! Tímto díky za šestipack navíc! Aspoň nějaká radost v tomhle potemnělym žití. Moje alkáčský buňky zajásaly a už to nasávám. Je to jasný, střízlivá usínat nebudu...