Zpestřete si letní grilování: Co ochutnat a jak udělat jídlo zdravější?

Zpestřete si letní grilování: Co ochutnat a jak udělat jídlo zdravější?

Grilovací sezóna je v plném proudu. Teplé večery a dlouhý den nabízí možnost prožít s rodinou nebo s přáteli příjemný čas. I grilování má však svá jasná „pravidla“, díky kterým je jídlo nejen chutnější, ale také zdravější. Vyhněte se nejčastějším chybám při grilování a zkuste s námi kromě masa udělat třeba i grilovanou zeleninu nebo ovoce!

Čtěte také:

7 nejlepších receptů na dipy ke grilovanému masu, které budete zbožňovat

Grilování: Hlavní zásady, aby vám chutnalo

Základem jsou samozřejmě kvalitní suroviny, ať už se jedná o zeleninu, maso anebo sýry. Vedle toho však je dobré pamatovat, že i přípravou mohou vznikat nebezpečné látky a z jinak zdravé potraviny se stane nezdravá, případně může nepříjemně prověřit stav našeho mikrobiomu. Co byste tedy měli při grilování dodržovat?

  1. Gril je třeba udržovat v čistotě. Jídlo z předchozí várky grilování před několika dny/týdny na tom dnešním úplně dobře chutnat nebude. Existují speciální nástroje/kartáče, ale můžete použít i třeba kuličku z alobalu.
  2. Zbavte maso přebytečného tuku, případně jej grilujte v grilovacích miskách (většinou z alobalu). Jinak bude tuk kapat do grilu, tam se připalovat a tvořit karcinogenní látky.
  3. Vyměňte klobásky za naložené maso. Domácí marináda udělá zázraky a rozhodně není těžké ji udělat. Navíc se vyhnete nepříjemným výplním z uzenin.
  4. Velké kusy masa můžete předpéct v troubě.
  5. Čas grilování nelze urychlit. Začněte včas. V opačném případě bude maso buď tuhé, nedodělané nebo naopak připálené a vy mezitím sníte několik příloh a kila drobností okolo.
  6. Manipulujte s masem mimo ostatní potraviny, aby nedošlo ke kontaminaci škodlivými bakteriemi.

Grilování: Jak jídlo udělat zdravější a chutnější?

Triků, jak své jídlo vylepšit je mnoho a řadu se jich naučíte v okamžiku, kdy se spřátelíte se svým grilem. Každý totiž griluje svým specifickým způsobem. Nicméně existuje pár doporučení, která mohou váš výtvor výrazně podpořit.

  1. Nechte maso v klidu. Zapomeňte na okamžité přetáčení masa sem a tam, sotva se dotkne grilu. V ideálním případě jej položte na vyhřátý gril a tam ho nechte pár minutek, aby stihlo stáhnout vše potřebné, aby šťáva zůstala uvnitř.
  2. Maso nejde hned na talíř. Nejdřív musí odpočívat. Například v alobalu, aby zůstalo šťavňaté. V opačném případě šťáva z masa po naříznutí „jen“ vyteče.
  3. Příliš ohně škodí. Nejen, že vytvoříte spíše připálenou houžev než šťavnatý stejk, ale navíc si můžete ještě zdravotně uškodit. Nejen, že nezlikvidujete všechny případné „bacily“, ale ještě zde vytvoříte karcinogenní povrch.
  4. Na gril studené maso nepatří. Vytáhněte maso z ledničky minimálně hodinu před tím než jde na gril. Pokud jej na gril hodíte rovnou z ledničky, pak se jen stáhne a zůstane tuhé a už s ním nic neuděláte.
  5. Grilování sluší čerstvé bylinky. Nepodceňujte sílu bylin. Ne náhodou se k různým jídlům používají konkrétní byliny, podporují totiž trávení a zároveň zvýrazní chuť pokrmu. Například k masu se hodí saturejka.

2541396

Co libo grilovaná zelenina nebo grilovaný hermelín?

Nejjistější volbou v případě grilované zeleniny je: paprika, rajčata, cibule, cuketa nebo i lilek. Samozřejmostí jsou i brambory. Grilovaná zelenina je skvělou volbou jako příloha. Můžete ji však připravit i jako hlavní chod, např. chutný špíz, což ocení nejen vegetariáni. Výhodou také je, že během tepelné úpravy nevytváří na rozdíl od masa žádné škodlivé látky. Zeleninu můžete trochu pokapat olejem a ochutit dle preferencí. Velmi oblíbená je varianta, kdy se grilovaná zelenina namáčí v domácím dipu. Zkuste i grilovanou kukuřici (doporučujeme nakrájet na kolečka).

Příjemným zpestřením je také grilovaný sýr. Grilovat lze víceméně cokoli. Ale grilovaný hermelín bývá klasikou. Zkuste jej rozkrojit, uvnitř lehce oživit paprikou, vložit plátek cibule, osolit a zakápnout olejem. Pote hermelín zabalte do alobalu a postavte na gril. Grilovaný hermelín je poměrně sytý, proto se nejlépe kombinuje s grilovanou nebo čerstvou zeleninou.

Grilovat lze i ovoce!

Pokud chcete něco opravdu zajímavého, sáhněte po ovoci. Budete překvapeni, že i „zákusek“ lze stvořit na vašem grilu. Naprostou klasikou je grilovaný ananas. Nakrájejte ho na cca 1 cm silné plátky a vložte na gril. Velký úspěch však bude mít i lokální ovoce, např. grilovaná hruška či jablko. Ty můžete nakrájet buď na poloviny nebo na silnější čtvrtiny. Pro zvýraznění chuti se někdy zakapují medem.

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?