
Život na psí knížku se stává trendem dnešní doby. Proč jej lidé upřednostňují?
Život na psí knížku v dnešní době upřednostňuje značná část párů. Svatba pro ně znamená pouhý přežitek a k stvrzení své lásky žádný „papír“ nepotřebují. A tak si v klidu a míru žijí „na hromádce“ i několik desítek let. Nechybí přeci jen zejména ženám ten pocit, být alespoň jednou jedinkrát princeznou v bílých šatech?
Jaké důvody vedou mladé lidi k tomu, že život na psí knížku upřednostňují? Je jich celá řada. V názorech mužů a žen panuje obecně shoda, vyskytují se pouze drobné nuance. A jak se na takové vztahy dívají psychologové?
Život na psí knížku v České republice
Z provedených výzkumů vyplývá, že k soužití „na hromádce“ se přiklání až 70 procent Češek a 67 procent Čechů. Naopak manželství se v naší zemi netěší takovému zájmu. Uvažuje o něm pouze 20 procent žen a 19 procent mužů. Psychologové a sexuologové tvrdí, že život na psí knížku je prakticky statisticky nesledovatelný, proto nelze objektivně zhodnotit, jak takové vztahy ve skutečnosti fungují. Na druhou stranu nám data říkají jednoznačné odpovědi na téma nezdárná manželství a následné rozvody. Těch je v Česku stále požehnaně. Odborníci z manželských poraden se domnívají, že lidé, kteří jsou sezdaní, o sebe mohou přestat usilovat a berou se již jako samozřejmost. Také mezi manželi může častěji docházet k šikaně, konfliktům a citovému vydírání.
Život na psí knížku: Dá se brát jako „test“ společné budoucnosti?
Ve společnosti se také spekuluje nad tím, zda je možné brát život na psí knížku jako „test“, který prověří možnost společného budoucího života. Během několika let soužití se lidé poznávají, vnímají nejen pozitivní stránky protějšku, ale i ty negativní. Také muž a žena společně prožívají nejen radosti, ale i těžká období. Pokud ta překonají jakoby nic, má pár docela dobrou šanci, mít harmonické manželství. Proto se zdá, že život na psí knížku může být jakýmsi předurčením pro to, že se dva lidé jednou vezmou a budou žít šťastně až do smrti. Nebo je to jen pohádka? Jak se říká, každý svého štěstí strůjce.
Život na psí knížku a neshodující se představy partnerů
Na chvíli se přemístěme za oceán, konkrétně tedy do Denveru, kde byla před lety provedená jistá partnerská studie. Vědci se zaměřili na páry, které se na téma „život na psí knížku“ neshodují. Častěji to byly právě ženy, které po svatbě toužily a muži jejich názor neustále vyvraceli. Nesoulad v pohledu na budoucí život může dle výsledků výzkumu napáchat nezměrné škody ve vztahu. To nakonec snadno vyústí v rozchod.
Život na psí knížku mohou preferovat rozvedení lidé
Pro život na psí knížku se nejčastěji rozhodují i lidé, kteří si prošli nezdárným manželstvím v minulosti. Do další svatby se tak příliš nepoženou. Na tohle téma pohlíží odlišně jak muži, tak i ženy. Ty zpravidla překonávají neúspěchy ve vztazích lépe a rychleji než pánové.
Život na psí knížku a snadnější odcházení?
Domněnky některých lidí, co se týká soužití „na hromádce“, jsou rovněž spojené se snadnějším odcházením, pakliže dojde k nevěře, konfliktu, nebo zklamání. Nikde však není psáno, že život na psí knížku usnadní rozchod dvou lidí. Tohle rozhodnutí často provází mnohé životní komplikace, jako je například společný čtyřnohý mazlíček (kterého milují oba), nebo pronájem placený „na půl“. Bývalí milenci se tak mohou dostat snadno do existenciálních nesnází, v případě, že je protějšek náhle opustí. Po dlouhodobém soužití není lehké provést tuto změnu ani po psychické stránce. Jedinou věcí, která oproti manželství muže a ženu neprovází, je byrokracie spojená s rozvodem. Jinak je odcházení ze vztahu „na hromádce“ v podstatě srovnatelné.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku