img

Jak udržet vztah na dálku? Odloučení má svá rizika, ale i výhody

Než došlo k rozšíření internetu, nebývaly vztahy na dálku tak běžné, neboť partneři byli odkázáni na telefonický kontakt nebo poštu. S příchodem mobilních telefonů a internetu se však prožívání vztahů na dálku poměrně usnadnilo, čímž je možné také vysvětlit jejich rostoucí oblibu. Internet nejenže usnadňuje kontakt odloučených dvojic, ale zároveň i napomáhá řadě párů k tomu, aby se daly dohromady.

Čtěte také:

Pauza ve vztahu: Je lepší dát si pauzu, nebo vztah ukončit?

Vztahy na dálku jsou postavené na vzájemné důvěře, respektu, loajalitě, přesto rozhodně nejsou pro každého. Ti, kteří však věří tomu, že našli spřízněnou duši, jsou schopni svoji lásku udržovat i přes to, že je dělí stovky či tisíce kilometrů. Vztahy na dálku nejsou sice tak stabilní, na druhou stranu, ti, kteří zatěžkávací zkoušky vydrží, mají pak vztahy o to pevnější.

Je možné udržet vztah na dálku?

Vztahy jsou věc složitá a jednoznačný návod jak na ně neexistuje. Na vztahu je nutné neustále pracovat, pečovat o něj, rozvíjet ho a utužovat, jinak se stane stereotypem a pak je dost možné, že začnete hledat možnosti, jak z něho ven. Přesto však tipy, jak lépe udržet vztah na dálku, existují a mohou Vám pomoci ke spokojenějšímu a klidnějšímu prožívání takového vztahu. Nejprve je třeba si uvědomit, jaká pozitiva a negativa přitom vztah na dálku přináší.

Někdy se totiž může stát, že při vztahu na dálku, kdy jste dlouhou dobu pouze ve virtuálním kontaktu, přijde ve chvíli vytouženého setkání zklamání realitou a rozčarování. Dalším poměrně závažným rizikem může být to, že vaše okolí nebude mít pro takovýto typ vztahu pochopení.

1. Každodenní kontakt

Každodenní komunikace upevňuje Váš vztah a posiluje vědomí o tom druhém. Výměna aspoň několika krátkých zpráv by měla být na denním pořádku. Budete mít přehled o základních zážitcích Vašeho dne a dáte si navzájem najevo, že na sebe myslíte. Na druhou stranu, dennodenní komunikace může pro někoho být až obtížná, obtěžující a připadá mu nesmyslnou povinností.

2. Společné zážitky na dálku

Dbejte na to, aby se z Vašich kontaktů nestala rutina a abyste měli k hovoru společná témata, například podívejte se na stejný film nebo seriál. Udržovat společná témata hovoru je pro komunikaci na dálku důležité, prohlubuje vzájemné pocity sounáležitosti a porozumění.

3. Důvěra a věrnost

Každý z nás je občas žárlivý, ve vztazích na dálku hrozí přemíra žárlivosti hojně a obzvláště. Partnerovi chybí kontrola nad životem svého protějšku a neustálá nejistota může vést k neuváženému a nepodloženému žárlení. Je důležité se proto navzájem informovat, s kým trávíme náš volný čas a nepodávat polovičaté informace, ze kterých by mohl náš protějšek usuzovat a vyvozovat něco nepatřičného z naší strany.

4. Nezapomínejte na romantiku

Potěšit druhého můžete nejen romantickými slůvky, ale i nečekaným dárkem.

5. Užívejte si svobody

Setkávejte se s přáteli, žijte svými koníčky, prací a užívejte si prostor a svobodu, kterou si třeba u společného bydlení dovolit už nemůžete. Vztah na dálku je velkou výhodou pro nezávislé jedince, nemusí svůj časový plán rozdělovat mezi práci a partnerský život, mohou se naplno věnovat svým zájmům a pak se při setkání s partnerem plně těšit z jeho či její přítomnosti.

6. Připravte se i na to špatné

Mnoho lidí má tendenci svůj vztah nezatěžovat negativními pocity a prožitky. V případě vztahu na dálku pak může v případě setkání nastat nepříjemné překvapení a rozčarování. Svěřujte se tedy raději se zásadními situacemi, které se Vám v životě dějí i po telefonu nebo v internetové konverzaci. Nenechávejte vše na osobní kontakt. I to špatné totiž ke vztahu patří. Když se potkáte „naživo" vyhněte se malicherným sporům a hádkám, ty mohou Váš společný čas pouze narušit a zbytečně znepříjemnit.

7. Hleďte do budoucnosti společně

Mluvte o společné budoucnosti, a to alespoň o té nejbližší. Vyhnete se tak tomu, že jeden z páru by bral tento vztah jako flirt a povyražení a druhý by třeba plánoval společnou budoucnost a rodinu. Těšení se na společný víkend, výlet nebo pobyt na chalupě je také trikem, jak vztah na dálku lépe udržet.

8. Potkejte se na půl cesty

Nevýhodou vztahů na dálku může být cestování, urazit několik set kilometrů za svojí láskou stojí čas a peníze, ale z takové situace můžete vytěžit také to nejlepší. Díky návštěvám můžete poznat nová místa, zvláště pokud se Váš protějšek nachází někde, kde jste ještě nebyli. Rande si můžete dát i někde na půl cesty mezi Vaším stanovištěm a působištěm partnera, tak to bude nové a zajímavé pro Vás pro oba. Společné objevování neznámého je vzrušujícím způsobem, jak se více sblížit.

9. Intimita

Nenechte z Vašeho vztahu vymizet intimitu a milostnou část vztahu. I přes to, že spolu nemůžete denně usínat, najděte způsob, který Vám oběma vyhovuje a nenechá umřít Vaší vášni.

10. Vysvětlujte a předcházejte vzájemným nedorozuměním

Formy komunikace ve vztahu na dálku se od té běžné komunikace konverzace přece jen dost liší, proto vysvětlujte a opakujte trpělivě, co jste měli na mysli. Formám komunikace se musíte oba přizpůsobit a proto je vhodné si celou situaci nekomplikovat.

11. Projevujte si lásku

Dejte svému protějšku vědět, jak moc Vám na něm záleží, jak Vám chybí a že jej potřebujete. S rostoucí vzdáleností mezi Vámi a časem od posledního setkání může vzrůstat nejistota a je velmi snadné, abyste se začali cítit nejistí. Podporujte se i na dálku. Velkým pomocníkem ve vztazích na dálku je samozřejmě webová kamera. Umožňuje povídat si tváří v tvář i přes obrovskou vzdálenost, která vás dělí. Nezapomínejte při použití těchto technologií říkat "miluji tě" tak často, jak je to jen možné.

12. Problémy řešte včas

Existuje-li něco, co Vás trápí, pak to řekněte zavčas. Z Vašeho tónu hlasu i gest bude patrné, že je tu něco, co Vás štve, řešení problémů na dálku je vždy těžké, ale právě proto je nutné, aby Vaše komunikace byla otevřená a poctivá už od samého začátku.

Statistiky ukazují, že procento rozchodů u vztahů na dálku není větší, než je tomu v případě, když partneři žijí blízko sebe. To také poukazuje na to, že naplnit svoje potřeby emocionální a psychologické je pro nás důležitější, než naplnění těch fyzických.

Tím, jak v dnešním světě roste tlak na to, aby se lidé za studiem či prací stěhovali, tím úměrně roste i počet vztahů na dálku. Dynamika vztahů se proměňuje, na prvním místě už není samotná blízkost, ale hlavně vzájemná shoda a snášenlivost.

Fotolia_60833637_XS

Rizika vztahů na dálku

Kromě již výše zmíněných problémů, které mohou nastat v ohledu vzájemné důvěry, žárlivosti a problémům v komunikaci na dálku, budete zřejmě vystaveni i dalším překážkám.

1. Finanční náklady

Na to, abyste zůstali v kontaktu, vydáte hodně peněz, ať už jde o telefonování, ale i cestovní náklady, chcete-li svého partnera navštívit v jiné zemi.

2. Nejasná budoucnost

Ve vztahu na dálku může někdy docházet k narušování hranic toho, co si přeje jeden a co druhý. Přemýšlíte, zda se přestěhovat za svojí láskou, ale nejste si jistí. Bojíte se také možná riskovat i to, že jistá romantika vztahu na dálku se rozplyne.

3. Pokušení k nevěře

I ti z nás, kteří jsou za jiných okolností věrní, žačnou při odloučení svoje postoje měnit. Je to způsobeno samotou i objevením se nových a zajímavých lidí.

4. Věnovaný čas

Veškeré telefonování, posílání emailů a podobně Vám zabere hodně času. Maily ani smsky Vám však přítomnost blízkého člověka nenahradí. S postupem času se Váš objekt zájmu a lásky začne jevit čím dál tím méně reálněji.

5. Směřování k rozchodu

Některé vztahy na dálku, jakoby už od samého počátku směřovaly ke svému konci a rozchodu. Pro někoho vstoupit do podobného vztahu znamená bezpečně začít nový život a přitom neztratit stabilitu a jistotu života předchozího. Vztah může někdy zdánlivě trvat i poté, co zanikl. Není možné jej totiž zrušit jinak, než telefonicky a jeden nebo oba partneři se jednoduše chtějí vyhnout konfrontaci i emočnímu tlaku, který rozchod provází.

Vztahy na dálku ale mají i své výhody

Poměrně velkou výhodou vztahu na dálku je svoboda. Na jednu stranu jste na všechno sami, ale zase nemusíte nikomu vysvětlovat, proč jste byli venku o hodinu déle, než obvykle, můžete doma poslouchat hudbu, jakou se Vám zachce a strávit klidně celý víkend na nákupech.

Co činí vztah na dálku romantickým, ale i riskantním?

  • Představy o tom, jaké to bude, až se zase setkáte
  • Vzdálenost, která Vás dělí
  • Vzrušení, když víte, že spolu budete jen pár dní
  • Srdceryvná loučení

Jaký je důsledek vztahu na dálku?

Nevidíte, jaký je Váš partner ve skutečnosti

Na společná setkání se oba připravujete, na krátkou chvíli je možné zatajit i ty méně hezké součásti Vaší osobnosti. To je důvodem, proč během těchto krátkých setkání nemůžete svého partnera poznat takového, jaký ve skutečnosti je. Nevídíte ho, když je unavený, rozmrzelý, nemocný...v takových situacích teprve skutečně poznáte, koho vedle sebe máte.

Vyhýbáte se problémovým oblastem

Vidíte se poměrně málo, a tak nemáte náladu bavit se o nepříjemnostech. To má bohužel ale jedne nepříjemný důsledek, nevyřčené emoce se stejně dříve nebo později objeví, ale v ještě silnější míře. Pokud se nenaučíte včas svoje obtíže řešit, pak se budete postupem času odcizovat a hledat příjemné pocity v přítomnosti někoho jiného.

Máte nerealistické názory na Vaši budoucnost

Když se nevidíte každý den, pak si společné chvíle maximálně užíváte. Víkendy, které se možná více podobají dovolené si užíváte, a vlastně si ani nakonec možná nevšimnete, že se Vám zamlouvají více, než partner samotný. Hodně párů potom bývá zklamaných ve chvíli, kdy spolu začnou žít, že už to není, co to bývalo. Už to totiž není jen zábava a radost, ale celodenní úvazek. Je jisté, že spolu budete častěji nesouhlasit a více se hádat, a je možné, že o Vašem protějšku zjistíte věci, které se Vám nebudou tak úplně zamlouvat. Nejste-li přátelé a zamilovanost odejde, pak se vztah v takovouto chvíli často rozpadá.

 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Láska a vztahy

Zklamání ve vztahu versus odpuštění. Jak k němu nejsnáze dojít?

Zklamání ve vztahu je okamžikem náročným a v neposlední řadě i bolestným. Intenzitu prožívaných emocí určuje vždy příčina. V partnerství může být závažným důvodem například nevěra. I přesto, že se cítíte smutní...

Bydlení, zahrada

Chcete mít doma vánoční vůně? Vyrobte si přírodní osvěžovače vzduchu

Vyrobit přírodní osvěžovače vzduchu není vůbec nic náročného. V obchodě za ně dáte zbytečně moc peněz, většinou jsou plné zbytečných chemických látek a ne vždy je vůně přesně podle vašeho gusta. Vyrobte si svoj...

Zajímavá videa

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Academy

Balanitida

Balanitida neboli balanitis je odborné označení pro zánět žaludu. Žalud je anatomická struktura penisu muže. Jde o hlavu (špičku) penis, která se v odborné literatuře častěji nazývá jako glans penis. Toto zánět...

Wellness

Indická masáž hlavy vás dokonale zrelaxuje a zbaví stresu

Indická masáž hlavy, jak název napovídá, pochází z Indie a sahá velmi hluboko do historie. Jde o extrémně relaxační a uvolňující masáž. K nám se dostala až v posledních letech a stihla si už najít své fanoušky....

Řemesla

Jak vyrobit adventní věnec bez jehličí

Vánoce jsou zhruba za měsíc a všichni se jistě těšíte. Proto jsme si pro vás připravili pár rad, jak vyrobit adventní věnec bez jehličí. I takový totiž může udělat parádu. Použít k jeho tvorbě můžete celou řadu...

Fitness

Jak sportovat v zimě? Zkuste i netradiční sporty

Sport v zimě rozhodně nemusíte pověsit do skříně k letním šatům. Naopak. Zimní sporty přináší zase jiný tip výzev a možností. Důležité je však vědět, jak sportovat v zimě, abyste své tělo i psychiku podpořili a...

Rozvoj osobnosti

Závislost na nakupování je nebezpečná. Oniománie může zbortit životní jistoty

Závislost na nakupování nemusí být odhalena hned. Do obchodů zavítáte zprvu je zřídka kdy, později však máte čím dál větší nutkání nakupovat ve velkém. A častokrát si koupíte i věci, které vlastně nepotřebujete...

Mazlíčci

Jak naučit štěně čistotě? Přinášíme rady a tipy.

Výchova štěněte se v mnohém podobá výchově lidského mláděte. Vedle sociálních dovedností – soužití s dospělými, dětmi či jinými psy je třeba štěně naučit poslušnosti a zejména čistotnosti. Zatímco s poslušností...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…