Pauza ve vztahu: Je lepší dát si pauzu, nebo vztah ukončit?

Pauza ve vztahu: Je lepší dát si pauzu, nebo vztah ukončit?

Vždy si dobře rozmyslete, co od pauzy ve vztahu očekáváte, předtím, než ji navrhnete, nebo na ni kývnete.

Čtěte také:

Jak udržet vztah na dálku? Odloučení má svá rizika, ale i výhody

Proč pauza ve vztahu?

Někdy se v partnerských vztazích dostanete do situace, kdy vše dobře klape, až na nějakou jednu záležitost… Zkrátka někdy cítíte, že věci neprobíhají, tak jak mají, ale rozejít se ještě nechcete. Toužíte po chvíli odpočinku, a doufáte, že se vše ještě spraví. Někdy je pauza ve vztahu eufemismem pro rozchod, v mnoha případech se lidé už k sobě totiž nevrátí. V době odloučení city vyprchají, nebo se jeden či oba partneři naučí žít bez druhého, bez zbytečných emocí a problémů, či si dokonce některý z partnerů najde nového druha či družku. V jiných případech se partneři k sobě navracejí s novou energií a třeba i nadhledem, vybouření a spokojenější.

Lepší variantou vždy je, když je pauza „vyhlášena“ na základě domluvy obou partnerů. Pokud dojde k situaci, že pauza ve vztahu je vynucena jedním z páru, pak jsou tyto případy horší a oba více riskují následný rozchod.

Kdy má pauza ve vztahu smysl?

Především v situaci, kdy chceme partnera motivovat, aby na svých slabých stránkách pracoval. Viník jen opakovaně a donekonečna slibuje, že se pokusí o eliminaci svých slabin. Druhá strana mu "pauzou" dává šanci posunout věci k lepšímu. Již po krátké době se ukáže, zda partner dělá pokroky, a vy máte zase čas uvědomit si, zda s ním chcete nadále setrvávat ve vztahu i přesto, že nejspíš nikdy nebude 100% ideální. Klid a čas dělá zázraky. Je i docela dobře možné, že se Vám život bez Vašeho protějšku bude zamlouvat, a nebudete se chtít vrátit ani přesto, že se situace zlepšuje.

V případě, že si dáváte pauzu ve vztahu, domluvte si jasná pravidla kontaktu. Jeden z Vás určitě musí odejít ze společné domácnosti, kontaktem si ověříte, zda partner opravdu na dohodnuté změně pracuje. Zákazy a podmínky nejsou na místě. Pokud je dotyčný poruší, pak Vám to kvůli slibu nejspíše zapře. Pokud se pak k sobě vrátíte s tím, že Vám partner něco zatajil, pak si stejně zaděláváte na nefunkční vztah.

Kdy pauza smysl nemá?

Pokud vnímáte, že na problému se rovným dílem podílíte oba, pak ani pauza ve vztahu nevyřeší vaše komunikační neshody, hádky, špatně rozdělené role, nenaplněné potřeby a málo společných chvil. Pauza může na chvíli ulevit, ale i po návratu se stejně budete muset společně opřít do řešení problémů a obnovy vztahu.

V takovém případě není pauza řešením. Je jím společná práce na znovuobnovení vztahu, pojmenování skutečných příčin problémů a jejich následné odstranění – teprve pak můžete vztah někam posunout. Náklonnost k jinému člověku je jasným znamením, že něco nefunguje tak, jak by mělo. Pauza za účelem zkoušky jiného potenciálního partnera nikdy nic nevyřeší.

Vztahy, u kterých se pauza nedoporučuje a není řešením:

 1. Když jeden z páru není připraven na svazek.
 2. Když je jeden z páru natolik vázán na své rodiče, že není bez konzultace s nimi schopen žádného rozhodnutí.
 3. Pokud děti z předchozího vztahu nerespektují současného partnera a ze strany rodiče a druha (družky) není žádná snaha s tímto něco dělat.
 4. V případě závislosti některého z partnerů na drogách, výherních automatech, alkoholu apod.
 5. V případě nevyřešeného vztahu k expartnerovi.
 6. V případě maximálního pracovního vytížení obou jedinců.
 7. V případě, že za hádky a nesrovnalosti může špatná ekonomická situace.
 8. Když si partneři neumějí najít dostatek času na sebe.

Nebezpečí pauzy ve vztahu

Dát si pauzu ve vztahu může situaci sice pomoci, ale na druhou stranu Vám to může také celou záležitost hodně zkomplikovat. Oddělit se od partnera, se kterým Vás dělí společné prožitky, vzpomínky, domácnost po celé měsíce nebo roky, přináší celou řadu nových prožitků a jistě Vás to zasáhne.

Aby Vám pauza prospěla, je třeba zpracovat nežádoucí emoce a prožitky, které nemáte pod svojí plnou vědomou kontrolou a které probíhají ve Vaší mysli. Ve chvíli, kdy se odloučíte od svého partnera, mozek Vám bude předkládat emoce, o kterých si nebudete jistí, zda patří k náklonnosti a lásce k partnerovi, či jsou jen automatickou reakcí na vzniklou situaci.

Fotolia_59974782_XSKaždá změna je pro lidskou psychiku zátěží, ať už v negativním či pozitivním slova smyslu. Odloučení se od partnera znamená nový život, a to se rozhodně někde projeví. Připravte se na to, že se Vám bude po druhém stýskat, budete mít tedy pocit, že se chcete vrátit, ale nemusí to být úplná pravda. Mozek nám někdy předkládá domněnky, ale co je pravda a skutečné přání někdy opravdu jen tak lehce nerozeznáme. Situace se samozřejmě ještě více komplikuje, odcházíte-li za novým "objevem". Nikdy není možné srovnávat někoho, koho znáte spousty dní a let, s někým, koho jste poznali před pár dny. Působí na Vás psychické síly, které není možné ovládat, a tudíž není ani možné se správně rozhodnout. Když jste čerstvě zamilovaní, ledasco si namlouváte a nejste tedy objektivní.

Odloučení od partnera spouští různé dva druhy sil. Jednak jsou to síly negativní, zejména v tom případě, pokud jste ten, kdo navrhl pauzu. Možná máte výčitky svědomí a celá situace na Vás celkově nepůsobí dobře. To se ale může změnit v průběhu několika dnů nebo týdnů. Zkrátka se Vám začne stýskat. Po nějaké době totiž úplně zapomenete na to, co Vám ve vztahu a na druhém vadilo, ale tím pádem opět nedokážete objektivně posoudit, co jste vlastně cítili. Odlišit, zda se jedná o stesk, vyrovnávání se se změnou, nebo lásku…to dá ledaskomu pořádně zabrat. Emoce stýskání překrývají racionální uvažování. Lidský mozek se se změnou a se zátěží vyrovnává podle svého. Odloučení tedy nemusí ještě zdaleka potvrdit, zda má člověk dotyčného partnera rád. Psychologové se shodují na tom, že hodnotu vztahu určuje hlavně společně odžitá doba, ať už je vztah jakýkoliv.

Jak přežít pauzu ve vztahu?

Vyhlásili jste pauzu ve vztahu? Ale co dál?

Pauzu ve vztahu může každý trávit po svém. Není rozhodně dobré dávat si navzájem ultimáta, co jedna nebo druhá strana smí nebo nesmí, a ani po návratu není dobré mluvit o tom, co se během odloučení dělo. Jsou lidé, kteří pod vlivem této zátěže tráví čas holdováním alkoholu a střídáním partnerů, tato varianta však není přínosná, navíc je v mnoha ohledech riziková. Když se člověk trápí, pak alkohol může jeho deprese ještě prohloubit, střídání partnerů může mít zase za následek okamžitý a nevratný konec vztahu.

Co ale lze doporučit, je využít období pauzy pro cestování. Výjimkou nejsou ani taková rozhodnutí, kdy člověk v pauze (nebo po rozchodu) opustí na několik měsíců rodnou zemi a zkouší žít jinde. Tato varianta může mnohdy člověka posunout dál. Změna prostředí uleví psychice, člověk je navíc nucen přemýšlet nad spoustou jiných věcí, než nad vztahem. Může si najít nové přátele, lepší zaměstnání atd. I kratší pobyt, třeba týdenní dovolená, Vám rozhodně uleví a není špatnou volbou. Rozhodně čas pauzy nepromarněte.

Dalším naším doporučením je i velký úklid. Pustí-li se člověk doma do generálního úklidu, uklidí si vlastně tak trochu i ve své vlastní mysli. Pokud se rozhodnete během pauzy dát byt do pořádku, vyházet staré věci a pořídit nové, pak rozhodně neprohloupíte. Navíc, až se Váš partner po nějaké době vrátí, bude překvapen a možná ho i trochu okouzlíte něčím novým, neznámým, nečekaným.

Několik dní nebo týdnů bez partnera můžete využít i pro návštěvu známých, kamarádů a příbuzných.

Risk nebo zisk?

Pauza ve vztahu sebou nese i riziko rozchodu. V případě, že se tak stane během pauzy, je rozchod poklidnější, než v náhlém zajetí emocí. Druhou variantou je, že pauza opravdu velmi pomůže. Partneři se k sobě vrátí s láskou a úctou, vztah může fungovat dál s novou energií.

Na vyhlášení pauzy je dobré se dohodnout, ani jeden by neměl mít pocity křivdy nebo nátlaku. Zkuste si také promluvit o tom, proč pauzu potřebujete, pojmenujte, co Vám vadí, co je potřeba změnit, a za jakých okolností by vztah měl opět smysl. Komunikace pročistí vzduch, dá věci do pohybu. Je možné, že k odloučení nakonec ani nebude muset dojít.

Pauza však rozhodně není všelék. To, že budete od sebe, samo o sobě Vaše problémy nevyřeší. Je to spíše pomůcka k tomu, aby obě strany měly dostatek času a prostoru k přemýšlení.

V průběhu pauzy minimalizujte kontakt, využijte tyto „prázdniny“ skutečně pro sebe, partnera nekontrolujte. Pokud po návratu zvládnete prožít společnou radost, pak je zde jistota, že emoční pouta ještě fungují.

Pauza ve vztahu, když máme potomky

Skutečnost, že máte společné děti, ještě není důvodem k tomu, že nemůžete pauzu vyhlásit. Samozřejmě je ale vše o něco komplikovanější. Nejhorší variantou je, dohodnout se, že budete žít každý po svém, ale před dětmi se budete tvářit, jako by se nic nedělo. V takovémto případě jsou šance na návrat do normálu prakticky mizivé. Zkuste dětem podat nějaké vysvětlení a i v tomto případě je vhodnější, aby se jeden z partnerů odstěhoval a minimalizoval kontakty.       

K čemu slouží pauza ve vztahu? 

Během pauzy byste si měli ujasnit, jestli chcete skutečně ve společném soužití pokračovat z lásky, nebo jen z obavy ze samoty. Uvědomte si, že i když Vám se stýská, pak je možné, že Váš partner toto necítí, že se vrátíte a stejně již nebude na co navazovat. Nebo opačná varianta, z návratu budete oba šťastní, neboť pochopíte, že jste pro sebe to nejcennější.

Pauza ve vztahu je vhodná pro partnery, kteří pociťují ve svém soužití potíže, ale rozchod je pro ně ještě stále příliš definitivním řešením.

Pauza je vhodná i pro partnery, jejichž začátek vztahu probíhal komplikovaně, třeba ještě za trvání vztahů předchozích nebo je vzájemné propojení zaskočilo příliš rychle.

Mějte na mysli, že odluka je krajní krok, neměla by být standardním řešením potíží ve vztahu. Sáhněte k ní až po zralé úvaze, a to nanejvýš dvakrát v průběhu vztahu. Pokud pauza trvá déle než půl roku, pak je pravděpodobné, že už se k sobě nevrátíte.

Pauza není fér a nemá smysl v případě, že vedete Vy nebo Váš partner dva vztahy zároveň a zjišťujete, který z nich má větší šanci na úspěch.

Diskuse k článku

 • hergetová patricie

  23:11 6. 12. 2018 -1
  je lepší na toho druhého zapomenout ? nebo to nejhorší .

Lunární kalendář

SOBOTA 16. 10. 2021
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 17. 10. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 18. 10. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 19. 10. 2021
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 10. 2021
beran
Měsíc putuje ve znamení Berana, dnes je úplněk. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Pokud trpíte na migrény, pijte…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 10. 2021
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 10. 2021
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Amalgámy a těžké kovy v těle. Jak moc nás mohou ovlivňovat?

Poslední dobou se hodně hovoří o negativních následcích těžkých kovů, které se nám usazují v těle. Ať už jde například o amalgámové výplně nebo třeba o těžké kovy z mořských ryb, které konzumujeme, nelze opomíj...

Manželská krize se může dostavit kdykoliv. Jak ji společně zvládnout?

Manželská krize přichází z čista jasna a ohrožuje soužití dvou lidí. Může ji způsobit náhlý a aktuální problém anebo i ten, který se táhne po několik let. Podle odborníků nelze očekávat, že bude manželství vždy...

Víte, jak na správné sušení bylinek? Udělejte si zásoby na celou zimu

Svoje oblíbené bylinky nemusíte přes zimu oplakávat, ani je těžce shánět v bylinkářství. Ke konci sezóny je jednoduše skliďte nebo vyrazte na sběr a nasušte si je. A nebojte se ničeho, sušení bylinek není žádná...

Amalgámy a těžké kovy v těle. Jak moc nás mohou ovlivňovat?

Poslední dobou se hodně hovoří o negativních následcích těžkých kovů, které se nám usazují v těle. Ať už jde například o amalgámové výplně nebo třeba o těžké kovy z mořských ryb, které konzumujeme, nelze opomíj...

Syndrom podvodníka je reálnou úzkostnou poruchou. Jak z toho ven?

Syndrom podvodníka je známý též pod cizojazyčným pojmem imposter syndrom. Řadí se mezi úzkostné poruchy, tudíž jeho projevy není radno podceňovat. Vyvinout se může u jakéhokoliv člověka, a to jak u studenta, ta...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Je cvičení během menstruace prospěšné nebo byste měla zůstat spíše v klidu?

Známe to všechny velmi dobře. Jakmile přijde menstruace, do ničeho se nám nechce, jsme unavené a často i bez energie. I když to bude znít zvláště, tak správný a vhodný pohyb během menstruace napomůže vyplavován...

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Jaké druhy koček se hodí do bytu?

Ne všechny druhy koček jsou vhodné k pořízení do bytu. Možná si prvně můžete pomyslet, že kočka je vlastně skladný čtyřnohý mazlíček, a tak se vejde všude. Zapomínat byste však neměli i na to, jaký typ tohoto z...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nepečený koláč v pěti skvostných variacích. Zamlsejte si!

Nepečený koláč budete mít připravený během několika málo minut. Pohostíte jím přímo královsky nejen vzácnou návštěvu, ale také svou milovanou rodinu. Pustit se do jeho výroby může i cukrář amatér. Není na tom n...

Už jsem pod čepcem...

Počítám to, a je to přesně deset dní, co jsem pod čepcem neboli už jsem provdána. A jsem provdána za muže nejlepšího, nejúžasnějšího, božského. Prostě je to moje životní láska a věřím, že je to na furt. No a taky se hlásim vám všem, že jsem...přežila!