img

Vánoční dárky nenosí jenom Ježíšek

Kdo by neznal Santa Clause, starého muže v červeném oblečku s nápadným bílým plnovousem, ke kterému patří široký úsměv na tváři, nedaleký zvuk…

Vánoční čas je pro mnohé tím nejkrásnějším obdobím celého roku. Ten letošní už pomalu klepe na dveře. Do Vánoc zbývají necelé dva měsíce, což pro spoustu lidí znamená, že své volné chvíle začnou trávit sháněním dárků pro blízké, pečením cukroví, vyčerpávajícím úklidem a trénováním hlasivek na zpívání koled.

Vánoce 2011 jsou svátkem, který vychází z křesťanství. Postupem času však hodně zlidověl, a tak se vánoční stromeček, dárky a výzdoba najde v daném čase v téměř každé tuzemské domácnosti. S vánočním obdobím je spojeno množství symbolů, tradic a zvyklostí, které se v různých koutech světa více či méně liší. Zajímá vás, kdo nosí vánoční dárky v Řecku či jaké jídlo určitě nesmí chybět na slavnostní tabuli ve Francii nebo u obyvatel Austrálie? Pak čtěte dále a dozvíte se vše o tom, jak se slaví Vánoce 2011 ve světě. Možná budete překvapeni.

Čtěte také:

Vánoce - historie a symboly Vánoc

Veselý děda v červeném aneb Vánoce 2011 v Americe

Kdo by neznal Santa Clause, starého muže v červeném oblečku s nápadným bílým plnovousem, ke kterému patří široký úsměv na tváři, nedaleký zvuk rolniček a slavnostně zaparkovaný kočár se sobím spřežením. Tento moderní vzhled mu přisoudila reklama společnosti Coca Cola ve 30. letech minulého století. Původně je však „Santa Claus“ jen chybně vyslovovaným jménem „Sinterklaas“ (z holandštiny), což bylo pojmenování Svatého Mikuláše. V Americe je nedotknutelným dobrodincem, který se stará o radost všech, kteří u stromečku nachází vánoční dárky od něj, a to 25. prosince ráno. Ve stejný den pak probíhá slavnostní večeře, při které si všichni pochutnávají na krůtě, huse či krocanovi, bramborách, bramborové kaši, kukuřici, dýňových pokrmech, pečivu nebo například na brusinkách.

Jak popřát k Vánocům v Americe? Merry Christmas!

V Anglii se o vánoční dárky stará Father Christmas

Vánoce 2011 v Anglii se neobejdou bez Otce Vánoc (Father Christmas), který má stejně jako Santa Claus k dispozici sobí spřežení. Vánoční dárky přichází na řadu také 25. prosince ráno a týž den je na programu i slavnostní večeře. Na stole při ní nesmí chybět pečený krocan s ořechovou nádivkou. Sladkou tečkou je pak speciální puding, na jehož přípravě se podílí všichni členové rodiny. Ukrývá se do něj mince (nebo prstýnky a další šperky) a ten, kdo ve své porci takový kousek objeví, se podle pověry může těšit na to, že ho příští rok nemine pořádná dávka štěstí.

Jak popřát k Vánocům v Anglii? Merry Christmas!

Ve Francii naděluje Pere Noël

24. prosinec je pro většinu dětí ve Francii dnem, kdy musí pořádně vyčistit a vyleštit své boty. Do těch jim totiž Pere Noël (v moderním pojetí stále více se podobající Santa Clausovi) vloží vánoční dárky, a to během probíhající večeře. K tradičním pokrmům se řadí především krůta, husí játra a speciální dezert ve tvaru polínka. Pro francouzské domácnosti je také typická velmi bohatá výzdoba, jejíž množství a rozmanitost mnohdy hraničí s kýčem, podobně jako tomu je u komerční představy Vánoc, které se rozmáhá po celém světě.

Jak popřát k Vánocům ve Francii? Joyeux Noël!

Vánoce 2011 v Řecku jsou v mnohých rodinách bez tradičního stromečku

I když je vánoční stromeček jedním z neměnných symbolů Vánoc velké části Evropy, v Řecku ho některé domácnosti opomíjí a uchovávají si léty následovanou tradici. Jako hlavní výzdobu pak mají na stole velkou dřevěnou misku, která má u okrajů kousky nitek a uprostřed také výhonek bazalky omotaný kolem posvátného kříže. Na vánoční dárky zde musí lidé čekat až do 1. ledna, kdy je jimi obdaruje Svatý Bazilej (Saint Basil). 24. prosince chodí děti koledovat a 25. pak probíhá bohatě pojatá hostina, při níž se obvykle konzumuje krůta plněná kaštany a zvláštní druh chleba – Christopsomo.

Jak popřát k Vánocům v Řecku? Kala Christougenna!

V Itálii se Vánoce 2011 neobejdou bez požehnání papeže

Italské Vánoce 2011 následují tradiční představu klidných a mírumilovných svátků, a to navzdory své temperamentní povaze. Velmi důležitým okamžikem je u italských Vánoc mše, při níž dá papež známé požehnání „Urbi et Orbi“, probíhající na Boží hod. Po ní následuje oběd, při kterém se podává pečené jehně či krocan, nesmí chybět ani dezert Panettone. Vánoční dárky naděluje čarodejnice Befana, a to 6. ledna, která do domu přichází komínem. Více než vánoční stromeček jsou v domácnostech oblíbeny jesličky různých rozměrů, kterými si zdejší lidé připomínají křesťanský původ tohoto svátečního času.

Jak popřát k Vánocům v Itálii? Buon Natale!

V Holandsku se vánoční dárky rozdávají už 5. prosince

Ani v Holandsku, zemi sýrů, se neobejdou bez dárků, které zde nosí Svatý Mikuláš (Sinterklaas). Po tomto dni se většině domácností začínají zdobit vánoční stromečky. Štědrý večer stráví lidé v kostele a 24. a 25. se pak vzájemně navštěvují a případně obdarovávají. Tradičním pokrmem Vánoc v této zemi je pak pečený králík s brusinkami.

Jak popřát k Vánocům v Holandsku? Vrolijk Kerstfeest!

V Německu je hlavní postavou Vánoc Weihnachtsmann

Tradice a zvyklosti, které následují obyvatelé Německa, se samozřejmě liší v závislosti na povaze a historii jednotlivých krajů. Nesmí chybět vánoční stromeček, který je hlavním tématem spousty německých koled. Povětšinou však vánoční dárky nosí Weihnachtsmann, který má rezaté vlasy a vousy a jako prostředek k přepravě využívá divoký vítr. Podobně jako u nás je dnem rozdávání dárků 24. prosinec, kdy se rodina shromáždí u stromečku po štědrovečerní večeři. Téměř obdobným způsobem probíhají Vánoce 2011 i v Rakousku. Co se týče jídla, skladba pokrmů je různá. Někde si pochutnávají na tradičních klobáskách, jinde je hlavním chodem pečená husa nebo ryba s bramborovým salátem. V žádné oblasti však nezapomínají na sladký dezert v podobě štoly.

Jak popřát k Vánocům v Německu? Frohe Weihnachten!

Brazilské Vánoce jsou plné veselí a připomínají karneval

V Brazílii se na jednom území setkává množství odlišných etnik, i tak je ústřední postavou Papai Noel, který se stará o nadělování vánočních dárků. Podle legendy žije celý rok v Grónsku, ale když dorazí do Brazílie, přizpůsobí se místním podmínkám a teplé oblečení vymění za lehké kalhoty a košili. Vánoční dárky bývají ukryté po celém domě, ne u vánočního stromečku. Vánoce 2011 v Brazílii plně odráží horkokrevnost a otevřenost obyvatel této země. Není tedy nic výjimečného, když lidé oslavují v ulicích, dělají ohňostroje a panuje všeobecně dobrá nálada. Během Vánoční večeře se na talířích objevuje nadívaná krůta, šunka, loupaná rýže a spousta ovoce a zeleniny.

Jak popřát k Vánocům v Brazílii? Boas Festas!

V Austrálii probíhají Vánoce na pláži

Vzhledem k vysokým teplotám je v Austrálii zvykem, že k slavnostní hostině zasedají o Štědrém dni lidé pod širým nebem, často na pláži. Podávají se chlazené nápoje a osvěžující pokrmy, mezi nimiž vynikají různé saláty, posezení je tedy spíše moderním piknikem. V poslední době se i do těchto končin vkrádá představa Santa Clause, tradičně se však o vánoční dárky stará Otec Vánoc (Father Christmas), a to v noci z 24. na 25. prosince. Na Vánoce 2011 je zde pohlíženo s velkou pokorou. Vánoční stromeček je povětšinou umělý, případně zasazený v květináči.

Jak popřát k Vánocům v Austrálii? Merry Christmas!

Vánoce mají v různých částech světa odlišnou podobu, i když ve své podstatě vychází z křesťanských tradic. Spojuje je však klid, pokora a láska, s jakou k sobě lidé v tomto období přistupují, nebo by alespoň přistupovat měli. Nenechte se proto příliš pohltit agresivními kampaněmi a představami obchodníků, kteří se z Vánoc snaží udělat komerční záležitost s vidinou velkého zisku, a budete mile překvapeni, jak se Vánoce 2011 dají prožít bez stresu a únavy.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Zdraví a krása

Alternativní léčba běžných nemocí může být účinným pomocníkem

Někdy si vystačíme sami a alternativní léčba může být skutečně účinná. Jindy je lepší neotálet a hned vyrazit k lékaři, pokud nás něco trápí. Ovšem alternativní léčba nemusí být ani tak zahozená. Někdy může fun...

Láska a vztahy

Sexuální abstinence: Lze v ní hledat i výhody?

Sexuální abstinence je téma, na které má společnost stále rozporuplné názory. V podstatě i vědečtí pracovníci stále tápou nad tím, zda je vlastně přínosná, či nikoliv. Nejnovější poznatky však hovoří jasně. „Ce...

Těhotenství, děti

Dotýká se vás distanční výuka? Tipy, jak může být online výuka příjemnější

Distanční výuka se dětem a studentům nevyhnula ani v novém školním roce. Oproti jarnímu období je nyní online výuka pro děti povinná. I když se ministři a dokonce i učitelé snažili vymýšlet nejrůznější řešení, ...

Životní styl

Život na cestách a jeho kouzlo: Poznejte taje novodobého nomádství!

Život na cestách si lze představit jako nikdy nekončící dobrodružství. A právě tak ho popisují i leckteří jedinci, jež uchvátilo novodobé nomádství. Kdo je to vlastně nomád? Je to obvykle člověk, který touží po...

Psychologie

Síla myšlenky může přispět k léčbě nejrůznějších nemocí

Síla myšlenky dokáže měnit životy, a to doslova. Existuje k tomu i určité vědecké podložení. Svými myšlenkami totiž můžeme ovlivnit fyziologické pochody těla. Nastartovat organismus k uzdravení tak není zcela n...

Ezoterika

Květinový horoskop 2021: Co o vás prozradí květiny? A která patří pouze vám?

Květinou řekneš vše, praví jisté přísloví. A stejně tak i květinový horoskop 2021 odtajní mnoho nejen z vaší povahy, ale také to, co vás čeká. Rok 2021 bude v mnoha ohledech náročný, ale každá květina si dokáže...

Zajímavá videa

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Academy

Mor

Slovo mor je v širším významu známé již po staletí. Historicky bylo lidmi používáno pro popis jakéhokoliv nakažlivého závažného onemocnění, které mělo vliv na širokou společnost. V dnešní době výraz mor označuj...

Wellness

Reflexní terapie rukou jako první pomoc při obtížích

Tento druh terapie – reflexologie má využití především u lidí, kteří mají problém s nohama, například bolestivé zranění, nebo mají nohy ohrožené…

Řemesla

Vyrobte si: Medová svíčka snadno, rychle a za pár korun

Medové svíčky jsou velmi oblíbené. Ale jejich pořizovací cena je pochopitelně vyšší. Pro naše zdraví jsou mnohem lepší než parafínové svíčky, za kterými se v pozadí nese odér ropy. Medové svíčky však v obchodě ...

Fitness

Stop výmluvám! Zařaďte ranní protažení

Venku se ochlazuje a k tomu se přidává ranní šedá obloha. Řada z nás má nejen psychický, ale i fyzický problém dostat se z teplé postele a vyrazit do dne alespoň s trochou té energie. Vězte, že posouvání budíku...

Rozvoj osobnosti

Pláč a jeho očistná moc. Proč jsou slzy tak důležité?

Pláč je přirozenou reakcí organismu. Dochází k němu zejména při zvýšené emoční zátěži. Slzy se však mohou vyskytnout i v případě, že byl dotyčný vystavený nějakému silnému alergenu, či chemické látce. Vědci dok...

Mazlíčci

Jak na umělý odchov koťat bez kočičí mámy?

Občas se může stát, že kočičí máma odmítá po porodu svá koťata anebo v nejhorším případě zemře. V takovém případě je nutné postarat se co nejlépe o malá koťata, která jsou v ohrožení života. Kočičí mámu potřebu...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…