Nebojte se tapetování

Nebojte se tapetování

Jaký vzor a barvu tapet?

Můžete si vybrat z nepřeberných vzorů, materiálů a struktur, některé jsou extravagantní, jiné s ornamenty nebo květinovými dezény, další jsou s různými geometrickými obrazci nebo s dětskými motivy. Z barev dominují syté tóny, zejména červená, oranžová, růžová, zelená a žlutá. Dále je moderní tyrkysově modrá barva, azurová modř, fialová, tmavá zelená a olivově zelená.

Čtěte také:

Psychologie barev aneb jak barvy ovlivňují naše životy?

Vybírejte tapety podle účelu místnosti

Správný výběr tapet vás může ušetřit zklamání, mějte na paměti, že tenké tapety se snadno trhají, tapety s kovovým efektem se obtížně lepí, tapety se vzorem, který na sebe musí ve spojích navazovat vyžadují mimořádnou pečlivost. Dbejte také na to, abyste nedávali papírové tapety do vlhkých místností apod. Pro problematické stěny se hodí vliesové tapety, které mají plastický dekor a zakryjí mnohé nerovnosti.

Co budete k tapetování potřebovat

Z materiálů budete potřebovat samozřejmě tapety. Ty vybírejte nejlépe se stejným sériovým číslem, vyhnete se tak případným odchylkám mezi jednotlivými rolemi. Tapety se prodávají většinou ve dvou délkách, Eurorole jsou široké 0,53 m a dlouhé 10,05 m. Jedna roli tedy vystačí na cca 5m2 stěny. Množství eurorolí, které budete potřebovat, si vypočítáte následujícím způsobem: obvod místnosti x výška místnosti :  = počet eurorolí. Dále jsou v nabídce zdrsněné tapety, které měří také 0,53 m a dlouhé jsou 33 m. Jedna role by měla vystačit asi na 17 m2. Celkovou spotřebu těchto rolí vypočítáte takto: obvod místnosti x výška místnosti : 17 = počet rolí. Otvory na okna a dveře se také započítávají, díky nim budete mít alespoň náhradní materiál v případě potřeby.

Dále si připravte prostředek na uvolnění starých tapet nebo teplou vodu, mýdlový roztok na omytí staré malby, tmel nebo sádru na vyhlazení nerovností stěn, lepidlo na tapety, izolační základní nátěrovou barvu (na prosakující skvrny na zdi), popř.nátěr pro výměnu tapet, pokud budete chtít tapety v budoucnu snadno odstranit.

Z nářadí si nachystejte: tapetovací stůl, skládací metr, dlouhé pravítko nebo malířský příložník, olovnici, tužku, nůž, nůžky, plastovou stěrku, kovová špachtle, štětec na lepidlo, plastový kbelík na lepidlo, kartáč na tapety, váleček na spoje, odlamovaní nůž, žebřík, čistý smeták, párátka.

Na tapety používejte pouze lepidla určená výrobcem a dodržujte pokyny pro jejich použití. Čím těžší a savější je tapeta, tím silnější vrstva lepidla bude potřeba. 

Přípravné práce

Pokud máte na zdi staré tapety a jsou v dobrém stavu, můžete je jen přelepit novými. Plastické nebo omyvatelné tapety ale musíte ze zdi beze zbytku odstranit. Navlhčete je teplou vodou nebo použijte prostředek na uvolnění tapet. Poté je oškrabejte kovovou špachtlí. Zeď musí být před tapetováním čistá, hladká a neporušená. Zatmelte díry a praskliny, odmontujte kryty zásuvek a vypněte elektrický proud, lepidlo je vodivé. Povrch s malbou omyjte mýdlovým roztokem. Nerovnosti a lesklé plochy na zdi obruste brusným papírem. Vytáhněte hřebíky a skoby. Abyste pod tapetou znovu otvory ve zdi našli, zastrčte do nich párátko a špičku nechte pár milimetrů vyčnívat. Špička tapetu probodne a vy pak snadno otvor najdete. Skvrny od rzi a od vody přetřete izolačním nátěrem, aby neprosakovaly novou tapetou. Zeď natřete nátěrem pro výměnu tapet, abyste mohli v budoucnu tapety snadno odstranit. Jestliže nebudete tapetovat strop, ale budete ho chtít vymalovat, učiňte tak ještě před tapetováním, abyste nové tapety nepocákali. V místnostech příliš netopte ani nedělejte průvan, tapeta nesmí schnout příliš rychle, aby se neuvolnily spoje.

Příprava tapet

Změřte si vzdálenost od stropu k podlaze. Pruhy tapety nastříhejte s přesahem 5 cm na každé straně na překrytí rohů a okrajů kolem stěn. Lepší je nastříhat si je všechny předem, dokud máte čistý tapetovací stůl. Čáru, kde budete stříhat, si narýsujte na zadní stranu tapety a na horní stranu napište písmeno H. Takto označte všechny horní strany odstřižených tapet. Můžete je také očíslovat. Budete mít pak jistotu, že budou všechny tapety nalepeny stejným směrem a ve správném pořadí. Připravte si také tapety s výřezy na okna, dveře apod. U těch nechte přesahy kolem otvorů 3 cm. Tapety bez vzoru můžete stříhat všechny pruhy stejně dlouhé. Pozor však na tapety se vzorem!

Tapety se vzorem

Na zadní straně tapety najdete symbol, který vám řekne, jaké má vzor napojení. Pokud je vzor bez napojení, bývá na tapetě tato značka →│0. Znamená, že pruhy tapet můžete stříhat všechny stejně dlouhé. Tapety se vzorem, který má přímé napojení →│← položte vedle sebe vzor na vzor a pruhy stříhejte stejně (viz.obrázek vpravo) Pokud je napojení vzoru s přesahem, každý druhý pruh se stříhá delší o polovinu pravidelného vzoru (viz.obrázek vpravo).

Natírání lepidlem

Nyní tapety natřete lepidlem, které jste mezitím připravili podle návodu výrobce. Tapety položte podélně na tapetovací stůl tak, abyste jej celý pokryli. Natřete nejdříve jednu třetinu pásu a přeložte jej natřenou stranou k sobě, poté natřete zbývající 2 třetiny a opět přeložte. Lepidlo nanášejte od středu ke stranám. Natřete jen tolik pruhů, kolik jste schopni nalepit za 10 - 15 minut, zpočátku tedy 1 -  2 pruhy.Tapeta se za pár minut nasákne lepidlem a pěkně zvláční. Nové moderní tapety na netkaném podkladu - Vliesové tapety - jsou sice dražší, než obyčejné, ale práce s nimi je méně náročná, stačí natřít lepidlem zeď a přilepit.

Tapetování stropu

Strop tapetujeme jako první ze stěn. Je to nejobtížnější stěna a proto raději požádejte někoho, aby vám s tím pomohl. Naplánujte si lepení pruhů tapet směrem od zdroje světla světla, tj. od největšího okna k protilehlé stěně, aby spoje nevytvářeli stíny. Na stropě si vyznačte čáru, kterou budete při lepení sledovat. Po příslušné době namáčení se začne s prvním pruhem. Poskládanou tapetu přiložte k rohu stropu (počítejte s 5 cm přesahem dolů), vyrovnejte podle vyznačené čáry a přitlačte do rohu. Pak tapetu postupně rozbalujte a hned ji také pěkně od středu ke krajům, kartáčem uhlazujte.  Váš pomocník jej přidrží tak dlouho, až je zcela přilepený. K přidržení můžete použít také smeták. Přehyby v rozích přejeďte oblou hranou nůžek, čímž zvýrazníte rýhu a po opatrném poodlepení tapety od stropu a stěny, podle ní přesahující část odstřihněte. V rozích, kde se stýká strop a dvě stěny, tapetu nejdříve opatrně šikmo nastříhněte a přesahy přilepte přesně podle tvaru rohu. Okraje dohlaďte kartáčem a dočistěte vlhkou houbou. Spoje tapet přejeďte válečkem.

Tapetování stěn

Při tapetování je důležité začít rovně. Milimetrový rozdíl na začátku se na konci může proměnit v katastrofu! Nakreslete si na zeď značku a použijte olovnici k vyznačení svislé čáry, podle které budete lepit první díl. Stejně vám poslouží i vodováha, přiložená k laťce jako k pravítku. Natřete stěnu lepidlem, usnadní vám to klouzání tapety po stěně a hledání přesné polohy. Horní okraj tapety přiložte ke stropu tak, aby o 5 cm přesahoval a pak ji při rozkládání postupně uhlazujte kartáčem od středu k okrajům a shora dolů. Na okrajích občas lepidla není dost, proto mějte při ruce sklenici s lepidlem a malý štětec. Přehyb ve vnitřním rohu přejeďte kulatou hranou nůžek, čímž zvýrazníte rýhu a po opatrném poodlepení tapety od stropu a stěny, přesahující část podle ní odstřihněte. Okraj dohlaďte kartáčem a dočistěte vlhkou houbou. Tapeta se zkracuje pokud je lepidlo mokré. U vnějších rohů zahněte tapety asi 2,5 cm za roh a tento přesah překryjte dalším dílem. Spoje mezi jednotlivými díly tapety přejeďte suchým válečkem, kterým vytlačíte zbytky lepidla. Strop i podlahovou lištu čistěte bez meškání vlhkou houbou. Vyduté bubliny na již nalepené tapetě propíchněte špičkou odlamovacího nože, vpíchněte dovnitř lepidlo injekční stříkačkou nebo je naneste plochým štětečkem. Vyhlaďte kartáčem a válečkem a přebytek lepidla otřete. Takto postupujte i se vzniklými varhánky. Záhyb nožem odřízněte, přidejte lepidlo a válečkem vyhlaďte.

Zvláštní výřezy

Při nalepování tapety na zásuvku a postupném vyhlazování kartáčem, získáte její obrys. V tomto místě do kříže nařízněte tapetu a odstřihnutím přebytečných kousků přizpůsobte otvor tvaru zásuvky. Vše kolem dohlaďte kartáčem a po vysušení a očištění zásuvky, můžete opět zapnout elektrický proud. Dalšími povrchovými překážkami jsou okenní rámy a dveřní zárubně.  Po nalepení na stěnu, vyznačte hranu mezi stěnou a rámem (oblou stranou nůžek) a podle ní roh přesně zastřihněte. Pak opět dolaďte kartáčem, vždy směrem od středu k rámu nebo jinému otvoru. Potřebujte-li tapetu zakulatit, vystřihněte ji vroubkovaně, jak je naznačeno na obrázku vpravo. Takto  se vám bude pěkně ohýbat a bude kopírovat tvar zdi.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 21. 06. 2021
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 22. 06. 2021
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 23. 06. 2021
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
ČTVRTEK 24. 06. 2021
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, dnes je úplněk. Dopřejte si masáž nohou, pedikúru, saunu nebo bylinnou koupel. Jezte střídmě, tělo má tendenci…
více o tomto dni
PÁTEK 25. 06. 2021
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
SOBOTA 26. 06. 2021
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
NEDĚLE 27. 06. 2021
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Jak se psychicky připravit na rodinnou dovolenou

Ačkoli máme pocit, že z uplynulého roku plného neplánovaného domácího vězení máme natrénováno, opak bývá pravdou. Rodinná dovolená bývá strašákem i pro otrlé jedince. Přitom by to měla být chvíle, kdy si užijte...

Dovolená podle horoskopu: Jakou destinaci byste měli rozhodně navštívit?

Dovolená podle horoskopu může naplnit vaše očekávání i tajné touhy. Nevíte, kam letos zavítat za odpočinkem? Pak se můžete inspirovat díky astrologii. Ta vám poskytne jisté rady, ohledně ideální zahraniční dest...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Domácí sauna poskytne skvělý relax i dokonalé soukromí

Domácí sauna má nespočet benefitů. Prohřívat tělo si můžete zcela v soukromí svého obydlí a nemusíte platit za vstup. To je však jen začátek. Pokud se budete saunovat pravidelně, významně tím posílíte svůj imun...

Vyrobte si originální patrový květináč. Ozdobí váš balkón nebo terasu

Kaskádový nebo také patrový květináč je teď velmi populární. Samozřejmě si jej můžete jít koupit do obchodu, ale připravte si v tom případě větší sumu peněz. Případně si jej můžete za zlomek ceny sami doma vyro...

Sportovní výkon můžete vylepšit správným výběrem motivační hudby

Co nejlepší sportovní výkon nemusí zajímat zrovna jen vrcholové sportovce. Vyžadovat ho můžete třeba i vy, protože si prostě chcete něco dokázat anebo potřebujete vylepšit fyzickou kondici. Jak se tedy vybičova...

Fobie, které se tváří velmi kuriózně: Jaké strachy si lidé dokázali vybudovat?

Fobie komplikují životy lidí již po stovky let. Tyto stavy se vyznačují až chorobným strachem z konkrétní věci anebo činnosti. Někdy mohou dotyčného doslova paralyzovat. Mezi nejčastější příznaky fobií patří úz...

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Americký mini kůň je přítulný a aktivní společník, který pomáhá zvládat stres

Americký mini kůň je přítulným společníkem, kterého si oblíbíte hned na první pohled. Jeho roztomilý vzhled a povaha vás učaruje. Především v Americe patří mezi vyhledávané mazlíčky. Pomáhá překonávat stres, dí...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Hic jak sviň!

Jako jo, je léto a my lidi zase budem žbrblat na to, že je moc horko a teploty by byly snesitelnější o pár stupňů níž. Jenže tohle je na Česko tak trochu moc, nebo tedy aspoň na můj organismus. Procházky se psékem jsou dost vo život, hlavně když si vyberem takovou tu fitness cestu lesejkem. Ale co, aspoň si vyhřejem kosti, že jo!?