img

Nebojte se tapetování

Jaký vzor a barvu tapet?

Můžete si vybrat z nepřeberných vzorů, materiálů a struktur, některé jsou extravagantní, jiné s ornamenty nebo květinovými dezény, další jsou s různými geometrickými obrazci nebo s dětskými motivy. Z barev dominují syté tóny, zejména červená, oranžová, růžová, zelená a žlutá. Dále je moderní tyrkysově modrá barva, azurová modř, fialová, tmavá zelená a olivově zelená.

Čtěte také:

Psychologie barev aneb jak barvy ovlivňují naše životy?

Vybírejte tapety podle účelu místnosti

Správný výběr tapet vás může ušetřit zklamání, mějte na paměti, že tenké tapety se snadno trhají, tapety s kovovým efektem se obtížně lepí, tapety se vzorem, který na sebe musí ve spojích navazovat vyžadují mimořádnou pečlivost. Dbejte také na to, abyste nedávali papírové tapety do vlhkých místností apod. Pro problematické stěny se hodí vliesové tapety, které mají plastický dekor a zakryjí mnohé nerovnosti.

Co budete k tapetování potřebovat

Z materiálů budete potřebovat samozřejmě tapety. Ty vybírejte nejlépe se stejným sériovým číslem, vyhnete se tak případným odchylkám mezi jednotlivými rolemi. Tapety se prodávají většinou ve dvou délkách, Eurorole jsou široké 0,53 m a dlouhé 10,05 m. Jedna roli tedy vystačí na cca 5m2 stěny. Množství eurorolí, které budete potřebovat, si vypočítáte následujícím způsobem: obvod místnosti x výška místnosti :  = počet eurorolí. Dále jsou v nabídce zdrsněné tapety, které měří také 0,53 m a dlouhé jsou 33 m. Jedna role by měla vystačit asi na 17 m2. Celkovou spotřebu těchto rolí vypočítáte takto: obvod místnosti x výška místnosti : 17 = počet rolí. Otvory na okna a dveře se také započítávají, díky nim budete mít alespoň náhradní materiál v případě potřeby.

Dále si připravte prostředek na uvolnění starých tapet nebo teplou vodu, mýdlový roztok na omytí staré malby, tmel nebo sádru na vyhlazení nerovností stěn, lepidlo na tapety, izolační základní nátěrovou barvu (na prosakující skvrny na zdi), popř.nátěr pro výměnu tapet, pokud budete chtít tapety v budoucnu snadno odstranit.

Z nářadí si nachystejte: tapetovací stůl, skládací metr, dlouhé pravítko nebo malířský příložník, olovnici, tužku, nůž, nůžky, plastovou stěrku, kovová špachtle, štětec na lepidlo, plastový kbelík na lepidlo, kartáč na tapety, váleček na spoje, odlamovaní nůž, žebřík, čistý smeták, párátka.

Na tapety používejte pouze lepidla určená výrobcem a dodržujte pokyny pro jejich použití. Čím těžší a savější je tapeta, tím silnější vrstva lepidla bude potřeba. 

Přípravné práce

Pokud máte na zdi staré tapety a jsou v dobrém stavu, můžete je jen přelepit novými. Plastické nebo omyvatelné tapety ale musíte ze zdi beze zbytku odstranit. Navlhčete je teplou vodou nebo použijte prostředek na uvolnění tapet. Poté je oškrabejte kovovou špachtlí. Zeď musí být před tapetováním čistá, hladká a neporušená. Zatmelte díry a praskliny, odmontujte kryty zásuvek a vypněte elektrický proud, lepidlo je vodivé. Povrch s malbou omyjte mýdlovým roztokem. Nerovnosti a lesklé plochy na zdi obruste brusným papírem. Vytáhněte hřebíky a skoby. Abyste pod tapetou znovu otvory ve zdi našli, zastrčte do nich párátko a špičku nechte pár milimetrů vyčnívat. Špička tapetu probodne a vy pak snadno otvor najdete. Skvrny od rzi a od vody přetřete izolačním nátěrem, aby neprosakovaly novou tapetou. Zeď natřete nátěrem pro výměnu tapet, abyste mohli v budoucnu tapety snadno odstranit. Jestliže nebudete tapetovat strop, ale budete ho chtít vymalovat, učiňte tak ještě před tapetováním, abyste nové tapety nepocákali. V místnostech příliš netopte ani nedělejte průvan, tapeta nesmí schnout příliš rychle, aby se neuvolnily spoje.

Příprava tapet

Změřte si vzdálenost od stropu k podlaze. Pruhy tapety nastříhejte s přesahem 5 cm na každé straně na překrytí rohů a okrajů kolem stěn. Lepší je nastříhat si je všechny předem, dokud máte čistý tapetovací stůl. Čáru, kde budete stříhat, si narýsujte na zadní stranu tapety a na horní stranu napište písmeno H. Takto označte všechny horní strany odstřižených tapet. Můžete je také očíslovat. Budete mít pak jistotu, že budou všechny tapety nalepeny stejným směrem a ve správném pořadí. Připravte si také tapety s výřezy na okna, dveře apod. U těch nechte přesahy kolem otvorů 3 cm. Tapety bez vzoru můžete stříhat všechny pruhy stejně dlouhé. Pozor však na tapety se vzorem!

Tapety se vzorem

Na zadní straně tapety najdete symbol, který vám řekne, jaké má vzor napojení. Pokud je vzor bez napojení, bývá na tapetě tato značka →│0. Znamená, že pruhy tapet můžete stříhat všechny stejně dlouhé. Tapety se vzorem, který má přímé napojení →│← položte vedle sebe vzor na vzor a pruhy stříhejte stejně (viz.obrázek vpravo) Pokud je napojení vzoru s přesahem, každý druhý pruh se stříhá delší o polovinu pravidelného vzoru (viz.obrázek vpravo).

Natírání lepidlem

Nyní tapety natřete lepidlem, které jste mezitím připravili podle návodu výrobce. Tapety položte podélně na tapetovací stůl tak, abyste jej celý pokryli. Natřete nejdříve jednu třetinu pásu a přeložte jej natřenou stranou k sobě, poté natřete zbývající 2 třetiny a opět přeložte. Lepidlo nanášejte od středu ke stranám. Natřete jen tolik pruhů, kolik jste schopni nalepit za 10 - 15 minut, zpočátku tedy 1 -  2 pruhy.Tapeta se za pár minut nasákne lepidlem a pěkně zvláční. Nové moderní tapety na netkaném podkladu - Vliesové tapety - jsou sice dražší, než obyčejné, ale práce s nimi je méně náročná, stačí natřít lepidlem zeď a přilepit.

Tapetování stropu

Strop tapetujeme jako první ze stěn. Je to nejobtížnější stěna a proto raději požádejte někoho, aby vám s tím pomohl. Naplánujte si lepení pruhů tapet směrem od zdroje světla světla, tj. od největšího okna k protilehlé stěně, aby spoje nevytvářeli stíny. Na stropě si vyznačte čáru, kterou budete při lepení sledovat. Po příslušné době namáčení se začne s prvním pruhem. Poskládanou tapetu přiložte k rohu stropu (počítejte s 5 cm přesahem dolů), vyrovnejte podle vyznačené čáry a přitlačte do rohu. Pak tapetu postupně rozbalujte a hned ji také pěkně od středu ke krajům, kartáčem uhlazujte.  Váš pomocník jej přidrží tak dlouho, až je zcela přilepený. K přidržení můžete použít také smeták. Přehyby v rozích přejeďte oblou hranou nůžek, čímž zvýrazníte rýhu a po opatrném poodlepení tapety od stropu a stěny, podle ní přesahující část odstřihněte. V rozích, kde se stýká strop a dvě stěny, tapetu nejdříve opatrně šikmo nastříhněte a přesahy přilepte přesně podle tvaru rohu. Okraje dohlaďte kartáčem a dočistěte vlhkou houbou. Spoje tapet přejeďte válečkem.

Tapetování stěn

Při tapetování je důležité začít rovně. Milimetrový rozdíl na začátku se na konci může proměnit v katastrofu! Nakreslete si na zeď značku a použijte olovnici k vyznačení svislé čáry, podle které budete lepit první díl. Stejně vám poslouží i vodováha, přiložená k laťce jako k pravítku. Natřete stěnu lepidlem, usnadní vám to klouzání tapety po stěně a hledání přesné polohy. Horní okraj tapety přiložte ke stropu tak, aby o 5 cm přesahoval a pak ji při rozkládání postupně uhlazujte kartáčem od středu k okrajům a shora dolů. Na okrajích občas lepidla není dost, proto mějte při ruce sklenici s lepidlem a malý štětec. Přehyb ve vnitřním rohu přejeďte kulatou hranou nůžek, čímž zvýrazníte rýhu a po opatrném poodlepení tapety od stropu a stěny, přesahující část podle ní odstřihněte. Okraj dohlaďte kartáčem a dočistěte vlhkou houbou. Tapeta se zkracuje pokud je lepidlo mokré. U vnějších rohů zahněte tapety asi 2,5 cm za roh a tento přesah překryjte dalším dílem. Spoje mezi jednotlivými díly tapety přejeďte suchým válečkem, kterým vytlačíte zbytky lepidla. Strop i podlahovou lištu čistěte bez meškání vlhkou houbou. Vyduté bubliny na již nalepené tapetě propíchněte špičkou odlamovacího nože, vpíchněte dovnitř lepidlo injekční stříkačkou nebo je naneste plochým štětečkem. Vyhlaďte kartáčem a válečkem a přebytek lepidla otřete. Takto postupujte i se vzniklými varhánky. Záhyb nožem odřízněte, přidejte lepidlo a válečkem vyhlaďte.

Zvláštní výřezy

Při nalepování tapety na zásuvku a postupném vyhlazování kartáčem, získáte její obrys. V tomto místě do kříže nařízněte tapetu a odstřihnutím přebytečných kousků přizpůsobte otvor tvaru zásuvky. Vše kolem dohlaďte kartáčem a po vysušení a očištění zásuvky, můžete opět zapnout elektrický proud. Dalšími povrchovými překážkami jsou okenní rámy a dveřní zárubně.  Po nalepení na stěnu, vyznačte hranu mezi stěnou a rámem (oblou stranou nůžek) a podle ní roh přesně zastřihněte. Pak opět dolaďte kartáčem, vždy směrem od středu k rámu nebo jinému otvoru. Potřebujte-li tapetu zakulatit, vystřihněte ji vroubkovaně, jak je naznačeno na obrázku vpravo. Takto  se vám bude pěkně ohýbat a bude kopírovat tvar zdi.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Láska a vztahy

Zklamání ve vztahu versus odpuštění. Jak k němu nejsnáze dojít?

Zklamání ve vztahu je okamžikem náročným a v neposlední řadě i bolestným. Intenzitu prožívaných emocí určuje vždy příčina. V partnerství může být závažným důvodem například nevěra. I přesto, že se cítíte smutní...

Bydlení, zahrada

Chcete mít doma vánoční vůně? Vyrobte si přírodní osvěžovače vzduchu

Vyrobit přírodní osvěžovače vzduchu není vůbec nic náročného. V obchodě za ně dáte zbytečně moc peněz, většinou jsou plné zbytečných chemických látek a ne vždy je vůně přesně podle vašeho gusta. Vyrobte si svoj...

Těhotenství, děti

Mikulášská nadílka zdravě

A je to tady, období cukru zdárně zahájeno. Pečeme cukroví, vánočky, štoly, buchty a řadu dalších dobrot, otevíráme adventní kalendáře. Navíc se nám do domu nápadně i nenápadně začnou scházet sladké dary. I v t...

Psychologie

Vtíravé myšlenky mohou být hodně nepříjemné. Dokonce mohou ničit i váš život

Vtíravé myšlenky nejsou žádnou vzácností. Drtivá většina lidí si s nimi užila své. Sice se mohou velmi lišit, jedno ale mají společné. Zaměstnávají náš mozek, horší naši psychiku, stejně jako řadu aktivit, kter...

Ezoterika

Úplněk 2021 podrobně! Jaké úplňky nás čekají?

Úplněk je magický úkaz na obloze. Působí na nás víc, než jsme schopni si přiznat. Úplňkové noci jsou vždy magické a plné světla. Ovlivňují nás také podle toho, v jakém znamení zvěrokruhu se právě nacházejí. Úpl...

Zajímavá videa

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Academy

Balanitida

Balanitida neboli balanitis je odborné označení pro zánět žaludu. Žalud je anatomická struktura penisu muže. Jde o hlavu (špičku) penis, která se v odborné literatuře častěji nazývá jako glans penis. Toto zánět...

Wellness

Indická masáž hlavy vás dokonale zrelaxuje a zbaví stresu

Indická masáž hlavy, jak název napovídá, pochází z Indie a sahá velmi hluboko do historie. Jde o extrémně relaxační a uvolňující masáž. K nám se dostala až v posledních letech a stihla si už najít své fanoušky....

Řemesla

Barborky: Zapomenutá tradice živých květů u štědrovečerního stolu

Dnes je 4. prosince a svátek má Barborka. Je to den, kdy bychom podle jedné z českých vánočních tradic měli vyrazit ven a přinést si domů větvičku třešně. Pohrdnout samozřejmě nemusíte ani jiným časně kvetoucím...

Fitness

Jak sportovat v zimě? Zkuste i netradiční sporty

Sport v zimě rozhodně nemusíte pověsit do skříně k letním šatům. Naopak. Zimní sporty přináší zase jiný tip výzev a možností. Důležité je však vědět, jak sportovat v zimě, abyste své tělo i psychiku podpořili a...

Rozvoj osobnosti

Závislost na nakupování je nebezpečná. Oniománie může zbortit životní jistoty

Závislost na nakupování nemusí být odhalena hned. Do obchodů zavítáte zprvu je zřídka kdy, později však máte čím dál větší nutkání nakupovat ve velkém. A častokrát si koupíte i věci, které vlastně nepotřebujete...

Mazlíčci

Čipování psů: Proč čipovat a jak zaregistrovat čipovaného psa?

Je to už téměř rok, co se stalo čipování psů povinným. Od 1. ledna 2020 vstoupila v platnost novela zákona veterinárního zákona a též nařízení EU o neobchodních přesunech zvířat v zájmovém chovu, která na povin...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…