Láká vás digitální nomádství? Zde jsou praktické otázky a odpovědi, díky nimž do něj více nahlédnete
Digitální nomádství se skloňuje v 21. století ve všech pádech a v budoucnu bude ještě více. Přirozeně je to dané tím, že lidé zkrátka mění své profesní priority a chtějí mít více volnosti. A právě digitální nomád má svobody a stejně tak zážitků z cest více než dost. Tento život však může obnášet i mnoho úskalí, která nemusí být na první pohled vidět. Informujte se společně s námi o „práci snů“! Možná budete v některých případech překvapeni.
Zvažujete-li se plně ponořit do digitálního nomádství, jistě se vám budou hodit následující otázky a odpovědi na dané téma. Zjistěte například, co k této práci potřebujete, kde se provozuje nejlépe a jaké představuje výzvy.
1. Kdo je člověk, který provozuje digitální nomádství?
Digitální nomád je někdo, kdo kombinuje práci na dálku s cestováním do různých zemí světa. Tento člověk může být zaměstnaný konkrétní společností anebo samostatně výdělečně činný.
2. Co ke své práci potřebuje člověk praktikující digitální nomádství?
Nezbytné je pro digitálního nomáda perfektní Wifi připojení – bez něj nemůže na počítači dělat svou práci. A když už jsme u toho počítače, je samozřejmě nutné vlastnictví kvalitního notebooku a dalšího technologického vybavení.
3. Jakou práci je možné v rámci digitálního nomádství dělat?
Do digitálního nomádství se může ponořit prakticky kdokoliv, kdo může pracovat 100 % na dálku, tj. například spisovatel, redaktor, technologický pracovník v IT, obchodník, marketingový specialita, bloger, influencer, učitel a podobně.
4. Kdo může začít provozovat digitální nomádství?
Digitální nomádství může provozovat prakticky kdokoliv, kdo má vzdělání v oboru, jenž lze provozovat na dálku online a také ten, kdo dovršil 18 let věku. Důležité jsou pak i dostatečné finanční prostředky k tomu, aby mohl nomád cestovat (než si vydělá další peníze svou činností) a znalost světového jazyka.
5. Jaké dovednosti potřebuje člověk, který chce provozovat digitální nomádství?
Digitální nomádství je ve skutečnosti dřina, protože vás na cestách nemá kdo vést – musíte se spoléhat jen sami na sebe. Musíte mít tedy dispozice k dobrému plánování, dostatečného kreativního ducha a motivaci. Hodit se bude i to, pokud jste flexibilní, organizovaní, vyrovnaní a otevření neustálému sebevzdělávání.
6. Jakým výzvám čelí člověk provozující digitální nomádství?
I když může být digitální nomádství skvělé a obohacující, představuje v mnoha ohledech výzvy. V první řadě je to kulturní šok z dané země, kam nomád zavítá pracovat. Některé neznámé zvyky, zákony a tradice vás mohou zkrátka zpočátku zneklidňovat. Druhou nejčastější výzvou je pak obtížná integrace do tamější společnosti a složité hledání nových přátel. Člověk se tak může cítit osamělý a izolovaný.
7. Jak najít práci digitálního nomáda?
Pokud již pracujete v oboru, který je možné provozovat na dálku, jste o krok napřed a digitálnímu nomádství můžete jít naproti. Pak záleží na tom, zda jste podnikatel a máte svůj byznys (děláte pro určitou klientelu zakázky) nebo jste zaměstnaní. V případě zaměstnání musí nadřízený souhlasit s prací na dálku. U živnosti vám zpravidla nic nebrání v tom začít cestovat a přitom pracovat – musíte ale samozřejmě zvážit všechny okolnosti týkající se finančního zabezpečení, administrativních kroků a podobně - ideální je informovat se u stávajícího digitálního nomáda.
8. Jaké jsou zdaleka nejlepší profese k provozování digitálního nomádství?
Digitální nomádství lze provozovat například v oblasti technologií, datové vědy a umělé inteligence, ve finančnictví, v oblasti obchodu a prodeje, v digitálním marketingu, v tvorbě digitálního obsahu nebo v pedagogice (zejména učení cizím jazykům).
9. Jaké země poskytují víza potřebná k digitálnímu nomádství?
Jakmile se rozhodnete pro digitální nomádství, budete se setkávat s pojmem „digitální nomádské vízum“ (Digital Nomad Visa). Existují země, které víza speciálně pro digitální nomády vydávají v různé podobě. Jsou to např.: Česká republika, Portugalsko, Španělsko, Malta, Norsko, Estonsko, Chorvatsko, Gruzie, Německo, Mexiko, Barbados, Island, Mauricius, Seychely, Tchaj-wan nebo třeba Malajsie. Skoro polovina destinací podporujících digitální nomádství vydává vízum na rok. Konkrétní podmínky vstupu do dané země si můžete snadno zjistit i na příslušných velvyslanectvích a webu Ministerstva zahraničních věcí ČR.
10. V jakých zemích se provozuje digitální nomádství nejlépe/kde se žije nejlépe?
Budete-li chtít při provozování digitálního nomádství někde zakotvit, nabízí se k trvalému a spokojenému životu (vzhledem ke kvalitě života, příjmům versus výdajům, vzdělávání a kvalitě zdravotní péče) tyto destinace: Švýcarsko, Španělsko, Kanada, Mexiko, Norsko, Thajsko, Singapur, Finsko nebo Austrálie – tj. žebříček TOP zemí k životu v roce 2024.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku