"Cestovní horečka" může postihnout i otrlé cestovatele. Důkladná příprava = klid v duši!

Cestování je tou nejlepší životní investicí. Představovat však může i určitý stres. Jak jej eliminovat?

Cestování má mnoho pozitivních vlivů na lidskou psychiku. Lze tak obecně říct, že s sebou přináší daleko více benefitů nežli negativ. Během něj zklidníte svou mysl, načerpáte potřebnou energii, poznáte spoustu krásných zákoutí a zajímavých kultur a obohatíte se o nezapomenutelné zážitky. Jenže cesty za poznáním s sebou občas nesou i nějaké ty stresory. Poradíme vám v několika bodech, jak nad nimi vyzrát!

Stres související s cestováním je přirozeně nazýván cestovním stresem. Někdo tomuto specifickému psychickému rozpoložení říká také „cestovní horečka“. A vlastně není divu, že se u mnoha lidí vyskytuje. S přípravami na cesty se totiž pojí složitý proces plánování, změna prostředí, zdlouhavé přesouvání se dopravními prostředky, obavy o bezpečnost, finanční napětí anebo také jistá očekávání, která mohou být nerealistická.

Cestování by mělo být primárně radostí - nenechte se ničím a nikým rozhodit a snažte se být nad věcí!

Čtěte také:

Cestování se psem do zahraničí. Na co dávat pozor a co zajistit?

  1. FINANCE: Jedním z nejčastějších stresorů souvisejících s cestováním je finanční zátěž. Mnozí lidé totiž celý rok tvrdě pracují, aby si mohli dovolit svou vysněnou dovolenou. Abyste předešli zbytečným starostem, za co a kolik můžete v dané destinaci utratit, stanovte si pevný rozpočet. I o tom je plánování cestování! Přes tento rozpočet se pak snažte skutečně nejít, abyste se nedostali do finančních potíží po návratu domů.
  2. PROBLÉMY V ŽIVOTĚ: Stres si také vytváříte tím, když chcete cestováním řešit své životní problémy. Rozpadá se vám vztah, bortí kariéra a vaše duševní rozpoložení je na bodu nula? Myšlenka regenerující dovolené může být v tomto ohledu velmi lákává. Možná se říkáte: „Až se vrátím, bude to všechno lepší.“, ale jakmile se vrátíte, vše zůstane při starém. V tomto případě máte nerealistická očekávání – cestování váš život nespraví a můžete být nakonec hluboce zklamaní. Na dovolenou tedy jeďte až tehdy, když vše zdárně vyřešíte. Čistá hlava dělá zázraky!
  3. PLÁNOVÁNÍ CESTY: Bez plánování, které bývá druhým nejčastějším stresorem cestování, to zkrátka nepůjde. Rozhodli jste vycestovat na vlastní pěst? Pak si musíte svou cestu důkladně promyslet a zpracovat si kontrolní seznam, abyste skutečně na nic nezapomněli. Také je dobré, nastudovat si o dané destinaci co nejvíce informací, např. z internetového průvodce. Tento stres však můžete značně eliminovat, když necháte plánování dovolené na nějaké renomované cestovní kanceláři – ta za vás vyřídí většinu potřebného.
  4. OBAVY O BEZPEČNOST: Abyste předešli stresu z obav o svou bezpečnost, informujte se. Aktuální bezpečnostní situaci v konkrétní destinaci si můžete zjistit například na oficiálních stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Také mějte na paměti, že nikde na zemi není stoprocentně bezpečno – přesto můžete vybírat cíle k dovolené, kde se spíše vyhnete vážnějším kriminálním deliktům. Zde platí jedno pravidlo – používat zdravý selský rozum. Když nebudete zbytečně riskovat a dodržovat bezpečnostní doporučení, nemusíte se ničeho bát.
  5. DOKONALOST: Neočekávejte od sebe naprostou dokonalost a prostě nechte věci plynout. Mnoho cestovatelů se také zbytečně stresuje myšlenkami, zda něco nezapomenou či špatně nezařídí. Něco jako „dokonalá dovolená“ v podstatě neexistuje. Život zkrátka přináší mnoho výzev, a tak se s nimi naučte pracovat. Buďte otevření tomu, co přichází a snažte se občas i improvizovat. Vyhněte se též slovům/úvahám „co kdyby“ anebo „ale“. Nastavte myšlení na pozitivní vlnu a přitáhnete to dobré.
  6. DOPRAVA: Velkým stresorem souvisejícím s cestováním bývá i letecká doprava. Na letištích se totiž setkáváte s davy lidí, nekonečnými frontami, bezpečnostními kontrolami a někdy i chaosem – snadno se také můžete ztratit, když to někde neznáte. Na klidu pak nepřidá ani zrušený nebo opožděný let. Když pak nastoupíte do letadla, můžete se potýkat s nepříjemnou tísní, úzkostí, nedostatkem prostoru na nohy, nevlídnými spolucestujícími, s omezeným počtem toalet i potížemi se spánkem. A ti, co mají fobii z létání, jsou o to nervóznější. Po doletu pak můžete pociťovat též stres z toho, zda najdete své zavazadlo, kde si rozměníte peníze, nebo jak se dostanete z letiště do hotelu. Snažte se tedy aspoň z části pozitivně ovlivnit to, co můžete – tedy na letiště vyrazte o to dříve, abyste se vyhnuli při odbavování těm největším frontám, využijte lepší placené služby/salonky a samotný let si co nejvíce zpříjemněte. Cestování bude komfortnější v pohodlném oblečení, v kvalitních botách a s sebou do příručního zavazadla lze přibalit i škrabošku, špunty do uší či nafukovací polštářek za krk. Udělejte cokoliv, co vám umožní cestovat ve větším klidu.
  7. ROZDÍLNÁ OČEKÁVÁNÍ A POTŘEBY RODINY: Pokud cestujete samostatně, nemusíte pociťovat tak intenzivní stres, jako když naopak s sebou berete partnera, děti či jiné příbuzné. Obecně se má za to, že čím více lidí cestuje společně, tím je větší pravděpodobnost vzniku stresujících momentů. Vyskytnout se totiž mohou ve skupině cestovatelů odlišná očekávání, potřeby a tím pádem i neshody. V tomto ohledu je vhodné dělat kompromisy, aby se nikdo necítil upozaďovaný. Snažte se vyjít vstříc každému aspoň v něčem.
  8. NEJISTOTA V NEZNÁMÉM PROSTŘEDÍ: Je zcela přirozené, že se budete cítit nejistí a vystresovaní v zemi, s kterou se pojí odlišné kulturní zvyklosti, neznámé prostředí i jiný jazyk pro komunikaci. Jazyková bariéra může kontakt s okolím komplikovat, stejně jako neporozumění místní etiketě. Nastudujte si tedy co nejvíce informací z internetových či knižních průvodců o dané destinaci a přibalte si do kufru mapu. Předejdete tak společenským faux pas a snadněji se budete orientovat v ulicích.
  9. OBAVY O PŘÍBUZNÉ/MAZLÍČKY: Vyrážíte na cestu a necháváte doma své příbuzné nebo mazlíčky? Pak o ně můžete mít během dovolené zcela logicky obavy. Možná také začnete přemýšlet o tom, zda něco nepotřebují, či jestli je o ně dobře postaráno. Stres zmírníte tím, že zůstanete i na dálku v kontaktu (s příbuznými či psím hlídačem) přes videohovory, telefonáty či SMS. Posílejte si pravidelné zprávy, informujte se, tak si užijete cestování ve větším klidu. Budete zkrátka vědět, že doma je vše v pořádku.
  10. POVINNOSTI PO NÁVRATU Z CEST: Návrat z dovolené do reality všedních dní je vždy velký šok, obzvlášť tehdy, když na cestách mimo domov strávíte i několik týdnů. Stres a obava z toho, „co bude“ po návratu, vás může pohltit zejména ke konci pobytu. Snažte se tedy ponořit do relaxace a dopřejte si intenzivní zážitky, které vás udrží v přítomnosti. Zbytečně se neznepokojujte věcmi, které z dovolené nemůžete ovlivnit. Naopak čerpejte energii, kterou budete potřebovat na nadcházející životní povinnosti. Uvědomte si, že každý okamžik je výjimečný a neopakovatelný. Vytěžte z něj tedy maximum.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 14. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 15. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích, dnes je úplněk. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch vám…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 16. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 17. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 18. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 19. 12. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 20. 12. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Zlatovánek, s.r.o.: autobusová doprava, Polička
Organizujete firemní zájezd, chystá…
Emma Agency, s.r.o.
Cestovní kancelář Emma Agency, s.r.o. nab…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...
Zobrazit všechna témata

Sváteční esenciální oleje: Které vůně vytvoří tu pravou pohodu Vánoc?

Esenciální oleje mohou předvánoční období u nás doma proměnit doslova v pohádkový ráj. Některé z nich totiž skutečně mohou blahodárně působit na náš klid, pohodu a dobré rozpoložení. Zlepší náladu a dokonce moh...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...