Je zdravé nosit spodní prádlo? Mezinárodní den bez kalhotek v tom má jasno!
Víte o tom, že právě dnes se slaví Mezinárodní den bez kalhotek? Spodní prádlo je přehlíženým kusem oblečení a mnozí často ani nepřemýšlejí o tom, co si vlastně na sebe jako první vrstvu oblékají. Jsme tak nějak naučeni, že nejdříve si bereme spodky a teprve poté se oblékáme. Na tom si už většinou záležet dáme. Co když ale vynecháme spodní prádlo? Odpověď je nasnadě: Nic se nestane a navíc je to i zdravější.
Odborníci se jednoznačně shodují, že spodní prádlo, které nosíme, může mít pozitivní nebo negativní vliv na zdraví, především tedy na zdraví našich genitálií. Například spodní prádlo vyrobené z umělého vlákna, může mít na svědomí nadměrné pocení, posléze i svědění a kvasinkové infekce. A záleží i na střihu. Třeba taková tanga nebo příliš úzké kalhotky mohou zvyšovat riziko vaginálních infekcí. U mužů pak takové prádlo může dokonce ovlivnit i plodnost. Není tedy lepší nenosit nic a pořádně tak oslavit i Mezinárodní den bez kalhotek?
22. červen: Mezinárodní den bez kalhotek
Při výběru spodního prádla je rozhodně nutné vzít v úvahu druh látky, střih i materiál. A přemýšlet bychom i měli nad tím, jestli se můžeme během dne někde převléknout nebo jestli nám prádlo skutečně vydrží celý den. Anebo jestli spodní prádlo necháme rovnou doma a budeme celý den chodit takzvaně “naostro”. Platí to nejen při běžných denních činnostech, ale i při sportování, kde je riziko zapocení a zapaření intimní oblasti o to větší.
Chytré spodní prádlo vás zahřeje nebo pohlídá kvalitu vašeho spánku
Správná intimní hygiena jako součást prevence gynekologických potíží
Konopí seté alias cannabis sativa lze legálně pěstovat, avšak s dodržením určitých pravidel
Druhy látek pro spodní prádlo
Mezi nejlepší druhy látek, ze kterých je spodní prádlo ušité, patří rozhodně přírodní druhy. Jako je bavlna, len, konopí či bambus. Přírodní materiály totiž přímo souvisí s prodyšností. Vzduch rozhodně bude cirkulovat lépe, když budeme v bavlněném spodní prádle nebo v polyesteru. Přírodní materiály jsou pohodlné, chladivé, prodyšné, odvádí vlhkost a absorbují ji.
Vhodné není ani nošení krajkového prádla nebo používání klasických (nepřírodních) vložek. Neumožňuje totiž proudění vzduchu a nejde tedy o nic zdravého. Navíc to může zpsobit nahromadění vlhkosti v intimní oblasti. Pokud se přesto stále hodně potíte, pak bude rozhodně lepší variantou chodit bez spodního prádla. A v každém případě to pak platí v noci.
Mezinárodní den bez kalhotek: Naostro i v noci
Nadměrná vlhkost kolem genitálií může vést k podráždění, ke změnám pH v důsledku přemnožení bakterií a rovněž i k vyššímu riziku vzniku kvasinkových infekcí. Nejlepším způsobem je tak spaní bez spodního prádla. To samé platí i v případě pyžama či jiného přiléhavého oblečení. Chcete-li si na sebe na noc něco obléknout, pak by to měla být ideálně bavlněná noční košile.
Vyhněte se umělým materiálům u spodního prádla
V žádném případě nejsou vhodné syntetické materiály, jako je nylon nebo satén. Zde platí i pravidlo, že čím je daná látka silnější, tím hůř pro naše zdraví. Například právě čistý polyester je považován za největší zlo. Není savý ani prodyšný a snadno se v něm zapaříme. A jak tedy poznat nejvhodnější látku na spodní prádlo? Měla by být měkká, ale v žádném případě ne kluzká. Podle toho snadno poznáte, zda je o přírodní nebo umělý materiál. Někdy je možné koupit i kombinaci látek, kdy například saténové kalhotky budou mít v oblasti intimních partií bavlněnou vsadku pro lepší prodyšnost a tudíž i lepší odvod vlhkosti.
Ideální spodní prádlo
Dá se říci, že ideální spodní prádlo neexistuje. Noste a dělejte to, co je vám příjemné. U žen to většinou bude právě nošení kalhotek z přírodních materiálů a u mužů volné bavlněné trenýrky. A řiďte se pochopitelně i svým zdravím. Nebo si dnešní Mezinárodní den bez kalhotek užijte tak, jak se patří: Vyjděte naostro!
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku