Dětské úrazy jsou o prázdninách velmi časté

Jaké jsou nejčastější letní úrazy? Zlomeniny, tonutí i poškozené oči

Letní úrazy nejsou o prázdninách ničím výjimečným. A není se čemu divit, protože léto je jedním z nejaktivnějších období roku pro všechny věkové skupiny. Krásné slunečné dny lákají i ozkoušení různých aktivit, u kterých to v chladném období roku není možné. A na co bychom si měli dávat v tomto období nejvíce pozor?

Statistiky jednoznačně prokazují, že prázdniny jsou nejrizikovějším obdobím roku. Letní úrazy jsou každoročně noční můrou lékařů (nejen) na chirurgii, kde se jim denně objevují nejen dospělí pacienti, ale především také malé děti s lehčími i vážnými úrazy. Pokud nechcete strávit letní prázdniny v nemocnici nebo třeba se sádrou na noze, buďte maximálně opatrní.

Letní úrazy: Bazén, koupaliště a moře

Právě koupání v létě patří mezi nejoblíbenější a zároveň mezi nejrizikovější aktivity. A to nejen pro malé děti, ale i pro dospělé. Malé děti je nutné hlídat, jelikož stačí chvilka nepozornosti a může zmizet pod hladinou. Platí to i pro zahradní bazény, které jsou dnes už jakousi klasikou na každé české zahradě. Stačí ale chvilka nepozornosti a může se stát malér. Malé dítě mějte zkrátka vždy na očích a ani na vteřinu neodcházejte jinam. U větších dětí a dospělých jsou zase rizikové skoky do vody. Především tam, kde není vidět, co je pod hladinou. Takové úrazy končí většinou i ochrnutím nebo smrtí. Zásady bezpečnosti je nutné dodržovat i u moře. I když jste zdatnější plavci, neplavte příliš daleko od břehu a vždy mějte kolem sebe někoho, kdo vás má na očích.

Čtěte také:

3 způsoby, jak minimalizovat následky úrazů a zbytečně nepřicházet o peníze

Nejčastější letní úrazy: Umíte poskytnout první pomoc?

Úrazy hlavy

Letní úrazy: Trampolíny

Jsou oblíbeným prostředkem pro zábavu. Jenže trampolína patří mezi jeden z prostředků, které mají na svědomí letní úrazy. Opět jak u dospělých, tak i u dětí. Ale rozhodně nejde o žádnou bezpečnou aktivitu. Lékaři uvádějí, že nejvíce úrazů na trampolíně je ve věkové skupině 6 až 12 let. A ve většině případů jde bohužel o středně těžká až těžká zranění. I když je zvykem, že na velké trampolíně často skáče třeba i pět dětí, rozhodně by měli dospělí hlídat, aby to tak nebylo. Srážka při skoku je pak otázkou času. Na trampolínu patří jen jedna osoba, výjimečně a při dodržení všech bezpečnostních pravidel (což je nereálné po dětech chtít) dvě osoby.

Letní úrazy: Poškození očí

Riziko poškození zraku je v letním období mnohem vyšší než kdykoliv jindy. Patří mezi velmi četné letní úrazy. K poškození očí může dojít při mnohých letních aktivitách, ale i v případě, že nic neděláme. Zrak totiž může poškodit UV záření. Pokud jste tedy v létě na slunci, nezapomeňte nosit sluneční brýle, které filtrují právě UV světlo. Brýle bez UV ochrany jsou sice také tmavé, ale ve skutečnosti propouští více UV paprsků. Brýle noste hlavně u vody, která odráží obrovské množství světla a tím se oči snáz poškodí. 

Letní úrazy: Hřiště

Hry na dětském hřišti mohou být někdy velmi rizikové. Mezi nejčastější letní úrazy z hřiště patří: zlomeniny, pohmožděniny, zvrtnutý kotník, otřes mozku ale dokonce i traumatické poranění mozku. Nejvíce těchto nehod se stává právě na veřejných hřištích. I zde by proto měly být děti (především ty mladší) pod dohledem dospělého jedince.

Na hřištích jsou letní úrazy velmi časté

Letní úrazy: Autonehody

Statisticky právě nejvyšší množství autonehod je v letním období. I na daleké cesty vyrážení nezkušení a méně zdatní jedinci. Což je samo o sobě velkým rizikem. Ovšem nástrahy číhají i na zkušené řidiče. Ač jsou Češi naučení, že cesta do oblíbeného Chorvatska je nejlepší v noci, v žádném případě to není nejlepší nápad. Hrozí únava a mikrospánek. Argumentací je, že cestou přes den přijdou zbytečně o jeden den na pláži. Pak není nic jednoduššího, než si dovolenou a o ten jeden den protáhnout. Velkou roli při prázdninových autonehodách, které jsou řazeny mezi letní úrazy, hraje i vyčerpání organismu, nedostatek tekutin a případná nervozita z dlouhé cesty. Zároveň je také velkou chybou to, že se lidé snaží dojet do cílového místa takzvaně na “jeden zátah”. Přitom právě odpočinkové pauzy jsou velmi důležité a rozhodně byste je neměli podceňovat.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Náměsíčnost se týká dětí i dospělých. O co jde a jak si s ní poradit?

Náměsíčnost je druh parasomnie. Tedy porucha spánku, charakterizovaná nechtěnými aktivitami během fáze hlubokého spánku. Nejčastějším jevem je chození po pokoji nebo po bytě, ale člověk trpící náměsíčností si m...

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.