img

Jak sjednat životní pojištění? Dejte si pozor na druh pojištění

Patříte k lidem, kteří životní pojistku neřeší? Myslíte si, že jsou to další zbytečně vyhozené peníze? Pak vězte, že za životní pojištění budete v mnoha situacích rádi. Přečtěte si, kdy ho využijete i jak ho správně vybrat.

Životní pojištění je finanční produkt, který vás chrání v případech, kdy vám vypadne pravidelný příjem, ať už proto, že přijdete o zaměstnání, nebo se vám stane úraz. Důležité ale je mít pojištění dobře nastavené – vybrat si správný druh i výši pojistné částky.

Kdy budete pojištění potřebovat?

Než se pustíte do výběru životního pojištění, zeptejte se sami sebe, zda ho opravdu potřebujete. Nevyplatí se vždy a všem. Vhodné je především pro ty, na kterých je někdo finančně závislý, ať už staří rodiče nebo děti či manžel nebo manželka. V opačném případě je na místě zamyslet se nad jiným typem pojištění, jako je například úrazové pojištění.

Čtěte také:

Pojištění domácnosti vám může ušetřit statisíce

Životní pojištění byste si také měli sjednat v případě, že máte nebo řešíte hypotéku. Tu totiž běžně splácíte ze svého příjmu, a když o něj náhle přijdete, nebudete ji mít z čeho splácet. Životko myslí i na tyto situace.

Z čeho můžete vybírat?

Životní pojištění není jen jedno. A výběr toho správného celý proces komplikuje. Z jakých druhů pojištění můžete vybírat?

Rizikové pojištění – jde o základní pojištění, které se vztahuje na základní rizika, jako je pobyt v nemocnici, úraz s trvalými následky či závažná nemoc.

Investiční pojištění – obsahuje totéž co rizikové pojištění s tím rozdílem, že v rámci této pojistky můžete také investovat. Navíc vám na tento druh pojištění může přispívat i zaměstnavatel.

Kapitálové pojištění – podobá se tomu investičnímu, v tomto případě ale padá investiční riziko na pojišťovnu (u investičního ho nesete vy), a navíc je tu záruka vyplacení vkladu při ukončení smlouvy.

Flexibilní pojištění – představuje kombinaci investování a pojištění rizik, výhodou je ale možnost změny mezi spořením a pojistnou ochranou.

Důchodové pojištění – je určeno k zajištění na důchod, bohužel ale není možné měnit nastavení pojistky.

Správná pojistná částka je základ

Sjednání pojistné částky je důležitým krokem. Myslete na to, že čím více rizik si pojistíte, tím více budete platit. To lze říci i o výši pojistné částky, kterou vám pojišťovna vyplatí, když dojde k pojistné události. U životka se částka odvíjí od velikosti rodiny, finančního stavu, dalších nákladů, ale i zdravotního stavu. Pojistná částka by celkové rodinné náklady měla alespoň vyrovnat, obecně by měla dosahovat výše alespoň tří ročních příjmů pojistníka.

Životní pojištění sjednávejte na delší dobu, nejlépe na 15 i více let. Nezapomínejte, že i když je tu jistá možnost spoření, nejde o spořicí produkt a nelze ho tak ani brát. Pojištění je tu zejména pro vaši rodinu, kterou chcete zajistit v případě vaší smrti, úrazu nebo onemocnění a dlouhodobějším výpadku příjmu.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Bydlení, zahrada

Vertikální zahrady jsou hit. Váš obývák dokonale zútulní

Vertikální zahrady si své zájemce v Česku stále hledají. Když si je však pořídíte, hned se zamilujete. Oč se vlastně jedná? Jde o velmi netypický způsob pěstování různých druhů rostlin. Ty jsou do sebe vzájemně...

Těhotenství, děti

Nevolnost v těhotenství: Proč se objevuje a jak ji zvládnout?

Říká se, že žena pozná, když otěhotní. Jiný stav je zkrátka znát. Jenže s sebou přináší i řadu nových zkušeností. Mezi tu méně oblíbenou novotu patří nevolnost v těhotenství. Nejčastěji se jedná o pocit na zvra...

Životní styl

Práce z domu začíná být standard. Jak se na homeoffice nezbláznit?

Homeoffice je za poslední rok jedním z nejčastěji skloňovaných slov. Pochopitelně, práce z domu není vhodná pro každou profesi. Ale tam, kde je to jen trochu možné, se homeoffice hojně využívá. Na první pohled ...

Academy

Onemocnění koronavirem, COVID-19

COVID-19 je označení onemocnění způsobené odhaleným typem koronaviru. Jelikož jde o zcela nově objevený virus, onemocnění se nejčastěji označuje jako onemocnění koronavirem. Je nutné podotknout, že existuje mno...

Řemesla

Jak zabalit dárek? Buďte letos originální!

Jak zabalit dárek pro manželku, manžela, maminku, tatínka, nebo děti? To v posledních dnech řeší snad každý z nás. Ti, co dostali do vínku více kreativity a zručnosti, jsou na koni. Nápady z nich padají, jako b...

Mazlíčci

Chov papoušků: Jak ochočit papouška a zvyknout ho na nový domov?

Rozhodli jste se, že vám budou doma dělat společnost papoušci? Chov papoušků je sice zábavný, zato náročný na pozornost. To však neznamená, že vám bude pták od začátku zobat z ruky. Stejně jako každý nový mazlí...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské okénko

Staročeské recepty z ryb: Zpestřete si jídelníček chutnými pokrmy!

Staročeské recepty z ryb vnesou do vašeho jídelníčku „nový vítr“. Kombinují výrazné chutě a s oblibou i slané a sladké ingredience. Výsledných pokrmů se však nemusíte vůbec obávat. Jsou skutečně velmi lahodné. ...

Blogeři

Když mám PMS a volám SOS

Jsem vážně na vodstřel, když mám PMS. Já vim, že vás asi nebudou zajímat nějaký kecy ohledně premenstruačního syndromu jedný neznámý ženský ve středních letech, jenže já mám dneska duševní pnutí a potřebuju si „ulevit“. Vod toho jsem zakládala tenhle blog. Tak pojďme se hromadně podpořit ženy! Taky vás všechno okolo tak sejří, když na dveře klepe teta Irma?