
Civilizační nemoci nebudou mít šanci! Co změnit, aby bylo vaše zdraví pevné po celý život?
Civilizační nemoci ohrožují dnes a denně miliony lidí na celém světě. A není divu. Moderní způsob života jejich rozvoji náramně prospívá! Začínáte svůj den cigaretou, „turkem“ a pak celý den prosedíte před počítačem? Možná je tento článek právě pro vás. Nečekejte na to, až bude pět minut po dvanácté a zahajte zdravější životní styl právě teď.
Mnoho lidí si vůbec neuvědomuje, že žije nezdravým životním stylem. Berou ho totiž jako svou normu, která jim vyhovuje. A tak někteří vynechávají snídani, dokonce i oběd a pak večer doslova vyluxují lednici. Nakonec ulehnou ještě s plným břichem do postele a diví se, že nemohou usnout. I takovým chováním si však mohou zadělat na civilizační nemoci – o jaké jde?
Přehled nejčastějších civilizačních nemocí
Co vás prvně napadne, když se řekne „civilizační nemoci“? Možná je to cukrovka II. typu, vysoký krevní tlak či obezita. Nejsou to však jen tyto problémy moderní doby. Je jich daleko více! Pojďme si je osvětlit:
- Civilizační nemoci postihující kardiovaskulární aparát: sem můžeme zařadit například infarkt myokardu, hypertenzi nebo aterosklerózu.
- Civilizační nemoci postihující psychiku: žádnou novinkou není ve společnosti ani deprese, úzkostlivé stavy, syndrom vyhoření nebo třeba chronický únavový syndrom.
- Civilizační nemoci postihující nervový systém: sem patří třeba Alzheimerova choroba, Parkinsonova nemoc.
- Civilizační nemoci postihující trávicí ústrojí: mnozí lidé se setkávají s poruchami trávení, žaludečními vředy, anorexií nebo bulimií.
Do kategorie civilizačních nemocí pak lze zařadit i onkologická a autoimunitní onemocnění nebo např. závislosti na nikotinu, drogách nebo alkoholu. Výjimkou nejsou ani alergické projevy a atopické ekzémy.
Civilizační nemoci a „zabiják“ jménem stres
Stres známe všichni – když je zdravý, dokáže nás vyburcovat k lepším výkonům. Pokud je ho ale až přespříliš a působí na nás dlouhodobě, může napáchat mnoho škod. Právě on může být nezřídka kdy spouštěčem civilizačních nemocí. Zcela vyvarovat se mu v hektické době 21. století nelze. Ovšem můžete ho efektivně redukovat pravidelnou meditací, relaxací, dostatkem spánku a odpočinkem. Někdy zkrátka musíte „vypnout mozek“ a naslouchat svému tělu…
Co odbourat, abyste se civilizačním nemocem vyhnuli?
Nyní si pojďme představit pár kroků, díky kterým můžete své tělo ozdravit a působit tak i proti rozvoji civilizačních nemocí:
- Odvykejte kouření cigaret: tento krok se možná snadněji řekne, než udělá – tak by to prezentoval zřejmě každý silný kuřák. Avšak nikotinismus je vážná věc. Je to silná závislost, která může způsobit celou řadu civilizačních nemocí, a to od aterosklerózy po rakovinu plic. Pokud sami odvykání nezvládnete, obraťte se na některou z poraden pro odvykání kouření.
- Omezte nezdravá jídla: jestliže jste učinění gurmáni a rádi si dopřejete něco skutečně chutného, není to nic proti ničemu. Avšak pozor byste si měli dát v případě, jestliže váš jídelníček tvoří přemíra soli, tuků nebo cukrů. Vsaďte radši na ovoce, zeleninu a vskutku hodnotnější potraviny! Vaše srdce bude bít dlouho jako zvon a nedáte tak šanci ani diabetu.
- Dejte vale věčnému posedávání u televize či počítače: možná už jste zvyklí každý večer po práci vysedávat až do rána u oblíbeného seriálu. Je to tak v pořádku, pokud u toho, jak se říká „vypnete“, ale chtělo by to i trochu toho pohybu. Nemusíte být zrovna vrcholový sportovec, abyste se vyhnuli civilizačním nemocem. Postačí i pár minut pešky denně. Procházky jsou také blahodárné pro tělo! A jestli pracujete u počítače, udělejte si během polední pauzy osvěžující přestávku na čerstvém vzduchu. Chůze je přirozenou součástí života.
Věděli jste, že ke zdravému životnímu stylu i prevenci civilizačních nemocí se pojí i dostatečná doba spánku? Naprosté minimum by mělo být alespoň 7 hodin.
Nepodceňujte preventivní prohlídky u lékaře aneb Podchyťte civilizační nemoci včas!
A na závěr ještě nutno podotknout, že prevence tkví i v pravidelných prohlídkách u ošetřujícího lékaře. Snažte se je nepodcenit. Choďte jednou za čas na krevní odběry, celková vyšetření a podrobujte se screeningům (vyšetření prsu, prostaty, okultní krvácení apod.), pakliže už na to máte věk. Můžete si tak zachránit život! Bylo totiž tolik případů, kdy lidé tohle všechno podcenili a civilizační nemoci v podobě cukrovky nebo třeba rakoviny je dohnaly. Myslete na své zdraví a žijte kvalitní, a hlavně dlouhý život! Můžete! Vše máte jen ve svých rukách…
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku