
Blogování je hit dnešní doby aneb co takový blog dokáže nabídnout?
Blogování se dnes už jeví jako něco normálního. Někdo by dokonce mohl říct, že blog má každý druhý. V Česku existuje nespočet různorodých autorů. Čtenářům blogující jedinci nabízí například kulinářské tipy na vaření, módní výstřelky, nebo prostě jen autentický pohled na život. V podstatě nejoblíbenějšími blogy jsou ty, v kterých se najde každý z nás.
Pokud blogeři své blogování postaví na opravdovosti, budou mít u čtenářů pravděpodobně velký úspěch. Každodenní bytí totiž nabízí celou řadu vtipných zážitků. Ostatně k dispozici jsou i méně humorné blogy, které spíš poskytnou čtenářům jakési zamyšlení a podněcují druhé k interakci.
Blogování může propadnout každý
Možná jste si někdy položili otázku, co vede lidi k blogování? Je to jen nuda, nebo potřeba být známý? Prvotní myšlenkou většiny blogerů je zejména to, že chtějí lidem předat informace a své zkušenosti. Vlastně s ostatními veřejně sdílí svá přesvědčení. Blogy by se daly rovněž přirovnat k již méně populárním deníčkům, které sloužily k „vylévání srdce“. Moderní doba nyní poskytuje virtuální prostor, v kterém se každý může realizovat. Blogování je chytlavé a baví. Propadnout mu může skutečně kdokoliv. A s každým dalším čtenářem se bude zdát psaní vlastních příběhů zase o něco zábavnější.
Blogování a pohled do minulosti
První blogeři se začali ve virtuálním prostoru vyskytovat již v devadesátých letech minulého století. S jistotou nelze říct, kdo byl vlastně v blogování první. Některé zdroje uvádí, že to byl Američan Justin Hall, otázkou ale zůstává, zda ho někdo nepředběhl. Spojené státy americké se zdají být v tomto smyslu skutečnou kolébkou blogování jako takového. Ať bychom se podívali na jakékoliv tematické blogy a jejich prvopočátky, vždy se v nich objevuje někdo s Ameriky. A jak jsou na tom Češi? Rozhodně se nenechali zahanbit. Blogerská základna se za dlouhé roky v tuzemsku značně rozrostla.
Blogování jako propagace životního stylu
Jak již bylo zmíněno, blogy jsou zakládané na celém světě z odlišných důvodů a mají různý tematický základ. Velmi oblíbené je blogování o jídle, módě, nebo cestování. Lidé si totiž rádi inspirují. Na takovém food blogu můžete třeba najít tip na nedělní oběd pro celou rodinu. Módní bloger vám zase nabídne pár informací o tom, co teď vlastně „frčí“. Cestovatelské blogy vás pro změnu zavedou do nádherných zákoutí planety Země. Můžete tak z pohodlí obýváku objevovat podmořský svět na Bali, nebo se proplétat amazonskými pralesy s domorodci. Každý si najde to své. Psaní blogu je ze své podstaty vlastně skvělé. Podněcuje totiž další lidi k nevšedním zážitkům a pomáhá v praktickém životě.
Blogování jako ventil vytížených matek a otců
Nezřídka kdy natrefíte na blogy, které píšou matky od početných rodin. Takové blogování pobaví pravděpodobně jiné maminky a pomůže jim tak trochu „ofrknout“ si od všedních povinností. Některé blogující dámy dokonce nabízí mnoho praktických rad ve svých textech. Neexistují však pouze maminkovské blogy. Na scéně se objevuje čas od času i nějaký ten tatínek, který má potřebu se svěřit se svými každodenními zážitky. Velmi humornou formou o svém životě pojednává třeba Deníček moderního fotra.
Blogování jako koníček nikoliv byznys
Pomocí blogování se dá vydělat jen zlomek peněz. A to nikoliv skrz texty samotné, ale díky reklamám, které na své webové stránky umístíte. Pokud byste však očekávali závratné částky, byli byste na omylu. Blog je prostě pro srdcaře, kteří chtějí rozdávat radost, pohodu a nějaké ty praktické informace. Byznys se na tomto koníčku stavět příliš nedá. Úspěšní a světoznámí blogeři „nezbohatli“ pouze tím, že psali své příběhy. Vždy do svého počínání museli vložit nějakou přidanou hodnotu (založení e-shopu s vlastními výrobky, nebo například propagace jiné firmy).
Blogování v praxi: Objevujte zajímavé blogery
Na závěr pro vás máme v rámci tématu o blogování několik tipů na zajímavé blogy. Pakliže uznáváte zdravý životní styl, dejte šanci blogu Cukrfree. Zde autorka nabízí několik skvělých receptů na dobroty, které neobsahují cukr. Dokonce zde můžete vypátrat produkty bez cukru v e-shopu jako jsou třeba kečupy. K dostání jsou i zdravé majonézy. Za sledování však stojí i blog Za normální holky, již zmíněný Deníček moderního fotra, nebo Gastromapa Lukáše Hejlíka.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku