img

Barevná typologie vám pomůže v oblékání, líčení i při výběru doplňků

Základním dělením barevných typů je rozdělení na čtyři typy, které vycházejí z teorie ročních období – jarní, letní, podzimní, zimní. Krom těchto…

Dědičnost charakteristických znaků po našich rodičích a předcích každého z nás obdařila určitým typem a tónem pleti, barvou očí, vlasů. Správně zvolené barvy a odstíny líčení, oblečení a doplňků pomohou podtrhnout přirozenou krásu, kterou nám příroda nadělila v harmonii, naopak některé tóny, tvary a barvy danému typu nesluší, mohou pokazit celkový zamýšlený dojem. Barevná typologie vám může pomoci vyvarovat se těchto chyb.

Správně zvolené barvy dokážou omladit a osvěžit pleť. Barvami, které nosíme, můžeme dokonce ovlivňovat i své okolí a způsob, jakým působíme na druhé. Znalost barevné typologie je tedy nejen prvním krokem k získání sebedůvěry, ale může nám pomoci i v komunikaci.

Čtěte také:

Psychologie barev aneb jak barvy ovlivňují naše životy?

Barevná typologie rozlišuje čtyři základní typy

Základním dělením barevných typů je rozdělení na čtyři typy, které vycházejí z teorie ročních období – jarní, letní, podzimní, zimní. Krom těchto čtyř základních typů, existují ještě tři podtypy každého z nich. Rozpoznání a pochopení, ke kterému barevnému typu vlastně patříme, usnadní volbu barevného ladění šatníku i líčení. K určení typu slouží tzv. barevná typologie. S určením vašeho typu vám může pomoci vizážista či stylista, při troše pozorovacího talentu však budete schopni váš barevný typ odhadnout i sami.

Zjišťování barevného typu je nejvhodnější za osvětlení denním světlem. Vlasy by měly být stažené, aby příliš nezkreslovaly celkový dojem, pleť čistá, nenalíčená. K určení barevného typu se používá tzv. šátkový test, dobře však mohou posloužit i papíry větší velikosti v barvách teplé – do žluta, žluto-lososové a světle růžové až namodrale růžové, které přiložíme k pleti a hodnotíme efekt, jakým se změní působení celkového výrazu.

Jarnímu a podzimnímu typu lichotí barvy teplé, tedy žlutavá, žlutavě lososová, vedle kterých se pleť a výraz rozzáří, působí zdravě a svěže. Naopak vedle namodralé růžové působí pleť a celkový výraz unaveně, povadle, nevýrazně.

Pleť letního a zimního typu působí vedle namodralých barev přirozeně a jasně, studené odstíny však zvýrazní unavenost pleti, zdůrazní kruhy pod očima apod.

Nyní se blíže seznámíme s jednotlivými typy barevné typologie a doporučeními pro ladění jejich oblečení, líčení, doplňků a šperků.

Barevná typologie - JARNÍ TYP

Jarní typy působí něžným dojmem. Pleť bývá světlá, s průsvitným, nazlátlým tónem, často mívá sezónní pihy. Rty jarního typu mohou být drobně namodralého podtónu, růžové až světlounce červené. Barva očí bývá světle modrá, sytě modrá, šedomodrá, šedozelená nebo oříškové hnědá. Plavá nebo světle hnědá barva vlasů mívá zlatavé tóny.

Líčit by se měly jarní typy světle, jemně, něžně. Nejhrubější chybou, kterou může jarní typ při líčení udělat je ostré, kontrastní líčení. Ideální pleťový podklad pro tento typ žen je transparentní, dle konkrétní barvy pleti nažloutle béžový nebo v barvě slonové kosti. Rouge na tváře je vhodný v barvě lososové nebo bronzové. Na rty je vhodná rtěnka barvy opět lososového tónu nebo růžové, ideálně nepříliš silné vrstvy či zprůsvitnělá bezbarvým leskem. Jarní typ mívá většinou světlé oči, proto nejlépe působí líčení očí v jemných pastelových barvách v růžové, meruňkové, zelené a šedé. Oční linky působí dobře v šedé a světle hnědé barvě, rovněž pastelové barvy modrá a zelená jsou velmi vhodné, jarní typ by se však měl beze zbytku vyvarovat používání černé oční linky.

Při líčení se jarnímu typu doporučuje vyhnout se všemu, co působí ostře, příliš kontrastně, „jako maska“. Typicky nejvhodnější barvy líčení pro jarní typ jsou svěží, jasné, decentní a jemné pastelové tóny.

Vhodné barvy oblečení se nesou v podobném duchu jako barvy líčení, tedy opět světlé, jemné odstíny – jemně růžová, růžová, tyrkysová, béžová, zlatavá, světlé a zlaté odstíny hnědé, meruňková, zelenomodrá, šedá a podobně, vzory může volit jemné a květinové. Černá, ale i čistě bílá barva v oblékání by měly být dle barevné typologie pro jarní typ úplně tabu.

Doplňky a šperky ženě jarního typu sluší něžné, velké formáty ozdob působí nepatřičně a hrubě. Šperky jsou doporučovány slonovinové, perly, v barvě tyrkysu, korálově červené, žluté a načervenalé zlato.

Barevná typologie - LETNÍ TYP

Ženy letního typu se v něčem podobají typu jarnímu, jsou však „studenější“. Pro letní typ bývá nejobtížnější, aby se sám správně zvládl dle barevné typologie vyhodnotit, neboť varianty typu jsou rozličné. Pleť je velmi světlá, někdy olivová, výjimečně až tmavá. Barva vlasů bývá ve všech odstínech od světlé platinové až po tmavě hnědou. Variace barevnosti očí bývají rovněž širokého spektra, oči jsou barvy šedé, šedomodré, šedozelené, modrozelené, tmavě modré, oříškové až tmavě hnědé. Ženy letního typu jsou v našich končinách poměrně časté.

Odstín pleťového podkladu se volí podle konkrétního typu pleti – neutrálně béžový nebo růžový. Rouge na tváře bývá zřejmě nejvhodnější růžový, tlumený. Odstín rtěnky je vhodný rovněž něžnější, tlumenější, letní typy si mohou dovolit používat rtěnky barev od růžových tónů, přes fialkovou až po lehce namodralou, rizikem je, že většina letních typů působí při použití rtěnky přespříliš výrazně nalíčené.

Barvy očních stínů, po kterých může letní typ bez obav při zkrášlování sáhnout, jsou stříbřitě šedá, fialková, jemně růžová, některé odstíny hnědé, spíše do hnědošeda. V některých případech i modrá, světle žlutá, stříbřitě bílá. Letním typům sluší chladné, kouřové odstíny. Na zvýraznění oční linky jsou vhodné odstíny modré, šedé a zelené.

Výhodou letního typu je, že líčením může velmi ovlivnit působení svého obličeje od sportovního, mírně drsného až po velmi jemný, křehký dojem, aniž by líčení působilo nepatřičně nebo nepřirozeně.

V oblékání může žena či dívka letního typu zvolit téměř jakýkoliv lehký pastelový tón, který má matný podtón šedivé nebo modré, různé kouřové tóny. Velmi dobře vypadají ženy letního typu v starorůžové, která ostatní typy spíše opticky tlumí, u těchto žen a dívek naopak podtrhuje jejich přirozenou krásu a působení.

Zlaté šperky letnímu typu nesluší, zato se však k němu výborně hodí stříbro a všechny šperky matného působení, ideální jsou starorůžové perly a polodrahokamy s mléčným nádechem. Další drahé kameny, které jsou pro letní typ vhodné a velmi mu sluší, jsou granáty a rubíny.

Barevná typologie - PODZIMNÍ TYP

U podzimního typu se pleť často vyznačuje béžovou barvou do zlatava, meruňkovou nebo slonovinovou. Pokud má pihy, pak po celém těle. Tyto ženy se špatně opalují, rychle se na slunci spálí. Barva očí je výrazná, zářivá, jasně modrá, zelená, hnědá. Vlasy bývají plavé, hnědé nebo rusé, vždy se zlatým a rudým nádechem.

Pleťový make-up volí podzimní typ v transparentních barvách v teplých tónech. Rty v barvě teple rezavé, červené, oranžové, měděné, syté lososové. Pro líčení očí dle barevné typologie jsou slušivé jakékoliv jemně nanesené teplé, tmavé tóny. Oční linky v hnědé, zelené nebo sytě modré barvě.

V líčení je podzimní typ také velmi variabilní, kdy může působit velmi křehce při použití matnějšího přírodního líčení až dramaticky půvabně, když zvolí líčení v sytých barvách.

Olivově a hráškově zelená, khaki barva, rezavá, oranžová, měděná – to jsou všechno ty pravé barvy, které volí v oblékání rusovlasá žena či dívka podzimního typu.

Šperky z přírodních materiálů, jako je dřevo, polodrahokamy, kůže, rohovina sluší ženám podzimního typu nejvíce. Skvěle se k nim hodí i červený korál, jaspis, acháty s teplým barevným nádechem.

Barevná typologie - ZIMNÍ TYP

Typická pleť zimního typu je namodralého podtónu, porcelánová nebo s podtónem olivového zabarvení. Vlasy jsou tmavé, od tmavě hnědé, hnědočerné až po černé s namodralým odleskem, i řasy a obočí zimního typu jsou tmavé a výrazné. Barva očí převládá šedá, šedomodrá, tmavohnědá až černá, někdy ledově modrá.

Zimní typ působí výrazně a kontrastně. Líčením by se měly ženy tohoto typu pokusit svoji zajímavou kontrastnost podtrhnout, nemusí se obávat výraznějšího líčení. Podklad pleti vhodný pro zimní typ je světlý, nanášený ve velmi slabé vrstvě a rouge do světle růžova. Rtům sluší červená, fialová, růžová. Oční stíny působí dobře v tónech ledově modré barvy, zelené, šedé a fialové. Oční linku volí zimní typ v barvě černé.

Na rozdíl od ostatních barevných typů se zimní typ nemusí obávat kombinace ostře bílé s černou, rovněž tmavomodrá je dobrou volbou. Černá v kombinaci s jasnými chladnými barvami ženu zimního typu rozzáří, lichotivě působí geometrické tvary. Vyvarovat by se však tyto ženy měly „vybledlé“ zelené a odstínům hnědé (snad krom temně tmavě čokoládové). Pokud nejste zimní typ toužící po dramatičnosti v oblékání, pak můžete použít i pastelové barvy, tmavě modrou, výrazně zelenou, sytě růžovou, třešňově červenou.

Pro zimní typy jsou ideální šperky blýskavé, nápadné, lesklé, extravagantní. Vhodné jsou šperky výrazných barev, polodrahokamy typu onyx, tmavočervený rubín, obsidián, malachit. Zimní typy si většinou bez obav mohou dovolit i šperky z méně tradičních materiálů, například z plexiskla.

Diskuse k článku

 • Milka

  14:29 19. 9. 2018 0
  Farebnä typológia 4 ročných období sa v praxi ukázala pre ľudí ako nedostatočná, veľa ľudí nespadá do pravej jari, pravého leta,pravej jesene alebo zimy. ,Viac je k tomu napísané tu: http://vizazista.sk/blog/farebne-typy-podla-rocnych-obdobi-teple-a-chladne-farby/
 • Dagmar Obdržalová

  20:35 14. 9. 2018 0
  zimní typ
 • majka

  13:13 2. 8. 2017 +1
  asi bych to viděla na zimní typ., Jinak pokud si nevíte rady napište mi na email harmony168/zavinac/seznam.cz a pomůžu vam v orientaci, hezky den preje astrolozka, kdo má zájem o vyklad karet, napiste
 • Maxa

  13:11 2. 8. 2017 +1
  Tak zrcadlo a zkoušej co ti sluší
 • V. S

  16:01 10. 12. 2014 +1
  No, tak tedy nevim, co jsem za typ. Mám hnědé oči, tmavě hnědé vlasy, pokožku v zimě hodně světlou, ale ta se mi velice rychle opakuje a nikdy nespali. Po létě mám pleť jak černoch, s podroben do olivova-zluta se žlutým podtonem. Pihy mám hlavně přes leto a to strašně moc. V zimě zmizí, ale ty na stalo samozřejmě nee....
 • Mam zajem :-)

  16:38 4. 12. 2014 -1
  ale já to myslel vážně také vážně Evo. Popis , který jste uvedla je jedinečný a musíte být velmi zajímavá. Napište :)
 • Eva

  14:44 4. 12. 2014 0
  tohle bohužel není lež, já takhle skutečně vypadám.
 • Mam zajem :-)

  13:54 4. 12. 2014 +1
  Jste VIP super jedinecny typ, velice vzacny :-) Prosim napiste mi na mamradles@email.cz :-)
 • Eva

  21:37 1. 12. 2014 +2
  Hmm na mě nesedí ani jedno. Mám hnědé vlasy od přírody, bledou pleť, ale na slunci se poměrně rychle opaluji, nikdy jsem se ještě nespálila, ale opálení zase rychle ztrácím. Mám mechově zelené oči. A nemám žádné pihy. Rty mám trochu do modra.Co jsem prosím vás za typ? poraďte mi někdo.
 • Verča

  21:30 29. 9. 2014 0
  Také jsem se nemohla správně zařadit do barevného typu. Přečetla jsem si o tom několik článků, ale nebyla jsem si stále jistá. Nevěděla jsem tedy jak se mám líčit, oblékat....
  Rozhodla jsem se s tím něco udělat a objednala se do profi studia. Tam mi moji barevnou typologii určili a dali spoustu rad, které se mi ve vašem článku potvrzují.
 • Monika

  12:12 6. 9. 2013 +2
  Dobrý den,již dávno je známo,že barevná typologie rozlišuje sice 4 základní typy,ale každý tento typ se dále dělí na další 4 podtypy.tudíž Váš článek je lehce zavádějící,né všem ženám např. zimních typů sluší to stejné :-)
 • Zobrazit další komentáře

Zdraví a krása

Vyrobit parfém nemusí být věda. Esenciální oleje mohou hrát prim

Vůně nebo parfém jsou už od dávných věků spojovány s luxusem, nádechem něčeho výjimečného a krásného. Není nic neobvyklého, když se dočteme o vonných olejích na papyrech, starých rukopisech a spisech. Esenciáln...

Bydlení, zahrada

Myši v domě napáchají mnoho škod. Jak se jich zbavit jednou pro vždy?

Myši v domě mohou být velkým problémem. Tato malá stvoření dokážou napáchat v obydlí člověka mnoho škod, a to od prokousaných bytových textilií, peřin, až po znehodnocení některých trvanlivých potravin v kuchyn...

Těhotenství, děti

Dotýká se vás distanční výuka? Tipy, jak může být online výuka příjemnější

Distanční výuka se dětem a studentům nevyhnula ani v novém školním roce. Oproti jarnímu období je nyní online výuka pro děti povinná. I když se ministři a dokonce i učitelé snažili vymýšlet nejrůznější řešení, ...

Životní styl

Život na cestách a jeho kouzlo: Poznejte taje novodobého nomádství!

Život na cestách si lze představit jako nikdy nekončící dobrodružství. A právě tak ho popisují i leckteří jedinci, jež uchvátilo novodobé nomádství. Kdo je to vlastně nomád? Je to obvykle člověk, který touží po...

Psychologie

Síla myšlenky může přispět k léčbě nejrůznějších nemocí

Síla myšlenky dokáže měnit životy, a to doslova. Existuje k tomu i určité vědecké podložení. Svými myšlenkami totiž můžeme ovlivnit fyziologické pochody těla. Nastartovat organismus k uzdravení tak není zcela n...

Zajímavá videa

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Academy

Mor

Slovo mor je v širším významu známé již po staletí. Historicky bylo lidmi používáno pro popis jakéhokoliv nakažlivého závažného onemocnění, které mělo vliv na širokou společnost. V dnešní době výraz mor označuj...

Wellness

Reflexní terapie rukou jako první pomoc při obtížích

Tento druh terapie – reflexologie má využití především u lidí, kteří mají problém s nohama, například bolestivé zranění, nebo mají nohy ohrožené…

Řemesla

Vyrobte si: Medová svíčka snadno, rychle a za pár korun

Medové svíčky jsou velmi oblíbené. Ale jejich pořizovací cena je pochopitelně vyšší. Pro naše zdraví jsou mnohem lepší než parafínové svíčky, za kterými se v pozadí nese odér ropy. Medové svíčky však v obchodě ...

Fitness

Stop výmluvám! Zařaďte ranní protažení

Venku se ochlazuje a k tomu se přidává ranní šedá obloha. Řada z nás má nejen psychický, ale i fyzický problém dostat se z teplé postele a vyrazit do dne alespoň s trochou té energie. Vězte, že posouvání budíku...

Rozvoj osobnosti

Síla slova – jak říci, co opravdu chcete?

Slovo je komunikační prostředek, jež propojuje myšlenkové světy jedinců. Slovo je nástroj, který umožnil mohutný rozvoj naší civilizace. Slovo může být nejen pohlazením, ale i ránou pěstí přímo na solar. Slovo ...

Mazlíčci

Rozela pestrá: Letec s pronikavým hlasem

Rozela pestrá (Platycercus eximius) je nádherný pestrobarevný papoušek, který dorůstá délky přibližně 30 cm. Patří tedy mezi středně velké papoušky. Jedná se o poměrně plaché zvíře. Pokud jej tedy chcete mít ša...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…