Vilcacora - královna léčivých rostlin z Amazonie

Fotolia_56238425_XSVilcacora, Uncarie nebo také kočičí drápSlyšeli jste někdy o Vilcacoře, Uncarii nebo jinak také o kočičím drápu? Je to rostlina původem z tropických pralesů peruánských And, kde roste v podobě až 30 metrů dlouhých dřevnatých popínavých stonků s oranžovými květy, připomínajícími liány. Vilcacora roste až do nadmořských výšek 800 m. n. m. a každý její pár srdcovitých lístků doprovází ostrý výběžek připomínající dráp. Právě od tohoto znaku vznikl její další název „kočičí dráp". Uncarie je považována za královnu mezi léčivými rostlinami z Amazonie.

Vilcacora - historie

Kouzlo Vilcacory objevili Inkové, kteří ji používali k léčbě mnoha nemocí. Byli ochotni absolvovat dlouhé výpravy až do srdce Andské džungle pro svoji uctívanou „posvátnou rostlinu". Legenda praví, že ji objevil bojovník kmene Ashaninka, který se, těžce raněn po namáhavém boji, prodíral amazonskou džunglí. Když už nemohl dál, lehl na zem a čekal, až přijde konec. Zahlédl amazonského tygra Otorongo, jenž svými zuby dral liánu. Roztržená rostlina prýštila tekutinu, kterou tygr vypil, a plný energie ulovil srnu. Bojovník využil veškeré své zbylé síly a doplazil se k liáně. Díky její šťávě získal zpět svou ztracenou sílu a hrdinně se vrátil ke svému kmeni, kde rozšířil zprávu o zázračné rostlině - o bylině, která je pokrytá drápy, podobnými těm tygrovým, nabízí životadárnou sílu, o rostlině „Uňa de gato" – „kočičí dráp".

O rozšíření této rostliny do Evropy se postaral až ve třicátých letech dvacátého století polský misionář a fytoterapeut Egmund Szeliga, kterého zaujala tato „posvátná rostlina", které se nyní říká třeba i génuis mezi rostlinami. Szeliga chtěl potvrdit její blahodárné schopnosti vědecky, a tak vzorek poslal na zkoumání na Neapolskou univerzitu, kde bylo potvrzeno, že rostlina je skvělým pomocníkem pro aktivaci imunitního systému.

Pozitivní přínosy Vilcacory pro lidské zdraví

Vilcacora, jinak nazývaná také Uncaria tomentosa, je pro odbornou veřejnost natolik zajímavá, že se v roce 1994 uskutečnila pod záštitou Světové zdravotní organizace (WHO) mezinárodní konference právě o této rostlině. Závěrem setkání bylo, že tato rostlina má široké spektrum látek působících pozitivně na imunitní systém. Následovalo jej mnoho výzkumů v různých koutech světa, které pozitivní vliv na imunitu potvrdily.

Existuje až šedesát různých druhů Vilcacory, jinak také Uncaria, ale jen jeden z nich má léčivé schopnosti, a to Uncaria tomentosa. Léčivé druhy Vilcacory obsahují mnohé skupiny alkaloidů (indolové, oxindolové) a glykosidů, jež pomáhají zpomalovat či až zastavit rozvoj některých druhů rakoviny. Právě díky této své schopnosti se začalo o Vilcacorii zajímat mnoho odborníků i laická veřejnost. O jejích schopnostech se začalo psát mnoho článků a knih.

Základní vlastností přisuzovanou Vilcacoře je zlepšování imunitního systému. Jednou z nejdůležitějších látek obsažených v této rostlině je tzv. isopteropodin, jenž dokáže probudit oslabený organismus k boji s nemocí. Dále by Uncaria měla být schopna působit protimikrobiálně a protizánětlivě. Nápomocná je i při problémech se zažíváním a trávením. Působí zklidňujícím efektem na žaludek a pomáhá při narušení vyváženého bakteriálního prostředí střev. Pomáhá chránit sliznice celého trávicího traktu a je užívána také k léčbě žaludečních vředů. Užívá se také při Crohnově chorobě. Studiemi je klinicky potvrzené, že užívání napomáhá zlepšení stavu, léčbě a prevenci alergií, akné, astma, kvasinkových infekcí. Vilcacora se dá použít také k léčbě zánětů horních cest dýchacích, nosních dutin a je vhodná také pro prevenci i léčbu chřipkových virových onemocnění.

I když se potvrdil pozitivní vliv i při dalších zdravotních obtížích, nejčastěji je Vilcacora užívaná k podpoře imunitního systému. Dokonce je používána jako prostředek posilující imunitu nemocných AIDS. Jak již bylo výše zmíněno, některé výzkumy dokonce mluví o protirakovinných schopnostech. Vzhledem k rozšířenosti zhoubných nádorů se věnuje nemálo výzkumů právě schopnosti Vilcacory bojovat s nádory díky imunostimulačním, antivirovým a antioxidačním vlastnostem. Některé z výzkumů dokonce prokázaly, že Vilcacora je schopna napomoci brzdit rozvoji rakovinových buněk. Při jejím užívání dochází také ke tvorbě bílých krvinek.

Díky výzkumům na Vilcacoru zaměřeným se zjistilo, že extrakty této rostliny jsou schopny významně zabrzdit růst rakovinných buněk způsobujících rakovinu kůže, plic, střeva, vaječníků a také nádorů mozku. Stejně pozitivní vliv mají také při leukémii, melanomu či lymfomu typu B. Látky ve Vilcacoře obsažené chrání buňky před změnami, které vedou k bujení nádorů.

I pacienti s nemocemi kardiovaskulárními se obracejí na „kočičí dráp", a to díky schopnosti zvýšit roztažnost periferních krevních cév a jsou schopny určitým způsobem také snížit hladinu nevhodného cholesterolu. Díky takovéto prevenci srdečních chorob je schopná Vilcacora redukovat možné riziko akutních záchvatů ischemické choroby srdeční a také snižuje pravděpodobnost výskytu krevních trombů.
Užívají ji i někteří kuřáci, protože by měla odvádět s močí karcinogenní látky obsažené v cigaretovém kouři. Výzkumem se potvrdilo, že po dvou týdnech užívání Vilcacory se u kuřáků výrazně sníží mutagenní aktivity (aktivita která vede k buněčným změnám opět ve smyslu nádorového zvratu) jejich moče. Vilcacora je také užívána sportovci, protože by měla mít pozitivní vliv na zvýšení kondice. Mnozí z pacientů postižených různými zdravotními problémy se k této rostlině upínají mimo jiné proto, že se jedná o šetrný přírodní prostředek.

Fotolia_70253013_XSVilcacora je považována za královnu mezi léčivými rostlinami z Amazonie.

Příprava odvaru z kočičího drápu

Z Vilcacory se nepřipravuje čaj, jak se občas mylně uvádí, ale odvar. 1 - 3 lžičky se nasypou do jednoho litru vroucí vody a nechají se 15 minut převařit. Vzniklý odvar je možné uchovat v lednici. Nedoporučuje se vypít více než tři hrnky denně. Po dvou měsících, co se Vilcacora užívá, je dobré si udělat nějakou dobu přestávku. Jen tak na chuť si odvar z Vilcacory zřejmě totiž nepřichystáte. Jeho chuť je nahořklá a jen těžko jej osladíte, a z odvaru je navíc ještě cítit dřevnatost. Pro zpříjemnění chuti se doporučuje přikusovat k popíjení odvaru jablko.

Pokud se rozhodnete započít kúru Vilcacory, doporučuje se konzumovat velké množství ovoce a zeleniny, místo obyčejného cukru je vhodné používat přírodní sladidlo a pít dostatečné množství vody. Při výběru suroviny pro odvar je dobré dbát na to, aby byly suroviny dobré kvality. Určitě je lepší nekupovat velké a nenařezané kusy kůry větší než jeden centimetr. Aktivní látky se nejlépe získávají ze suroviny, která je lehce k rozmělnění na drobná vlákénka, přičemž se uvolní i prachové částečky.

Kvůli tomu, že se Vilcacora stala natolik populární, musela Peruánská vláda přistoupit k opatření, kterým zákonem „Decréto supremo 00999-AG" povolila těžit pouze dané množství, aby se nenarušila rovnováha deštného pralesa. Regulací bylo stanoveno toto množství na 300 000 kg ročně. Většina je pěstována peruánskými indiány ve sledovaných kultivacích. Pěstování Vilcacory je během na dlouhou trať. Trvá až dvacet let, než stonky rostliny dostatečně dozrají a je možné je těžit.

Možné nežádoucí účinky a kontraindikace užívání Vilcacory

I když nebyly klinicky potvrzeny nežádoucí účinky užívání Vilcacory, není doporučeno její užívání ženám těhotným a kojícím, stejně jako dětem do tří let. Vzhledem k vlivu na kardiovaskulární systém je třeba dbát na to, že užívání může snižovat krevní tlak. Tento fakt tedy vždy berte v úvahu a zamyslete se, zda by nemohlo dojít ke kontraindikaci s jinými léky, které užíváte. Vzhledem k tomu, že Vilcacora podporuje imunitu, je také nevhodné ji užívat během imunosupresivní terapie při transplantaci. Není vhodné odvar popíjet ani přímo v době, kdy probíhá chemoterapie či radioterapie. Doporučuje se s užíváním přestat tři dny před terapií a započít se opět může tři dny po terapii. I při hormonální terapii, tedy i při užívání hormonální antikoncepce, je rozhodně vhodné užívání Vilcacory konzultovat s lékařem.

Existují různé preparáty obsahující „kočičí dráp". Jen některé jsou ale klinicky ověřeny výzkumem, jiné jsou registrovány jako léčivo. Většina produktů obsahující Vilcacoru se prodává ve formě tablet či kapek, které obsahují koncentrovaný obsah látek. Samotný dehydrovaný extrakt v kapslích se používá opravdu minimálně, protože je extrémně drahý.

Právě díky zvýšené poptávce a oblíbenosti „kočičího drápu" v období zhruba posledních deseti let je v hledáčku mnohých farmaceutických firem. Je tedy možné se dostat k extraktu, který neobsahuje pouze Uncaria tomentosu, ale také poddruh guianensis, či jiné, které však nemají pozitivní zdravotní účinky. Je proto vhodné se raději informovat na certifikát původu, stejně jako certifikát kvality.

Skoro by se mohlo zdát, že Vilcacora je zázračnou rostlinou. Nejde sice o všelék, ale odvar z „kočičího drápu" pomáhá zlepšovat kvalitu života nemocných. Určitým podílem také napomáhá zvyšovat imunitu, a tedy předejít tak nepříjemným nemocem. Do budoucna se bude dozajista pokračovat velké množství výzkumů této rostliny hlavně kvůli možným pozitivním efektům proti rakovinným buňkám. Pro mnohé je odvar z této rostliny ideální pro jeho preventivní účinky, takže tělo je poté více odolné vůči vnějším vlivům.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 8378x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

HN HALDIKA 60kps.

 Kurkuma, Brahmi a Kajenský pepř v jedinečné kombinaci Dávkování: 1-2…

Cena: 239 Kč

VEGA BEZ SOLI a bez glutamanu 150g DNM

Sušená zelenina s kurkumou Kořenící přípravek VEGA je zdravou variantou…

Cena: 88 Kč

Kurkumové mýdlo Siddhalepa 60g

Ájurvédské ručně dělané mýdlo Turmeric mýdlo, neboli mýdlo z kurkumy,…

Cena: 149 Kč

Kurkuma mletá 500g DNM

Gastro balení mletého indického koření kurkumy Kurkuma, neboli indický…

Cena: 224 Kč

Kurkuma mletá 50g DNM

Indické koření Kurkuma zlepší chuť a přidá barvu tradiční indické masale…

Cena: 32 Kč

Kurkuma celá 50g DNM

Indické koření Kurkuma, neboli indický šafrán, byla známa v Evropě už od…

Cena: 30 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte