Kurkuma - zázračné koření s obdivuhodnými účinky na zdraví

img
13. 07. 2016 Přečteno: 25208x

Kurkumovník (Curcuma longa) roste v Indii, Číně, Austrálii i v Peru. Je používán jako součást koření v celé asijské i jihoamerické kuchyni. Kurkuma je součástí všech směsí koření, které známe pod názvem „kari“. Tomuto záračnému koření se také říká „žlutý zázvor“, a to pro jeho obdivuhodné účinky na zdraví.

Kurkuma jako všelék?

Nové studie, které zkoumají účinky kurkumy, budí v poslední době velkou pozornost. Zjišťuje se, že kurkuma může být zvláště v současné době ideálním pomocníkem pro udržení dobrého zdravotního stavu. Kurkuma totiž obsahuje celou škálu aktivních látek, které se nazývají kurkuminoidy. Nejznámější z nich je kurkumin.

Ten má na lidské zdraví úžasné účinky. O kurkuminu se hovoří nejčastěji kvůli jeho protirakovinným účinkům. Protinádorové působení je u kurkumy sledováno již delší dobu. Stejně tak jsou známé jeho účinky na osteoartritidu. Kurkumin má ale také úžasný vliv na mozek, dokáže léčit Alzheimerovu chorobu, ozdravit a aktivovat činnost celého mozku a posílit paměť.

Jak kurkumin působí?

Ukázalo se, že kurkumin je schopen proniknout přes krevní bariéru mozku. Kurkuma má výrazné protizánětlivé a antioxidační účinky a může tak působit přímo na náš mozek. Kurkumin tak pomáhá při léčbě rozličných neurologických poruch. Vědci uvádí, že se kurkumin může výborně uplatnit při léčbě mozkových příhod, Parkinsonovy choroby, Alzheimerovy choroby apod.

Kurkumin pozitivně ovlivňuje mozkovou činnost globálně, proto působí i preventivně k aktivizaci mozkové činnosti a zlepšení paměti. S poruchami paměti a přetíženým mozkem má v dnešní době potíže spousta z nás. Špatná životospráva, stres, jedovaté a chemické látky, to všechno působí negativně i na náš mozek. Kurkuma by nám podle všeho mohla s těmito problémy opravdu pomoci.

Kurkuma a v ní obsažené látky mají ještě další zvláštní schopnosti. Kurkumin umí proniknout skrz buněčnou membránu, a tak dokáže změnit vlastnosti celé buňky. Kurkumin dle výzkumů dokáže ovlivnit i DNA a RNA. Má schopnost modifikovat velké množství genů. Kurkumin dokáže ovlivnit i hormony a neurotransmitery. Posiluje imunitu, protože podporuje protizánětlivé procesy v organismu.

Kurkuma a fluor

Kurkuma dokáže chránit náš mozek i proti negativnímu působení fluoridu sodného, který má destruktivní vliv na epifýzu a hipokampus. Malé množství fluoru je sice pro udržení optimální chemické rovnováhy v těle nezbytné, ovšem v kombinaci s chlorem a sodíkem je to spíše časovaná bomba. Chemického fluoru dostáváme do těla mnohem více, než je zdraví prospěšné, a to z vody a zubních past. Kurkumin chrání mozek proti působení fluoridu sodného.

Kurkuma působí i na psychiku

Klinické studie prokázaly také účinek kurkumy na psychické zdraví. Ukázalo se, že kurkumin funguje i jako antidepresivum a pomáhá tak při depresích, které se projevují ztrátou chuti do života, beznadějí, nespavostí a ztrátou chuti k jídlu. Kurkumin působí na epifýzu (šišinku).

Epifýza je endokrinní žláza, která produkuje melatonin. Melatonin působí jako specifický hormon, ale zároveň ovlivňuje funkci řady endokrinních žláz. Ovlivňuje rytmickou funkci gonád a hypofýzy (pozitivně ovlivňuje produkci růstového hormonu a růstových faktorů).

Hormony přitom regulují i naši psychiku, stav našeho vědomí, naladění a epifýza hraje v tomto procesu důležitou úlohu. Epifýza společně s hypofýzou regulují rytmus metabolismu a růstu všech orgánů, a tím ovlivňují zásadním způsobem naše biorytmy.

Vědci se domnívají, že proces stárnutí je ovlivněn právě v epifýze, kdy dochází ke snížení produkce melatoninu. Melatonin jako takový působí jako antioxidant a pomáhá bojovat s volnými radikály. A jak známo, právě volné radikály jsou příčinou stárnutí. Tím, že klesá produkce melatoninu, objevují se potíže se spánkem.

Nízké množství melatoninu způsobuje nespavost. Epifýza je i tzv. třetí oko, což je centrum duchovního vývoje jedince, rozvoje vyššího vědomí, sídla intuice. Pokud tedy kurkumin dokáže ovlivnit činnost epifýzy, pak by jeho účinky mohly být ještě hlubší, než víme dosud.

Kurkuma a rakovina

Kurkuma je zvláštní tím, že pozitivně působí na všechny druhy rakoviny a nemá žádné vedlejší účinky. Kurkumin údajně dokáže bránit vytváření krevního řečiště, které potřebují nádorové buňky k zásobování krví. Zároveň dokáže kurkuma podpořit a ozdravit normální činnost zdravých buněk.

Jak konzumovat kurkumu?

Vliv na zdraví, který kurkuma má, je bezesporu ohromující. Jenže otázkou je, jak do těla dostat optimální množství kurkuminu? A to už není tak jednoduché. Uvádí se, že bychom měli zkonzumovat cca 1 gram kurkuminu denně. Jenže kořen kurkumy obsahuje maximálně 3 procenta kurkuminu. Pro lidský organismus je navíc poměrně obtížné kurkumin absorbovat.

Není tedy možné zdraví prospěšnou dávku dostat do těla pouhým zvýšeným kořeněním pokrmů. Přidávat kurkumu do jídla je samozřejmě také vhodné, ale pro léčbu nemocí budeme muset sáhnout po potravinových doplňcích, které obsahují výtažky z kořene s vysokým obsahem kurkuminu. Ale ani to samo o sobě nám nezaručí správné vstřebání účinných látek.

Tři zásadní pravidla, jak správně konzumovat kurkumu

Aby se kurkumin do těla vstřebal, je potřeba dodržet tyto kroky:

  • kurkumu je potřeba povařit
  • kurkumu vždy konzumujte společně s černým pepřem (černý pepř zajišťuje lepší vstřebatelnost do organismu)
  • kurkumu konzumujte se zdravým tukem, protože kurkumin je rozpustný v tucích (s olivovým olejem, kokosovým olejem atd.)

Kurkuma v našem jídelníčku

Dnes je k dostání jak čerstvý kurkumový kořen, tak kurkumový prášek. Kurkumou můžeme kořenit maso, rýži, cizrnu, míchaná vejce, luštěniny apod. Záleží na naší chuti a fantazii. Pokud máte rádi asijskou kuchyni, kurkuma se tam vyskytuje prakticky v každém receptu, protože směs koření kari se přidává opravdu do každého jídla.

Zvyknout si přidávat kurkumu pravidelně do našich pokrmů se určitě vyplatí, protože kromě výše uvedeného působí pozitivně také při trávicích potížích, při bolestech v krku, při problémech se žlučníkem, při zánětech střev, regeneruje játra, snižuje cholesterol a čistí pokožku.

Zlaté kurkumové mléko

Zde přinášíme skvělý recept, díky kterému můžete kurkumu konzumovat denně za dodržení všech tří zásad pro správné vstřebání kurkuminu.

Zlaté kurkumové mléko – postup:

  1. Připravíme si kurkumovou pastu. Smícháme ¼ hrnečku mleté kurkumy, ½ lžičky mletého černého pepře a ½ hrnečku vody. Vše smícháme v kastrolku na mírném ohni. Vzniklá pasta se nechá vychladnout a skladuje se v lednici pro další použití.
  2. Na zlaté mléko použijeme libovolný druh mléka (mandlové, kokosové, ale klidně i kravské), ½ čajové lžičky kurkumové pasty, 1 lžičku kokosového oleje a med. Mléko s pastou a kokosovým olejem ohřejeme na mírném ohni. Nepřivádíme k varu! Med přidáme až následně. Medu neprospívá zahřívání na vyšší teploty.
  3. Kurkumové mléko pijeme nejlépe večer.


Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Gestalt terapie pomůže vytříbit životní cíle. Objevte psychoterapeutickou metodu, která používá koncept „tady a teď“

Gestalt terapie jakožto forma psychoterapie není mezi lidmi až tak moc známá. Přitom mívá skvělé výsledky zejména s ohledem na seb...

Moc podvědomí: Příběhy, které vás mohou inspirovat k životní změně

Moc podvědomí je vskutku závratná. Jenže málo lidí si tento fakt uvědomuje. Lapeni jsou do svých dávných strachů a marně se jich snaží zbavit. Proč je tak složité přeprogramovat naši nevědomou mysl? A kam až vá...

Deprese i špatnou náladu mohou zahnat netradiční terapie. A budou vás bavit!

Ve chvíli, kdy nám není zrovna do smíchu, hledáme různé cesty a terapie, které nám pomohou nepoddat se špatným náladám. Dramaterapie, muzikoterapie, arteterapie – to vše nám může být velmi k užitku. Zažeňte dep...

Pláč a jeho očistná moc. Proč jsou slzy tak důležité?

Pláč je přirozenou reakcí organismu. Dochází k němu zejména při zvýšené emoční zátěži. Slzy se však mohou vyskytnout i v případě, že byl dotyčný vystavený nějakému silnému alergenu, či chemické látce. Vědci dok...

Sociální vazby můžete podpořit i společným poslechem hudby

Kvalitní sociální vazby jsou pro člověka velmi důležité, neboť díky nim může pociťovat bezpečí, sounáležitost, porozumění i lásku. Obecně existuje hned několik způsobů, jak je můžete posilovat. Jedním z nich je...

Spřízněné duše mívají silné duchovní spojení. Poznejte typy spříznění a najděte se v jednom z nich!

Pojem spřízněné duše je skloňován ve společnosti ve všech pádech. Dokonce panuje obecné dogma, že každý hledá v životě tu svou, je...

Zklamání v přátelství může zanechat hlubokou ránu na duši. Jak se s ním co nejlépe vyrovnat?

Zklamání v přátelství představuje velmi složitou situaci, která má zřídka kdy nějaká řešení. V momentu, kdy jste zrazeni někým, ko...

Důvěryhodný člověk: Poznejte jej podle typických rysů a vyhněte se zklamání!

Důvěryhodný člověk není ani zdaleka samozřejmostí ve všech mezilidských vztazích. Ve společnosti se totiž vyskytují i lidé, kteří nějakým způsobem maskují své skutečné pocity, věří fámám, či je dokonce podporuj...

5 tipů, jak udržet svou pozornost

Chtělo by se říct, že káva, káva, káva, káva, a ještě jednou káva, avšak i ta má své limity. Navíc, při nadměrném užívání i tento lahodný mok se stává více jedem než „lékem“, jak by řekl Paracelsus. Pozornost l...

Zlobí vás paměť? Vyzkoušejte byliny na zlepšení paměti

Paměť zlobí snad každého. A znáte to – čím jsme starší, tím horší to je. Není na tom však nic neobvyklého. Paměť trápí už většinu lidí středního věku. Pokud je to v normě, nemusíme se ničeho obávat, přesto ale ...

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Diogenův syndrom se nevyznačuje pouze chorobným sběratelstvím: Jak ho poznat a utnout včas?

Diogenův syndrom je porucha chování, která nejčastěji postihuje starší dospělé nezávisle na pohlaví. Její hlavní charakteristikou ...

Závislost na nakupování: Jak ji poznat a navždy vystrnadit ze života?

Závislost na nakupování neboli oniománie je, dá se říct, jednou z nejpřijatelnějších závislostí ve společnosti. Navenek nemusí působit jako problém, závislému ale může nadělat mnoho nesnází v životě. Pokud chce...

Nová práce vás nemusí stresovat. Inspirujte se tipy, jak překonat nervozitu a úzkost

Nová práce bývá často nadějí na lepší zítřky. Může ovšem představovat i určitý stres, který je naprosto normální u každého, kdo mě...

Záchvaty vzteku se mohou vyskytnout i u dospělých. Jak se jim úspěšně ubránit?

Záchvaty vzteku bývají obvyklé v dětství a dle psychologů nejsou ničím nenormálním. Daly by se také nazvat jakousi běžnou součástí vývoje dítěte. Ti nejmenší se teprve společensky přijatelnému chování učí a neu...

Duševní zdraví může ovlivnit do značné míry i jídlo. Jaké potraviny preferovat?

Duševní zdraví souvisí velmi úzce se skladbou jídelníčku, ačkoliv se o této skutečnosti příliš nehovoří. Jedno je však jisté, skla...

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Relaxační techniky, které spolehlivě eliminují stres: Pusťte se do nich a zklidněte mysl i tělo!

Relaxační techniky vám mohou pomoci eliminovat nakumulovaný stres. Taktéž vám zlepší kvalitu života, pakliže se léčíte s nějakou n...

Ticho léčí a regeneruje neurony. Kde ho v uspěchané civilizaci hledat?

Ticho léčí, o tom nelze pochybovat. Kde ho ale v hektické době plné neustálých stimulů hledat? Leckdy jej nemůžeme dohnat ani ve volné přírodě, kde se pohybuje čím dál více dalších lidí. Naskýtá se tu však jedn...

Terapie smíchem: Cesta ke zdravému vnímání reality a získání nadhledu

Smích léčí, říká se. A možná je na tom hodně pravdy. Je až překvapivé, že pohroma, která zachvátila planetu se zaměřuje právě na dýchání a plíce, tedy symbol naší radosti a svobody. Nenechte se obrat o prostřed...

Ranní meditace zklidní mysl a dodá energii na celý den

Ranní meditace vás dokáže na počátku dne pozitivně naladit. Díky ní můžete zvládnout daleko více činností než obvykle. Vaše mysl se zharmonizuje a posílí. Jen tak něco vás tedy nerozhází. Pravidelné meditování ...

Diogenův syndrom se nevyznačuje pouze chorobným sběratelstvím: Jak ho poznat a utnout včas?

Diogenův syndrom je porucha chování, která nejčastěji postihuje starší dospělé nezávisle na pohlaví. Její hlavní charakteristikou ...

Naučte se správně dýchat. Hluboké dýchání potlačí stres a zmírní příznaky chronických onemocnění

Když chceme žít zdravěji, snažíme se lépe jíst, hýbat, pečujeme o spánkovou hygienu a celkově více dbáme na svůj životní styl. Čas...

Závislost na nakupování: Jak ji poznat a navždy vystrnadit ze života?

Závislost na nakupování neboli oniománie je, dá se říct, jednou z nejpřijatelnějších závislostí ve společnosti. Navenek nemusí působit jako problém, závislému ale může nadělat mnoho nesnází v životě. Pokud chce...

Máte výkyvy nálad nebo umíte své rozpoložení držet na uzdě? Metody, které vás srovnají

Výkyvy nálad či střídání emočního rozpoložení je běžnou součástí života. Hojně se vyskytují především v období puberty, těhotenstv...