Zadržování vody je poměrně častý problém těhotných

Zadržování vody v těhotenství: Účinné tipy pro první pomoc

Zadržování vody v těhotenství trápí obrovské množství nastávajících maminek. Zadržování vody totiž podporují různé fyziologické změny během období očekávání. Mírné zadržování vody v těhotenství problém být nemusí, avšak jde-li o vážnější problém a trápí-li vás dlouho, pak je na místě určitá dávka obezřetnosti.

Zadržování vody v těle je pochopitelně i téma, které s vámi lékař bude probírat v těhotenské poradně. A uzná-li, že se může jednat o problém, pak situaci bude rozhodně řešit. Zadržování vody v těhotenství se projevuje otoky určitých částí těla. Nejčastěji se jedná o kotníky, zápěstí, prsty nebo obličej.

Příčiny zadržování vody v těhotenství

Zadržování vody v těhotenství se může projevit už koncem prvního trimestru a postupem času má tendenci se spíše zhoršovat. Příčin může být pochopitelně mnoho, od těch banálních až po nebezpečné. Rozhodně je na místě říci, že tělo ženy v těhotenství obsahuje mnohem více vody než normálně. V průměru to může být o šest až osm litrů navíc. 

Čtěte také:

Co byste měli vědět o správné výživě během těhotenství?

Sex v těhotenství není pro dítě nebezpečný. A pro ženu může patřit k těm nejintenzivnějším zážitkům

Strie v těhotenství jsou noční můrou každé ženy. Víme, jak na strie vyzrát!

Problém mohou být i hormony a utlačování některých cév rostoucím dítětem na konci těhotenství. Různé tělesné tekutiny, zejména krev a lymfa, pak cirkulují hůře. A následkem toho vznikají otoky. Rovněž vysoká hladina progesteronu vede ke ztrátě soli. K překonání tohoto jevu se zvyšuje hladinu aldosteronu. Tedy steroidního hormonu, jehož jedním z účinků je zadržování soli. A ta má pochopitelně tendenci přitahovat do tkání vodu. Dalších faktorů, které vedou k zadržování vody v těhotenství je mnoho, avšak značně přitěžujícím faktorem je rovněž dědičnost.

Zadržování vody po porodu

Dobrou zprávou je, že i když vás zadržování vody v těhotenství trápí hodně, po porodu problém spontánně zmizí. Většinou zhruba do deseti dnů. Tělo totiž začne postupně vylučovat různé tekutiny, které se během těhotenství nahromadily. Většinou se to projevuje častým močením a silným pocením. Z těchto příznaků proto nemějte obavy, jedná se o normální fyziologický proces.

I dostatečný pitný režim může pomoci předcházet zadržování vody v těhotenství

Tipy proti zadržování vody v těhotenství

  • Dávejte nohy nahoru, jak je to jen možné. Vždy si pod nohy dejte nějakou podložku, abyste je měli výš. Podpoříte tím žilní návrat.

  • Noste kompresní punčochy. Domluvte se s vaším ošetřujícím gynekologem, zda vám je může předepsat.

  • Udržujte pravidelnou fyzickou aktivitu, pochopitelně přizpůsobenou vašemu aktuálnímu stavu. Ideální je alespoň chůze nebo plavání. Stimulujete tím žilný i lymfatický oběh.

  • Omezte sůl ve svém jídelníčku. Zkuste ji vyměnit za koření nebo čerstvé bylinky. Není nutné přestat solit úplně, ale omezit příjem soli je rozhodně žádoucí. Pamatujte také na to, že obrovské množství soli je v průmyslově zpracovaných potravinách.

  • Vyhýbejte se potravinám s vysokým glykemickým indexem, která vyvolávají kolísání hladiny cukru v krvi a podporují vysokou sekreci inzulínu. To má ve výsledku tendenci zhoršovat zadržování vody.

  • Dbejte na optimální pitný režim. Dobrá hydratace rozhodně nemá za následek zadržování vody. Ba právě naopak. Správná hydratace podporuje činnost ledvin i vylučování odpadních látek. Působí tedy proti zadržování vody v těhotenství.

  • Proti zadržování vody v těhotenství mohou pomoci i některé byliny. Například černý rybíz, borůvka nebo maliník. Avšak byliny si v těhotenství rozhodně neordinujte sama. Požádejte o radu zkušeného fytoterapeuta nebo lékárníka. Mnoho bylin je totiž v těhotenství kontraindikováno.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky do 24 hodin po celé ČR... Soukromá úvěrová společnost je otevřena 24 hodin...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčky do 24 hodin po celé ČR. Soukromá úvěrová společnost je otevřena 24 hodin d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechn...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.