Nastávající maminky a letadla: Jaké má létání v těhotenství rizika?

Nastávající maminky a letadla: Jaké má létání v těhotenství rizika?

Nastávající maminky často řeší otázku, zda mohou cestovat letadlem. Létání v těhotenství sice může být bezpečné, ale má to své meze. Jsou totiž případy, kdy může let ohrozit jak dítě, tak i matku. Řekneme, jaké má létání v těhotenství rizika a poradíme, jak se na let co nejlépe připravit.

Čtěte také:

Strach z létání, mořská nemoc, kinetóza,... Víte, jak bojovat proti nástrahám na cestách?

Jaká má létání v těhotenství rizika?

  • Obecně se doporučuje, že je pro létání v těhotenství nejbezpečnější druhý trimestr. Jestliže má létání v těhotenství rizika, pak nejzávažnější jsou v prvním trimestru. Kvůli změnám přetlaku v komoře hrozí v prvním trimestru potrat (přečtěte si o potratu), zatímco v třetím trimestru mohou naopak způsobit předčasný porod. Změny tlaku v komoře totiž způsobují změny tlaku v našem krevním oběhu.
  • Ani časté létání v těhotenství nám nesvědčí. Změny tlaku mohou způsobovat pokles plodu, který později vede k předčasnému porodu.
  • I pro nás má létání v těhotenství rizika. Pokud trpíme onemocněním souvisejícím s krevním oběhem anebo s dýchací soustavou, létání v těhotenství je může ještě zhoršit. Podobně, pokud jsme v nedávné době prodělaly operace, trombózu anebo trpíme obezitou či problémy s páteří.
  • Při létání v těhotenství rizika platí zejména pro všechny nastávající matky nad 40 let.
  • Vždy se orientujme podle stavu právě našeho těhotenství. Pokud jsme měly s těhotenstvím zdravotní problémy, létání nemusí být bezpečné. Proto let vždy konzultujme s gynekologem, který dokáže náš zdravotní stav posoudit nejlépe.

I létání v těhotenství má své podmínky

Létání v těhotenství nezáleží pouze na našem uvážení. Letecké společnosti mají většinou podmínky, za jakých mohou budoucí maminku přepravit. Podobně i pojišťovny mají svá pravidla.

  • V pokročilejším stádiu těhotenství většinou letecké společnosti vyžadují speciální potvrzení od lékaře, že je létání v těhotenství pro matku i dítě bezpečné. U českých společností je to například těhotenství od 34. týdne těhotenství. Potvrzení pak nesmí být více jak 6 dnů staré.
  • Některé pojišťovny nám nemusí být ochotny sjednat pojištění na hrazení komplikací spojených s těhotenstvím. Proto sjednání pojištění nenechávejme na poslední chvíli. Může se stát, že se po pojištění budeme muset poptat na více místech.
  • Podmínky přepravy těhotných žen si vždy zjišťujme u konkrétní aerolinky. Mohou se lišit.
  • Stádium těhotenství vždy uvádějme pravdivě. Například maskování těhotenství v sedmém měsíci za měsíc šestý je krátkodobé řešení. V případě nutnosti nám pak posádka nemusí být schopná pomoct.
  • Pro osoby se specifickými nároky mají většinou aerolinky vyhrazená speciální sedadla. Musí ale o našem těhotenství vědět předem. 

Postarejte se, aby bylo létání v těhotenství co nejpříjemnější

Zejména dlouhé lety se mohou stát opravdu nepříjemnými. Málo místa na nohy, neustálé sezení, nepohodlí anebo nedostatek občerstvení. Vše může maminkám let zkomplikovat. Jak se na létání v těhotenství co nejlépe připravit?

  • Postarejte se o dobrá sedadla. Každé mamince vyhovuje něco jiného. Některá upřednostní více prostoru u sedadel v uličce, jiná má ráda poklidnější místa u okýnka. Proto zvažme, co udělá dobře právě nám. Pokud nás ale čeká dlouhý let, raději sáhněme po sedadlech v uličce. Občasné procházky nám udělají dobře, stejně tak i snadnější přístup na toaletu.
  • Pokud nemáme sedadla co bychom chtěly, zeptejme se personálu. Některé aerolinky vychází nastávajícím maminkám maximálně vstříc a mohou nám zajistit pohodlnější místa podle našich potřeb. Před nástupem do letadla se proto posádky zkusme zeptat. 
  • Vezměme si pohodlné oblečení. Příliš těsné anebo špatně sedící oblečení nám při letu může být velmi nepohodlné.
  • V letadle může být chladněji. Proto si přibalme teplejší oblečení. Pokud nás trápí oteklé nohy, oceníme v zásobě pohodlné papuče.
  • Pravidelné procházky uličkou nám svědčí. Kromě pocitu nepohodlí můžeme předcházet také některým zdravotním problémům. 
  • Počítejme se svačinkami. Častější jedení v letadle vyřešíme buďto zakoupením občerstvení přímo na místě anebo předem připravenou svačinou z domu. 
  • Dostatečně pijme. I když nás to bude stát častější návštěvy toalety, nezapomínejme na pitný režim. Prospěje to jak nám, tak miminku.
  • Nebojme se zeptat. Ačkoli nejsou běžné letištní rámy používané na kontrolu osob pro miminko nebezpečné, některým matkám nemusí být příjemné. Zeptejme se proto na možnost kontroly pohmatu.

Vyzkoušely jste někdy létání v těhotenství?



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Jak vybrat nejúčinnější šampon proti lupům?

Říká se, že lupy trápí až polovinu populace. Kdo se s nimi setkal, potvrdí, že lupy dokáží pěkně znepříjemnit život. Na oblečení se objevují nevzhledné bílé částečky, svědění a drbání hlavy je velmi obtěžující....

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.