Těhotenství týden po týdnu: 1. část

Co se děje v jednotlivých týdnech těhotenství s Vaším tělem a s děťátkem? Jaká Vás mohou čekat v průběhu těhotenství vyšetření? Co můžete udělat pro to, aby těhotenství probíhalo v pořádku a cítila jste se a prospívala co možná nejlépe? Informace, tipy a rady najdete v článku Těhotenství týden po týdnu.

V první části článku Těhotenství týden po týdnu se blíže zaměříme na samotnou problematiku otěhotnění a první trimestr těhotenství.

Otěhotnění – Těhotenství týden po týdnu

V dnešní hektické době se bohužel otěhotnění stává u mnoha párů problémem a ne radostí. Pokud chcete založit rodinu, měli by být oba partneři, plánující společného potomka, po psychické i fyzické stránce především v pořádku a pohodě. Zaměřit na sebe cílenou péči, starat se o svůj psychický i fyzický stav v době před otěhotněním, může mít velký a důležitý pozitivní vliv na Vaše budoucí miminko, na průběh Vašeho těhotenství a celkovou psychickou a fyzickou kondici.

Připravte své tělo na otěhotnění

Jedním ze základních faktorů je vyvážená strava. Vhodné je do svého jídelníčku zařadit celozrnné potraviny, čerstvou zeleninu a ovoce, i speciální vitaminové doplňky, především vitamin A, železo a kyselinu listovou. Pro úspěšné otěhotnění je vhodné se úplně vyvarovat uzenin, smažených pokrmů, potravin s obsahem bílé mouky a bílého cukru. Strava by měla být pestrá, vyvážená a čerstvá.

Dalším důležitým faktorem je celková fyzická kondice. Zařaďte tedy do svého režimu pravidelný pohyb. Nejvhodnější stav je, dostat se na svou ideální váhu. Tu zjistíte výpočtem BMI. Ženy s nadváhou mohou mít s otěhotněním problémy, hrozí jim rovněž různé přidružené potíže v těhotenství, například cukrovku nebo vysoký krevní tlak. Avšak ani podváha není pro otěhotnění ideální, může způsobovat pokles funkce vaječníků.

Vyhýbejte se stresu a skrytým jedům!

Hormony, které se při stresu do těla vyplavují, mohou zablokovat ovulaci i menstruaci. Někdy může za neúspěchem s početím dítěte stát i psychický blok ženy z otěhotnění, obava ze ztráty svobody, strach z budoucnosti apod. Psychický blok však může být způsoben i stresovými stavy z důvodu nedařícího se otěhotnění. Dalším negativním faktorem je celosvětový trend klesající mužské plodnosti. Skutečnými zabijáky plodnosti jsou alkohol, cigarety, marihuana, působení pesticidů a těžkých kovů ve stravě a prostředí a také celá řada léků.

Každá žena vnímá své těhotenství jinak. Příznaky doprovázející změněný stav se mohou lišit, jedná se každopádně o velice specifické a důležité období v životě ženy.

Normální těhotenství trvá 40 týdnů, plus mínus dva týdny a tradičně je děleno na tři časová období, takzvané trimestry. Je to období od měsíce početí dítěte až po jeho životaschopnost mimo tělo matky. Početím je označován moment splynutí samčí a samičí buňky, samotné oplodnění. V průběhu prvního trimestru je vývoj plodu nejrychlejší, zároveň v tuto dobu hrozí nejvyšší riziko působení negativních vlivů na vývoj plodu dítěte a riziko spontánního potratu je rovněž poměrně vysoké.

První trimestr – Těhotenství týden po týdnu

V článku Těhotenství týden po týdnu se seznámíme podrobněji ve třech dílech právě s jednotlivými trimestry těhotenství.

1. týden těhotenství

Počátek těhotenství, tedy první týden se počítá od posledního dne menstruace ženy před otěhotněním, často je to totiž jediný směrodatnější údaj, od kterého se můžeme orientovat.

2. týden těhotenství

hormPřibližně dva týdny po menstruaci dochází u ženy k tzv. ovulaci, kdy se uvolní vajíčko, k samotnému početí dochází ve chvíli, kdy je toto vajíčko ve vejcovodu oplodněno spermiemi muže. Obvykle pouze jedna jediná spermie uspěje a pronikne do svého cíle, vajíčka. Splynutím vznikne oplodněné vajíčko - zygota. V této chvíli je již rozhodnuto o pohlaví budoucího dítěte. Tuto informaci nese spermie, respektive chromosom, který nese. Pokud se jedná o chromosom Y, pak se narodí chlapec, v případě chromosomu X je to dívka. Shluk buněk se mění v blastocystu, tato se dále dělí a putuje do dělohy, kde se zahnízdí v zesílené děložní sliznici.

3. týden těhotenství

V třetím týdnu těhotenství teprve dochází ke skutečnému vzniku nového života. Vzniknutá zygota se do 24 hodin od oplodnění rýhováním dále dělí.

4. týden těhotenství

Čtvrtý týden těhotenství bývá obvykle ten, kdy žena očekává příchod menstruace. Znaky časného těhotenství však často splývají s podobnými projevy, jako je premenstruační syndrom. V případě, že menstruační krvácení nenastane, může to být známka gravidity. V čtvrtém týdnu těhotenství dochází k tzv. nidaci, tedy uhnízdění blastocysty v děložní stěně. Z vnitřních buněk blastocysty se postupně vytvoří 2 vrstvy, vnitřní zárodečný list (entoderm) a vnější zárodečný list (ektoderm). Zvyšuje se tvorba hormonů estrogenu a progesteronu.

5. týden těhotenství

V pátém týdnu těhotenství je plod velký necelý 1 milimetr a zakládají se svaly, kosti, nervový systém a srdce, které začíná pumpovat krev. Vzniká mezoderm, střední zárodečný list, tím jsou založeny všechny zárodečné listy, ze kterých posléze vznikají všechny tělní tkáně a orgány. V tomto čase již bývá možno ověřit těhotenství ultrazvukovým vyšetřením.

6. týden těhotenství

Během šestého týdnu těhotenství se tvoří základ mozku, očí, uší dítěte. Srdce bije a primitivní červené krvinky cirkulují tělem embrya. Nervová trubice, která později vytváří na jednom konci mozek a na druhém míchu, se uzavírá.

U matky se mohou začít projevovat prvotní příznaky těhotenství, jako například nevolnost, zvracení.

7. týden těhotenství

Sedmý týden těhotenství je typický zdvojnásobením velikosti embrya. Mozek se rozděluje do dvou hemisfér, samotná hlava je nyní výrazně větší než zbytek těla. Celkově vývoj hlavové části tomuto období těhotenství dominuje.

8. týden těhotenství

V osmém týdnu těhotenství stále dominuje hlavová část, která se silně ohýbá dopředu a dotýká se srdeční oblasti. Na obličejové části se nachází dvě ztluštění - budoucí nosní dírky. Je možno rozeznat oční víčka, špičku nosu a horní ret. Do své budoucí podoby se začínají formovat i horní končetiny.

U ženy se mohou objevit další doprovodné projevy těhotenství: nesnášenlivost pachů, drobné špinění, krvácení.

9. týden těhotenství

Krk a trup plodu se začínají v devátém týdnu těhotenství napřimovat. Oči jsou široce otevřeny, duhovka je již pigmentovaná. Vznikající oční víčka začínají překrývat oči. Srůstáním obličejových výběžků vzniká celistvý obličej. Na horních končetinách začínají být patrné prsty, zatím oddělené tenkými plovacími blánami. Začínají se rovněž formovat genitálie, zatím však není ultrazvukem rozpoznatelné, o jaké pohlaví se jedná.

10. týden těhotenství

V devátém a desátém týdnu těhotenství je obvyklá větší únava matky a mohou se dostavovat stavy omdlévání, například při dlouhém stání. Dítě má již plně vyvinuté klouby, díky tomu je schopno sevřít ruku v pěst.

Obličej dítěte se již zcela zřetelně podobá lidskému. Zkracuje se a mizí ocasní konec zárodku. Pokračuje vývoj horních a dolních končetin.

Krom nevolnosti se u budoucích maminek může v průběhu desátého a jedenáctého týdne gravidity objevovat častější močení.

11. týden těhotenství

Od jedenáctého týdne začíná plod růst rychle do délky, vyzrávají vnitřní orgány, vývoj začíná být na rozdíl od předešlých období plynulejší. Díky tomu nejsou změny vzhledu plodu již tak dramatické. Velikost těla embrya a hlavy jsou přibližně stejné. Páteř tvoří oporu těla, obratle jsou prozatím chrupavčité, ale brzy se již začnou měnit v kosti.

V jedenáctém týdnu těhotenství je plod zvýšeně pohybově aktivnější, dítě si protahuje ruce a nohy, otáčí se ze strany na stranu. Vzhledem k tomu, že má však embryo v tuto dobu kolem sebe ještě stále dostatek plodové vody, maminka jeho pohyby příliš nevnímá, tato skutečnost se změní až za měsíc.

12. týden těhotenství

Ve dvanáctém týdnu se již vyvíjí sací reflex dítěte. Miminko trénuje dýchací pohyby, hrudník se zvedá a klesá.

13. týden těhotenství

V třináctém týdnu měří plod obvykle 7,5 cm a váží 30g.

Ke konci prvního trimestru váhový přírůstek budoucí maminky obvykle nepřesahuje dva kilogramy. V období konce tohoto trimestru se také provádějí první genetická vyšetření, jde o test krve a ultrazvukový screening.

Ultrazvukový screening prověřuje životaschopnost plodu, přesně datuje délku trvání těhotenství, zahrnuje časnou diagnostiku vícečetného těhotenství a diagnostiku většiny případných vrozených vad plodu. Ke konci prvního trimestru je vhodné zařadit cviky pro těhotné na posílení pánevního dna a posílení svalstva zad. Budoucí rodička by měla chodit často do přírody, vhodné je též plavání, relaxace.

Z pohledu správného vývoje plodu a velkého vlivu na zdraví dítěte je první trimestr nejdůležitějším obdobím vývoje dítěte. Růst a vývoj je rychlý, dítě je rovněž nejvíce ohroženo případnými negativními vlivy okolí – smog, záření, vysoké teploty.

V průběhu prvního trimestru se matčino tělo přizpůsobuje tzv. jinému stavu. Objevují se různé příznaky těhotenství, mezi které patří výkyvy nálad, způsobené hormonálními změnami. Dalšími příznaky bývají nevolnosti, únava, zvýšené slinění, častější nucení na močení, mdloby, změny chutí, citlivosti na různé pachy. Objevuje se zhoršená kvalita pleti, tmavé skvrny v obličeji a na krku.

Druhý trimestr těhotenství již bývá klidnější a stabilnější, tělo ženy se již přizpůsobilo změněnému stavu. Mnoho potíží z předchozího trimestru mizí.

Co dalšího se děje během těhotenství v průběhu druhého a třetího trimestru se dozvíte v dalších dílech:

Těhotenství týden po týdnu: 2. část

Těhotenství týden po týdnu: 3. část


Stáhnout v PDF

Přečteno: 12216x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Lunární náramek Malachit + Onyx

Náramek z minerálů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 420 Kč

MALACHIT náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků malachitu, navlečených na gumičce Náramek je…

Cena: 98 Kč

JASPIS ČERVENÝ náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků jaspisu, navlečených na gumičce Náramek je…

Cena: 49 Kč

První pomoc Pastilky DÍTĚ Bio-Bachovky 45g

První pomoc pro dítě - kombinace Bachových esencí s esenciálními oleji…

Cena: 299 Kč

Meruňkový olej BIO 30ml DaySpa

BIO meruňkový olej je lisovaný za studena z meruňkových jader Meruňkový olej…

Cena: 138 Kč

Pískavice mletá 50g DNM

Koření vhodné do čalamád, kari směsí, chutney a zeleninových pokrmů, celá…

Cena: 30 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte