ARFID poruchou trpí především malí chlapci

ARFID porucha příjmu potravy: Když je dítě extrémně vybíravé

Není to ledajaká porucha příjmu potravy. ARFID je závažnou restrikcí příjmu potravy u dětí. Podle odborníků není tato porucha příliš známá, o to je však závažnější a může vést k vážným zdravotním problémům. Dítěti, které omezuje druh i množství potravy, potřebuje rychlou a správnou léčbu.

Porucha příjmu potravy u dětí není příliš neobvyklá. Avšak u většiny dětí může jít jen o krátké období nebo jde jen o jakousi vybíravost v jídle, která časem odezní. Nakonec každé dítě se dostane někdy do fáze, kdy odmítne zkoušet nové potraviny nebo přestane jíst jídla, které mělo rádo či ohrnuje nos nad tím, co je mu naservírováno na talíř. Jenže toto by nemělo trvat příliš dlouho. Nejpozději se zahájením povinné školní docházky by dítě mělo mít tyto fáze za sebou a mělo by být schopno sníst prakticky jakékoliv běžné jídlo, které se mu naservírováno. Přesto tomu tak nemusí být vždy…

ARFID jako závažný problém

ARFID (zkratka pro Avoidant Restrictive Food Intake Disorder) je extrémní a závažná porucha příjmu potravy. Rozhodně není způsoben nedostatkem jídla nebo omezeným výběrem potravin. Zatímco běžné dítě je v určitém čase vývoje vybíravé, dítě s ARFID se vyhýbá celým skupinám potravin. Což se výsledku může vést ke ztrátě hmotnosti, špatnému růstu, zdravotním problémům či nedostatku živin. Výjimečně může být dítě s ARFID i obézní. A to v případě, že rodiče poruchu příjmu potravy neřeší a jsou rádi například jen za to, že jejich potomek jí jen průmyslově zpracované či fast-foodové potraviny. V takové situaci pak může být problémem i nadváha či obezita. Přičemž ani takové dítě nemá ve výsledku dostatek živin. Pouze přežívá na nevhodné stravě.

Čtěte také:

Mentální anorexie může potkat kohokoliv!

Bigorexie - porucha příjmu potravy, která trápí převážně muže

Bulimie: Chorobné přejídání spolehlivě zničí zdraví i vztahy

ARFID: Psychická porucha příjmu potravy

Porucha příjmu potravy, ARFID, je nejčastější u dětí s poruchou autistického spektra. Co se pohlaví týče, častěji poruchou trpí malí chlapci. Dítě s ARFID mívá i úzkostné poruchy, trpí stresem nebo mají obsedantně-kompulzivní tendence. ARFID se může objevit i u dětí, které prožily trauma nebo mají z něčeho v běžném životě strach. Celkově pak takové dítě nemá příliš chuť k jídlu a o jídlo ani neprojevuje zájem. V jeho jídelníčku je někdy třeba jen 20 či 30 potravin, které je schopno sníst. Někdy dokonce i méně. Zároveň s tím má panickou hrůzu ze zkoušení nových potravin. Vadí mu vzhled potraviny, textura, vůně, tvar, případně i chuť, pokud se odhodlá nebo je donuceno ochutnat. Ostatně nutit dítě s ARFID do jídla je to nejhorší, co může rodič udělat. Naopak nejlepší způsob je odevzdání dítěte do rukou dobrého terapeuta, který má s ARFID zkušenosti a je schopen dítěti a vlastně i rodiči pomoci.

Porucha příjmu potravy a bolest po jídle

Některé děti mohou začít trpět poruchou příjmu potravy, pokud mají nějaké dlouhodobé zažívací problémy. Například je po jídle bolí břicho, pálí žáha nebo jim je špatně. Takové dítě pak rozhodně patří do rukou gastroenterologa, který musí udělat potřebná vyšetření. Typickým příkladem je například citlivost dítěte na lepek nebo na laktózu. Pokud není včas diagnostikována a rodič netuší problém, může dítěti přinést spoustu trápení. A jestliže je problém dlouho přehlížen, může se nenápadně a plíživě vyvinout ARFID.

ARFID je extrémně nebezpečná porucha příjmu potravy

Zdravotní problémy při ARFID

Děti, které trápí porucha příjmu potravy a konkrétně ARFID, mají nedostatek některých živin. Krom některých vitamínů a minerálních látek jim chybí například vláknina nebo bílkoviny. Ve výsledku se nedostatek živin může projevit zdravotními obtížemi, jako například zácpou, únavou, vypadáváním vlasů, ekzémy, popraskanými koutky úst, špatným spánkem, problémy se zrakem a dokonce postupně i vznikající osteoporózou.

Porucha příjmu potravy a péče o dítě s ARFID

Jestliže je vašemu dítěti diagnostikován ARFID, v žádném případě a nikdy jej nenuťte do jídla. Každý pokrm, který váš potomek jí, by měl konzumovat v klidu a beze stresu. Je rovněž nutné dítě postupně a důsledně novým potravinám vystavovat. Dítě s ARFID by mělo jíst vždy v ten samý čas a ideálně na jednom místě. Jestliže vašeho potomka jídlo nebaví, vymyslete nějakou hru. Případně před konzumací pokrmu seznamte dítě, například prostřednictvím videa, s novou potravinou. A rozhodně si nechte poradit od odborníků, kteří s ARFID mají zkušenosti. Pomohou vám najít optimální cestu k tomu, aby se váš potomek poruchy příjmu potravy co nejdříve zbavil.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 15. 12. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích, dnes je úplněk. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch vám…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 16. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 17. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 18. 12. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 19. 12. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 20. 12. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 21. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...
Zobrazit všechna témata

Sváteční esenciální oleje: Které vůně vytvoří tu pravou pohodu Vánoc?

Esenciální oleje mohou předvánoční období u nás doma proměnit doslova v pohádkový ráj. Některé z nich totiž skutečně mohou blahodárně působit na náš klid, pohodu a dobré rozpoložení. Zlepší náladu a dokonce moh...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...