ARFID porucha příjmu potravy: Když je dítě extrémně vybíravé
Není to ledajaká porucha příjmu potravy. ARFID je závažnou restrikcí příjmu potravy u dětí. Podle odborníků není tato porucha příliš známá, o to je však závažnější a může vést k vážným zdravotním problémům. Dítěti, které omezuje druh i množství potravy, potřebuje rychlou a správnou léčbu.
Porucha příjmu potravy u dětí není příliš neobvyklá. Avšak u většiny dětí může jít jen o krátké období nebo jde jen o jakousi vybíravost v jídle, která časem odezní. Nakonec každé dítě se dostane někdy do fáze, kdy odmítne zkoušet nové potraviny nebo přestane jíst jídla, které mělo rádo či ohrnuje nos nad tím, co je mu naservírováno na talíř. Jenže toto by nemělo trvat příliš dlouho. Nejpozději se zahájením povinné školní docházky by dítě mělo mít tyto fáze za sebou a mělo by být schopno sníst prakticky jakékoliv běžné jídlo, které se mu naservírováno. Přesto tomu tak nemusí být vždy…
ARFID jako závažný problém
ARFID (zkratka pro Avoidant Restrictive Food Intake Disorder) je extrémní a závažná porucha příjmu potravy. Rozhodně není způsoben nedostatkem jídla nebo omezeným výběrem potravin. Zatímco běžné dítě je v určitém čase vývoje vybíravé, dítě s ARFID se vyhýbá celým skupinám potravin. Což se výsledku může vést ke ztrátě hmotnosti, špatnému růstu, zdravotním problémům či nedostatku živin. Výjimečně může být dítě s ARFID i obézní. A to v případě, že rodiče poruchu příjmu potravy neřeší a jsou rádi například jen za to, že jejich potomek jí jen průmyslově zpracované či fast-foodové potraviny. V takové situaci pak může být problémem i nadváha či obezita. Přičemž ani takové dítě nemá ve výsledku dostatek živin. Pouze přežívá na nevhodné stravě.
Mentální anorexie může potkat kohokoliv!
Bigorexie - porucha příjmu potravy, která trápí převážně muže
Bulimie: Chorobné přejídání spolehlivě zničí zdraví i vztahy
ARFID: Psychická porucha příjmu potravy
Porucha příjmu potravy, ARFID, je nejčastější u dětí s poruchou autistického spektra. Co se pohlaví týče, častěji poruchou trpí malí chlapci. Dítě s ARFID mívá i úzkostné poruchy, trpí stresem nebo mají obsedantně-kompulzivní tendence. ARFID se může objevit i u dětí, které prožily trauma nebo mají z něčeho v běžném životě strach. Celkově pak takové dítě nemá příliš chuť k jídlu a o jídlo ani neprojevuje zájem. V jeho jídelníčku je někdy třeba jen 20 či 30 potravin, které je schopno sníst. Někdy dokonce i méně. Zároveň s tím má panickou hrůzu ze zkoušení nových potravin. Vadí mu vzhled potraviny, textura, vůně, tvar, případně i chuť, pokud se odhodlá nebo je donuceno ochutnat. Ostatně nutit dítě s ARFID do jídla je to nejhorší, co může rodič udělat. Naopak nejlepší způsob je odevzdání dítěte do rukou dobrého terapeuta, který má s ARFID zkušenosti a je schopen dítěti a vlastně i rodiči pomoci.
Porucha příjmu potravy a bolest po jídle
Některé děti mohou začít trpět poruchou příjmu potravy, pokud mají nějaké dlouhodobé zažívací problémy. Například je po jídle bolí břicho, pálí žáha nebo jim je špatně. Takové dítě pak rozhodně patří do rukou gastroenterologa, který musí udělat potřebná vyšetření. Typickým příkladem je například citlivost dítěte na lepek nebo na laktózu. Pokud není včas diagnostikována a rodič netuší problém, může dítěti přinést spoustu trápení. A jestliže je problém dlouho přehlížen, může se nenápadně a plíživě vyvinout ARFID.
Zdravotní problémy při ARFID
Děti, které trápí porucha příjmu potravy a konkrétně ARFID, mají nedostatek některých živin. Krom některých vitamínů a minerálních látek jim chybí například vláknina nebo bílkoviny. Ve výsledku se nedostatek živin může projevit zdravotními obtížemi, jako například zácpou, únavou, vypadáváním vlasů, ekzémy, popraskanými koutky úst, špatným spánkem, problémy se zrakem a dokonce postupně i vznikající osteoporózou.
Porucha příjmu potravy a péče o dítě s ARFID
Jestliže je vašemu dítěti diagnostikován ARFID, v žádném případě a nikdy jej nenuťte do jídla. Každý pokrm, který váš potomek jí, by měl konzumovat v klidu a beze stresu. Je rovněž nutné dítě postupně a důsledně novým potravinám vystavovat. Dítě s ARFID by mělo jíst vždy v ten samý čas a ideálně na jednom místě. Jestliže vašeho potomka jídlo nebaví, vymyslete nějakou hru. Případně před konzumací pokrmu seznamte dítě, například prostřednictvím videa, s novou potravinou. A rozhodně si nechte poradit od odborníků, kteří s ARFID mají zkušenosti. Pomohou vám najít optimální cestu k tomu, aby se váš potomek poruchy příjmu potravy co nejdříve zbavil.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku