Jarní recepty ze sezónních surovin

Sezónní recepty z čerstvé zeleniny. Lehce, rychle a levně. Ochutnejte!

První jarní zelenina je tu a tak je načase využít ji na maximum v kuchyni. Přichystali jsme pro vás sezónní recepty, které jsou rychlé, levné a především zdravé a výživné. Díky čerstvé zelenině a dodáte tělu spoustu cenných látek a budete se cítit skvěle.

Sezónní recepty mají hned několik výhod. Využívají se na ně zcela čerstvé suroviny, většinou jde o potraviny lokální a často dokonce od malých farmářů, kteří své čerstvě vypěstované produkty prodávají ať už “ze dvora” nebo například na farmářských trzích. A výhody přináší taková strava i pro naše tělo, neboť stravovat se sezónně je pro organismus přirozené.

Sezónní recepty: Ředkvičky

Ředkvičky jsou plné cenných látek. Ukrývají se v nich vitamíny skupiny B, vitamín C, vláknina, draslík, vápník či karoten. Ředkvičky patří mezi sezónní potraviny s téměř nulovou kalorickou hodnotou. A navíc, vypěstovat si je na vlastní zahradě je vcelku hračka.

Čtěte také:

Sezónní ovocné koláče: Zpříjemněte si léto lehkým dezertem

Zaostřeno na smoothie: Je opravdu tak zdravé, jak se říká? Vybrali jsme pro vás 5 nej receptů

Jarní recepty - kuře s nádivkou, jarní bramborový salát a jarní zeleninová polévka

Ředkvičky – recept: Pečené ředkvičky se slunečnicovými semínky

Přísady:

  • 1-2 svazky ředkviček
  • bylinky podle chuti
  • sůl, pepř
  • olivový olej
  • citrónová šťáva
  • rukolové pesto
  • hrst slunečnicových semínek

Příprava:

Nejprve si předehřejeme troubu na 180 stupňů. Ředkvičky očistíme, odřízneme nať a nakrájíme je na poloviny. Dáme je do mísy a přidáme přichystané čerstvé bylinky. Skvěle se hodí například bazalka, tymián nebo oregano. Lehce zakápneme olivovým olejem a přidáme i trošku citrónové šťávy. Promícháme. Přichystáme si zapékací misku. Buď ji vyložíme papírem na pečení nebo ji jen lehce potřeme olivovým olejem. Vsypeme na ni ředkvičkovou směs a dáme zapékat na cca 20-25 minut do trouby. Sezónní recepty s ředkvičkami je možno podávat například s rukolovým pestem, které k ředkvičkám báječně ladí. Před podáváním posypeme pečené ředkvičky slunečnicovými semínky.

Sezónní recepty: Saláty

Salát je nabitý především vitamínem C a také kyselinou listovou. Má nízkou kalorickou hodnotu a dá se připravit na nespočet způsobů. Kombinovat jej můžete s luštěninami, obilovinami, masem nebo třeba sýry. Zkrátka možností je nespočet.

Salát – recept: Medový salát s kozím sýrem a dýňovými semínky

Přísady:

  • ½ ledového salátu
  • ⅓ červeného salátu
  • 2 hrsti polníčku
  • 2 lžíce medu
  • 3 lžíce olivového oleje
  • 1 lžíce balzamikového octa
  • sůl, pepř
  • 100 g kozího sýru
  • hrst dýňových semínek

Příprava: 

Sezónní recepty sice ukrývají čerstvou zeleninu, ale i ta vypěstovaná na vlastní zahradě by se měla omýt. Tedy v první řadě všechny saláty důkladně propereme pod tekoucí vodou. Následně je natrháme nebo nakrájíme na menší kousky. Dáme do větší mísy. Z medu, oleje, balzamikového octa a koření umícháme dresing. A salát jím přelijeme. Pořádně promícháme. V dalším kroku přidáme nadrobno nakrájený kozí sýr. Dýňová semínka nejprve nasucho opečeme na pánvi a pak je přisypeme k salátu. Ihned podáváme.

Sezónní recepty: Chřest

Chřest je ryze jarní zelenina. Sezónní recepty z něj musíme vyzkoušet, dokud je k dispozici. Díky svému složení je chřest doslova elixírem zdraví. Koktejl vitamínů skupiny B, vitamínu K, C a E a spousty minerálních látek, je schopen zajistit, že nám chřest pročistí cévy, sníží krevní tlak a je dokonce schopen zabránit vzniku krevních sraženin. 

Chřest – recept: Chřestové risotto

Přísady:

  • 10 ks zeleného chřestu
  • 3 stonky řapíkatého celeru
  • 1 červená cibule
  • 1 l zeleninového vývaru
  • olivový olej
  • 300 g rýže
  • 150 ml bílého suchého vína
  • 100 g parmazánu
  • kousek másla
  • sůl, pepř

Příprava: 

Některé sezónní recepty skutečně stojí za vyzkoušení. A chřestové risotto je právě jedním z nich. V hlubší pánvi rozpálíme olivový olej. Cibuli oloupeme a nadrobno nasekáme. Řapíky celeru nakrájíme nadrobno. Obojí vhodíme současně na pánev, přidáme rýži a chvíli restujeme. Následně zalijeme vínem a necháme jej chvíli odpařit. Teď přišel čas na zeleninový vývar, který ke směsi musíme přilévat opravdu pomalu a postupně. Občas promícháváme. A přichystáme si mezitím chřest. Odlomíme dřevnaté konce a stonky nakrájíme na asi dvoucentimetrové špalíky. Jakmile se bude zdát, že bude rýže brzy hotová, přihodíme k ní chřest, máslo a nastrouhaný parmazán. Osolíme, opepříme, odstravíme a přikryjeme pokličkou. Necháme zhruba pět minut dojít. 

Připravte si zdravé sezónní recepty

Sezónní recepty: Špenát

Špenátové listy se pěstují už velice brzy na jaře, ale čerstvý špenát je k dispozici prakticky celou sezónu. Špenát obsahuje spoustu minerálních látek, jako je například vápník, hořčík, zinek, selen nebo železo. A nechybí ani vitamíny, zejména pak kyselina listová. Sezónní recepty nabízejí špenát vařený, zapékaný, ale rozhodně jej můžete využít v nejzdravější formě, tedy zasyrova. Připravit lze podobně jako salát.

Špenát – recept: Jarní těstoviny se špenátovými listy

Přísady:

Na omáčku:

  • 1 menší cibule
  • malé balení smetany na vaření
  • 1 polévková lžíce taveného sýra
  • 2 stroužky česneku
  • 1 lžíce mouky
  • olej
  • sůl
  • špetka mletého muškátového oříšku

Příprava:

Těstoviny uvaříme v osolené vodě podle návodu. V druhém hrnci rozpálíme trochu oleje a orestujeme na něm nadrobno nakrájenou cibuli. Lehce ji zaprášíme moukou a uděláme světlou jíšku. Zalijeme smetanou a pořádně promícháme. Nakonec přidáme tavený sýr a necháme jej zcela rozpustit. Promícháme a odstavíme z plotny. Nyní přidáme na tenké plátky nakrájený česnek a dochutíme špetkou muškátového oříšku. V menším hrnci pak rozpálíme máslo, vhodíme na něj na prolisovaný česnek a orestujeme. Přidáme nakrájené špenátové listy a chvíli orestujeme. Uvařené těstoviny scedíme a přidáme je do připravené smetanové omáčky. Do té pak přidáme i orestovaný špenát. Vše dobře promícháme, osolíme a případně dochutíme.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 08. 05. 2024
býk
Měsíc putuje ve znamení Býka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den. Pozor na nachlazení, chraňte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 09. 05. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 10. 05. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
SOBOTA 11. 05. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 12. 05. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 13. 05. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 14. 05. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Andělská znamení se mohou skrývat za zdánlivě obyčejnými věcmi

Tak asi v tom nejsem sám, ale už nevim co to znamená, dlouho se mi to dělo v souvislosti s jednou holkou - tro...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Hledáte nejšťastnější datum svatby? Tyto dny v roce 2024 a 2025 nepřehlédněte!

Každý zamilovaný a zasnoubený pár se snaží vybrat nejen nejpohodlnější ale také nejšťastnější datum svatby. Pokud se i vy v následujících měsících či letech plánujete vzít, máme pro vás několik tipů od astrolog...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.