Přírodní estrogen pomáhá ženám udržet rovnováhu bez medikamentů

Fotolia_44088993_XSEstrogen snižuje řídnutí kostí, stimulují růst děložní sliznice a dělohy celkově. Udržuje také stav cév a kůže a ovlivňují i růst kostní hmoty.Estrogen je ženský hormon, který je pro život ženy velmi důležitý, zejména pro její zdraví. Estrogeny, stejně jako ostatní steroidy, pronikají poměrně jednoduše buněčnou membránou a váží se na estrogenové receptory uvnitř buněk. Jsou nezbytně důležité pro vývoj sekundárních pohlavních znaků ženského těla (širší pánev, růst poprsí, méně ochlupení), ovlivňují růst a zrychlují metabolismus, tedy třeba i spalování tuků. Snižují řídnutí kostí, stimulují růst děložní sliznice a dělohy celkově. Udržují také stav cév a kůže a ovlivňují i růst kostní hmoty.

U žen se v těle objevují tři druhy přírodního estrogenu a jejich poměr pak souvisí s věkem ženy. Jde o estrogeny, které se vytváří:

  1. ve vaječnících
  2. ve žlutém tělísku
  3. v placentě

Většinou jde o součást pohlavních orgánů, u žen po přechodu dochází ale ke změně a estrogeny se pak tvoří už jen:

  1. v játrech
  2. v prsou
  3. v nadledvinkách

Co jsou estrogeny

Estrogeny jsou ženské pohlavní hormony steroidní povahy, které se syntetizují z androgenů působením specifických enzymů. Jejich název je odvozen od tzv. estrálního cyklu. Estrální cyklus označuje pravidelně se opakující přirozené změny v organismu, které jsou důsledkem působení pohlavních hormonů a slouží k zajištění reprodukce.

Estrogeny pronikají buněčnou membránou a váží se na receptory uvnitř buněk. Jejich množství v krvi se během menstruačního cyklu mění, největší počet je jich v období před ovulací. Existují tři hlavní druhy estrogenů.

  • ESTRON
  • ESTRIOL
  • ESTRADIOL

Estron: je produkován především v podkožním tukovém vazivu a v menší míře je produkován i v játrech, vaječnících a nadledvinkách. Je hlavním estrogenem u žen po menopauze.

Estradiol: je primárním a nejsilnějším estrogenem u žen od menarche (první menstruace) až do menopauzy. Vzniká ve žlutém tělísku, v menším množství v játrech a v nadledvinkách, což je právě u žen po menopauze poměrně důležité. V těhotenství ženy je potom produkován především placentou. Má hlavní vliv na vývoj pohlavních orgánů a sekundárních pohlavních znaků, hraje roli i při udržení těhotenství. Ukazuje funkčnost vaječníků, jeho hladina se proto zjišťuje při problémech s menstruací a sleduje se i v případě léčby neplodnosti.

Estriol: je nejvýznamnějším v období těhotenství a je produkován v placentě. U ženy, která není těhotná, se vyskytuje v množství stejném, jako je tomu u žen po menopauze, a dokonce i v mužském těle. Estriol lze měřit v mateřské krvi nebo v moči.

Funkce estrogenů

Nejdůležitější a poměrně zásadní funkcí estrogenů je jejich vliv na vývoj a funkci pohlavních orgánů, na rozvoj sekundárních pohlavních znaků, na sexuální chování. Ovlivňují také růst děložní sliznice v menstruačním cyklu a zrání vajíčka.

Mimoto ovlivňují metabolismus a spalování tuků, avšak snižují množství svalové hmoty. Po menopauze se tedy ženám zpomaluje metabolismus, produkce estrogenu totiž poklesne a ženy pak mají větší potíže s udržením váhy. Rovněž podporují zadržování soli a vody v těle. Tím je možné vysvětlit otoky a zvýšení tělesné váhy v těle těsně před příchodem menstruace.

Indukují tvorbu růstového hormonu a působí na růst kostí. Podílí se na jejich kvalitě a brání řídnutí kostí. Produkce estrogenu klesající po menopauze má vliv na řídnutí kostí v tomto věku u žen.

Estrogeny snižují hladinu LDL cholesterolu v krvi a zvyšují hladinu HDL cholesterolu. Oxidační přeměna LDL cholesterolu může vést ke kornatění cév, zužování jejich průsvitu a estrogeny tuto nežádoucí přeměnu dokážou zpomalovat. Pozitivně tak působí na pružnost cév.

Estrogeny dostávající se do prostředí působí rovněž na muže, negativně působí na spermatogenezi, vývoj a zrání spermií, musí však působit v nadměrném množství. V menším množství mají naopak projektivní účinky a podílí se na vývoji libida.

Estrogeny mají pozitivní účinek a vliv na učení a paměť, to je také důvodem, proč se staly součástí léčby Alzheimerovy choroby.

Narušení funkce estrogenů

Některé chemické látky mohou funkci estrogenů narušovat. Tyto látky se souhrnně označují jako endokrinní disruptory a patří k nim především známý pesticid-DDT. Narušená funkce estrogenů samozřejmě není v pořádku a s takovou situací je potřeba naložit tak, aby se jejich hladiny vyváženě udržovala. K tomu mohou sloužit především různé léky a potravinové doplňky.

Estrogeny mají především mnohá pozitiva, avšak jsou s nimi spojená i některá nebezpečí. Přebytkem tohoto hormonu se zvětšuje pravděpodobnost karcinomu prsu. Přebytek může být buď přirozený, nebo spojený s hormonální léčbou, založenou na dávkách estrogenu. Estrogen se užívá jako prevence řídnutí kostí, obtíž této léčby spočívá v tom, že léčba je poměrně dlouhodobá.

Tělo ví, jak velkou hladinu estrogenů potřebuje a samo si ji reguluje.

V období menopauzy u žen nastávají návaly horkosti, nervozita, podráždění a dochází ke změnám nálady. Snížení hladiny estrogenu způsobuje vyplavování vápníku z těla, a tím i řídnutí kostí a osteoporózu. Zvyšuje se pravděpodobnost cévních onemocnění a negativní vliv je též na hladinu cholesterolu v krvi. K poklesu estrogenu dochází na základě útlumu činnosti vaječníků, čímž dochází k hormonální nerovnováze. V období menopauzy dojde také k zastavení rozvoje prsní tkáně, ztrátě pružnosti, zmenšování a ochabování prsou. Tzv. klimakterický syndrom zažívá asi 80% žen. Změny v těle mohou mít dopady nejen na psychickou pohodu, ale i na fyzické zdraví žen. Ženy v přechodu obvykle trpívají i poruchami spánku, bolestmi kloubů, úzkostmi, nervozitou, depresemi. Dostavuje se inkontinence, potíže při pohlavním styku, opakované gynekologické výtoky. Po poradě s lékařem je možné předepsat ženě hormonální substituční terapii, která doplní chybějící látky. Tyto přípravky zpomalují proces aterosklerózy, mají pozitivní vliv na metabolismus a kardiovaskulární systém. Dlouhodobé užívání je však riskantní v ohledu nežádoucích účinků. Riziko rakoviny prsu se zvyšuje, rovněž i riziko vzniku rakoviny děložní sliznice.

Alternativu, jak doplnit hladinu hormonů, lze hledat i v přírodě. Různé byliny, které pomáhaly zvládat příznaky spojené s přechodem – tedy návaly horka, noční pocení, bolesti hlavy a závratě – ženy užívaly od pradávna.

Bezpečná náhrada estrogenů z přírody

Fotolia_36713250_XSFytoestrogeny jsou přirozenou složkou některých potravin a bylin.Hormony lze nahradit i bezpečnější cestou, a to z přírody. Tento způsob je založen na konzumaci polyfenolů, které se vyskytují v rostlinách, zelenině, zeleném čaji, hroznovém vínu a jsou součástí bylinných preparátů. Přírodní látky extrahované z rostlin mají příznivý vliv na organismus a na zdraví a pomáhají zvládnout nepříjemné klimakterické příznaky.

Fytoestrogeny jsou látky rostlinného původu. Jejich struktura i velikost molekuly je podobná hormonům estrogenům a mohou tedy ovlivňovat estrogenní stav organismu. Jsou přirozenou složkou některých potravin a bylin. Mimoto jsou dostupné jako obsah potravinových doplňků. Dnes už je známo téměř 300 bylin, obsahujících fytoestrogeny.

Nejpopulárnějšími pomocníky z říše rostlin s obsahem fytoestrogenu proti klimakterickým změnám a také pro podporu otěhotnění jsou:

Jetel luční (Červený jetel):

Jetel roste na loukách a pastvinách a krásně růžovočerveně kvete, je u nás dobře známý jako léčivá bylina. Má silné dezinfekční účinky a užívá se k léčbě průjmů, při otravách jídlem a při zvracení. Je skvělým pomocníkem při celkové detoxikaci organismu, přidává se do očistných čajových směsí. Pomáhá i při léčbě kašle, rýmy, bronchitidy a nachlazení. Jeho chuť je příjemná. Hlavní využitelnou složkou pro léčbu potíží spojených s přechodem jsou fytoestrogeny. Je bohatý na obsah fytoestrogenů - genistein, daidzein, biochanin A a formononetin. Užívání jetele zmírňuje nespavost, návaly horka, nevolnosti a podobně. Jetel má i blahodárné účinky na kůži, léčí akné, ekzémy a drobná poranění kůže. Z čerstvého, ale i sušeného jetele je možné připravit koupel nebo pleťovou vodu.

Recept na čaj/nálev z květů jetele lučního

2 lžíce sušeného květu přelijeme půl litrem vroucí vody a necháme přibližně po dobu pěti minut odstát, přecedíme a teplý čaj popíjíme. Čaj z jetele lučního můžeme bez obav užívat i po delší dobu a přidávat ho do čajových směsí.

Drmek čínský a Drmek obecný:

V naší zemi je poměrně hojně rozšířený. Ulevuje od pocení a návalů horka. Semena této rostliny řídí hospodaření s hormony tím, že normalizují tvorbu prolaktinu a stabilizují fázi žlutého tělíska. Tím drmek obecný podporuje ovulaci a může takto zvýšit plodnost. Připravte každé ráno šálek čaje z drmku obecného nebo jej užívejte ve formě kapek.

Andělika lékařská:

Andělika lékařská je významnou léčivkou užívanou již od středověku. Rostlina je velmi aromatická. Využívá se v oblasti potíží s trávením, tlumí nadýmání, uvolňuje zahlenění dýchacích cest. Při zvýšené nervové vzrušivosti se užívá jako přísada do koupele.

Kanadská brusinka:

Kanadská brusinka se užívá při potížích s únikem moči a zároveň vylepšuje psychickou rovnováhu

Pueraria Mirifica:

U nás je k dostání ve formě potravinového doplňku. Jedná se o nejsilnější přírodní fytoestrogen z rostliny Pueraria Mirifica, která roste především v Thajsku a Barmě.

Tolice vojtěška:

Vojtěška patří mezi rostliny s obsahem fytoestrogenních látek. Obsahuje velké množství energie a bílkovin. Pro své složení může vojtěška posloužit rovněž jako přirozený zdroj vápníku. Dále je bohatá na železo, hořčík, fosfor, sodík, draslík a křemík, z vitamínů A, B, C, E i K. Nalezneme v ní i všech osm pro člověka důležitých esenciálních aminokyselin. Vojtěška má fyziologické účinky, tedy působí na organismus. Reguluje funkci jater, ledvin, ovlivňuje hladinu cukru v krvi, napomáhá růstu kostní tkáně, reguluje střevní mikroflóru a působí protizánětlivě.

Fytoestrogeny se v určité  koncentraci se vyskytují v pylu a mateří kašičce, v sóji a pohance či červeném víně.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 105163x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Tento příspěvek byl smazán,
neboť porušil etiku diskuze na portále Spektrum Zdraví.

Redakce

Nedoporučuji, nekupujte. Radeji se držte tipů třeba viz článek.

dekuji za toto skvele info,rada si timto pomohu,dlouho hledam neco bez chemie,

Moc díky,našla jsem,co jsem potřebovala.
Doufám,ze vyřeším své problémy co nejdříve.
Srdečně vás zdravím

Kopejskova


Doporučujeme k tématu

Jeřáb ptačí kapky 50ml Dr. Popov

Originální bylinné kapky Dr. Popova Jeřáb ptačí patří mezi antioxidanty,…

Cena: 67 Kč

Bylinný čaj XL ŽENSKÝ

Porcovaný čaj v kvalitě sypaného čaje, 1 sáček na 4dl čaje Přírodní…

Cena: 49 Kč

Shatavari prášek v dóze 100g Hesh

Hormonální rovnováha, regenerační přípravek pro ženy Šatavari pomáhá…

Cena: 277 Kč

SHATAWARI 60kps. DNM

Ájurvédský bylinný přípravek Složení v 1 kapsli: Shatawari (Asparagus…

Cena: 277 Kč

GYNOCALM 120 tbl.

Bylinný přípravek pro ženy Odstraňuje potíže v období menopauzy, zmírňuje…

Cena: 250 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte