img

Ztráta libida nemusí být konečný stav. Pomoci mohou i přírodní afrodiziaka

V průběhu života může dojít k poklesu či ztrátě libida, tedy chuti na sex, z mnoha psychických nebo fyzických důvodů či onemocnění. Je to situace složitá, ne však neřešitelná. Jedná se o zátěžovou zkoušku především pro partnera takového jedince. Ke ztrátě libida může dojít u mužů i u žen. Projevy se však mohou lišit a být variabilní vzhledem k individuálním potížím jedince.

Čtěte také:

Chilli papričky pro lepší sex, super postavu a pevné zdraví

Libido a hormony

Touha po pohlavním uspokojení je u zdravé dospělé populace poměrně vysoká, protože sexuální uspokojení patří k jedné z nejzákladnějších lidských potřeb.

I libido je v lidském tělo řízeno hormony, které se tvoří především v nadledvinách nebo pohlavních žlázách. Tvorbu těchto hormonů ovlivňuje prolaktin produkovaný v hypofýze neboli podvěsku mozkovém. Pokles hladiny androgenů vede ke snížení sexuální touhy. Běžná je tato situace u žen na konci těhotenství a v období porodu – sníží se počet androgenů a zvýší se prolaktin. V tomto období se tělo připravuje na produkci mateřského mléka a na kojení, a tak snížení sexuálního pudu v tomto čase funguje vlastně tak trochu jako pojistka proti dalšímu otěhotnění v období, kdy novorozenec je ještě plně závislý na své matce. Zvýšený prolaktin u mužů je vždy situací nestandardní a mimo jiné snižuje i libido.

Ztráta chuti na sex

Když dojde ke ztrátě libida, muž a žena, každý tuto situaci prožívají po svém. Muži všeobecně bývají tímto stavem postiženi méně často, než ženy, ale dojde-li k takovéto situaci, pak ji prožívají obtížněji, než ženy. Muži se s takovým stavem smiřují mnohem hůře, ztráta chuti na sex je děsí a znervózňuje. Pocity mužnosti bývají totiž propojeny právě se sexuální funkcí, a tak je pro ně tento stav ohrožující, navíc sexuální dysfunkce u mužů bývá častou příčinou ohrožení manželství.

Ke ztrátě zájmu o sex dochází většinou postupně a plíživě, malými kroky, jen ve zcela výjimečných případech se „přihodí" náhle.

Příznaky nástupu ztráty libida

 1. Pokles zájmu o pohlavní styk, ztráta radosti a rozkoše ze sexu, neschopnost dosáhnout orgasmu
 2. Iniciátorem sexu je vždy jeden z partnerů, druhý se může cítit i přinucený
 3. Při sexu chybí propojení a sdílení
 4. Mizí i další fyzické dotyky během dne a při setkání
 5. Sex je rutinní a mechanický
 6. Dotyčný nemá sexuální fantazie ani myšlenky (nebo minimálně)
 7. K sexu dochází maximálně dvakrát do měsíce

Příčiny ztráty zájmu o sex

Příčin může být velké množství, u mužů je to například porucha erekce, strach ze selhání a úzkost. Dalšími příčinami může být i pracovní stres, stres v rodině, chronické obtíže a vleklé fyzické i psychické choroby, užívání některých léků na psychické choroby. Utlumení zájmu na sex může způsobovat užívání antidepresiv, drog, nadužívání alkoholu apod.

K problémům se sexuálním apetitem může docházet i na základě fyzických problémů. K těm se řadí i únava, nemoci, užívání léčiv, zvláště léků na uklidnění nebo léků na snížení krevního tlaku.

Důvodem je snížení produkce hormonů, řídících činnost pohlavních žláz. Při erotické stimulaci vylučuje hypotalamus hormony, které v hypofýze vytváří sexuální hormony. U žen tyto hormony putují krví k vaječníkům a tam stimulují produkci pohlavních hormonů gestagenů a u mužů ovlivňují tvorbu testosteronu.

Pokles libida může být způsoben někdy i špatným bílkovinným stavem v organismu.

Snížení sexuální touhy u žen

V období po porodu a kojení může žena pociťovat přechodné snížení libida, které je způsobeno hormonálními změnami, obdobné potíže se objevují u žen v období menopauzy. Důvody ale mohou být i jiné, nedaří-li se ženě dlouhodobě dosáhnout orgasmu, pak to může vést k její snížené chuti na sex. Rovněž nadměrné pití alkoholu a kouření cigaret působí na libido negativně. Sníženým libidem bývají také postiženy ženy, které jsou dlouhodobě pod stresem, mají nízké sebevědomí či byly v minulosti zneužívány.

Snížení sexuálního apetitu u mužů

Snížené libido u mužů se objevuje méně často, než u žen. K nejčastějším příčinám nechuti na sex patří obezita, pojí se s ní totiž i mnoho psychických problémů, zejména nízké sebevědomí. Rizikovými faktory jsou pití alkoholu, kouření cigaret, užívání drog. Snížení libida způsobuje i dlouhodobý stres, úzkosti, neléčené deprese nebo traumata z dětství. Stejně tak může být příčinou sníženého libida i zatím neprojevená homosexualita.

Fotolia_50406016_XS

Jak zvýšit sexuální touhu?

 • Úpravou jídelníčku

Pro zvýšení libida je možné doporučit zařazení více zeleniny a ovoce do jídelníčku. Čerstvá syrová zelenina obsahuje enzymy, které zabezpečují přísun bílkovin pro buňky žláz a i jiných orgánů.

Ve všech hodně vyzrálých až přezrálých potravinách je obsažena látka histamin, která působí na libido (například vyzrálé banány).

Mezi další látky pozitivně působící na libido patří cholin, který je možné najít v sójových výrobcích, thiamin, který je obsažený v luštěninách, pohance a všech semenech a jádrech, niacin, obsažený rovněž v sóji, houbách, zeleném hrášku a sušeném ovoci, rovněž pyridoxin obsažený v banánech, sóji, špenátu a avokádu.

 • Za pomoci aromaterapie a vonných esencí

Vonné éterické oleje mohou být dobrým pomocníkem. Nakapejte pár kapek do koupele nebo aromalampy, výtečná a příjemná může být i masáž vonným olejíčkem. Doporučit lze konejšivou vůni růže, která snižuje deprese a má i afrodiziakální účinky. K výrobě francouzského růžového oleje, který je považován za skvělé afrodiziakum, se používá růže stolistá nebo gálská. Jasmín zase navozuje erotické představy a probouzí tvořivost i erotickou fantazii, emoce povzbuzuje a poklidnou atmosféru přináší vůně ylang-ylang a rozmarýn.

Dalšími vonnými oleji s afrodiziakálními účinky jsou skořice, bergamot, santalové dřevo a pačuli. Tyto oleje jsou samozřejmě účinné v případě, že jsou 100% přírodní.

Přírodní afrodiziaka v minulosti i dnes

Afrodiziaka dostala své pojmenování podle antické bohyně lásky Afrodity. Afrodiziakum je označení pro prostředek k povzbuzení sexuálního vzrušení a libida. Afrodiziakální prostředky patří od pradávna ke kultuře různých civilizací.

V minulosti se pro povzbuzení vášně a sexuální aktivity užívaly různé, leckdy i dosti kuriózní prostředky, avšak které se dochovaly dodnes a lze je doporučit?

 • Dužina banánu nebo rajské jablíčko s bazalkou dokonale vzruší ženy.
 • Ve Francii se ženám doporučovali lanýže s pepřem, mužům zase odvar z máty. Ke spokojenosti obou pohlaví se vaří celerová polévka.
 • K osvědčeným přírodním afrodiziakům patří i červené nebo strakaté fazole vařené v mléce až do puknutí, následně pepřem posypané, někdy i cukrem a galgánem.
 • Talmud radí pro sexuální touhu užívat šafrán ve víně.
 • Osvědčeným afrodiziakálním přípravkem na celém světě je med. Upečte svému milému třeba medové koláčky.
 • V Arábii ženy používaly jako afrodiziakum datle, mužům je přidávaly do šálku kávy rozetřené. Muži zase ženám pro zvýšení jejich sexuální touhy podávali datlové pecky.
 • Pro párové povzbuzení sexuálních vášní se doporučují pokrmy s česnekem nebo křenem.
 • Nejen chuť na jídlo, ale i chuť na sex podpoří různá koření, jako jsou vanilka, skořice, hřebíček, rozmarýn, máta, pepř nebo zázvor. Prokrvují totiž pohlavní orgány a ovlivňují vegetativní svalstvo.
 • Za velmi erotizující se považuje též čokoláda.
 • Vitánie ašvaganda naboli indický ženšen pomůže nejen jako silné afrodiziakum - zlepšuje i paměť a působí proti stresu.
 • Kotvičník, kterému se přezdívá zelená viagra, zvyšuje velmi výrazně u mužů produkci testosteronu. U žen má vliv zase na produkci ženských pohlavních orgánů. Nejlépe, pokud si sami budete kotvičník pěstovat a sklízet před dozráním plodů, mají pak největší sílu. Kotvičník nemá žádné vedlejší negativní účinky, což je jeho výhoda. Nástup účinků je sice pozvolný, trvá až čtrnáct dní, ale účinek je trvalý. Popíjet kotvičník se doporučuje pro zvýšení sexuálního libida, zvýšení své fyzické a mentální síly a také pomáhá rychleji spalovat podkožní tuk.
 • Kořen ženšenu mletý či sekaný vyrovnává hormonální aktivitu jak u mužů, tak i u žen. Kromě toho podporuje činnost mozku, posiluje játra, léčí žaludeční vředy a pomáhá zlepšovat zrak. Pravidelným užíváním posílíte celkovou imunitu a odolnost organismu.
 • Děhel čínský je bylina používaná v čínské medicíně. Pomáhá při gynekologických obtížích ženám a napomáhá při menstruaci. Působí na receptory v hypofýze a reguluje hormonální rovnováhu. Je vhodný pro ženy i pro muže.
 • Damiána, malý keř se žlutými květy a silnou heřmánkovou vůní, se tradičně pěstuje v Mexiku a Střední Americe. Damiána stimuluje libido, příznivě působí v menopauze a při neplodnosti. Má rovněž antidepresivní účinky.
 • Maca, latinsky Lepidium meyenii, bývá obvykle zpracovávána ve formě sušeného prášku. Používá se v tradiční peruánské medicíně v případě potíží s plodností, při impotenci či frigiditě. Pomáhá též obnovovat fyzické síly při stavech vyčerpanosti či v období rekonvalescence.

Změňte stereotyp a promluvte si

U párů, které spolu žijí dlouhodobě, bývá potíž mnohdy i v tom, že touha se „někam vytratila". Na vině jsou partnerské neshody, pocity nedostatečné opory u partnera. Ale i nuda a stereotyp.

Jsou to právě déletrvající svazky, kde se promítá určitý zvyk a někdy i nedbalost v chování nebo vzhledu, která se začne projevovat i lhostejností v sexu. Dbejte o sebe, snažte se být pro druhého atraktivní, odpočněte si od sebe na chvíli. Sexualita je zrcadlem vztahů, vyvíjí se společně s námi. Hlavní zásadou mezi partnery je vždy komunikace.

 

Diskuse k článku

 • Jakub

  07:22 10. 7. 2017 0
  Ahoj.Já mám s tímtoproblém. Bude to asi následkem dříve užíváním pervitinu. Na tom je člověk ve většině případech abnormálně nadržený. Bohužel teď si to vybírá svojí daň. Měl jsem cca 200 partnerek za cca 20 let. Ale teď nemám prostě na sex náladu. Našel jsem si partnerku, ale ten vztah budu muset kvůli tomu asi ukončit. Jsem z toho dost špatný. Díky za jakoukoliv radu
 • Luki

  12:15 9. 3. 2017 -2
  ahoj Lenko, kasli na prasky. ono to je poze pro tahani penez a placebo - to, ze si tu pomoc s libidem pouze namluvis, ale ve skutecnosti nic.
 • Vera07

  09:46 20. 1. 2017 0
  Ahoj a co Ti jde konkrétně? Chuť na sex je komplexní vec a určitě to nefunguje tak, že si vezmes nějakou pilulku například a chuť dostaneš. To určitě ne. Navíc trochu jinak je na tom muž a žena. Můžeš dotaz specifikovat?
 • lenka

  16:41 19. 1. 2017 +2
  Dobry den mate nekdo prosim vyzkousene i nejake produkty na podporu chuti k sexu? diky

Láska a vztahy

Zklamání ve vztahu versus odpuštění. Jak k němu nejsnáze dojít?

Zklamání ve vztahu je okamžikem náročným a v neposlední řadě i bolestným. Intenzitu prožívaných emocí určuje vždy příčina. V partnerství může být závažným důvodem například nevěra. I přesto, že se cítíte smutní...

Bydlení, zahrada

Chcete mít doma vánoční vůně? Vyrobte si přírodní osvěžovače vzduchu

Vyrobit přírodní osvěžovače vzduchu není vůbec nic náročného. V obchodě za ně dáte zbytečně moc peněz, většinou jsou plné zbytečných chemických látek a ne vždy je vůně přesně podle vašeho gusta. Vyrobte si svoj...

Těhotenství, děti

Patří trest do dětského světa?

Trest. Téma, které rozděluje nejen generace, ale i rodiny. Zatímco starší ročníky považovaly rákosku či výchovný pohlavek za odpovídající součást výchovy, moderní (ne)výchovné metody bývají striktně proti téměř...

Životní styl

Blogování je hit dnešní doby aneb co takový blog dokáže nabídnout?

Blogování se dnes už jeví jako něco normálního. Někdo by dokonce mohl říct, že blog má každý druhý. V Česku existuje nespočet různorodých autorů. Čtenářům blogující jedinci nabízí například kulinářské tipy na v...

Zajímavá videa

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Academy

Balanitida

Balanitida neboli balanitis je odborné označení pro zánět žaludu. Žalud je anatomická struktura penisu muže. Jde o hlavu (špičku) penis, která se v odborné literatuře častěji nazývá jako glans penis. Toto zánět...

Wellness

Indická masáž hlavy vás dokonale zrelaxuje a zbaví stresu

Indická masáž hlavy, jak název napovídá, pochází z Indie a sahá velmi hluboko do historie. Jde o extrémně relaxační a uvolňující masáž. K nám se dostala až v posledních letech a stihla si už najít své fanoušky....

Řemesla

Čas adventu se blíží. Proč je důležitý?

Advent, čas vánoční. Je to období, kdy se máme ponořit do sebe a připravit se na příchod Spasitele. Zatímco křesťanství se v tomto čase připravuje na příchod Ježíše Krista, starší kultury (od kterých křesťanstv...

Fitness

Jak sportovat v zimě? Zkuste i netradiční sporty

Sport v zimě rozhodně nemusíte pověsit do skříně k letním šatům. Naopak. Zimní sporty přináší zase jiný tip výzev a možností. Důležité je však vědět, jak sportovat v zimě, abyste své tělo i psychiku podpořili a...

Rozvoj osobnosti

Závislost na nakupování je nebezpečná. Oniománie může zbortit životní jistoty

Závislost na nakupování nemusí být odhalena hned. Do obchodů zavítáte zprvu je zřídka kdy, později však máte čím dál větší nutkání nakupovat ve velkém. A častokrát si koupíte i věci, které vlastně nepotřebujete...

Mazlíčci

Jak naučit štěně čistotě? Přinášíme rady a tipy.

Výchova štěněte se v mnohém podobá výchově lidského mláděte. Vedle sociálních dovedností – soužití s dospělými, dětmi či jinými psy je třeba štěně naučit poslušnosti a zejména čistotnosti. Zatímco s poslušností...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…