Koronavirus v Číně: Epicentrum pandemie

Koronavirus v Číně: Epicentrum pandemie

Koronavirus se šíří rychlostí blesku. V Číně se minulosti již objevil obávaný SARS, předchůdce dnešního koronaviru, ke kterému je ten nyní aktivní často přirovnáván. Proč jsou vlastně některé oblasti daleko rizikovější pro rozvoj virových infekcí a jakou to má spojitost s životním stylem obyvatel?

Koronavirus: Čína jako prosperující mocnost

Koronavirus není hlavním problémem dnešní doby. Vývoj nových lidských patogenů celkově se zrychluje a my stojíme před mnoha otázkami jejich řešení. Musíme se ale dívat nejen na jejich konkrétní typ, ale také na celkové prostředí, v kterém se objevují. Nedávná studie naznačila, že více než polovina všech výskytů těchto patogenů je spojena s výrobou potravin a souvisí přímo s velikostí lidské populace v konkrétní zemi, její hospodářskou prosperitou a tím, jakými způsoby je dosahována. Důležitým faktorem potravinářské výroby je to, jak je nastaveno zemědělství na určitém území. Pro pěstování rostlin a plodin potřebujeme půdu, vodu a energii, ať už sluneční nebo uměle vytvořenou.

Čtěte podrobně: Co to je koronavirus a jak nám může ublížit?

Čína jednou ze zemí, která prošla nejvýznamnější a nejrychlejší transformací, co se týče lidské demografie a využívání půdy. V důsledku urbanizace (poměšťování) došlo na celém světě ke změnám v tom, jak se lidé stravují a jakým způsobem využívají půdu. Systémy výroby potravin potřebné k podpoře této transformace jsou velmi složité a silně zasahují průmysl konkrétní země. K tomu všemu je nutno přičíst stálý tlak na zvyšování živočišné výroby a konzumaci různých druhů masa. Jednou z úvah, proč se více setkáváme s šířením virů, které byly donedávna brány jako nepřenosné na člověka, je ta, že jsou určitými strážci systému, nutící lidi jednat tak, aby se opět dostal do kýžené rovnováhy. Koronaviry a jejich projevy mohou být podle této teorie jen přirozeným důsledkem nedobrého lidského hospodaření.

Koronavirus – Celosvětový problém

Přenos koronavirů a dalších virů, které nás v posledních letech děsily, pokud odhlédneme od konspiračních teorií, může být opravdu varováním a nastaveným zrcadlem konzumnímu životu. O nadužívání antibiotik a růstových hormonů ve velkochovech dobytka a drůbeže se vedou debaty již dlouhou dobu. Právě díky konzumaci uměle vykrmovaného zvířete, které je postaveno mimo svoje přirozené prostředí a jehož růst je urychlován různými prostředky, přijímáme do svého těla velké množství antibiotik.

koronavirus

Jednou z otázek řešení rozvoje koronavirů a dalších onemocnění je možná změna stravovacích návyků populace. Bohužel ale není řešením komplexním a jediným, aby bylo účinné muselo by se k němu přidat více faktorů. Stále musíme nějak vypěstovat pěstovat to, co jíme, musíme se starat o půdu, a i když jsou potvrzeným zdrojem mnoha lidských patogenů  hospodářská, neexistuje žádná záruka, že omezení živočišné produkce problém rozvoje nových infekcí vyřeší. Stále větší počet virových onemocnění se totiž přenáší od volně žijících živočichů. Právě diskutované koronaviry jsou spojovány s netopýry, velbloudy a mnoho infekčních onemocnění pochází od volně žijících ptáků.  Změny v potravinovém systému by navíc mohly mít nezamýšlené negativní dopady na divokou zvěř v lesích.

Systém kontroly nemocí virů nejen v Číně

Výskyt nových druhů nemocí a jejich spouštěčů, respektive identifikace koronavirů nebo dalších zdrojů ohrožujících faktorů v zemích jako je Čína má i  určité plus. Díky Číně, která má vynikající, masivně financovaný systém pro vyšetřování a kontrolu nemocí, můžeme sledovat schopnost rychlé reakce na nové skutečnosti a změny při propuknutí zdraví ohrožujícího rizika. Na pozadí řádění nejnovějšího koronaviru existuje celosvětové úsilí o sledování infekčních chorob, které provází vzájemná koordinace a sdílení informací států se Světovou zdravotnickou organizací. Bohaté země, jako Spojené státy americké, mají ve svých laboratořích pozoruhodnou sbírku různých virů a bakterií. Mohou tedy rychle reagovat na možné propuknuté epidemie. V současnosti se výrobě vakcíny proti aktivnímu koronaviru věnují velmi pohotově Australané. I když i vědci z Hongkongu nezůstávají pozadu. Již oznámili, že vakcínu mají, ale čeká ji teď nutné testování na zvířatech. Nicméně nejděsivější hrozbou našeho světa nejsou viry jako takové, ale vyhlídky na totální antibiotickou rezistenci.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 28. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.