Co nejíst při bolestech hlavy

Co nejíst při bolestech hlavy

Výživa pro nervovou soustavu

Aby mozek a nervový systém správně fungovali, potřebují dostatečný příjem vitamínů skupiny B. Při chybějícím vitaminu B se může dostavit podrážděnost, nervozita, únava, ale také deprese. Pro správnou činnost mozku a celé nervové soustavy potřebujeme také minerály, a to především hořčík a nenasycené mastné kyseliny, obsažené v ořeších. Naopak nadměrné množství cukru a umělé přísady v potravinách nervovou soustavu negativně ovlivňují a dokonce způsobují změny v chování.

Co na migrény a bolesti hlavy?

Příčin bolestí hlavy je mnoho, jedna z nich je stres a nervové napětí. Zatím nebyla zjištěna potravina, která odstraňuje bolest hlavy, ale ví se o těch, které ji zhoršují nebo zapříčiňují. Jakmile ucítíte první náznak bolesti hlavy, vyhněte se těmto potravinám: Alkohol, čokoláda, uzené sýry, měkkýši, konzervované maso, přísady do jídel, bílý cukr, mléčné výrobky, zmrzlina a citrusové plody.

Zde jsou další tipy, které potraviny mají negativní vliv na ostatní neurotické a psychické problémy:

  • Deprese

Při depresích bývají časté sklony k přejídání se sladkostmi a tučnými jídly, to ale pouze tento stav zhoršuje. Při nezvladatelné chuti na sladké je vhodnější vzít si sušené ovoce, melasu  nebo med, tyto potraviny obsahují vitamíny a minerály, díky kterým se sacharidy snáze z těla odbourají. Jako strava je při depresích vhodný oves, pšeničné klíčky a cizrna – připravené jednoduchým způsobem. Dále všechny druhy ořechů, avokádo, pivovarské kvasnice, mateří kašičku a potraviny obsahující lecitin, kyselinu listovou, a vitaminy B1, B6, C. Omezit nebo úplně vyloučit by se měl cukr, alkohol, povzbuzující nápoje a nasycené tuky.

  • Stres

Stres přichází, když člověk není schopen vyrovnat se s každodenní zátěží, ať psychickou či fyzickou. Stres ovlivňuje srdce, kardiovaskulární a imunitní systém. Tělo je oslabené a náchylné k různým onemocněním, většinou infekčním, ale také k rakovině. Při stresu je vhodné konzumovat ořechy, cizrnu, pšeničné klíčky, proteiny a sacharidy, vitaminy skupiny B a vitamin C. Vyhněte se alkoholu, bílému cukru a povzbuzujícím nápojům.

  • Nervozita

Při nervozitě tělo reaguje i na běžné podněty nepřiměřeně. Nejčastěji nervozitu vyvolávají návykové látky, jako káva, alkohol, tabák, drogy. Nejprve přichází uvolnění a úleva, poté se ale dostavuje podráždění ještě ve větší míře. Tyto látky narušují citlivou rovnováhu nervové soustavy. Nervozitu zmírňuje vydatná snídaně, která předchází hypoklykemii (nedostatku cukru v krvi) a pravidelné jídlo. Dbejte na dobrý spánek a pravidelný pohyb. Ke konzumaci se doporučuje oves a pšeničné klíčky, slunečnicová semínka, para a vlašské ořechy, kešu, avokádo, hlávkový salát, hrášek, maracuja, meruňky. Omezte nebo vylučte alkohol, cukr a povzbuzující nápoje.

  • Nespavost

Strava velmi ovlivňuje kvalitu spánku. Doporučuje se 2-3 hodiny před spánkem nejíst, obzvláště ne tučná a těžká jídla. Pijte bylinný čaj s medem - má sedativní účinky. K jídlu se doporučuje oves, hlávkový salát, med a nápoje ze sladu. Vyhněte se povzbuzujícím nápojům, čokoládě, koření, masu, nealkoholickým nápojům, zralým sýrům a proteinům.

  • Hyperaktivita a agresivita

Na poruchy chování má strava značný vliv. Bylo prokázáno, že nedostatečná snídaně způsobuje u dětí , ale i u dospělých nervozitu, dostavuje se únava a podrážděnost a objevují se sklony k agresivitě. Ve stravě omezte umělé přísady do jídel, bílý cukr, povzbuzující nápoje a alkohol a také maso a bílé pečivo. Doporučuje se jíst celozrnné obiloviny, pšeničné klíčky a vitamin B1.

  • Úzkost

Úzkost je bezdůvodný emotivní stav provázený psychosomatickými příznaky, jako jsou zrychlení srdeční činnosti, žaludeční bolesti, podrážděním střev. Z hlediska stravování mají na úzkost negativní vliv nevyvážené redukční diety se sníženým obsahem sacharidů, vitaminů a minerálů, dále pití alkoholických a povzbuzujících nápojů a užívání návykových látek. Doporučuje se jíst pšeničné klíčky, celozrnné potraviny, banány, ořechy, jogurt, vitamin B6 a hořčík.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 7013x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Lunární náramek Malachit + Onyx

Náramek z minerálů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 420 Kč

Aimil Ashwagandha 60kps.

REGENERACE ORGANISMU Ashwagandha je v ajurvédě přírodní adaptogen, který…

Cena: 239 Kč

Lunární náramek Angelit + Dumortierit

Unikátní náramek z minerálů pro život v souladu s Měsícem Lunární…

Cena: 340 Kč

Ájurvédský balzám Healing Nature, 80ml

ÁJURVÉDSKÝ BALZÁM je směs olejových extraktů z bylin a koření dle tradiční…

Cena: 292 Kč

Lunární náramek Onyx + Křišťál

Náramek z drahých kamenů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 340 Kč

Lunární náramek Karneol

Náramek z minerálních kamenů pro život v souladu s Měsícem Lunární…

Cena: 340 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte