Co nejíst při bolestech hlavy

Co nejíst při bolestech hlavy

Výživa pro nervovou soustavu

Aby mozek a nervový systém správně fungovali, potřebují dostatečný příjem vitamínů skupiny B. Při chybějícím vitaminu B se může dostavit podrážděnost, nervozita, únava, ale také deprese. Pro správnou činnost mozku a celé nervové soustavy potřebujeme také minerály, a to především hořčík a nenasycené mastné kyseliny, obsažené v ořeších. Naopak nadměrné množství cukru a umělé přísady v potravinách nervovou soustavu negativně ovlivňují a dokonce způsobují změny v chování.

Co na migrény a bolesti hlavy?

Příčin bolestí hlavy je mnoho, jedna z nich je stres a nervové napětí. Zatím nebyla zjištěna potravina, která odstraňuje bolest hlavy, ale ví se o těch, které ji zhoršují nebo zapříčiňují. Jakmile ucítíte první náznak bolesti hlavy, vyhněte se těmto potravinám: Alkohol, čokoláda, uzené sýry, měkkýši, konzervované maso, přísady do jídel, bílý cukr, mléčné výrobky, zmrzlina a citrusové plody.

Čtěte také:

Bolesti zubů a onemocnění dutiny ústní

Zde jsou další tipy, které potraviny mají negativní vliv na ostatní neurotické a psychické problémy:

  • Deprese

Při depresích bývají časté sklony k přejídání se sladkostmi a tučnými jídly, to ale pouze tento stav zhoršuje. Při nezvladatelné chuti na sladké je vhodnější vzít si sušené ovoce, melasu  nebo med, tyto potraviny obsahují vitamíny a minerály, díky kterým se sacharidy snáze z těla odbourají. Jako strava je při depresích vhodný oves, pšeničné klíčky a cizrna – připravené jednoduchým způsobem. Dále všechny druhy ořechů, avokádo, pivovarské kvasnice, mateří kašičku a potraviny obsahující lecitin, kyselinu listovou, a vitaminy B1, B6, C. Omezit nebo úplně vyloučit by se měl cukr, alkohol, povzbuzující nápoje a nasycené tuky.

  • Stres

Stres přichází, když člověk není schopen vyrovnat se s každodenní zátěží, ať psychickou či fyzickou. Stres ovlivňuje srdce, kardiovaskulární a imunitní systém. Tělo je oslabené a náchylné k různým onemocněním, většinou infekčním, ale také k rakovině. Při stresu je vhodné konzumovat ořechy, cizrnu, pšeničné klíčky, proteiny a sacharidy, vitaminy skupiny B a vitamin C. Vyhněte se alkoholu, bílému cukru a povzbuzujícím nápojům.

  • Nervozita

Při nervozitě tělo reaguje i na běžné podněty nepřiměřeně. Nejčastěji nervozitu vyvolávají návykové látky, jako káva, alkohol, tabák, drogy. Nejprve přichází uvolnění a úleva, poté se ale dostavuje podráždění ještě ve větší míře. Tyto látky narušují citlivou rovnováhu nervové soustavy. Nervozitu zmírňuje vydatná snídaně, která předchází hypoklykemii (nedostatku cukru v krvi) a pravidelné jídlo. Dbejte na dobrý spánek a pravidelný pohyb. Ke konzumaci se doporučuje oves a pšeničné klíčky, slunečnicová semínka, para a vlašské ořechy, kešu, avokádo, hlávkový salát, hrášek, maracuja, meruňky. Omezte nebo vylučte alkohol, cukr a povzbuzující nápoje.

  • Nespavost

Strava velmi ovlivňuje kvalitu spánku. Doporučuje se 2-3 hodiny před spánkem nejíst, obzvláště ne tučná a těžká jídla. Pijte bylinný čaj s medem - má sedativní účinky. K jídlu se doporučuje oves, hlávkový salát, med a nápoje ze sladu. Vyhněte se povzbuzujícím nápojům, čokoládě, koření, masu, nealkoholickým nápojům, zralým sýrům a proteinům.

  • Hyperaktivita a agresivita

Na poruchy chování má strava značný vliv. Bylo prokázáno, že nedostatečná snídaně způsobuje u dětí , ale i u dospělých nervozitu, dostavuje se únava a podrážděnost a objevují se sklony k agresivitě. Ve stravě omezte umělé přísady do jídel, bílý cukr, povzbuzující nápoje a alkohol a také maso a bílé pečivo. Doporučuje se jíst celozrnné obiloviny, pšeničné klíčky a vitamin B1.

  • Úzkost

Úzkost je bezdůvodný emotivní stav provázený psychosomatickými příznaky, jako jsou zrychlení srdeční činnosti, žaludeční bolesti, podrážděním střev. Z hlediska stravování mají na úzkost negativní vliv nevyvážené redukční diety se sníženým obsahem sacharidů, vitaminů a minerálů, dále pití alkoholických a povzbuzujících nápojů a užívání návykových látek. Doporučuje se jíst pšeničné klíčky, celozrnné potraviny, banány, ořechy, jogurt, vitamin B6 a hořčík.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 04. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.