Červená řepa jako lék? Objevte zázračné účinky řepy!

červená řepa jako lék (2)Červená řepa je lék!

Červený zázrak jménem řepa. Nejenom, že naše tělo zbavuje škodlivých látek, ale dokonce zamezuje rakovině. Navíc je skoro bez tuku.  Další výhodou je, že ji seženeme za nízkou cenu a připravíme z ní řadu chutných receptů. Že slouží červená řepa jako lék, věděli už staří Římané. Zjistěte, jaké všechny má červená řepa účinky na zdraví. A že jich není málo.

Proč má červená řepa účinky na zdraví, které jsou blahodárné?

Výjimečné účinky řepy pramení z jejího složení. Má řadu vitamínů, minerálů a antioxidantů. Navíc skoro žádný tuk.  Vápník, železo, mangan, draslík, kyselina listová, vitamín C a vitamín A jsou jedny z mála jejích cenných živin. Červená řepa je také bohatá na vlákninu.

Společně živiny působí tak, že má červená řepa účinky na zdraví silné jako málokterá zelenina. Můžeme jíst nejenom samotné červené plody, ale i listy řepy.

  1. Červená řepa jako lék: Silný antioxidant

Červená řepa byla zvolená mezi deset druhů zeleniny s nejsilnějšími antioxidačními účinky. Je to hlavně díky látce betanin, která také řepu zbarvuje do červena. Nejenom, že je betanin hojně využívaný jako barvivo, ale stojí i za tím, proč slouží červená řepa jako lék. Betanin totiž pomáhá potlačovat rozvoj některých druhů rakoviny.

  1. Červená řepa jako lék: Zdravější zažívání

Vysoký obsah vlákniny z červené řepy pomáhá ke správnému zažívání. Udržuje střeva zdravá, zabraňuje vzniku zánětu slepého střeva, slouží jako prevence zácpy, usnadňuje vyprazdňování a pomáhá při hemeroidech.  Zdravému zažívání napomáhá i aminokyselina glutamin. Uchovejte si cenné vitamíny na později - zavařte si řepu.

červená řepa jako lék (3)Látka betanin barví řepu do červena.

  1. Červená řepa jako lék: Úžasná na kardiovaskulární systém

Červená řepa snižuje hladinu cholesterolu. Tím slouží jako prevence arteriosklerózy, infarktu a řady dalších chorob spojených s kardiovaskulárním systémem. Pomáhá také jako prevence mrtvice. Pokud jsme už infarkt prodělali, červená řepa nám pomůže se z něj rychleji uzdravit. Tato zelenina také snižuje krevní tlak. Je to mimo jiné díky nízkému obsahu dusičnanů. To potvrdil rozsáhlý výzkum z roku 2008. Červená řepa jako lék prospívá i krevním buňkám a krevnímu oběhu.

  1. Červená řepa jako lék: Silnější imunita

Výzkumy ukázaly, že červená řepa zvyšuje počet bílých krvinek. Ty stojí za ničením škodlivých buněk a za silnou imunitou. S konzumací červené řepy se nám proto podaří získat silnější imunitu. Způsobují to látky glutamin a betalain. 

  1. Červená řepa jako lék: Lepší fyzička

Nejenže se používá červená řepa jako lék, ale i jako zelenina, která zlepšuje fyzičku. Díky ní dosáhneme lepších atletických výkonů. To ví i řada olympioniků. Zlatý paralympionik David Weir řekl, že za svou medaili vděčí právě každodennímu pití šťávy z červené řepy.  Tato zelenin totiž zlepšuje okysličování svalů při cvičení.

  1. Červená řepa jako lék: Ochrana před demencí

Výzkum ukázal, že pití šťávy z červené řepy zlepšuje okysličování mozku. Tím u seniorů zpomaluje postup demence. Tato nemoc vzniká při nižším okysličováním určitých částí mozku, které se může objevit s přirozeným stárnutím. Vysoký podíl dusičnanů v červené řepě tomuto procesu zabraňuje, podporuje totiž krevní oběh a okysličování celého mozku.

červená řepa jako lék (1)Řepa je skvělá na zažívání.

  1. Červená řepa jako lék: Proti cukrovce

Červená řepa obsahuje i antioxidant alfa-lipoová kyselina, která může pomáhat snížit glukózu v krvi. Právě zvýšená glukóza je pro cukrovku typická. Červenou řepu ocení i ti, kteří už cukrovkou trpí. Tato zelenina totiž brání vzniku takzvaného oxidačního stresu, který diabetikům způsobuje řadu problémů. Vyzkoušejte 6 receptů z červené řepy, po kterých se budete cítit skvěle!

  1. Červená řepa jako lék: Všestranný cholin

Červená řepa má silné protizánětlivé účinky. Je to díky látce cholin, která pomáhá při chronických zánětech. Cholin je všestrannou živinou, která zlepšuje i spánek, učení a paměť. Přispívá i k lepší hybnosti svalů. Udržuje zdravou buněčnou membránu, přispívá k přenosu nervových impulsů a pomáhá se vstřebáváním tuků.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2648x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte