Zahrada v únoru

Zahrada v únoru

Využijte sníh

Pokud je na zahradě sníh, využijeme jej jako budoucí zásobárnu vody pro stromy tím, že sníh přihrneme ke kmenům. Vodu potřebují také stálezelené dřeviny, nezapomínejte na jejich zálivku ve dnech, kdy nemrzne. Podle lunárního kalendářejsou pro to nejvhodnější dny, když Měsíc prochází znamením Raka nebo Ryb. V tyto dny zalévejte i pokojové rostliny.

Čtěte také:

Zahrada v lednu: Období klidu i příprav na novou sezónu

Dva komposty ušetří práci

Můžete založit nový kompost. Pokud máte velkou zahradu, je vhodné mít komposty alespoň dva, na každé straně zahrady jeden, abyste nemuseli chodit s rostlinnými zbytky přes celou zahradu, ušetříte si tím čas i námahu. Kompost z loňského roku by se měl nyní převrstvit.

 

Vyneste muškáty na světlo

Nyní je vhodný čas na předjarní péči o zazimované muškáty a pelargonie. Vyneste je do teplejší místnosti na světlo a odstraňte jim suché a nahnilé části, zalijte je. Toto udělejte i s durmanem, ten ještě zařízněte. Oleandr můžete zmladit hlubším řezem. Prohlédněte a ošetřete i ostatní zazimované rostliny, části napadené plísní okamžitě odstraňte. Když Měsíc prochází „vzdušnými dny“, je dobré vyvětrat v místnostech se zazimovanými rostlinami – pokud nemrzne. Můžete začít s přesazováním pokojových rostlin.

Nezapomínejte na zvířátka

ptaci-v-zimeDo ptačích budek dosypte krmivo, případně ještě vyvěste nové krmítka. Stačí půlka kokosového ořechu se třemi provrtanými otvory na provázek pro zavěšení. Je dobré nalákat ptactvo na vaši zahradu, vaši péči vám oplatí tím, že budou v sezóně vyzobávat škůdce. Ochraňte budky před kočkami. Zkontrolujte zahradní jezírko, jestli je v něm větrací otvor pro ryby. Pokud zamrzl, udělejte nový.

Vysévejte zeleninu a letničky

Nyní již můžete vysévat do kelímků na parapet a pod sklo zeleninu a letničky, které pomalu vzcházejí. Jsou to petunie, begonie, pelargónie, dračík, hvozdík, šalvěj, verbena, nestařec. Dále vysazujte hledík, slaměnky, čínské karafiáty, slaměnky, afrikány, astry, macešky, sedmikrásky, prvosenky a jarní cibuloviny. Truhlíky přikryjte průsvitným papírem, aby v nich nevysychala půda. Do nepromrzlé půdu můžete vysadit tulipány. Ze zeleniny vysejte pod sklo papriku, lilek, celer, kerblík, květák, kapustu, brokolici, kedluben, pór cibuli, rajčata, mochyni, a různé druhy salátů k rychlení. Můžete vysít také semena trvalek.Vysejte semena muškátů a lichořeřišnice, pod sklo majoránku a jiné bylinky. Do studeného pařeniště vysejte ředkvičky, ředkev a mrkev k rychlení. Nechte předklíčit rané brambory při teplotě 12 – 14 st.C. Trvá 30-40 dní, než brambory naraší. Do teplého pařeniště vysejte kedlubny, pór a celer. Při vhodném počasí a spíše v jižních oblastech vysejte koncem měsíce přímo na záhon mrkev a petržel, cibuli, ředkvičky, řeřichu, špenát. Trvalky zasazené na podzim, které mráz vytáhl z půdy, přišlápněte, aby kořeny nezůstaly na vzduchu, totéž udělejte s česnekem. Sestřihněte loňské zbytky okrasných travin. Pokud chcete mít v kuchyni čerstvý zdroj vitamínů, vysejte na tácek s mokrou vatou řeřichu. Hodí se na chleba, do pomazánek i polévek a vyraší vám za pár dnů.

Péče o stromy a keře

Prohlédněte všechny ovocné stromy a odstraňte z nich mumifikované plody, které jsou semeništěm nemocí a škůdců. Nedávejte je z toho důvodu ani na kompost, je lepší je zničit. Při pěkném počasí můžete začít s roubováním peckovin. Je čas na řízkování listnatých keřů (břečťan, cesmína, ptačí zob) a balkonových květin, které přezimují na světle. Ochraňte stromy před ostrým zimním sluncem, aby se jejich kůra nepřehřívala a nezačala praskat. Natřete je vápnem nebo stačí z jižní strany opřít o kmeny prkno. Proveďte řez angreštu a rybízu, živých plotů a koncem měsíce také základní řez jabloní a hrušní. Mladým stromkům prořezávejte a prosvětlujte korunu tak, že odstraníte konkurenčí a křížící se větve. Řez udělejte vždy až za květním pupenem nebo plodným trnem. Nadměrně rostoucí odrůdy, které vytvořily druhé výhony, řežte až při rašení nebo i během tvorby květu. Zpomalí se tak jejich růst. Do připravených jam s kompostem vysázejte jabloně a hrušně. Koncem února proveďte řez vinné révy a bobulovin. K trvalkám přihrňte kompost. Vysazujte rybíz a ostatní ovocné dřeviny.

Příprava půdy

Pokud nemrzne, můžete již začít rýt záhony pro ranou výsadbu. Po zrytí je přikryjte na několik týdnů mulčem nebo černou folií, aby se půda prohřála. Mulč dodá půdě svým rozkladem potřebné živiny. Do pařeniště nastelte listí či koňský hnůj. Můžete založit nové teplé pařeniště.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
Métis – předškolní klub, Praha
Métis je předškolní klub, kter…

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechn...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechny...

rychlá legitimní půjčka od soukromé osoby

Dobrý den, byli jste na mnoha místech podvedeni a tentokrát hledáte čestného člověka, k...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.