Zahrada v lednu: Období klidu i příprav na novou sezónu

Zahrada v lednu: Období klidu i příprav na novou sezónu

Leden je pro zahradu obdobím, kdy by měla odpočívat, ideálně pod sněhovou pokrývku. Pro zahrádkáře je začátek roku také dobou, kdy je práce na zahrádce míň a kdy je čas trochu si odpočinout. Zároveň ale není dobré usnout na vavřínech. Leden je totiž ideální dobou pro plánování a přípravy na novou sezónu.

Čtěte také:

Zahrada v únoru

Kromě toho je důležité v lednu chránit zahradu před mrazem a kontrolovat stav dřevin na zahradě, zbavit je druhotné kůry, ve které se mohou ukrývat škůdci. Práce na zahradě je tedy pořád dost a zahrada v lednu vaši péči rozhodně potřebuje.

Záhony jako v peřince

Zahrada v lednu, nejchladnějším měsíci v roce, bývá zamknutá pod zámkem mrazu a často i schovaná pod přikrývkou sněhu. Ten je pro zahrádku důležitý – nejen že chrání záhony a dřeviny před mrazem, ale dodává mu také potřebnou vláhu, zejména v době pozdějšího jarního tání. Pokud je sněhu dostatek a odklízíte jej z jiných míst kolem domu, můžete jej – když je sypký a lehký – použít na zakrývání záhonků a půdy pod stromy jako zdroj vláhy.

Pokud sněhu v lednu příliš nenapadá, je nutné zahradu pravidelně zalévat. Vláhu potřebují zejména keře a stromy, ale také okrasné trávy či trvalky. Vody samozřejmě není potřeba tolik, jako na jaře či v létě, vyschnout ale rostliny nechat nemůžeme. Ideální je zalévat před polednem, kdy bývá nejtepleji a voda se stihne do večerních mrazů vsáknout do půdy ke kořenům.

Zahrada v lednu sníh potřebuje, všeho moc ale škodí. Závěje sněhu mohou snadno polámat větve zejména jehličnatých stromů. Je proto potřeba sníh z větví pravidelně oklepávat, koruny drobnějších jehličnanů je dobré ještě před zimou svázat.

Zahrada v lednu potřebuje ochranu před mrazem

Může se také stát, že je sněhu málo, přesto ale silně mrzne. Mráz pak může na zahradě v lednu napáchat značné škody. Když zahradu nechrání sněhová pokrývka, je potřeba jako izolaci zejména trvalkových nebo bylinkových záhonů či na mráz choulostivých rostlin zvolit jiný materiál.

Jako ochrana před mrazem místo sněhu dobře poslouží:

  • chvojí
  • sláma nebo seno
  • suché listí
  • netkaná textilie – např. juta

Ale pozor – pokud rostliny zakrýváte před mrazem, při oblevě je odkryjte, aby se nezapařily.

Zahrada v lednu_tipy (1)

Ochránit stromy před zvířaty

Zahrada v lednu ale potřebuje ochranu nejen před mrazy. Jistým nebezpečím jsou i zvířata, která stromky na zahradě mohou okusovat. Proto je potřeba stromy obalit pletivem či netkanou textilií. Pokud jste okousání nezabránili, je nutné alespoň rány ošetřit štěpařským voskem.

Zahrada v lednu čeká na prořezání a omlazení

Začátek roku je vhodný pro odstraňování suchých nebo nevhodně rostoucích větví i mrtvých nebo nemocných dřevin. Odstraňujeme také plané výhonky, sestřiháváme a omlazujeme živé ploty. Rány po řezech je potřeba zatírat štěpařským voskem.

Ze stromů je potřeba odstraňovat zbytky plodů, které by na jaře mohly být zdrojem infekcí a chorob. Stejně tak by se měla z ovocných stromů v lednu odstraňovat borka, tedy druhotná kůra, která je odumřelá a ukrývají se v ní škůdci a houby.

Řízkování a roubování

Pokud si troufnete, můžete na zahradě v lednu provádět i řízkování a roubování. Leden je totiž pro mnohé dřeviny tím ideálním časem pro rozmnožování řízkováním. Řízky necháváme volně ležet v chladném prostoru, například ve sklepě, případně svázané do svazků na chráněném stanovišti venku. Lze je také zapíchat do květináčů a umístit do pařeniště. Dbáme hlavně na to, aby nám do jara nevyschly a zůstaly živé.

Zahrada v lednu_tipy (2)

V lednu na zahradě můžete i zasít

Kromě řízkování se v lednu můžete pustit také do vysévání. Zahrada v lednu sice není místem, kde by se rostlinkám dařilo, předpěstovávat je ale můžete doma. Do misek nebo truhlíků je dobré v lednu zasadit sazeničky, které se poté pěstují ve skleníku. Vysévat tedy můžete třeba rajčata, papriky nebo salátové okurky, ale také některé okrasné květiny.

Některé rostliny dokonce mráz ke svému životu potřebují. Jde o některé trvalky, jejichž semena je potřeba zasít do venkovních truhlíků a nechat je tu projít mrazem, aby vyklíčily.

Příprava na příští sezónu

Ač se to na první pohled nezdá, zahrada v lednu vyžaduje dost práce. Přesto ale spoustu času strávíte místo na zahradě v teple domova. I zde se zahradě můžete věnovat – v lednu je potřeba důkladně promyslet jarní výsadby i nejrůznější úpravy, které byste na zahradě mohli v následující sezóně provádět. Kromě toho se můžete věnovat kontrole a údržbě veškerého zahradnického nářadí a náčiní, které budete od jara zase potřebovat. Stejně tak můžete opravit ploty, kůlny a podobně.

Leden rozhodně není dobou zahálky pro zahrádkáře. A pokud se své zahradě v lednu budete dostatečně věnovat, během roku se vám to mnohonásobně vrátí.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechn...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechny...

rychlá legitimní půjčka od soukromé osoby

Dobrý den, byli jste na mnoha místech podvedeni a tentokrát hledáte čestného člověka, k...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.