img

Zahrada v říjnu

Říjen je měsíc, kdy se v zahradě věnujeme především sklízení podzimní úrody, rytí, shrabování listí, a postupné přípravě zahrady na zimu. Rytí jsme…

zelenina1-3Říjen je měsíc, kdy se v zahradě věnujeme především sklízení podzimní úrody, rytí, shrabování listí, a postupné přípravě zahrady na zimu. Rytí jsme rozebírali podrobně v jednom z článků, doporučujeme si jej přečíst. Možná přehodnotíte význam rytí a tuto zbytečnou dřinu si ušetříte.

Sklízíme ořechy

Každý den sbíráme popadané ořechy a sušíme je na vzdušném místě. Nepomůžeme si, pokud je budeme předčasně srážet, podléhají pak dříve zkáze. Z ořechů můžeme vyrobit různé pochutiny a nápoje, viz. článek Vlašské ořechy – recepty, účinky na zdraví.

Uskladňujeme a zpracováváme ovoce a zeleninu

Sklízíme pozdější odrůdy ovoce, konzervujeme je a uskladňujeme je do sklepa. Z popadaných a potlučených plodů lisujeme mošt nebo je hned vykrájíme a zpracujeme. Je dobré se občas podívat do lunárního kalendáře, kdy je pro tyto činnosti vhodné datum, můžete tak předejít pozdějšímu plesnivění a hnilobě plodů.

Sklízíme listovou a kořenovou zeleninu, nedozrálá rajčata uložíme k uskladněným jablkům, kde postupně dozrají. Sklidíme poslední cukety, dýně a patizony. Sklízíme kapustu a zelí, které krouháme a nakládáme. Řežeme květiny na sušení.

Vhodný čas na sázení sromů

Je vhodná doba na sázení jehličnanů a stálezelených rostlin. Můžeme vysazovat i ovocné stromy s vyjímkou broskvoní, ty by zimu nepřečkaly, proto je sázíme až na jaře. Vysazujeme také zeleninu – ředkvičku, kerblík, petržel, mrkev, černý kořen. Vysadíme rostliny, které kvetou na jaře, a to narcisy, lilie a osúny. Choulostivé cibuloviny vyjměte z půdy a zazimujte v místnosti o teplotě 4-6 st.C.

Veškeré uvolněné záhony zamulčujeme, půdu tím udržíme kyprou, bude chráněná před mrazem a udržíme v ní bohatý půdní život. Zbytky rostlin použijeme jako mulč nebo je zkompostujeme, pálíme jen ty, které jsou napadené chorobami.

Sbíráme šípky

rosa-caninaDozrávají šípky, které sbíráme a sušíme na čaj. Čaj z šípků je nakyslé chuti a dříve býval pro lidi cenným zdrojem vitamínů v podzimním a zimním období. Šípky sušíme v sušičce na ovoce nebo na plechu v troubě při teplotě 60 st.C. Jestli chcete připravit čaj z čerstvých šípků, musíte je nejdříve rozpůlit nebo rozdrtit. Nechte je před vařením hodinu louhovat ve studené vodě.Pokud nechcete přijít o drahocenné vitaminy, nenechte čaj přijít do varu, zamezte jeho styku s kovem a nenechávejte ho dlouho stát na světle. K přípravě čaje s léčivými účinky na onemocnění močového měchýře a ledvin se využívají i samotná jadérka z šípků. Po prvním přemrznutí jsou šípky měkčí a sladší a v kuchyni se s nimi lépe pracuje. Z jejich červené dužiny se získává šípková dřeň na marmeládu. Z šípků se připravuje také šípkové víno i likér, známá je i šípková omáčka. Šípky můžeme po odstranění jadérek a chloupků konzumovat i syrové.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!