Rýt či nerýt?

Rýt či nerýt?

Říjen je v naší zahrádce spíše neplodným měsícem, vše se točí kolem sbírání poslední úrody, jejího uskladňování a také kolem rytí půdy. Většina zahrádkářů si bez rytí svoji zahradu nedokáže vůbec představit. Věřte či ne, bez rytí to jde také. 

Rýt či nerýt?

Pořádné podzimní zrytí zahrady pokládá většina zahrádkářů za základ správné péče o zahradu. Zdravou zahradu však můžeme mít i bez rytí. Nevěříte? Pro vysvětlení nemusíme chodit daleko, stačí se podívat do okolní přírody. Tam venku půdu nikdo neryje, občas někde divoká prasata nebo krtek.. A přesto se nezdá, že by tím rostliny a stromy nějak strádali. Proč se tedy my na svých zahrádkách každý podzim tak „dřeme“ a ničíme si záda?

Půda „vzhůru nohama“

Dobrá půda je pro naši zahradu ten nejzákladnější předpoklad dobré úrody, je to výrobní prostředek, nositelka života.  Půda je sama o sobě živý organismus a měli bychom ji tak brát a podle toho se o ni starat. Vysvětlíme vám, co se vlastně v půdě děje, když ji obrátíme „vzhůru nohama“. V půdě žije nesčetné množství mikroorganismů, z nichž některé potřebují k životu kyslík (aerobní mikroorganismy) a jiné naopak (anaerobní mikroorganismy). Jakmile půdu rýčem obrátíte naruby, ocitnou se anaerobní mikroorganismy na povrchu půdy, kde hynou a aerobní pod povrchem, v prostředí, kde rovněž hynou. Přitom se také prudce změní teplota, pro mikroorganismy další důležitá podmínka k životu. Část mikroorganismů naštěstí toto zemětřesení přežije a za čas se opět rozmnoží. My bychom ale měli tyto mikroorganismy v půdě podporovat, ne je hubit.

Jaká je naše půda?

Pokud máme půdu příliš zhutnělou, slehlou, těžkou a bez humusu, pak je rytí namístě. Taková půda bývá po přílišném používání syntetických hnojiv či pokud ji utužíme těžkou mechanizací nebo po ní chodíme. Těžkou půdu poznáme tak, že vezmeme hrst půdy a v dlani ji zmáčkneme. Jestliže se půda rozpadá, je to lehká půda a rýt ji nemusíme. Stačí ji vyživit dodáním organické hmoty – mulče. Pokud se nám půda v dlani slepí, je to těžká, jílovitá půda a my jí také můžeme pomoci mulčem, smícháním půdy s pískem nebo popelem, použijeme i drcenou kůru. Vysazením luštěnin a jetelovin se půda provzdušní.

Co namísto rytí

Rytí se nemusíme úplně vzdát, pouze ho můžeme provádět takovou formou, která bude citlivá k půdě i k nám, tedy rycími vidlemi nebo rytím nadvakrát. Při použití rycích vidlí postupujeme tak, že vidlemi po zapíchnutí zahýbáme nebo půdu pouze podebereme, nepřevracíme ji. Poté na půdu rozhodíme hnůj. Toto rytí rycími vidlemi je také mnohem méně namáhavé, než rytí klasické. Rytí nadvakrát spočívá v tom, že nejdříve vyryjeme vrchní vrstvu půdy, tzn.rýč zaboříme do země pouze napůl a vrstvu půdy odložíme. Spodní vrstvu obrátíme nebo prokypříme rycími vidlemi, navršíme na ni hnůj a poté přikryjeme odloženou vrchní vrstvou. Takto nezpůsobíme půdě takové škody a přitom bude dobře provzdušněná. Jestli přesto nedokážete bez rytí být, zkuste zpočátku zrýt jen část zahrady a alespoň jeden záhon nechte ležet jen tak nebo ho prokypřete vidlemi.  Na jaře zasaďte stejné plodiny do obou záhonů a můžete výsledek porovnat.

Ryjte v noci

Pokud si přesto bez rytí nedokážete svoji zahrádku představit, poradíme vám jeden dobrý fígl. Ryjte v noci! Asi si teď klepete na čelo, ale hned vám vysvětlíme, proč je rytí v noci nejlepší. V půdě se nachází velké množství semen různých plevelů, které čekají jen na to, až dostanou signál k tomu, aby začaly klíčit. Ten přijde v okamžiku, kdy se, byť jen na malou chvíli, tyto semena dostanou na světlo. Pokud tedy budete rýt v noci, vyklíčí pouze ta semena, která jsou na povrchu a tento plevel už hravě zvládnete. A jestli to chcete opravdu zkusit, vyberte si k tomu úplněk nebo dny kolem něj, to je v noci nejvíc vidět :)



Diskuse k článku

  • Martinek

    09:09 11. 2. 2021 0
    To noční rytí je zajímavé. O tom jsem ještě neslyšel..akorát tedy trochu nepraktické, to je jasné. Jinak rytí je na zahradě nutností, pokud zrovna nepěstujete některé nenáročné rostliny, co nevyžadují tolik živin.

Lunární kalendář

PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ČTVRTEK 08. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

OKAMŽITÉ A NALÉHAVÉ PŮJČKY.. Dobrý den, potřebujete půjčku? Na dům? Na podnikán�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

OKAMŽITÉ A NALÉHAVÉ PŮJČKY. Dobrý den, potřebujete půjčku? Na dům? Na podnikání...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Nowadays, it is difficult to find a serious loan due to several scams related to advertising on...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.