Pěstování dýně není složité. Stačí zajistit dostatečnou závlahu, sluníčko a hnojivo.

Pěstování dýně je vhodné započít v květnu. Jak na to?

Pěstování dýně není nikterak složité a zvládne to i začátečník. Nejvhodnější doba k výsadbě právě nastala, a tak můžete zvažovat, jaký druh zvolíte. Naskýtá se totiž hned několik možností. Stane se vaším favoritem máslová dýně, nebo Hokkaido, která se před přípravou pokrmů nemusí loupat?

Než se pustíte do samotného pěstování dýně, je potřeba zajistit pro růst plodin i vhodnou zeminu, která by měla obsahovat zejména dusičnany. Výtečně podpoří zakořenění dýní půda s kompostem, slepičím trusem či s NPK hnojivem (směs dusíku, fosforu a draslíku).

Pěstování dýně není složité: Začněte volbou odrůdy

Před zahájením pěstování dýně budete postaveni před velké rozhodnutí, a to jakou odrůdu vlastně zvolit? Zahradnictví totiž nabízí celou paletu dýňových semínek k výsadbě. Mezi nejoblíbenější patří rozhodně Hokkaido dýně, která mívá po dozrání hmotnost kolem kilogramu až dvou (červený druh). Vybírat ovšem můžete i zelenou dýni Hokkaido, která mívá hmotnost vyšší zhruba o jeden kilogram oproti té červené. Mezi další populární druhy se pak řadí i dýně máslová, špagetová, muškátová, velkoplodá zvaná Goliáš a dostupné jsou i okrasné dýně.

Čtěte také:

Staňte se expertem na druhy dýní: Každá je vhodná na jiné recepty z dýně

Pěstování dýně v praxi aneb jak se stát úspěšným zahrádkářem?

Až zvolíte druh dýňových semínek, můžete začít vysazovat na zahradu. Vyberte si optimálně období kolem poloviny května. Co se týká ideálního místa k výsadbě, mělo by být rozhodně slunné. Osivo následně vložte do půdy prokypřené hnojivem. Ideální hloubka je 3 až 5 centimetrů. Semena by měla být od sebe vzdálená minimálně půl metru až metr (větší odrůdy potřebují přirozeně více místa k růstu i kořenění). Co se týká zálivky, nemusíte to s ní nijak přehánět, vsaďte ale na pravidelnost a preferujte dešťovku. Vhodné je semínka zejména zpočátku hojně zavlažovat. Jakmile se objeví první lístky, neměli byste je vodou kropit (mohou totiž posléze hnít). Rovněž nezapomeňte na pravidelné odstraňování plevele ze záhonů.

Do pěstování dýně se může pustit i začátečník.

Pěstování dýně je zdárně u konce. Kdy můžete sklízet?

Pakliže se vám pěstování dýně úspěšně zdařilo, můžete zhruba za 4 měsíce od výsadby plody sklízet. To vychází cca na počátek září až jeho polovinu. A jak poznat zralost svých dýňových zázraků? Zkuste vnořit do slupky nehet prstu, měla by být velmi tvrdá. Při sklizni pak nechávejte na dýni stopku o délce alespoň dva centimetry (lépe i delší), aby vám plod nezačal uhnívat a zůstal dlouho čerstvý a bez poškození. Nakonec nechte dýně sušit na slunci či teplém místě asi 7 dní.

Pěstování dýně a následné uskladnění plodů

Když překlenete fázi pěstování dýně a také její sklizeň, je potřeba plody důkladně uskladnit. Tak učiňte ideálně v místnosti, kde je kolem deseti až patnácti stupňů Celsia. Vyhněte se místům, kde se kumuluje větší vlhkost (lednici a sklepu). Dýně by mohly uhnívat, potřebují suché prostředí. Rovněž myslete na to, že by se jednotlivé kusy neměly vzájemně dotýkat. Ideální nádoba ke skladování je papírová krabice, anebo plastová bedýnka se senem. V případě, že zeleninu uskladníte vhodným způsobem, vydrží vám čerstvá až šest měsíců (hlavně odrůda Hokkaido).

Pěstování dýně a zahrádkářské kuriozity

Na závěr si ještě řekněme, jaké zahrádkářské kuriozity můžete zažít, pokud se pustíte do pěstování dýně. Skončit můžete třeba jako dva Britové, kterým se podařilo „vypiplat“ doslova gigantický kousek vážící necelých 1 105 kilogramů. Tento dýňový plod měl kromě jiného obvod neuvěřitelných 7 metrů. Takový poctivý kus byste jen horko těžko přepravili do svého domova. Za „Mičurina“ v sukních by se mohla považovat i česká pěstitelka ze Strakonicka, které na zahrádce vyrostla dýně vážící 41 kilogramů s obvodem 1 metr a 66 centimetrů.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.