Papája se dá v kuchyni připravit na mnoho způsobů

Papája je božské zdravé ovoce. Věděli jste však, že její semena je možné využít jako náhražku pepře?

Papája skvěle chutná, ale také prospívá. Ocení ji především ti, kteří si stěžují na problémy se zažívacím ústrojím. Totiž právě pro žaludek je papája cenným přírodním léčivem.

Papája obecná je rostlina připomínající strom. Jde však o mohutnou bylinu s dutou, skořicově zbarvenou lodyhou, která neobsahuje dřevo. Je jediným druhem v čeledi papájovité. Jedná se o teplomilnou rostlinu, jež se vyskytuje v tropických a subtropických oblastech a její domovinou je Střední Amerika. Název papája se vžil i pro plody rostliny, jež připomínají tykev a mohou mít různý tvar i velikost. Některé plody dosahují hmotnosti až deset kilogramů

Může se papája pěstovat i v našich podmínkách?

Papája dorůstá výšky až deset metrů, jen kmen má v průměru až třicet centimetrů, k vrcholu se zužuje. Na vrcholu jsou pak opadavé žlutozelené listy. Právě takové uspořádání dodává papáji vzhled palmy. Papája plodí třetím rokem a během roku vyprodukuje 30 až 150 plodů. Dožívá se 25 let v přirozeném prostředí. Na plantážích je likvidována po šesti až sedmi letech. Dobrou zprávou je, že si papáju můžete zkusit vypěstovat i doma ze semen. Vyžadovat bude teplo a vysokou vzdušnou vlhkost. A také pravidelnou zálivku. V létě vydatnou, v zimě mírnou. Navíc přes zimu nesmí teplota klesnout po 15 stupňů Celsia.

Čtěte také:

České superpotraviny mohou nahradit ty exotické. Používáte je?

Maracuja, rambutan, pitahaya a další méně známé druhy exotického ovoce, které stojí za to vyzkoušet

Exotické i běžné potraviny pro dobrou náladu, které vás dostanou z deprese

Papája ukrývá šťavnaté bobule skvělé chuti

Plodem papáji jsou bobule vážící půl až deset kilogramů. Bobule obsahují šťavnatou dužninu tři až čtyři centimetry silnou. Dužnina má žlutou, oranžovou až karmínově červenou barvu a ve zralosti medově nasládlou chuť. V bobulích ve středové dutině se nachází velké množství semen pepřovité chuti. Semena jsou drobná, asi pět milimetrů velká, černošedé barvy a obalená rosolovitým míškem. V jednom plodu jich je 1 000 až 1 500. Stejně jako kmen i plody jsou prostoupené mléčnicemi a v nezralém stádiu produkují po naříznutí latex. Latex z plodů i kmene obsahuje velké množství látky papainu a využívá se například na výrobu léků a doplňků stravy.

Papája: semena místo pepře?

Semena papáji se po rozdrcení skutečně používají jako náhražka pepře. Obsahují však také látky, které jsou přírodním prostředkem proti parazitům (hlístům), a to i preventivně. Mají antivirový, antibakteriální a protirakovinný účinek. Jsou známé i protizánětlivými vlastnostmi, které předcházejí artritidě, bolesti kloubů a jiným zánětlivým stavům. Ovšem vyvarovat semínkům (stejně jako celé rostlině) by se měly těhotné a kojící ženy. Důvodem je to, že semena působí abortivně, což znamená, že vyvolávají potrat.

Papája pro zdraví

Papája obsahuje mnoho cenných látek. Jednou z nich je právě proteolytický enzym papain, jenž štěpí bílkoviny v potravě na aminokyseliny a zabezpečuje tvorbu trávicích enzymů, čímž pomáhá při špatném trávení, překyselení žaludku, žaludečních a dvanácterníkových vředech a při pálení žáhy. Rostlina dále obsahuje velké množství vitamínu C, a to 60 miligramů na 100 gramů plodu, což je podobné množství, jako obsahuje citrón.

Papája je značně prospěšné ovoce

Také v ní najdeme beta-karoten a menší množství vitamínů skupiny B. Z minerálních prvků je zde ve větší míře zastoupen draslík, vápní, hořčík, fosfor a minerály s menším podílem jako železo, měď, sodík. Papáju ovšem nesmí konzumovat ani užívat ve formě přírodních doplňků stravy pacienti s poruchou srážlivosti krve. U citlivějších osob se pak může objevit i alergická reakce.

Papája na talíři

V kuchyni se papája používá především čerstvá. Konzumuje se zbavená slupky a semen. Je vhodná jako dezert po obědě nebo jako snídaně. Podává se jen pokapaná citronem či limetkou pro zvýraznění chuti. Je také vynikající v ovocných i zeleninových salátech, dezertech, koktejlech a zmrzlinách. Může se ale přidávat i k masům, rybám či mořským plodům. Nezralé plody se musí vařit. Ze zralých plodů lze připravit i marmeládu.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.