Vyzkoušíte kompostování?

Chystáte se založit kompost a začít s kompostováním? Poradíme vám, jak na to

Kompostování je proces, při kterém se organická hmota, jako jsou zbytky potravin, listí či tráva, rozkládá na půdu. Je to tedy ideální způsob, jak recyklovat zbytky z kuchyně a třeba i nevyužité přebytky ze zahrady. Díky kompostování budete mít na zahradě mnohem kvalitnější půdu.

Skvělá zpráva je i to, že kompostování je velice jednoduché a nestojí vlastně ani žádné peníze. A nenechte se mýlit: kompostování není jen pro ty, kteří mají zahradu. Malý kuchyňský kompost si můžete založit třeba i v bytě. A hlínu pak využít třeba do květináčů s kytkami.

Co je to kompost a kompostování?

Kompost je vlastně organická hmota, kterou je možné přidávat do půdy, abychom podpořili rostliny v jejich růstu. K výrobě kompostu se využívají výhradně přírodní materiály, které bychom jinak vyhodili, například zbytky jídla, odřezky ovoce a zeleniny, shrabané listí, posekanou trávu a podobně. V kompostu se totiž všechny tyto ingredience časem rozloží

Čtěte také:

Vybudujte si domácí vermikompostér. Poradíme, jak založit kompost

Bioodpad není odpad. Kompostování přináší samá pozitiva

Stop plýtvání! Naučíme vás, jak zpracovávat zbytky jídla

Výhody kompostování

Kompostování má nesporně mnoho výhod. Mezi ty největší rozhodně patří:

Snížení množství odpadu –⁠ místo toho, abychom vyhodili zbytky jídla, je jednoduše dáme do kompostu a přeměníme na užitečnou surovinu. Snižujeme tedy plýtvání potravinami a pomáháme minimalizovat náš dopad na životní prostředí.

Obohacování půdy – kompostování pomáhá půdě, aby mohla zadržovat více vlhkosti i živin. Rovněž kompost pomáhá zabránit půdní erozi.

Eliminace syntetických hnojiv – když budete používat kompost, nepotřebujete využívat syntetická hnojiva. Kompost má oproti nim navíc tu výhodu, že neobsahuje škodlivé chemikálie a půdě navíc ještě pomáhá.

Kompostování: Co všechno lze kompostovat?

Než se do kompostování pustíte, měli byste si zjistit, co všechno můžete do kompostu dávat a čemu je naopak vhodné či důležité se zcela vyhnout. Kompostovat lze téměř většinu organických materiálů, například zbytky ovoce a zeleniny nebo shnilou zeleninu i ovoce, odřezky pokojových rostlin, zbytky po vylouhování bylin na čaj, vaječné skořápky, ořechové skořápky (krom vlašských ořechů), vlasy a zvířecí srst, nebělené papírové ubrousky, ekologický rozložitelný toaletní papír, posekanou trávu, shrabané listí, květiny, piliny či dřevěné třísky. 

Do kompostu lze zužitkovat veškeré zbytky

Naopak některé, i když organické ingredience, do kompostu nepatří. Mohou totiž například přitahovat škůdce či hlodavce. Anebo obsahují škodlivé či nevhodné sloučeniny. Patří sem výkaly domácích zvířat, použité stelivo, zbytky a kosti z masa a ryb, listy a větve ořešáku (uvolňují sloučeninu, která je pro rostliny toxická), popel z kamen či dřevěné uhlí, tuk nebo olej na vaření, pečivo, napadené či nemocné rostliny.

Jak začít s kompostováním?

Nejprve si určete místo, kde kompost založíte. Měla by to být větší plocha, ideálně ve stínu a s dostatkem drenáže. Rovněž by to měla být snadno dostupná část zahrady, kam se ale běžně nedostanou zvířata. Budete-li kompostovat doma, pak si jednoduše pořiďte kompostovací nádobu. Dá se koupit téměř ve všech prodejnách s domácími nebo zahradnickými potřebami. 

Jakmile budete na kompostování připraveni, můžete začít přidávat organický materiál. Ideálně je doporučeno střídat hnědé a zelené materiály ve vrstvách. Mezi zelené materiály patří především potraviny a květiny, mezi hnědé materiály se pak řadí větve, papír, sláma, piliny či dřevěné štěpky. 

Vytvořenou hromadu je pak vhodné pravidelně obracet, abyste zajistili efektivitu kompostování. Použít k tomu můžete lopatu nebo vidle. Do kompostu tak přivedete i vzduch a vlhkost, což je potřeba. Obracet kompost je vhodné zhruba jednou týdně, záleží však na jeho velikosti.

Počítejte také s tím, že potrvá několik týdnů až rok, než se všechny materiály zcela rozloží. Kompost, který je připravený k využití, je tmavě hnědý a drobí se, podobně jako půda. Rovněž by měl mít zemitou vůni a nesmí obsahovat žádné velké kusy původně vloženého materiálu.

Nyní už tedy můžete svůj kompost využít pro zahradu nebo pro pokojové květiny.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.