Jak založit kompost a zajistit si tak bohatší úrodu

Jak založit kompost a zajistit si tak bohatší úrodu

Během kompostování se z biologického odpadu stává materiál obsahující humus. V humusu se vážou organické a minerální látky a vody, ty jsou pak dále k dispozici pro rostliny. Hotový kompost se pak stává kvalitním hnojivem, které obsahuje vše, co při pěstování z půdy odebíráme a potřebujeme pro dobrý růst rostlin, květů i plodin.

Při výrobě kompostu samotného zvažte, co přesně chcete kompostovat, co lze kompostovat a jaké množství organického odpadu a materiálu budete nyní i v budoucnu zpracovávat. Dodržujte pravidla kompostování.

Jak kompost vyrábět

Kvalitní kompost je bohatý na živiny a na humus. Samotné kompostování je procesem podobným přirozeným humifikačním pochodům probíhajícím v půdě. Díky tomu, že mikroorganismům a bezobratlým živočichům připravíme ty nejvhodnější podmínky, se celý proces urychlí, a my si tak můžeme připravit kvalitní humusové látky v horizontu půl roku i dříve. Je třeba mít na paměti, že humifikační pochody vyžadují čas.

Jak snadno založit kompost na zahradě

Pokud si nemůžeme dovolit velký kompost, postačí nám i malý kompostér. Pro umístění kompostu je nejvhodnější pohostinné a závětrné místo. Kolem je možné vysadit keře, které jej zakryjí a částečně zastíní a pomohou také s udržováním vlhkosti v kompostu.

V místě založení vyberte půdorys kompostu a z něj odstraňte drny trávy. Na tuto odkrytou půdu pak budeme pokládat základní vrstvu z hrubších klacíků. Tato vrstva bude sloužit jako provzdušňovací a drenážní systém. Mezi zemí a kompostem nesmí vzniknout v žádném případě nějaká neprostupná bariéra, protože jinak by do něj mikrobi a žížaly neměli přístup. Právě těmto živočichům totiž vděčíme za to, že z odpadu nám vznikne kvalitní hnojivo. Také ohrazení kompostu by mělo být vzdušné, k ohrazení jsou vhodné třeba staré trámy, prkna, plotovky, laťky. Postavit je můžete i z perforovaných cihel.

Zrání kompostu

Pokud máte kvalitně založený kompost, pak během jednoho roku díky přírodním procesům dozraje. Získáte substrát napěchovaný živinami, který nezapáchá. A správně udržovaný kompost nešíří do svého okolí ani žádné pachy. Pokud je připravený kompost dostatečně vzdušný, není ani nutné jej přehazovat, ale jedno či dvě přehození mohou proces zrání poměrně urychlit. Vnější části kompostu by se měly dostat dovnitř. Kompost je možné i přikrýt, a to třeba starou dekou, textilií nebo vrstvou slámy. Důležité je, aby tento materiál byl rovněž prodyšný. Pomůže udržet teplo, které urychlí rozklad.

Kompost by měl být vlhký, avšak nikoliv mokrý. Po dlouhotrvajícím suchu prospěje kompostu pokropení dešťovou vodou. Zakoupit můžete i tzv. kompostový startér, který urychlí proces zrání, obsahuje totiž potřebné mikroorganismy. Stejně dobře ale poslouží i zkvašený výluh z kopřiv, kostivalu či slepičinců nebo hnoje.

kompost

Co vše můžeme zkompostovat

Kompostovat můžeme posekanou trávu, slámu, listí, piliny, kůru, podrcené větve i kuchyňský organický odpad (včetně kávové sedliny a čajových sáčků). Kompostovat lze dokonce i nepotištěnou lepenku a nepotištěný papír. Velmi cenným materiálem pro kompost jsou kopřivy a další plevele, kompostované s kořeny ale mohou některé přežít. Kořeny je proto jistější kompostovat odděleně (například v perforovaných plastových pytlích) a do kompostu je pak přidat nejdříve po půl roce. Do kompostu nepatří zralá semena plevele.

Kompostéry pro malé zahrádky

Hotové plastové kompostéry, které je možné zakoupit, nemají příliš prodyšné stěny, a proto dbejte na to, aby odpad do nich vkládaný nebyl příliš mokrý, jinak totiž namísto žádoucích aerobních procesů dojde k hnití. Malý kompostér si však poměrně jednoduše můžete i sami vyrobit. Postačí Vám k tomu děrovaný sud či popelnice nebo vyšší ohrádka z prken. Vršek je možné přiklopit nějakým improvizovaným poklopem, starým kobercem či jinou textilií.

Speciální komposty

Kompostování listí na podzim

Na zahradách, kde se nachází velké množství dřevin a listnatých stromů, bývá na podzim velký přebytek listí. Shrabané listí do kupy lze uložit na klasický kompost a zatížit jej vrstvou zeminy. Vhodné je kompostovat listí i zvlášť, neboť tleje poměrně dlouhou dobu. K výrobě kompostéru na listí postačí obyčejná bednička, jejíž stěny vyplníte králičím pletivem. Do kompostéru napěchujte mírně vlhké listí a přikryjte starým kobercem. Částečně zkompostované listí je možné užívat jako skvělý mulč, který půdu obohatí o humus a živiny. Během dvou let vznikne z listí kvalitní a jemná listovka, vynikající do záhonů, na hnojení drobného ovoce, do květináčů i na trávník. Celý proces urychlíte, když před kompostováním listí ještě rozdrobíte, třeba přejetím přes malé kupky listí travní sekačkou.

Listí z různých druhů stromů se navzájem značně liší. Bukové listí je bohaté na vápník, z dubového listí získáme naopak kompost s nízkou hodnotou pH. Velmi hodnotné je březové listí. Aby se listí neslepilo dohromady a tzv. nespékalo, mísíme ho při kompostování s hrubším materiálem a zralým kompostem nebo zeminou.

Kopřivový kompost

Kompost z čerstvých kopřiv je jedním z nejlepších kompostů vůbec. Kompostujeme rozřezané rostliny bez kořenů v kombinaci se zeminou nebo starším kompostem v poměru tři díly kopřiv a jeden díl zeminy. Vše provlhčíme. Kompostované kopřivy sesekněte určitě ještě v době před jejich kvetením, tehdy je jejich působení a síla největší.

Zeminový kompost

Tento kompost má vysoký podíl zeminy a je poměrně chudší na živiny, Tvoří se z drnů trávy, bahna apod. Při kompostování klademe drny kořeny nahoru, mezi dvě vrstvy vložíme vždy trochu zralého kompostu. Bahno necháme v tenčí vrstvě nejprve vyschnout a poté kompostujeme s hrubším, dřevitým materiálem. Velice vhodné je přidat i zralý kompost. Drnový kompost je dobrý k hnojení květin.

Zkompostovaný hnůj

Čerstvý hnůj se ke hnojení nepoužívá, neboť živiny se z něj velmi snadno vyplaví z půdy do spodní vody a navíc hrozí zvýšené napadení zeleniny různými škůdci a houbami. Proto je vždy lepší hnůj nejprve zkompostovat. Kompostujeme čerstvý, nejlépe slamnatý hnůj. Nejvyrovnanější je hnůj hovězí, složení ostatních druhů hnoje je poněkud jednostranné. Hnůj vrstvíme spolu se zeminou, můžeme přidat horninovou moučku, popel ze dřeva.

Za nejlepší je považován hovězí hnůj, prasečí hnůj je poněkud vodnatý a studený a je lepší jej předsušit. Koňský hnůj poměrně lehce přeschne a přehřeje se. Je možné kompostovat i hnůj králičí nebo drůbeží a holubí trus, který je naopak od koňského potřeba před kompostováním navlhčit, je-li suchý až přeschlý.

Kůrový kompost

Z kůry je možné připravit kompost, který je skvělou náhradou rašeliny, je však třeba dávat pozor na to, aby kůra nepocházela ze stromů přespříliš intenzivně ošetřovaných insekticidy. Rozdrcenou kůru kompostujeme spolu s materiály bohatými na dusík, což je třeba drůbeží trus. Kůrový kompost má lepší strukturu, než má rašelina a jeho pH je neutrální.

Trávový kompost

Máme-li větší travnaté plochy a trávníky a žádná zvířata, která by trávu případně spásla, pak ji můžeme i kompostovat. Trávu kompostujeme společně s větvemi stromů a keřů po řezu, s listím nebo rákosem. Kompostovaná tráva se může přehřívat, čímž pak hrozí nebezpečí zhroucení hromady a její hnití. Tomuto stavu můžeme zabránit tím, že trávu necháme nejprve zavadnout a mísíme poté se zeminou a dbáme na dostatek vzduchu v hromadě. Když do kompostované trávy navíc zamícháme i roztrhaný karton nebo papír, postaráme se tím o dobrou strukturu kompostu. Přidat je vhodné i vápno nebo horninovou moučku. Trávový kompost se hodí k zelenině první trati a ke květinám.

Kompost z mechu

Větší množství mechu nikdy nekompostujeme společně s běžným kompostem. Mech by nám totiž brzdil procesy rozkladu v běžném kompostu již rozběhlé a tak jej kompostujeme zvlášť. Protože mech je kyselý, přidáváme také vápno a doporučuje se smísit mech s namočeným a rozcupovaným kartonem a vrstvit jej s organickým hnojivem bohatým na dusík. Při vrstvení můžeme materiál občas pokropit zákvasem z kopřiv či slepičinců, urychlíme tím pochody přeměny. Takovýto druh kompostu je skvělý například pro rajčata.

Kompost z odpadu při řezu stromů

Rozdrcené větve z řezu můžeme využít přímo jako mulč v sadu, ale můžeme je i kompostovat. Prosypáváme je přitom zeminou a kropíme zákvasem vyrobeným například z kopřiv. Úplná přeměna dřevnatého materiálu na zeminu trvá déle, než je tomu u běžných kompostů. Čím jemněji ale větvičky rozdrtíme, tím rychleji bude probíhat jejich přeměna. Při kompostování čerstvých zelených větviček může dojít snadno k jejich přehřátí a přeschnutí, proto kompost občas pokropíme vodou nebo zákvasem. Takovýto kompost má dobrou strukturu a hodí se obzvlášť ke hnojení bobulovin a jako zemina pro květiny.

Kompostování slámy

Kompostování slámy není úkolem právě jednoduchým. Slámu je třeba nejprve rozdrtit a řádně provlhčit. K tomu se nejlépe hodí kopřivový zákvas nebo kompostový výluh - zralý kompost rozmíchaný ve vodě. Takto připravenou slámu vrstvíme společně se zeminou nebo zralým kompostem a zvlhčujeme kropením. Podle možnosti přidáme ke každé vrstvě čerstvé kopřivy nebo jinou zelenou hmotu. Ze slámy získáme pak kvalitní kompost už za půl roku a vhodný je ke hnojení bobulovin, cibule nebo mrkve.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 19. 01. 2022
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 20. 01. 2022
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 21. 01. 2022
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 22. 01. 2022
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 23. 01. 2022
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 24. 01. 2022
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 25. 01. 2022
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Hledáte zázrak na hubnutí? Seznam bylin, které vaši snahu podpoří

Říká se, že bez práce nejsou koláče a u hubnutí to platí dvojnásob. Pokud na vás svátky zanechaly nějaká ta kila navíc, je načase zase dodržovat pravidla zdravého stravování. A zařadit můžete i bylinné pomocník...

Nevěra z pohledu žen a mužů aneb Jak to bylo tehdy a jak je dnes?

Nevěra bývá velmi častým problémem v partnerských vztazích. Není žádnou novinkou, že ženy a muži na ni nahlíží rozdílným způsobem. Jedno je však jisté, většinou předznamenává nalomení důvěry mezi dvěma lidmi. J...

Barvy v interiéru volte uvážlivě. Mají značný vliv na psychiku

Barvy v interiéru působí na duši člověka velmi intenzivně. Obvykle je člověk vybírá dle svých osobních preferencí a možná tak trochu vypovídají i o jeho povaze. Introverti mohou inklinovat k tlumenějším a uklid...

Opravdu jantarové korálky děti zklidní a pomohou jim od bolestí?

Jantar a jantarové korálky se staly populárním doplňkem nejmenších dětí. Maminky jim jej pořizují, protože se o jantaru traduje, že může kojencům pomáhat například při růstu zoubků. Co je na tom pravdy a kde se...

Skutečně může modré světlo z elektroniky způsobit nespavost či bolesti hlavy?

Modré světlo je všude kolem nás. Jde o typ světla, který produkují LED obrazovky počítačů, notebooků, telefonů nebo televize. Modré světlo dokonce produkují i úsporné žárovky nebo zářivky. Co to tedy přesně je ...

Nesplněná vánoční přání aneb Když Ježíšek nepřinese dětem to vytoužené

Nesplněná vánoční přání se mohou na první pohled jevit jako příkoří milovaným dětem, jenže psychologové se na věc dívají jinak. Někdy mohou být dokonce jakýmsi výchovným „darem“, který vaše ratolesti ochrání do...

Přátelství podle horoskopu aneb S kým si budete nejlépe rozumět?

Přátelství podle horoskopu se může zdát na první dobrou jako určitý paradox, jenže ať chcete nebo ne, i na výběru kamarádů se může z části podílet astrologie. Samo sebou si své nejbližší vybíráte podle osobních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Solná jeskyně může pomoci s mnoha zdravotními problémy. Proč ji navštívit?

Solná jeskyně nabídne příjemné a ozdravné prostředí. Pouhých 45 minut pobytu v ní je prý srovnatelných se třemi dny na zahraniční dovolené u moře. Působení léčivé soli se však můžete vystavovat kdykoliv jen chc...

Trápí vás bolavé klouby? Pusťte se do cvičení, které vás postaví na nohy

Zařadit cvičení do běžného života může být náročné i pro zcela zdravého jedince, natož pak pro člověka, který má bolavé klouby. Přesto právě při problémech s klouby, je cvičení nadmíru důležité. Tedy chcete-li ...

Síla pozitivního myšlení. Ovládněte svoji mysl a získejte vše, po čem toužíte

Pozitivní myšlení je základem úspěchu. Hovoří o tom psychoterapeuti, zaměřují se na to kouči a dokonce bylo na toto téma sepsáno nespočet knih. Síla pozitivního myšlení nám může přinést osobní růst i úspěchy.

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Babské rady, které pomohou s různými vánočními nehodami

Na babské rady se obracejí lidé i v jednadvacátém století. Jsou to lety osvědčené postupy a nemusí se týkat výhradně jen lidového léčitelství. Víte například, jak si poradit s takovými vánočními nehodami? Může ...

Jedu v rychlíku a ten nestaví...

Taky máte někdy pocit, že jedete v rychlíku a ten prostě nestaví? Tak přesně tohle prožívám teď já. Vzala jsem pozici šéfredaktorky, před pár měsíci a vlastně mě to baví. Jenže... mám pocit, že prostě jedu jako fretkomyš a vůbec nestihám svůj vlastní život. Asi budu muset začít přibržďovat, jinak mě jebne, přátelé... Voni jsou prej svátky? Já si kvůli tý hromadě práce ani nevšimla...