Alergie na kovy představuje velkou nepříjemnost. Pozor hlavně na nikl

Alergie na kovyAlergie na kovy je nepříjemná kontaktní alergie. Nejčastější je asi alergie na nikl, ten se může objevit i ve stříbrných špercích.Alergie je reakce imunitního systému organismu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí. Tato reakce je však nějak přehnaná a nepřiměřená a manifestuje se různými nepříjemnými zdravotními projevy a obtížemi. Alergie na kovy pak patří mezi tzv. kontaktní alergie. Kontaktní alergická reakce vzniká většinou několik hodin nebo i dní od kontaktu s alergenem, někdy se však objevuje přecitlivělá reakce okamžitě, jindy až po opakovaném styku látky s pokožkou. Nejrozšířenější kontaktní alergií je v současné době přitom zřejmě právě alergie na kovy.

Dokud se člověk s alergií na kovy nesetká, tak si ani neuvědomí, kolik nebezpečí na alergika v jeho okolí vlastně číhá. Pokud jde o předměty, které jsou v našem životě nahraditelné, jako jsou například šperky, hodinky, kovové obroučky brýlí či knoflíky na džínsech, pak se jedná o situaci sice poměrně nepříjemnou, ale řešitelnou. Horší je to u věcí, se kterými se setkáváme v běžném rutinním používání v denním životě, jako jsou například mince, klíče, kliky u dveří, příbory nebo vodovodní kohoutky nebo příbory a nádobí.

Nejobvyklejší druhy kontaktních alergií

 • Alergie na kovy – nejčastěji nikl, chrom, kobalt
 • Alergie na některé chemikálie
 • Alergie na některá léčiva
 • Alergie na přírodní a syntetické pryskyřice
 • Alergie na tea tree oil
 • Alergie na propolis
 • Alergie na některé kosmetické výrobky (zejména na konzervanty v nich obsažené, parfémy a v barvách na vlasy)

Potvrzeným alergenům je třeba se vyhýbat, aby nedocházelo k provokaci příznaků a celkovému zhoršování zdravotního stavu.

Projevy kontaktní alergie

Alergie se projevuje jako kontaktní ekzém, kůže po kontaktu s alergenem okamžitě nebo s časovým odstupem zčervená a začnou se na ní tvořit červené pupínky a někdy i puchýřky, které mohou přerůst až v otok a mokvání. Někdy se alergie začne projevovat jako suchá místa v místě kontaktu a kovem. Pokud se alergie neléčí, pak může pokožka začít dokonce tmavnout a praskat.

Čtěte také:

Alergie obecně

Kde se alergeny vyskytují?

Nikl, který je nejčastěji alergizujícím kovem, se nachází:

 • Ve špercích – tedy v náušnicích, řetízcích, náramcích, sponách na vlasy
 • V kovových páscích hodinek
 • V kovových brýlových obroučkách
 • V zipech, cvočcích, knoflících a páskových sponách
 • V klenotech ze stříbra, bílého zlata a alpaky
 • V nůžkách, v příborech, deštnících, ve spirále varných konvic, v klíčích
 • Dveřní kliky a nábytkové kování
 • Ve vodovodních kohoutcích
 • V mincích
 • V některých potravinách - u hrášku, špenátu, luštěnin, ve výrobcích ze sóji a ovsa, u ořechů, pórku, sušeného ovoce, margarínu, sledě, ústřice, rajčatového protlaku, u některých multivitaminů, v kakau, kávě a některých zeleninových šťávách
 • Kovy se nacházejí v protézách, jak zubních, tak i třeba ortopedických

První pomoc při kontaktní alergii na kovy

Alergie na kovy není léčitelná, řešením je pouze vyhýbání se alergenu, čímž je možné zklidnit a vyloučit její projevy.

Alergii na kov lze přechytračit, tak, že si například zvolíte takové šperky, ve kterých není obsažen nikl, nebo šperky necháte pokovovat rhodiem, které není alergenem. Možným levnějším řešením je si šperky a knoflíky přetřít bezbarvým lakem. Opaskové přezky je možné podlepit průhlednou páskou či lepenkou. Alergie na kov je problémem na celý život a při opětovném kontaktu s alergenem se znovu objeví. Buďte tedy opatrní i na poškrábání ochranné vrstvy šperku, například při práci, při sportu apod.

Žluté, bílé zlato a stříbro

Dalším řešením je vybírat si takové šperky, které jsou víceméně „neškodné“. Žluté zlato nevyvolá alergii téměř nikdy a bílé zlato bývá zpravidla také v tomto ohledu bezpečné. U stříbra je zase třeba si vybírat šperky, k jejichž výrobě se nepoužívá nikl - to bývají ty, se symbolem 925.

Chirurgická ocel

Vhodným výběrem jsou rhodiované šperky, ty jsou totiž hypoalergenní a mnohem více odolnější proti oděru. Pro alergiky bývá vhodná i chirurgická ocel, která je v současnosti velmi oblíbenou náhražkou stříbra. U některých lidí se však může objevit i alergie na chirurgickou ocel.

Alergická reakce na zubní implantáty a zubní protézy se vyskytuje sice méně často než alergie kontaktní, o to větší nepříjemnosti a možná nebezpečí však sebou přináší. Přítomnost niklu v zubních korunkách, zubních protézách a rovnátkách může vyústit v různé záněty v dutině ústní, záněty sliznice, pocity pálení, afty apod. V případě, že je alergie na kov potvrzena, pak se dentální náhrada vyrábí z keramiky nebo pryskyřice.

Alergie na kovLidé s alergií na kovy mají často problém sahat například i na mince.

Alergie na potraviny obsahující nikl

Běžným zdrojem niklu je z potravin například proso, pohanka, hrách, oves a ovesné vločky, klíčky, těstoviny, otruby, kapusta hlávková i růžičková, bílé zelí, jablko, zelené části rostlin a jiné plodiny.

Potravinami velice bohatými na nikl jsou rozhodně veškeré vnitřnosti, mušle, sója, sójové mléko, špenát, luštěniny, česnek, kapusta, fíky, ananas, maliny, švestky, veškeré ovocné konzervy, také čokoláda a kakao, nikl se objevuje v některých druzích čaje a v některých rybách. Nikl je hojně obsažen i v marcipánu, oříšcích a mandlích, v slunečnicových jádrech a v prášku na pečení.

Běžnou negativní reakcí na nikl, v závislosti na přijaté dávce, je výskyt alergických reakcí na kůži – zarudnutí pokožky, tvorba vyrážek nebo puchýřků. Další manifestací, zejména při požití vyšší dávky, je zhoršené dýchání, dušnost, snížení funkce plic a chronická bronchitida.

Při potravinové alergii se logicky vyvarujte potravinám, o nichž víte, že vám alergii vyvolávají. Nikl je přítomen i v mnoha potravinách a silnému alergikovi může řádně zkomplikovat život. Pro alergika může být problém dát si třeba i kopečkovou zmrzlinu, která je skladována v kovových nádobách. Určitým problémem pro alergiky mohou být rychlovarné konvice s volnou topnou spirálou.

Nikl v kosmetických přípravcích

Nikl je obsažen také v mnoha kosmetických přípravcích, v prášcích na praní a v mycích prostředcích na nádobí. Alergici by proto, pokud perou v rukou, měli používat ochranné rukavice, rovněž i při mytí nádobí, oken či podlahy. Dále se alergikům doporučuje nepoužívat ty spreje, laky a tužidla, které také bývají v kovových obalech.

Četnost výskytu alergií na kov

Nikl je nejčastějším vyvolavatelem kontaktní alergie. Častěji se objevuje u žen, než u mužů. Tato skutečnost četnějších reakcí u žen je dána tím, že právě ženy se s niklem setkávají častěji při nošení šperků.

Diagnostika alergie na kov

Nejpřesnější metodou k prokázání přítomnosti alergie na nikl či kov obecně je kožní, tzv. epikutánní test. Speciálně připravená sloučenina 5% niklu a -2-sulfát rozpuštěný ve vazelíně se nanese na kůži, kde se fixuje náplastí s komůrkou z gázy či z hliníku, nebo se nanáší nejprve na kousek látky, která se poté přiloží na kůži. Fixační náplastí se potom ještě vše dobře připevní na dobu 24 až 48 hodin. První hodnocení se provádí po 30ti minutách od odstranění náplastí. Druhé vyhodnocení testu se koná třetí až čtvrtý den po začátku testování.

Epikutánní test se může provádět teprve, když se zcela zahojí akutní kontaktní dermatitida, jinak by hrozilo zhoršení projevů alergického ekzému. Během testu se musí též zabránit kontaktu testovací látky s vodou, stejně tak je třeba minimalizovat pocení (omezit fyzickou činnost), aby se sloučenina s niklem nespláchla.

Léčba alergie na nikl a další kovy

Zásadní podstatou léčby je vyvarovat se kontaktu s daným alergenem, v tomto případě kovem. Existují speciální testy, kterými si každý může ověřit, jestli daný materiál nikl obsahuje či nikoliv.

V akutním stádiu ekzému na kůži se ošetřuje protizánětlivými mastmi. Většinou tyto masti obsahují v různém množství kortikoidy Po několika dnech této léčby ekzém zcela mizí. Užívání kortikoidních mastí by mělo být ve slabé vrstvě a pouze několik málo dní.

Při chronickém výskytu ekzému však obvykle trvá pokožce déle, než se její silně poškozená stavba a rovnováha opět napraví. Po kúře s kortikoidy je užitečné ošetřovat kůži krémy se zklidňujícím a hydratačním účinkem.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 5839x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Jantarový náhrdelník dětský

Dětský náhrdelník z přírodního leštěného jantaru Luxusní dětský…

Cena: 290 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte