Alergie obecně

img
13. 03. 2014 Přečteno: 5977x

Imunitní systém organismu má za úkol bojovat s nepřítelem v podobě infekce (bakterie, viry, parazité apod.). Alergie je pak nepřiměřená reakce imunitního systému, je to neúčelně vynaložená obrana proti ve skutečnosti vlastně neškodným látkám. Zjednodušeně by se tedy dalo říct, že jde o onemocnění imunitního systému. Látky, které zdravému člověku nevadí a neuškodí, u alergika zahájí imunitní reakci. Tyto látky nazýváme alergeny a může jimi být prakticky cokoliv (potraviny, pyly, prach, organismy jako roztoči, léky a složky léků, sluneční paprsky, jedy hmyzu, srst,...).

Imunitní systém proti těmto alergenům začíná produkovat protilátky. Protilátky jsou v případě alergií tzv. imunoglobuliny E (IgE), mají za úkol s alergenem bojovat a vytvoří se při prvním kontaktu s alergenem a ukládají se nejčastěji v oblasti sliznic a kůže, kde vyčkávají na další setkání s alergenem. Jakmile se tělo setká s alergenem podruhé, IgE se okamžitě zmobilizují a způsobí uvolnění řady látek z buněk. Tento celý děj pak způsobí známé alergické projevy. Jednou z chemických látek je histamin, který způsobuje zvýšenou tvorbu hlenu na sliznicích (dýchací cesty), kontrahuje svaly dýchacích cest (spazmus a potíže s dechem), způsobuje zvýšené prokrvení sliznic se známým svěděním a pálením sliznic (oči, dýchací cesty, kůže je oteklá). Alergie obecně má velmi individuální průběh, může probíhat jako velmi lehká, ale může vygradovat až v anafylaktický šok s úmrtím.

Čtěte také:

Alergie na pyl je zase tady! Pylové alergeny, které vás ohrožují od A do Z

Příčiny vzniku alergie

Bohužel ve většině případů nejsou příčiny vzniku alergie jasně známé, ale pokud se ve vaší rodině vyskytuje příbuzný, který trpí asthma bronchiale, pylovými alergiemi nebo ekzémy, je vyšší pravděpodobnost, že se u vás alergie dříve nebo později též objeví. U astmatu je pak pravděpodobnost vyšší než u ostatních alergií. Alergie můžou vzniknout v kterémkoliv věku, častější vznik ale pozorujeme v dětství. Pokud oba z rodičů jsou alergici, existuje 80% pravděpodobnost, že jejich dítě bude taktéž trpět nějakou alergií. Je pak možné, že především v období puberty se některé typy alergií zmírňují, až úplně vymizí. Další často zmiňovanou příčinou je vliv prostředí, ve kterém žijeme. Tvrdí se, že ve velkých městech žije vyšší procento alergiků než na vesnicích a v místech s čistým ovzduším.

fotolia_157428Kolem každého z nás se vyskytují tisíce alergenů, které jsou spouštěči alergií, nejčastějšími jsou pak pyly travin a stromů, prachové částice, chlupy zvířat, roztoči, spory plísní, jed hmyzu jako jsou včely, vosy, některé léky, latex, chemikálie, složky potravy jako je mléko, vejce, sója, mořské plody, obiloviny, lepek, ovoce a ořechy. Veškeré výše zmíněné látky nemají žádný efekt na ty z vás, kteří alergiemi netrpí. Některé zdroje zmiňují, že příčinou vzniku alergie je přílišná hygiena v dětském věku nebo kontakt s alergenem v brzkém věku, ale ani jedna z teorií není potvrzená.

Průběh alergie

Veškeré projevy alergie závisí na tom, jakým typem alergie trpíte. K alergiím řadíme alergie postihující dýchací cesty, paranasální dutiny, nosní sliznici, sliznici očí, kůži nebo zažívací trakt. Alergická reakce může probíhat velmi mírně v podobě rýmy nebo prokrvením spojivek, ale možná je také velmi závažná až život ohrožující alergická reakce neboli anafylaktický šok. Anafylaktická reakce pak zahrnuje pocit slabosti až na omdlení, závratě, potíže s dýcháním až stav bezvědomí, tepová frekvence je pomalá a pulz je často nehmatný, objevuje se vyrážka po těle nebo otok kůže, sliznic a dýchacích cest, což brání postiženému v dýchání a dochází k dušení. Možné je také zvracení. Lehčí formy alergie pak zahrnují otok sliznic dýchacích cest s lehkou alergickou rýmou, kdy hled je řídký a čirý. Sliznice nosu může svědit. Dalším projevem je začervenání očních spojivek, svědění očí a slzení. Projevy alergie na kůži mohou být formou dermatitidy (zarudnutí kůže někdy s výsevem pupínků nebo puchýřků), ekzémy, svědění kůže, začervenání kůže, šupinkování nebo odlupování kůže.

Potravinové alergie se pak projevují nejčastěji otokem rtů a celých úst, otokem jazyka, obličeje a krku. Potravinová alergie opět může být jen lehká s lehkým otokem, ale může hrozit až udušení při otoku hrdla a celého krku s obličejem. Alergická reakce může dále vzniknout po bodnutí hmyzem jako je včela, vosa, sršeň, komár nebo pak po uštknutí hadem. V případě bodnutí hmyzem dochází k zarudnutí postižené oblasti s otokem, místo může být teplé na pohmat. Otok svědí a může se rozšířit po celém těle. K otoku se může přidat kašel, stísněný pocit na hrudi s imitací infarktu, pískot při dýchání, zkrácený dech s obtížným výdechem až anafylaktický šok. Stejně tak užívání některých léků může způsobit vznik pupínků po celém těle, svědění kůže, otok obličeje, pískot a obtížné dýchání až anafylaxi.

Diagnostika alergie

Pokud zpozorujete jakoukoliv výše zmíněnou alergickou reakci nebo si myslíte, že nějaký alergen je spouštěčem vaší alergie, je na místě navštívit lékaře. Stejně tak pokud užíváte nový lék, na který vaše tělo zareagovalo, je vhodné lék vysadit a zkonzultovat jeho užívání s lékařem. Pokud si alergií nejste jisti, je dobré se poradit s praktickým lékařem, který vám může pomoct alergii odhalit a nasměřovat vás k alergologovi, který se všemi alergiemi zabývá. Lékař by se vás měl detailně zeptat na projevy alergie, navrhnout vhodná vyšetření a případně navrhne, abyste si vedli záznamy o projevech alergie a případných spouštěčích (alergenech). To znamená, že pokud trpíte alergickou rýmou, je vhodné zaznamenat, kdy se vám rýma spustila, v jaké roční případně denní období, zda jste pobývali v přírodě nebo prašném prostředí, zda máte doma nějaké zvíře (domácí mazlíčky, ptactvo, koně apod.), zda máte doma koberce, zda kouříte nebo žijete v blízkosti kuřáka, zda jste z velkého města nebo z vesnice atd.

V případě potravinových alergií je diagnostika poměrně složitá, protože lidský jídelníček obsahuje běžně obrovské množství potenciálních alergenů, proto je nejvhodnější způsob jak zjistit, že jste na nějakou složku potraviny alergický tak, že postupně vynecháváte určité složky stravy a sledujete, zda alergie vymizela nebo se objevila. Byla by to ale velmi zdlouhavá metoda, která se nazývá eliminační. Je vhodné si opět vést záznamy o tom, co jste v daný den jedli a kdy se alergie objevila. Dalším vhodným postupem je odebrat vzorek krve k vyšetření nebo uskutečnit kožní test.

my-back-during-the-food-allergy-test-the-allergy-test-968x1296Existuje několik typů kožních testů, ale princip je vždy stejný. Na kůže nebo do kůže se aplikují vzorky alergenů ve velmi malém množství (tak aby nemohlo dojít k anafylaktické reakci, nepoužívá se celý alergen, ale nejčastěji jen bílkovina nebo jiná molekula v něm obsažená) a sleduje se, jak na ně tělo zareaguje. Pokud se žádná reakce neobjeví, buď jsme se s látkou setkali poprvé a tělo nemá čas zareagovat, anebo alergičtí nejsme. Pokud se objeví otok, zarudnutí nebo vyrážka, znamená to alergickou reakci a látce bychom s e v budoucnu měli vyhýbat, pokud to není možné, měla by být nasazena preventivní léčba. Alergolog by v době testu měl být vždy ve střehu a ordinaci by měl mít dostatečně vybavenou, kdyby přece jenom k anafylaktické reakci došlo. Co se týká vyšetření krve, lékař vlastně vyšetřuje vaši imunitní odpověď k danému alergenu. Možné je měřit množství protilátek - imunoglobulinu E a to pro daný specifický alergen. Těmito testy tedy lékař pomůže vyhledat dané alergeny nebo případně může zjistit, že jsou vaše problémy způsobeny něčím jiným než alergií.

Léčba alergie

Pokud je to možné, nejlepší léčbou je se vyhýbat danému alergenu. To v případě prachu, pylů, bodnutí hmyzu apod. není zcela možné, proto je nutné užívat některé léky. Existuje řada léků k prevenci vzniku alergie, jiné jsou pro použití při akutní alergii náhle vzniklé a další k udržení stávajícího stavu. Léky fungují na principu snížení imunitní reakce a daný lék závisí na daném typu alergie. Existují různé formy léků od mastí, kapek nebo sprejů do nosu, inhalátorů, kapek do očí nebo tablet.

Ke konkrétním lékům řadíme:

 • antihistaminika (brání uvolnění histaminu tak, že blokují receptory pro histamin, ten se nemůže na receptory navázat a tak začít působit)
 • kortikoidy (jde o hormony snižující projevy imunitní reakce jako takové a tedy i alergie)
 • dekongescencia (snižují otok sliznic)
 • kromoglykát sodný (stabilizátor membrán žírných buněk, které při alergii rozpadají a uvolňují ze svých těl histamin a další látky podporující alergickou reakci)
 • beta mimetika (omezují průnik zánětlivým buňkám)
 • hyposenzibilizace neboli imunoterapie (pod kůži se aplikuje velmi malé množství alergenu injekčně a toto se několikrát opakuje se zvyšující se dávkou, tělo si na alergen zvykne, hrozí ale naopak vyvolání alergie až anafylaxe)
 • leukotrieny

V případě život ohrožující alergické reakce a především u nečekaného bodnutí hmyzem je možné ihned aplikovat adrenalin pod kůži. Někteří alergici si dokonce injekci s adrenalinem musí pro výjimečné případy nosit neustále s sebou a v případě bodnutí ihned aplikovat život zachraňující injekci (epipen). Injekce by vás měla udržet při životě do doby, než dorazí lékař s dalšími léky.

Prevence alergie

Prevence jako taková je velmi svízelná hlavně proto, že přesně neznáme příčiny vzniku alergií. Pokud ale o alergii víme, záleží na typu této alergie a nejlepší prevencí projevů alergie je pak vyhnout se danému alergenu. Takto můžeme snížit závažnost projevů a vyhnout se případně alergické reakci zcela. V případě astma se doporučuje nevětrat během dne a pokud možno pouze z rána, vhodné je se vyhýbat citlivým obdobím (jaro a brzké léto) a ty trávit, pokud je to možné, třeba na horách nebo u moře. Tzv. stresové astma a některé další typy alergií jsou spouštěny zvýšeným stresem, proto je dobré se stresu vyhýbat nebo alespoň myslet na duševní očistu v podobě odpočinku, relaxace. Co se týká domácnosti, měli byste se vyhýbat vysokým kobercům, závěsům, malé děti pak plyšovým hračkám. Důležité je pravidelně uklízet a vysávat prach. Peřiny by neměly být péřové a měly by se větrat na mrazu.

Co se týká alergií na bodnutí hmyzem, vhodné je vyhýbat se ovoci pod stromy, kvetoucím rostlinám, neměli byste chodit v trávě bosi, nenosit příliš barevné oblečení, nejíst a nepít v přírodě a nepokoušet se hmyz zabít. Pokud trpíte nějakou profesní alergií (pekaři), vhodná je změna povolání. Domácí mazlíčci by měli z domu. V případě kontaktního ekzému nebo dermatitidy je nutná se vyhýbat předmětům nebo chemikáliím, které vám alergii způsobují. Nejčastěji jde o náramky, hodinky, náušnice nebo prsteny. Pokud se ale těchto věcí nechcete vzdát, je dobré vybírat materiály nedráždící jako je chirurgická ocel, zlato apod. Celkově se tedy dá říct, že nemůžete předcházet vzniku a rozvoji alergie, ale můžete jednoznačně předcházet vzniku alergické reakce.

Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
 • Heda Lehorná
  25. 3. 2019 15:02
  Mám nebo měla jsem alergii na jarní pyly, taky se mi na jaře špatně dýchalo, tak jsem na radu alergologa brala léky na alergii xyzal, do nosu jsem šplíchala avamys, do očí jsem měla kapky spersalerg, na dýchání taky cosi.<br> Trápilo mě to každé jaro spoustu let. Asi před 4 měsíci jsem se… celý příspěvek
Další články z rubriky

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Onemocnění koronavirem, COVID-19

COVID-19 je označení onemocnění způsobené odhaleným typem koronaviru. Jelikož jde o zcela nově objevený virus, onemocnění se nejčastěji označuje jako onemocnění koronavirem. Je nutné podotknout, že existuje mno...

Srdeční selhání (obecně)

Srdce je dutý sval, který je uložený v dutině hrudní. Srdce vytváří pravidelné stahy, kterými zajišťuje pohyb krve po těle. Krví se přenáší dýchací plyny, živiny, odpadní látky a mnoho dalších důležitých složek...

Balanitida

Balanitida neboli balanitis je odborné označení pro zánět žaludu. Žalud je anatomická struktura penisu muže. Jde o hlavu (špičku) penis, která se v odborné literatuře častěji nazývá jako glans penis. Toto zánět...

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…