Meteorologické jaro začíná vždy 1. března

Meteorologické jaro je tu. Jarní pranostiky prozradí, kdy můžeme venku čekat opravdové jaro

První březnový den začíná meteorologické jaro. Jde o něco zcela jiného než je jarní rovnodennost, která nastane v pondělí 20. března. Meteorologická období v roce jsou totiž založena na teplotách, nikoliv striktně na poloze Slunce.

Jaro letos oficiálně započne 20. března a zůstane až do 21. června. Toto astronomické období je založeno na poloze Země vůči Slunci. Zatímco meteorologické období je založeno na ročním teplotním cyklu. Podle toho, jaké jsou průměrné denní vysoké a nízké teploty v průběhu roku, je možné všimnout si určitého vzorce. Jednoznačně nejchladnější tři měsíce na severní polokouli jsou obvykle od začátku prosince do konce února. Což je meteorologická zima. A tři nejteplejší tři měsíce jsou obyčejně od počátku června do konce srpna. Jedná se tedy o meteorologické léto.

Meteorologické jaro má pevné datum

Zatímco jarní rovnodennost se každoročně liší a může připadnout kdykoliv na rozmezí od 20. do 22. března, meteorologické jaro je pevně dané. Důvod, proč jarní rovnodennost nemá pevně dané datum je ten, že Země ve skutečnosti oběhne kolem Slunce za 365,24 dne. Tudíž každý čtvrtý rok, kterému říkáme přestupný, je třeba přidat den navíc. A to je ten důvod, proč se přesná data slunovratů a rovnodennosti liší. Také eliptický tvar oběžné dráhy Země kolem Slunce způsobuje, že délka astronomických období se pohybuje mezi 89 a 93 dny. Tyto odchylky v datu přesné jarní rovnodennosti ztěžují konzistentní srovnávání klimatologických statistik pro jednotlivá období, tudíž se používají období meteorologická. Ta dokumentují a srovnávají klimatické informace.

Čtěte také:

Alergie na pyl. Jak se jí zbavit a užít si jaro bez kýchání?

Jarní únava může postihnout celou rodinu! Jak na ni vyzrát a užít si jaro?

Vyrobte si originální bylinný parfém na jaro. Každý se za vámi otočí!

Jaro a šest faktů o tomto období

  1. Jaro nemá pevně stanovené datum: Obvykle jaro začíná 20. března. Pro meteorology je však jaro od 1. března do 31. května.
  2. Jarní sníh: Říká se, že je pravděpodobnější vidět sníh o Velikonocích než o Vánocích. A statistiky toto tvrzení jen podtrhují. Záleží ovšem ještě na tom, kdy přesně Velikonoce jsou. Vzhledem k tomu, že jde o pohyblivé svátky, mohou být mezi březnem a dubnem. Kolem poloviny dubna je však už minimální šance, že by se sníh objevil.
  3. Jarní rovnodennost: První jarní den označovaný jako jarní rovnodennost má 12 hodin denního světla a 12 hodin je tma.
  4. Nejteplejší a nejchladnější jaro: Rekordně nejteplejší jaro od roku 1775 (z historie měření teplot v pražském Klementinu) bylo v roce 2007 s průměrnou teplotou 13,3 °C. Druhé nejteplejší jaro pak bylo v roce 2018 s průměrnou teplotou 13,0 °C. Naopak nejchladnější jaro od roku 1775 bylo naměřeno roku 1785 s průměrnou teplotou 4,6 °C. Průměrná jarní teplota je 9,5 °C.
  5. Jaro a nejvíce slunečních paprsků: Nejslunnější jaro bylo v roce 1948, kdy bylo zaznamenáno celkem 558 hodin, během kterých svítilo Slunce.
  6. Jarní vzduch a vůně na jaře: Napadlo vás někdy, čím to, že na jaře jsou všechny vůně intenzivnější a vzduch venku je “čerstvější”? Neklame vás čich. Je to dáno tím, že ve vzduchu je v tomto období (jaro) více vlhkosti. 

Jaro je konečně opět tady

Jaro a jarní pranostiky

Znáte jarní pranostiky? Pojďte si s námi některé připomenout:

  • Březen - za kamna vlezen. Duben - ještě tam budem. Máj - půjdeme v háj.
  • Březnové slunce má krátké ruce.
  • Březen bez vody, duben bez trávy.
  • Kolik v březnu mlh, tolik v květnu mrazů.
  • Suchý březen, studený duben.
  • Mokrý máj, bude ve stodole ráj.
  • Čím kvete trní později, tím méně bude obilí.
  • Mnoho dešťů březnových značí hubené léto.
  • První bouřky se dostavují na křídlech jiřiček.
  • Skřivan si v březnu musí vrznout, i kdyby měl zmrznout.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 23. 03. 2023
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 03. 2023
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 03. 2023
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 03. 2023
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 03. 2023
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 03. 2023
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
STŘEDA 29. 03. 2023
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni

Jak na domácí pečivo bez pekárny - 10 skvělých receptů

Chleba se peče v uzavřené troubě. Mít troubu otevřenou a při pečení v ní držet ruku může jen opravdový pitomec...

Jak na domácí pečivo bez pekárny - 10 skvělých receptů

Peču chleby už třetím rokem. 230°C až 250°C na začátku pečení je normálních (v troubě je i pára), po 15 minutá...

Macecha a otčím aneb Jak se popasovat s rolí nevlastního rodiče?

Dobrý den, taky jsem "macecha" - akorát moje "nevlastní dcera" je jen o jedenáct let mladší jak já... bohužel ...

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url]
https://www.seznam.cz/ ...

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

Stání je pro zdraví nejhorší možná "činnost". Odrovnáváte si páteř, klouby, narušujete krevní oběh, přetěžujet...

Domácí péče o lámavé nehty

Určitě byly jmenované nějaké tipy dole. Mě osobně nejvíce pomohlo pravidelné zastřih�...

Lunární kalendář

Dobrý den váš lunární kalendář nemá správné časy. Při vstupu luny do znamenímám...

okna

Mytí oken, ubývající měsíc. Váhy nebudou šmouhy.
Zobrazit všechna témata

Sedm nejlepších bylin a doplňků stravy pro menopauzu

Menopauza neboli přechod je obdobím, kdy přirozeně klesá produkce ženských reprodukčních hormonů a ukončuje se menstruační cyklus. Toto se obvykle začíná dít někdy mezi 40. a 50. rokem života. Pro ženu je toto ...

Filofobie: Strach ze zamilování a z lásky. Lze jej překonat?

Láska může být nejkrásnější období v životě, ale také může být děsivá. Filofobie většinou vzniká během života právě díky negativním zkušenostem v oblasti lásky a zamilovanosti. Je to vlastně strach z lásky nebo...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Amma masáž je označovaná jako masáž budoucnosti. V čem je masáž v sedě lepší?

Amma masáž neboli také japonská masáž v sedě. Amma masáž je často popisovaná jako masáž budoucnosti. Přitom jde o prastarou energetickou masáž založenou na principech tradiční japonské a čínské medicíny. Spojuj...

Nahřívací polštářek si můžete při troše trpělivosti vyrobit i sami. Jak na to?

Nahřívací polštářek je velkým pomocníkem, pokud vás pobolívají záda, svaly nebo břicho. Je to bezpečný prostředek, který pomůže bolestivé místo prohřát. Utrácet však za něj nemusíte – můžete si jej totiž jednod...

Pěší turistika pomůže vytvarovat postavu i zbystřit mysl. Stačí jen vyrazit!

Pěší turistika je skvělý způsob, jak se dostat do dobré duševní a tělesné kondice. Pokud se tedy z vlastního přesvědčení vyhýbáte jakýmkoliv jiným druhům pohybové aktivity – protože vás prostě nebaví, vsaďte na...

Hrníčkové vánoční perníčky

V menším hrnci si zahřejte mírně Heru a rozmíchejte v ní i med a moučkový cukr. Poté do tekutější a zchladlé směsi vsypte prosátou hladkou mouku, kypřící prášek, mletou skořici, perníkové koření a doplňte vajíč...

Otrava u psa: Jak ji rozpoznat a efektivně řešit?

Otrava u psa není až tak ojedinělou situací. Nástrah ostatně číhá všude kolem dost. Oči na stopkách musíte mít obzvlášť tehdy, pokud je váš psí společník extrémně zvědavý a pažravý. Venkovní procházky se tak mo...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nejlepší životní investice - do cestování!

Dneska bych začala z tak trochu jinýho soudku - nebudu si tentokrát stěžovat, ale rozplývat se nad tim, co nám život přináší a proč bychom toho měli fakt využít. Protože je fakt krátkej. Ani se nenadějete, objevíte na hlavě šediny a v zrcadle spatříte povadlý panděro a prsa! Není na co čekat - vydejte se do světa, dokud vám na to síly stačí!