Meteorologické jaro začíná vždy 1. března

Meteorologické jaro je tu. Jarní pranostiky prozradí, kdy můžeme venku čekat opravdové jaro

První březnový den začíná meteorologické jaro. Jde o něco zcela jiného než je jarní rovnodennost, která nastane v pondělí 20. března. Meteorologická období v roce jsou totiž založena na teplotách, nikoliv striktně na poloze Slunce.

Jaro letos oficiálně započne 20. března a zůstane až do 21. června. Toto astronomické období je založeno na poloze Země vůči Slunci. Zatímco meteorologické období je založeno na ročním teplotním cyklu. Podle toho, jaké jsou průměrné denní vysoké a nízké teploty v průběhu roku, je možné všimnout si určitého vzorce. Jednoznačně nejchladnější tři měsíce na severní polokouli jsou obvykle od začátku prosince do konce února. Což je meteorologická zima. A tři nejteplejší tři měsíce jsou obyčejně od počátku června do konce srpna. Jedná se tedy o meteorologické léto.

Meteorologické jaro má pevné datum

Zatímco jarní rovnodennost se každoročně liší a může připadnout kdykoliv na rozmezí od 20. do 22. března, meteorologické jaro je pevně dané. Důvod, proč jarní rovnodennost nemá pevně dané datum je ten, že Země ve skutečnosti oběhne kolem Slunce za 365,24 dne. Tudíž každý čtvrtý rok, kterému říkáme přestupný, je třeba přidat den navíc. A to je ten důvod, proč se přesná data slunovratů a rovnodennosti liší. Také eliptický tvar oběžné dráhy Země kolem Slunce způsobuje, že délka astronomických období se pohybuje mezi 89 a 93 dny. Tyto odchylky v datu přesné jarní rovnodennosti ztěžují konzistentní srovnávání klimatologických statistik pro jednotlivá období, tudíž se používají období meteorologická. Ta dokumentují a srovnávají klimatické informace.

Čtěte také:

Alergie na pyl. Jak se jí zbavit a užít si jaro bez kýchání?

Jarní únava může postihnout celou rodinu! Jak na ni vyzrát a užít si jaro?

Vyrobte si originální bylinný parfém na jaro. Každý se za vámi otočí!

Jaro a šest faktů o tomto období

  1. Jaro nemá pevně stanovené datum: Obvykle jaro začíná 20. března. Pro meteorology je však jaro od 1. března do 31. května.
  2. Jarní sníh: Říká se, že je pravděpodobnější vidět sníh o Velikonocích než o Vánocích. A statistiky toto tvrzení jen podtrhují. Záleží ovšem ještě na tom, kdy přesně Velikonoce jsou. Vzhledem k tomu, že jde o pohyblivé svátky, mohou být mezi březnem a dubnem. Kolem poloviny dubna je však už minimální šance, že by se sníh objevil.
  3. Jarní rovnodennost: První jarní den označovaný jako jarní rovnodennost má 12 hodin denního světla a 12 hodin je tma.
  4. Nejteplejší a nejchladnější jaro: Rekordně nejteplejší jaro od roku 1775 (z historie měření teplot v pražském Klementinu) bylo v roce 2007 s průměrnou teplotou 13,3 °C. Druhé nejteplejší jaro pak bylo v roce 2018 s průměrnou teplotou 13,0 °C. Naopak nejchladnější jaro od roku 1775 bylo naměřeno roku 1785 s průměrnou teplotou 4,6 °C. Průměrná jarní teplota je 9,5 °C.
  5. Jaro a nejvíce slunečních paprsků: Nejslunnější jaro bylo v roce 1948, kdy bylo zaznamenáno celkem 558 hodin, během kterých svítilo Slunce.
  6. Jarní vzduch a vůně na jaře: Napadlo vás někdy, čím to, že na jaře jsou všechny vůně intenzivnější a vzduch venku je “čerstvější”? Neklame vás čich. Je to dáno tím, že ve vzduchu je v tomto období (jaro) více vlhkosti. 

Jaro je konečně opět tady

Jaro a jarní pranostiky

Znáte jarní pranostiky? Pojďte si s námi některé připomenout:

  • Březen - za kamna vlezen. Duben - ještě tam budem. Máj - půjdeme v háj.
  • Březnové slunce má krátké ruce.
  • Březen bez vody, duben bez trávy.
  • Kolik v březnu mlh, tolik v květnu mrazů.
  • Suchý březen, studený duben.
  • Mokrý máj, bude ve stodole ráj.
  • Čím kvete trní později, tím méně bude obilí.
  • Mnoho dešťů březnových značí hubené léto.
  • První bouřky se dostavují na křídlech jiřiček.
  • Skřivan si v březnu musí vrznout, i kdyby měl zmrznout.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Náměsíčnost se týká dětí i dospělých. O co jde a jak si s ní poradit?

Náměsíčnost je druh parasomnie. Tedy porucha spánku, charakterizovaná nechtěnými aktivitami během fáze hlubokého spánku. Nejčastějším jevem je chození po pokoji nebo po bytě, ale člověk trpící náměsíčností si m...

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.