img

Levné cestování s dětmi? Procestujte místa, kam se turisté běžně nedostanou

Každý rodič dá jistě za pravdu, že cestování s dětmi na dovolenou je někdy hodně těžké. Nudí se, jsou otlačené, ptají se – kdy už tam budeme – a to klidně i stokrát po sobě. Málokterý dospělý vydrží být v klidu a užít si takové cestování autem na dovolenou. Věříte ale, že to může jít i jinak? Tak, aby to děti bavilo?

„Nechte děti doma, přeci je nebudete brát na tak dlouhou cestu,“ zněly rady, když jsme se před několika lety rozhodli, že vyrazíme na takzvaný „punk trip“ po Evropě. Tři týdny na cestách. S sebou jen stan, spacáky, plynový vařič, trochu oblečení a hodně odvahy. Pochopitelně zazněla, hned zpočátku otázka „Kdy už tam budeme?“ Ale zazněla jen jednou. „Budeme za tři týdny doma, to je cíl,“ odpověděli jsme. Tím dotazy skončily. I když jsme najeli tisíce kilometrů, děti cestování neuvěřitelně bavilo. Rozhodli jsme se proto, že cestování s dětmi – a nejen s nimi – už jedině touto formou.

Cestování s dětmi: Do Francie a zpět

Letos jsme koncem prázdnin měli na cestování s dětmi jen necelý týden, což není žádná sláva. I tak jsme se rozhodli tyto dny naplno využít. Už jen proto, že cestování s dětmi po Evropě vás vyjde levněji než dovolená strávená v českém hotelu. To je fakt. Navíc jsme zahnali i covidového strašáka. Jelikož v Česku bylo přeplněno. My jsme se během několikadenní osamocené cesty na francouzské azurové pobřeží nepotkali téměř s nikým. Pominu-li tedy obchody, kde jsme si nakupovali, většinou jen jídlo. Pochopitelně s rouškou, jelikož přes prázdniny ve Francii platila přísná pravidla. Další důvod, proč jsme zvolili tuto zemi je i ten, že do Francie jezdíme nakupovat éterické oleje. Kvalitní, v bio kvalitě a za velmi slušný peníz.

Čtěte také:

Tipy pro zdravější cestování autem

Cestování s dětmi. Jak je efektivně zabavit?

Levné cestování s dětmi: Nejprve prstem po mapě

Naším původním cestovatelským záměrem bylo město Nice, ale vzhledem k tomu, že se tu zrovna v ten čas konala Tour de France, rozhodli jsme se raději pro St. Tropez. Cestou jsme však byli kamarádkou z Francie varováni, že město je přeplněné turisty a zpřísňují se zde anti-covid opatření. Chvíli jsme koukali do mapy a objevili jsme malé, turisticky nezajímavé městečko, uprostřed původně plánovaných bodů.

Levné cestování s dětmi: Odvezla nás pohodlná Kia Sportage

Nenechte se mýlit – cestování s dětmi nemusí být náročné. Nejen, že může jít o levné cestování, ale také o lehké cestování. Základní bod zní: žádné zbytečnosti s sebou. Nabalili jsme tedy jen stan, vařič, oblečení a barel s vodou – krom pití se s ní můžete kdekoliv umýt. Dotankovat pak může zdarma téměř na jakékoliv čerpací stanici nebo odpočívadle. Přibalili jsme i trochu jídla, spíše jako rezervu než jako nutnost. Jelikož cestou přes Německo nakoupíte mnohem levněji než u nás.

Kia Sportage je auto pohodlné i na dlouhé cesty

Ve Francii jsou pak ceny zhruba srovnatelné. Jídla pro vegany a vegetariány, které nakupuji já, jsou zde pak levnější a mnohem pestřejší. A vzala jsem s sebou do lékárničky i éterické oleje, bez kterých se nehnu z domu. Vše jsme nabalili do auta a vyrazili jsme na cestu.

Levné cestování s dětmi: Těšíme se na moře

Do Francie jsme se vydali autem Kia Sportage – s plnou výbavou. Nechyběl tedy systém sledování únavy řidiče nebo aktivní systém pro jízdu v pruzích. Pro někoho možná zbytečnost navíc. Pro dlouhé cestování ale velmi dobrý pomocník. Pochopitelně platí, že když se začne ozývat únava, zastavuje se. Bez výjimky! Občas jsme proto několik hodin spali i na silničním odpočívadle nebo u lesa. I tak ale mohou být tito asistenti velmi nápomocni. Auto mělo spotřebu cca 5 litrů na 100 kilometrů, což je pro dlouhé cesty velmi příjemné. A velmi komfortní je i bezklíčový vstup – jakmile se s klíčky v kapse přiblížíte k autu, to se okamžitě otevírá.

Levné cestování s dětmi: Nuda se nesmí objevit

Výhodou takového „punk cestování“ je hlavně to, že můžete kdykoliv zastavit. Hodně toho cestou vidíte, hodně zajímavých míst můžete navštívit. Byli jsme na opuštěném hradě, koupali se v zapadlé pískovně a spali jsme na nádherné louce kousek za malou vískou, kde jsme každou hodinu slyšeli odbíjet kostelní zvony. A abychom si prožili i nějaké dobrodružství, přišli nás v noci očichávat lesní domorodci. Pravda, trošku mně to nedalo spát, tak jsem vzbudila osazenstvo, sbalili jsme a pokračovali dál. Díky tomu jsme dorazili k moři vcelku časně a čekal nás celý den povalování na pláži.

K azurovému pobřeží se s dětmi rádi vracíme

Levné cestování s dětmi: Punk trip je o pohodlnosti

Jakmile cestujete autem „nadivoko“, na navigaci zapomeňte. Počítejte i s tím, že na mnoha místech zkrátka signál nebude. A některá místa ani navigace dobře nezná. Mapa je proto nezbytným doplňkem cestování s dětmi. Díky tomu se ale potomci naučili tohle léto v mapě dobře orientovat. Našli jsme krásné místo, zaparkovali přímo u moře a užívali si krásného dne na azurovém pobřeží.

Cestování s dětmi: Nákupy ve Francii

Večer jsme se zastavili ještě v obchodě, abychom si pořídili nějakou večeři, dezert po večeři a víno. Vína jsme nakoupili rovnou raději více. Abychom měli zásoby na doma. A zastavila jsem se také v Parapharmacy, což je vlastně lékárna. Ale taková lepší. Právě tady se dají koupit i nejrůznější přípravky alternativní medicíny. V mém případě jsem tedy zamířila rovnou do oddělení „aromatherapy“. Francouzi aromaterapii skutečně rozumí. A ač neradi mluví anglicky, ve větší lékárně se s vámi lékárník ochotně pobaví a rozebere i témata, která vás zajímají.

Milovníci aromaterapie si ve Francii přijdou na své

Krom éterických olejů zde seženete bez problémů i květové vody (hydroláty) nebo tobolky plněné éterickými oleji na nejrůznější obtíže (NIKDY neužívejte éterické oleje vnitřně – tento produkt vyrábí školení lékárníci, kteří ví, jak s éterickými oleji zacházet). Francouzi tyto produkty navíc v drtivé většině mají k dispozici v bio kvalitě. Dokud si nejsou jistí, že nevíte, jak s produkty zacházet, z lékárny vás nepustí. Budou se vám snažit vše maximálně vysvětlit.

Levné cestování s dětmi: Na dovolenou bez peněz?

Vyrazíte-li na „punk trip“, je nutné s sebou mít pochopitelně nějaký finanční obnos pro „strýčka příhodu“. Pokud ale nebudete utrácet, pak si buďte jisti, že takové divoké cestování nestojí moc. Je to vlastně poměrně levná záležitost. Počítejte jen výdaje na pohonné hmoty a jídlo. Víc nepotřebujete. Voda je všude zdarma. Zdarma se na mnoha odpočívadlech dají sehnat i sprchy. Není to pro jedince, kteří od dovolené očekávají hotelový servis a luxus. Divoké cestování je pro ty, kteří chtějí poznat něco víc než hotelový komplex. Často se dostanete na místa, která jsou nádherná, a přitom úplně opuštěná. Věřte, stojí to za to.

Levné cestování s dětmi: Na kolik nás to vyšlo?

Cestování s dětmi mohlo být tentokrát velmi levnou záležitostí - nebýt nákupů dobrot a éterických olejů. Cestování bylo levné i přesto, že jsme letos vydali nějaké peníze za dálniční poplatky. Ve Francii totiž máte možnost jet buď po placené dálnici. Nebo po neplacené – což je něco podobného jako naše silnice I. třídy. Za pět dní jsme najeli přes 3000 kilometrů. Celkem nás nafta stála 157 eur (plus tankování v Česku). Za dálniční poplatky jsme vydali 35 eur.

"Punk" cestování s dětmi: Jděte do toho!

Nezapomeňte se stavit také do tradiční malé pekárny, kterou najdete v každé vesnici. Dejte jejich tradiční bagetu nebo čerstvý kváskový chléb. Údajně nezklamou ani makronky (my je nemusíme, ale uznávám, že vypadají na pohled velmi luxusně) a doporučuji ochutnat i chouquettes. Na ty jsem si koupila speciální perlový cukr domů a už je vyrábím.

Při cestování je nutné si občas odpočinou a protáhnout se

Francie je nádherná. Má spoustu krásných míst, která stojí za to vidět. A ze zkušenosti – na malé vísce si s vámi budou místní povídat, jak to půjde. Ve velkých městech budou dělat, že ani anglicky neumí. Ať už ale pojedete kamkoliv, hlavně dojeďte v pořádku (chce to opravdu dobré auto – což v našem případě Kia Sportage 100% splnila), zdraví a cestování ve dvou nebo i cestování s dětmi si maximálně užijte!

Autor článku, foto: Monika Poledníková

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Zdraví a krása

Alternativní léčba běžných nemocí může být účinným pomocníkem

Někdy si vystačíme sami a alternativní léčba může být skutečně účinná. Jindy je lepší neotálet a hned vyrazit k lékaři, pokud nás něco trápí. Ovšem alternativní léčba nemusí být ani tak zahozená. Někdy může fun...

Těhotenství, děti

Dotýká se vás distanční výuka? Tipy, jak může být online výuka příjemnější

Distanční výuka se dětem a studentům nevyhnula ani v novém školním roce. Oproti jarnímu období je nyní online výuka pro děti povinná. I když se ministři a dokonce i učitelé snažili vymýšlet nejrůznější řešení, ...

Životní styl

Život na cestách a jeho kouzlo: Poznejte taje novodobého nomádství!

Život na cestách si lze představit jako nikdy nekončící dobrodružství. A právě tak ho popisují i leckteří jedinci, jež uchvátilo novodobé nomádství. Kdo je to vlastně nomád? Je to obvykle člověk, který touží po...

Psychologie

Síla myšlenky může přispět k léčbě nejrůznějších nemocí

Síla myšlenky dokáže měnit životy, a to doslova. Existuje k tomu i určité vědecké podložení. Svými myšlenkami totiž můžeme ovlivnit fyziologické pochody těla. Nastartovat organismus k uzdravení tak není zcela n...

Ezoterika

Květinový horoskop 2021: Co o vás prozradí květiny? A která patří pouze vám?

Květinou řekneš vše, praví jisté přísloví. A stejně tak i květinový horoskop 2021 odtajní mnoho nejen z vaší povahy, ale také to, co vás čeká. Rok 2021 bude v mnoha ohledech náročný, ale každá květina si dokáže...

Zajímavá videa

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Academy

Mor

Slovo mor je v širším významu známé již po staletí. Historicky bylo lidmi používáno pro popis jakéhokoliv nakažlivého závažného onemocnění, které mělo vliv na širokou společnost. V dnešní době výraz mor označuj...

Wellness

Reflexní terapie rukou jako první pomoc při obtížích

Tento druh terapie – reflexologie má využití především u lidí, kteří mají problém s nohama, například bolestivé zranění, nebo mají nohy ohrožené…

Řemesla

Vyrobte si: Medová svíčka snadno, rychle a za pár korun

Medové svíčky jsou velmi oblíbené. Ale jejich pořizovací cena je pochopitelně vyšší. Pro naše zdraví jsou mnohem lepší než parafínové svíčky, za kterými se v pozadí nese odér ropy. Medové svíčky však v obchodě ...

Fitness

Stop výmluvám! Zařaďte ranní protažení

Venku se ochlazuje a k tomu se přidává ranní šedá obloha. Řada z nás má nejen psychický, ale i fyzický problém dostat se z teplé postele a vyrazit do dne alespoň s trochou té energie. Vězte, že posouvání budíku...

Rozvoj osobnosti

Pláč a jeho očistná moc. Proč jsou slzy tak důležité?

Pláč je přirozenou reakcí organismu. Dochází k němu zejména při zvýšené emoční zátěži. Slzy se však mohou vyskytnout i v případě, že byl dotyčný vystavený nějakému silnému alergenu, či chemické látce. Vědci dok...

Mazlíčci

Canicross, jak začít? Aneb když vy i váš pejsek milujete běhání

Psí sporty jsou ideálním způsobem, jak zabavit a rozvíjet aktivní pejsky. Platí-li výraz “jaký pes, takový pán” a jste-li sami příznivci pohybu a sportu, pak možná běháte při venčení společně. Od toho už je jen...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…