Vyrobte si voňavé domácí šampony a kondicionéry podle typu a barvy vlasů

Vyrobte si voňavé domácí šampony a kondicionéry podle typu a barvy vlasů

Výroba domácího šamponu z bylinek - univerzální postup

Pokud si chcete vyrobit domácí šampon na vlasy z bylinek, které máte doma v květináči nebo na zahradě, postačí k tomu i tento univerzální a snadný postup. Budete potřebovat uzavíratelnou lahvičku na šampon, pár kapek esenciálního oleje, převařenou destilovanou vodu, tři až čtyři lžíce nastrouhaného olivového mýdla, a pokud chcete prodloužit trvanlivost vyrobeného šamponu, pak i konzervant - tenzid, který je možné si zakoupit.

Čtěte také:

Přírodní péče o vlasy a přírodní barvení vlasů

Postup výroby domácího bylinného šamponu: Hrnek vody převařte a vmíchejte nastrouhané olivové mýdlo. Přidejte i dvě kapky esenciálního oleje a hrst bylinek dle vašeho výběru. Vše nechejte takto odležet do druhého dne, poté sceďte, přelijte do lahvičky a máte hotovo. Takovýto šampon vydrží uskladněný v chladu asi týden.

Domácí kopřivový šampon

Nejlepší pro výrobu domácího šamponu jsou čerstvé kopřivy. Ty si můžete natrhat od jara až do podzimu, mimo sezónu si však vystačíte i se sušenými rostlinami. Kromě kopřivy přidejte do šamponu i hrst ořechových listů, nastrouhané olivové nebo dětské mýdlo a tea tree oil. Kopřivy podporují zdraví vlasů, jejich přirozený lesk, kvalitu a působí preventivně proti vypadávání vlasů.

Postup přípravy domácího kopřivového šamponu: Hrst kopřiv povařte po dobu asi 5 minut s ořechovými listy. Po dobu jedné hodiny nechejte odvar louhovat, poté přidejte nastrouhané mýdlo a krátce vše povařte, než se mýdlo rozpustí. Přidejte několik kapek tea tree oil, nebo i několik kapek oblíbeného éterického oleje.

Domácí šampon – ten pravý podle typu vlasů

Bylinky pro svůj domácí šampon si můžete volit podle typu vašich vlasů a jejich barvy. Ženy a muži se světlými vlasy by měli sáhnout po heřmánku, který vlasy světlé i mírně tónuje a zesvětluje. Pro lámavé vlasy je dobrý rozmarýn. Na suché vlasy je vhodný kostival nebo šalvěj. Podrážděná pokožka hlavy se zklidní za pomoci šamponu z měsíčku.    

Levandulový šampon proti padání vlasů

K přípravě domácího voňavého levandulového šamponu budete potřebovat 200 g převařené destilované vody, 50 g olivového mýdla, 10 g sušené levandule a 20 g tenzidu. Pokud budete chtít domácí šampon konzervovat, pak je třeba použít i 10 g bylinkového extraktu. Nejprve převařte vodu a v ní nastrouhané olivové mýdlo rozpusťte. Do převařené vody vložte bylinky a přes noc nechejte odstát. Ráno přelijte přes látku nebo sítko, vmíchejte tenzid a nekonzervovaný šampon, který je nutné spotřebovat do pěti dnů, je hotov. Pokud chcete šampon konzervovat, pak nejjednodušší je konzervace alkoholem. Stačí bylinku naložit do lihu a nechat louhovat, pak odebrat cca 10 g extraktu a přidat do šamponu.

Rady pro zesvětlení vlasů

Heřmánek, citron a rebarbora mívají zesvětlující účinky. Oplachováním odvarem z heřmánku docílíte zesvětlení vlasů, pokud jste od přírody špinavě blond. Heřmánek nebo oplachování citronem pomůže, také pokud chcete zesvětlit třeba tmavě hnědé vlasy. Účinek citronu také zesílíte, pokud si s aplikovaným citronem nebo heřmánkem na vlasy půjdete sednout na nějakou chvíli na sluneční paprsky.

Rady pro ztmavování vlasů

Máte-li hnědé vlasy a chcete je o něco ztmavit, pak zkuste následující recept. Povařte drcené ořechové slupky s olivovým olejem a nechejte působit. Použít lze i oplach z černého čaje, který je po působení nutno pečlivě z vlasů opláchnout. Jedním z nejstarších způsobů ztmavování vlasů je barvení plody z bezinek. Tři hrsti sušených plodů černého bezu zalijte horkou vodou, po hodině směs rozmixujete a naneste na vlhké vlasy. Vlasy takto ošetřené zabalíte a vše necháte působit po dobu dvou hodin.

Jak na zrzavé vlasy

Na zrzavé vlasy můžeme použít ibiškové květy. Hrst ibiškových květů přelijeme 500 ml vody, necháme svařit a 10 minut povaříme. Po dobu jedné hodiny necháme výluh odstát, přecedíme a slijeme.

Červený odstín můžeme získat i z kořenu rebarbory, a to tak, že v půl litru nesladkého kyselého vína vaříme 150 g kořene tak dlouho, dokud se polovina tekutiny neodpaří. Vzniklou barvu můžeme vtírat do vlasů a potom necháme oschnout.

Domácí šampony z jedlé sody

Jedlá soda pomáhá zbavit se nahromaděných nečistot, které se usadí ve vlasech i na pokožce hlavy. Jedlá soda má však tendenci vlasy narovnávat a vysušovat, proto je třeba po umytí šamponem ještě umýt vlasy vodou s jablečným octem, pak budou vlasy načechrané a lehké.

K přípravě domácího šamponu z jedlé sody je třeba 1/2 šálku jedlé sody a 3 šálky vody. Můžete si připravit vždy čerstvou dávku šamponu před mytím samotným nebo skladovat připravený v plastových nebo skleněných lahvích. Připravenou a protřepanou směs aplikujte na hlavu nejlépe rozprašovačem. Celou hlavu namokřete a promasírujte celou vlasatou část hlavy, opláchněte pak 1/2 hrnkem jablečného octa. Samotná soda nesmí být na hlavě více než 3 - 5 minut.

Domácí šampon z mýdlových ořechů

Jde o tradiční recept indických žen, které šampon z mýdlových ořechů vyráběly již ve starověku. K výrobě šamponu je zapotřebí asi deset skořápek na litr vody, povaříme po dobu 5 minut. Během vaření se ze skořápek uvolňuje saponin, takto vzniklý roztok necháme vychladnout a usadit třeba přes noc. Pak si s ním můžeme umývat nejen vlasy, ale i tělo. Vlasům šampon z mýdlových ořechů dodá vitalitu, lesk a odstraní lupy. Tento domácí šampon příliš nepění, ale ani tak jej nepoužíváme více, než u kupovaného šamponu.

Pivní kondicionér pro suché vlasy

K přípravě je zapotřebí litr vody a půllitr piva. Smícháme a přelijeme vlasy. Pivo dodá vlasům vitamíny a minerální látky a jemné vlasy by po nich měly zesílit. Pivo může vlasy i trochu slepit, a proto se dá použít i jako tužidlo. Není-li to žádoucí, vlasy ještě opláchneme vodou.

Rozmarýnový domácí kondicionér

K přípravě rozmarýnového kondicionéru budete potřebovat 150 ml kvalitního vinného octa a 20 ml rozmarýnového extraktu. Připravte si také 100 ml vodky a 1,75 litru čerstvě převařené destilované nebo filtrované vody. Koncentrát má trvanlivost 4 - 6 měsíců. Jeden panák (40 ml) koncentrované rozmarýnové vody se rozmíchá ve studené vodě a vlasy po umytí šamponem přelijeme. Přelité vlasy již neoplachujeme vodou, pouze vyždímáme a vysušíme.

Skutečnou energetickou bombou pro růst vašich vlasů je přeliv, který vyrobíte ze zeleného čaje, čaje s guaranou, heřmánku, maté a máty.

Další přírodní oplachy na vlasy

Oplach z jablečného octa

K oplachům budete potřebovat 1/2 hrnku jablečného octa, 1 litr vody a pár kapek voňavého esenciálního oleje. Vlasy můžeme pouze opláchnout nebo i zabalit do ručníku a nechat zhruba po dobu 5 minut působit.

Citrónový oplach

Výroba je úplně jednoduchá. Do 2 litrů vody vymačkáme 2 citróny a vlasy po umytí přelijeme. Citronový oplach vlasy zpevňuje.

Vlasová voda z mateřídoušky

Do 1/2 litru octa vložíme cca 120 g nati mateřídoušky, přivedeme k varu a krátce povaříme. Přidáme dále 250 ml rumu a necháme týden stát v lahvi. Pak směs přecedíme a přefiltrujeme. Takovouto vlasovou vodou pak vlasovou pokožku masírujeme.

Stimulace růstu vlasů přírodní cestou

Chceme-li podpořit růst vlasů, pak můžeme pomoc rovněž hledat v přírodě. Skutečnou energetickou bombou pro růst vašich vlasů je přeliv, který vyrobíte ze zeleného čaje, čaje s guaranou, heřmánku, maté a máty. Vše zalijete horkou vodou a po dobu 2 hodin necháte louhovat. Takto vzniklým výluhem přelijete vlasy a vmasírujeme jej i do pokožky.

Růst vlasů je možné stimulovat i zázvorovým výluhem, který připravíme rovněž velice jednoduše. Kousek zázvoru nastrouháme a přelijeme horkou vodou. Chvíli vše necháme louhovat, vetřeme do pokožky hlavy a necháme působit po dobu 10 minut.

Další možný přeliv pro podporu růstu vlasů připravíte z kořene lopuchu. Ten může být čerstvý i sušený. Lopuchový kořen nakrájíte nadrobno a zalijete alkoholem. Na tmavém místě necháte výluh stát a louhovat po dobu minimálně jednoho měsíce. Do výluhu je možné přidat i kopřivu, která je rovněž růst vlasů podporující rostlinou nebo éterické oleje pro lepší vůni. Výsledný extrakt pak naředíme (cca 15 - 20%) s vodou.

Bylinky stimulující růst vlasů

Z rostlin si můžete připravit bylinkovou kúru, která podpoří růst vlasů a také eliminuje jejich padání. Potřebovat budete čerstvou kopřivu, listy ořechu a listy břízy, stonek vlaštovičníku. Rostliny vložíme do studené vody (od každé bylinky cca stejné množství) a zahřejeme na bod varu. Po dobu 3 minut necháme stát. Můžeme používat na umývání vlasů i na přelití po umytí.

Čekanková šťáva proti padání vlasů

Máte-li potíže s vypadáváním obočí, řas nebo vlasů, může pomoci čerstvá šťáva z čekanky obecné. Kus stonku čekanky rozmělníme a naneseme přímo na obočí a řasy. Nadrobno nasekaný stonek čekanky a drobně pokrájenými listy ořechu vlašského přelijeme šálkem vařící vody, necháme odstát, přecedíme a takovýmto odvarem pak masírujeme pokožku hlavy 3x denně po dobu alespoň 4 dnů.

Fenyklový odvar na mastné vlasy

10 g fenyklu vyluhujeme v 1 dl horké vody, která však není úplně vařící, necháme ji minutku odstát. Po 20 minutách scedíme a vlasy opláchneme po jejich umytí.

Meruňkový oplach na jemné vlasy

Hrst sušených meruňkových listů přelijeme 250 ml vroucí vody. Necháme vychladnout, přecedíme a vzniklou tekutinou vlasy přelijeme.

Tužící prostředky z přírody

Zpevnit účes můžete nejen za pomoci komerčních stylingových prostředků, ale i za pomoci přírodních prostředků.

Med a kokosový olej

Na kratší vlasy si můžeme připravit vlasovou vodu z asi 2 dílů medu ke 3 dílům kokosového oleje – stačí jen malé množství. Přidáme 10 kapek citronové šťávy, 3 kapky propolisu a zalijeme asi trojnásobným množstvím vody.

Grapefruitové tužidlo

Šťáva z 1/2 grapefruitu stačí na to, abychom účes nejen rozčesali, ale rovněž drží účes jako tužidlo.

Další zajímavé tipy na péči o vlasy najdete v článku Vyzkoušejte ozdravné a posilující domácí masky na vlasy.

Diskuse k článku

  • Lenka

    14:52 11. 3. 2019 +3
    Já jsem určitě pro používání přírodních šampónů. :-)

Lunární kalendář

ČTVRTEK 06. 05. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 07. 05. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 08. 05. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 09. 05. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 10. 05. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ÚTERÝ 11. 05. 2021
býk
Měsíc putuje ve znamení Býka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den. Pozor na nachlazení, chraňte si…
více o tomto dni
STŘEDA 12. 05. 2021
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Zdraví a krása

Je libo mandle? 6 pádných důvodů, proč byste je měli jíst

Mandle patří k nejoblíbenějším ořechům na světě. Skvěle chutnají, jsou zdravé a bohaté na cenné látky. Dají se jíst “jen tak” nebo si z nich můžeme připravit spoustu dobrot. Slaných i sladkých. Dejte si s námi!...

Láska a vztahy

Partner má dítě z předchozího vztahu

Vztah dvou lidí je výzvou samo pro sebe. Pokud do vztahu vstoupí děti, dostává vztah naprosto nové rozměry. Pokud navíc jeden z partnerů má dítě z předchozího vztahu, pak má vztah skutečně speciální příchuť. Na...

Bydlení, zahrada

Týká se vás daň z nemovitosti? Blíží se termín platby, nezapomeňte na to!

Daň z nemovitosti se týká všech, kteří nemovitost vlastní. Nebo ji v minulém roce nabyli, prodali či darovali. Ani v takovém případě se letos povinnému papírování a řešení daní nevyhnete. Přitom termín, do kter...

Těhotenství, děti

Co pořídit, když čekáte miminko?

Příchod miminka v životě rodiny mnohé změní. A to nejen po psychické stránce a získání nových rolí. Do domácnosti přibude řada fyzických věcí, které tam jednoduše dříve nebyly. Některé pomůcky jsou potřebné, ji...

Psychologie

Smutek jako součást našeho života? Zkuste to změnit

Smutek je něco, co v životě nechceme, Avšak provází nás prakticky od narození až do smrti. Do života nám vstupují radostné i smutné události, které většinou relativně intenzivně prožíváme. Což je naprosto normá...

Ezoterika

Astromedicína: Jak funguje spojení astrologie a medicíny?

Astrologie není jen věda o tom, jak číst z hvězd. Pod tímto názvem se skrývá mnohem víc. Například i léčení pomocí astrologie čili astromedicína. Dokonce nám může pomoci některé naše zdravotní potíže rozkrýt a ...

Academy

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Wellness

Domácí pěna do koupele přispěje k dokonalé relaxaci

Domácí pěna do koupele je produkt levný a stejně tak efektivní, jako ten kupovaný. Během jeho přípravy se zabavíte v dlouhé chvíli a zpříjemníte si den aromatickými éterickými olejíčky. Ostatně můžete si vyrobi...

Fitness

Jak se zbavit bolesti za krkem? Pravidelně zařazujte tyto cviky

Bolesti za krkem dokáží náš den pořádně prodloužit. Paradoxem zůstává, že za bolesti za krkem si zpravidla můžeme sami. Jak se vyhnout nepříjemnému a bolestivému omezení našeho pohybu? Začněte tím, že si pohyb ...

Rozvoj osobnosti

Fobie, které se tváří velmi kuriózně: Jaké strachy si lidé dokázali vybudovat?

Fobie komplikují životy lidí již po stovky let. Tyto stavy se vyznačují až chorobným strachem z konkrétní věci anebo činnosti. Někdy mohou dotyčného doslova paralyzovat. Mezi nejčastější příznaky fobií patří úz...

Recepty

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Mazlíčci

Americký mini kůň je přítulný a aktivní společník, který pomáhá zvládat stres

Americký mini kůň je přítulným společníkem, kterého si oblíbíte hned na první pohled. Jeho roztomilý vzhled a povaha vás učaruje. Především v Americe patří mezi vyhledávané mazlíčky. Pomáhá překonávat stres, dí...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Blogeři

Nějaký ty filozofický pindy aneb zamyšlení nad bytím a nebytím

Při příležitosti prvního máje jsem se rozhodla, že vás opět obšťastnim svýma filozofickýma pindama (jak říkával kdysi můj otec). Dneska to bude jen takový malý zamyšlení nad mym bytim a nebytim. Je to s tvrdym y, takže buďte v klidu, nikdo mě nijak nikdy netejral. Bych se ani nenechala, slíznul by to zpátky! Sice se na mě dá dříví štípat, ale všechno má svý hranice, že jo.