Trápí vás pálení žáhy? Zbavte se jej navždy!

Trápí vás pálení žáhy? Zbavte se jej navždy!

Pálení žáhy se vyskytuje pravidelně asi u 10% obyvatelstva a za život se s ním setkala téměř polovina dospělých jedinců. Těmito obtížemi trpí většinou těhotné ženy, osoby se špatnými stravovacími návyky a lidé holdující pravidelnému popíjení alkoholu. U těhotných žen zpravidla problém odezní po porodu, u těch ostatních lze nepříjemné potíže zmírnit změnou životního stylu.

Co je vlastně pálení žáhy

Pyróza je laicky řečeno „vrácení žaludečních šťáv do jícnu“. Část obsahu žaludku putuje zpět do jícnu, odkud se opět vrátí do žaludku. Jde v podstatě o velmi podobný proces jako při zvracení, ale bez dávení a křečí. Tento mechanismus se spouští v případě špatně fungujícího svěrače mezi jícnem a žaludkem. Pálení žáhy pak vzniká v důsledku této špatné funkce neboli gastroesofageálního refluxu, kterému se také říká refluxní choroba jícnu. Pocity pálení žáhy často provází i bolest žaludku a zápach z úst.

Složitý název gastroesofageální reflux vznikl ze složení slov „gaster“ (= žaludek), „oesophagus“ (= jícen) a „reflux“ (= zpětný návrat).

Příznaky pálení žáhy

 • Pocit pálení za hrudní kostí, který se zpravidla dostaví pár minut po jídle, ale může se objevit i za delší dobu po požití špatně zvoleného pokrmu.
 • Nadměrné říhání provázené hořkokyselou chutí v ústech.
 • Bolest v nadbřišku, která může postupovat až na hrudník.
 • Potíže s polykáním a nadměrným sliněním
 • Nepříjemný zápach z úst

Pálení žáhy mohou způsobovat některé potraviny a nevhodné kombinace

Je-li pyróza způsobena požitím potravin, dostaví se pálení žáhy zpravidla pár minut po jídle. Každý, kdo má oblibu v tučných jídlech, tento pocit jistě dobře zná, neboť právě tyto potraviny jej vyvolávají jako jedny z nejhlavnějších. Dále jsou to také silně kořeněné pokrmy, sycené nápoje, čokoláda, káva, česnek, cibule, citrusy, čerstvé kynuté pečivo. Úprava pokrmů smažením vede k pálení žáhy ve většině případů. To platí i pro pečení na tuku, proto bychom měli upřednostňovat dušení, vaření či pečení v páře.

K pálení žáhy také napomáhá nemalou měrou obezita, kouření a pravidelná konzumace alkoholu. Nastolení zdravého životního stylu je tedy prvním krokem ke zlepšení nepříjemných obtíží, které nám mohou komplikovat život.

Abychom se pálení žáhy vyhnuli, je vhodné zařadit do jídelníčku více kořenové a listové zeleniny, potravin s vysokým obsahem vlákniny, rýže, jogurtů s živými kulturami a kefíru. Velkou roli hraje také dobrá stravitelnost jídel, aby nám potrava neležela dlouho v žaludku, proto by se pokrmy neměly skládat z velkého množství surovin a nad použitými ingrediencemi je třeba se trochu zamyslet.

Pálení žáhy se můžete vyhnout dodržováním vhodných stravovacích návyků:

 • vynecháním tučných a smažených pokrmů
 • rozdělením pokrmů na menší porce vícekrát denně, potravu je třeba pořádně rozkousat, nehltat
 • přidáním ovoce, zeleniny a vlákniny do jídelníčku, ze zeleniny je lépe vynechat česnek a cibuli, z ovoce nejsou vhodné citrusové plody a z nich vyrobené nápoje
 • dodržováním pitného režimu
 • omezením alkoholických nápojů, nápojů s bublinkami a kávy
 • používáním čerstvých bylinek místo ostrých koření

Co dělat když už se pálení žáhy dostaví?

V prvé řadě bychom se měli postavit, aby zapůsobila zemská přitažlivost a obsah žaludku se vrátil tam, kam patří. Ležení, sezení v předklonu či rychlé pohyby nám mohou naopak ještě přitížit, takže „šlofíček“ bezprostředně po jídle se nedoporučuje. Dostaví-li se pálení žáhy v noci, pomůže k úlevě ležení na levém boku. V této poloze je žaludek níže než jícen, a tak se žaludeční kyseliny lépe vracejí tam, kam mají.

V mnoha případech postačí při pálení žáhy jen vypít sklenici vody, pokud ale tohle nepomůže, můžeme sáhnout po potravinách, které sníží kyselost žaludečních šťáv. Velmi účinná je např. jedlá soda rozpuštěná v troše vody, ale ta při dlouhodobém užívání může způsobit naopak častěji se vracející potíže. Než sáhnete po lécích, které obsahují chemické látky, vyzkoušejte i jiné osvědčené „pomocníky“ při pálení žáhy:

 • mléko – 1 sklenice stačí pro krátkodobou úlevu při pálení žáhy
 • nesolené a nepražené mandle – pár mandlí denně pomůže k rovnováze v žaludku
 • žvýkačky bez cukru – díky žvýkání se zvyšuje produkce slin, které napomáhají spláchnout žaludeční šťávy
 • šťáva ze zelí – zmírňuje pocit pálení
 • bylinkový čaj – k úlevě napomáhá čaj z fenyklu, meduňky, řebříčku či puškvorce

Účinný pomocník nejen při pálení žáhy

Že je aloe vera zázračná rostlina pomáhající při spoustě zdravotních obtíží, je známý fakt. Gel z aloe vera obsahuje alkalizující a tkáně hojivé látky, čímž přispívá ke správné funkci celého trávicího traktu, a je tedy účinný i při pálení žáhy. Pravidelné pití tohoto „domácího lékaře“ může dopomoci k úplnému odbourání pyrózy.

Kromě pálení žáhy nás pití gelu z aloe vera může zbavit i dalších potíží, jako jsou například:

V případě dlouhodobého intenzivního pálení žáhy je třeba vyhledat lékaře, neboť příčina může být vážnější než jen požití nevhodných potravin.

Pyróza může znamenat i závažnější problém než špatné stravování

Pokud je pálení žáhy častým problémem, hrozí zde riziko podráždění sliznice jícnu, které při dlouhodobých potížích může vyvolat zánět či vředy v jícnu, v akutních případech až nádor. Není tedy radno návštěvu lékaře odkládat moc dlouho a raději se ujistěte, že není třeba další léčby. Pro vyloučení změn v jícnu je třeba absolvovat endoskopické vyšetření, kdy je pacientovi zaveden do jícnu tubus zakončený optikou, pomocí něhož lékař prohlédne jak stěny jícnu, tak i žaludek a horní část tenkého střeva. Další variantou je rentgenové vyšetření jícnu.

V nejzávažnějších případech je třeba podstoupit složitý chirurgický zákrok, během kterého chirurg vytvoří z horní části žaludku „límec“ obepínající dolní část jícnu. Tento zákrok není častý a provádí se pouze v případech vážného ohrožení zdraví pacienta.

Pálení žáhy v těhotenství se nemusíte obávat

V těhotenství není pyróza ničím neobvyklým, objevuje se pravidelně téměř u poloviny budoucích maminek. Důvody pálení žáhy jsou hned dvojí.

 1. V důsledku hormonálních změn se snižuje napětí stěn trávicího traktu a tím se snižuje funkce svěrače mezi jícnem a žaludkem.
 2. Zvětšující se děloha tlačí na žaludek a tlačí ho výš.

Pálení žáhy se tedy v těhotenství není třeba obávat, je to zcela běžný jev, máte-li ale pochybnosti, neváhejte se poradit s lékařem. Pyróza související s těmito změnami zpravidla přestane hned po porodu.

Zdravý životní styl vám změní život

Ať už jde o pálení žáhy, potíže s trávením a vyprazdňováním, tloustnutí či jiné nepříjemné zdravotní obtíže, změna životního stylu je prvním krokem, který pomůže nejen předejít dalším komplikacím, ale i ke zlepšení nálady, fyzické kondice a odolnosti. Chcete-li se cítit lépe, začněte měnit svůj život k lepšímu co nejdříve. Změna nemusí být vždy radikální a drastická, stačí začít měnit své zlozvyky tím, že je nahradíte za zdravější variantu:

 • Místo klasických cigaret si pořiďte elektronickou cigaretu, se kterou je odvykání mnohem jednodušší.
 • Konzumaci alkoholu omezte jen na „nezbytné“ společenské akce.
 • Jídla v restauracích vyměňte za domácí stravu z čerstvých surovin a dopřávejte si ji vícekrát denně v malých porcích. Tím ulevíte trávicímu traktu, který bude potravu lépe zpracovávat.
 • Pečení na tuku a smažení vyměňte za zdravější varianty, např. pečení v páře, vaření, dušení, zeleninu jezte syrovou, neboť tepelnou úpravou se připravujete o důležité vitamíny.
 • Místo kávy pijte zelený čaj, který „nabudí“ organismus na delší dobu a navíc podporuje hubnutí.
 • Čokoládu kupujte kvalitní s vysokým obsahem kakaa, která je zdravější i více zasytí, a proto jí sníte méně.
 • Každý den si udělejte čas na procházku, ať už do/z práce nebo se psem, postupně přidávejte další aktivity, které vás kromě úbytku na váze, odbourání stresu a ušetření peněz za dopravu budou těšit i nově nabitou energií.
 • Prohřešky proti novému režimu si nevyčítejte, nikdo není dokonalý. Čas vrátit nemůžete, ale můžete pokračovat dál a snažit se, aby jich do budoucna bylo co nejméně.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 17. 10. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 18. 10. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 19. 10. 2021
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 10. 2021
beran
Měsíc putuje ve znamení Berana, dnes je úplněk. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Pokud trpíte na migrény, pijte…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 10. 2021
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 10. 2021
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 10. 2021
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Amalgámy a těžké kovy v těle. Jak moc nás mohou ovlivňovat?

Poslední dobou se hodně hovoří o negativních následcích těžkých kovů, které se nám usazují v těle. Ať už jde například o amalgámové výplně nebo třeba o těžké kovy z mořských ryb, které konzumujeme, nelze opomíj...

Manželská krize se může dostavit kdykoliv. Jak ji společně zvládnout?

Manželská krize přichází z čista jasna a ohrožuje soužití dvou lidí. Může ji způsobit náhlý a aktuální problém anebo i ten, který se táhne po několik let. Podle odborníků nelze očekávat, že bude manželství vždy...

Víte, jak na správné sušení bylinek? Udělejte si zásoby na celou zimu

Svoje oblíbené bylinky nemusíte přes zimu oplakávat, ani je těžce shánět v bylinkářství. Ke konci sezóny je jednoduše skliďte nebo vyrazte na sběr a nasušte si je. A nebojte se ničeho, sušení bylinek není žádná...

Amalgámy a těžké kovy v těle. Jak moc nás mohou ovlivňovat?

Poslední dobou se hodně hovoří o negativních následcích těžkých kovů, které se nám usazují v těle. Ať už jde například o amalgámové výplně nebo třeba o těžké kovy z mořských ryb, které konzumujeme, nelze opomíj...

Syndrom podvodníka je reálnou úzkostnou poruchou. Jak z toho ven?

Syndrom podvodníka je známý též pod cizojazyčným pojmem imposter syndrom. Řadí se mezi úzkostné poruchy, tudíž jeho projevy není radno podceňovat. Vyvinout se může u jakéhokoliv člověka, a to jak u studenta, ta...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Je cvičení během menstruace prospěšné nebo byste měla zůstat spíše v klidu?

Známe to všechny velmi dobře. Jakmile přijde menstruace, do ničeho se nám nechce, jsme unavené a často i bez energie. I když to bude znít zvláště, tak správný a vhodný pohyb během menstruace napomůže vyplavován...

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Jaké druhy koček se hodí do bytu?

Ne všechny druhy koček jsou vhodné k pořízení do bytu. Možná si prvně můžete pomyslet, že kočka je vlastně skladný čtyřnohý mazlíček, a tak se vejde všude. Zapomínat byste však neměli i na to, jaký typ tohoto z...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nepečený koláč v pěti skvostných variacích. Zamlsejte si!

Nepečený koláč budete mít připravený během několika málo minut. Pohostíte jím přímo královsky nejen vzácnou návštěvu, ale také svou milovanou rodinu. Pustit se do jeho výroby může i cukrář amatér. Není na tom n...

Už jsem pod čepcem...

Počítám to, a je to přesně deset dní, co jsem pod čepcem neboli už jsem provdána. A jsem provdána za muže nejlepšího, nejúžasnějšího, božského. Prostě je to moje životní láska a věřím, že je to na furt. No a taky se hlásim vám všem, že jsem...přežila!