Proč je vana tak blahodárná? Protože regenerace začíná uvolněním.
Pro někoho je luxusem, pro jiného nezbytností. Vana. Efektivní prostředek očisty, ale také místo, kde můžeme relaxovat, regenerovat, a hlavně se opravdu zastavit. Jak vanu vybrat a co můžeme udělat pro to, aby poskytla lázeňskou kúru?
Typ právě pro vás
Klasikou většiny domácností je vana obdélníková, která se obezdí, nebo se využije čelního panelu. Při výběru vany vždy zohledněte, kdo se v ní opravdu bude koupat a jak často. Vyšší osoby by měly volit takovou vanu, kam se pohodlně vejdou, i když třeba s ohnutými koleny. Paradoxně mohou mít problém i osoby nižšího vzrůstu – pokud je vana totiž příliš dlouhá, nemohou se zapřít nohama a nepříjemně sklouzávají pod vodu. Nebojte se tedy hledat kompromis a navštivte vzorkové prodejny, kde často máte možnost do vany „vlézt“. Na vanu nemusíte rezignovat ani v případě omezeného prostoru koupelny. Existují atypické tvary van (zkosené, tvar slzy, rohové…), které poskytnou dostatek péče a nezaberou tolik místa.
Lahodná vzhledem
Je důležité si uvědomit, že vana bývá dominantou koupelny, proto byste jí měli věnovat pozornost. Design je vždy otázkou osobních preferencí, přesto se doporučuje udržovat jednotnou linii vzhledu. Oblé tvary navozují dojem jemnosti a péče, hranaté pak zdůrazňují efektivitu a sebevědomí. Důležité je vědět, že vana nemusí být „jen“ bílá, stejně jako vanové baterie nemusí být „jen“ chromové. Dopřejte si netradiční barevné kombinace a vytvořte unikátní prostor, který bude lahodit nejen fyzicky, ale i vizuálně. Pokud plánujete vanu používat také jako sprchu, nezapomeňte na nějakou formu zástěny. Mohou být instalovány jak napevno, tak být sklopné.
Pohodlí až na prvním místě
Kromě vany je třeba popřemýšlet i nad dalším vybavením. Jedním z nich je i vanová výpusť. Kromě klasického „špuntu“ máte možnost zátky, kterou uzavíráte stlačením. Existují také varianty, kdy zátku ovládáte vzdáleně a nemusíte tedy do vody sahat. Nedílnou součástí vany je také vanová baterie. Variant je mnoho, záleží na vás, zda zvolíte klasickou pákovou, kohoutkovou či termostatickou. Zvažte podomítkovou instalaci (ušetříte místo a odlehčíte prostor). Pokud máte pohybové obtíže, vybavte vanu také madlem, které vám pomůže snadnější vstup i výstup. Vhodná je i protiskluzová podložka. Promyslete také, kam budete odkládat mycí prostředky. Měly by být na dosah, ale rozhodně by vám neměly padat na hlavu při sebemenším pohybu. Vhodná je také polička na vanu (třeba na odložení knihy).
Proč je vana návyková
Koupel ve vaně lze bez nadsázky přirovnat k domácím lázním. Pokud dodržíte teplotu vody mezi 38–40 °C a třeba přidáte i bylinkovou koupelovou sůl nebo pár kapek esenciálního oleje, bude mít i řadu příjemných zdravotních benefitů. Z těch nejzásadnějších jmenujme: celkové prohřátí organismu, rozšířením cév zrychluje detoxikaci, tedy činnost lymfy (ta je zodpovědná za odvod toxinů z těla do orgánů jako játra či ledviny), hluboce uvolňuje svaly a vazy (a tím nepřímo ulevuje kloubům), zpomaluje nás a tím nás (a zejména naši mysl) připravuje na kvalitní spánek, jež umožní i regeneraci. Nepřímo ovlivňuje také činnost plic – při dýchání musíme zdolávat určitý tlak proti vodě, čímž posilujeme i mezižeberní svaly. Vhodnými oleji pak můžete vyčistit i dutiny a samotné dýchací cesty. A v neposlední řadě teplá koupel zvyšuje hladinu serotoninu, hormonu, který je nositelem štěstí.
I dobrá věc má stinné stránky
Stejně jako všechno v životě, i vana se svými nespornými pozitivy má několik úskalí, které není radno podceňovat. Prvním z nich je samozřejmě bezpečnostní stránka. O koupeli bychom neměli uvažovat, pokud máme otevřené rány na těle, akutní ekzém, horečku anebo zablokovaná záda. Horká koupel není vhodná ani pro osoby s diagnostikovaným kardiovaskulárním onemocněním (od arytmií, po vysoký krevní tlak) nebo chronickým žilním onemocněním (metličky, křečové žíly, hemoroidy). Pobyt ve vaně je tabu, pokud jste velmi unavení nebo pod vlivem alkoholu. Ve vaně nikdy nenechávejte hrát si děti bez dozoru dospělého.
Diskuse k článku